Skocz do zawartości

APM 2.6 - konfiguracja autopowrotu do łódki zanętowej.


Speedaco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się to właśnie robi: stopniowo, przechodząc do następnego etapu gdy poprzedni jest już skończony i przetestowany. Ale oczywiście warto planować działania tak by jak najwięcej skorzystać na każdym wyjściu na loty czy pływania. Można np wgrać punkty i zobaczyć czy tryb autonomiczny działa - po upewnieniu się wcześniej że działa RTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 120
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chciałbym dokupić telemetrię pewnie 868MHz - gdzie najlepiej/najtaniej dokonać zakupu czy tutaj?  http://www.goodluckbuy.com/ardupilot-3dr-radio-telemetry-kit-868mhz-airground-pair-with-3db-antenna-.html  czy może są inne ciekawe miejsca do zakupu?

 

Mam telemetrię 433MHz i nie bardzo mogę sprawdzić jej działanie bo wtyczka do wpięcia to 6 pin a wejście ma tylko 5 pin.Poza tym wszystkie kabelki czarne i nawet gdybym próbował przerobić jakoś wtyczkę do sprawdzenia to mógłbym pomylić przewody. Nie spotkałem się z przejściówką DF13 - wtyki typu Micro JST 6/5

 

Czy gdyby chcieć zamiast APM 2.6 podłączyć pixhawk  to wtedy rozumiem, że radia nie dotykamy. Jak w takim przypadku powinien wyglądać układ wtyczek (odbiornik - pix) - bo rozumiem, że wsad ten sam?

Trzeba by pewnie coś dodać od strony odbiornika bo jeden kanał z odbiornika do wejścia  RC w pixhawk chyba nie załatwi sprawy ? d338be6bfe40d2dbm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie pomogę bo widzę (bez głosu oglądam) pykanie przełącznikiem i tyle. Opisy (dokładne) są bardziej precyzyjne i szanują czas obu stron.

 

 

 

Jak w takim przypadku powinien wyglądać układ wtyczek (odbiornik - pix) - bo rozumiem, że wsad ten sam?

 

Co to jest wsad? Program ArduRover zapisany jako plik .hex? Będzie inny bo inny jest procesor w APM a inny w PX. Zestaw parametrów? Będzie taki sam dla tej samej wersji, albo różnił się mimimalnie dla niewielkiej części parametrów. Wiele razy przenosiłem parametry z APM do Pixhawka i wymagało to zwykle tylko niewielkich poprawek.

 

 

Trzeba by pewnie coś dodać od strony odbiornika bo jeden kanał z odbiornika do wejścia  RC w pixhawk chyba nie załatwi sprawy ? 

 

Ta kwestia jest bardzo dobrze opisana w dokumentacji, nie wiem na jakiej podstawie wyciągasz takie mgliste konkluzje. "jeden kanał z odbiornika" - jeden kanał kodowany jako PWM? Czy zbiór wszystkich kanałów kodowana jako PPM-sum albo S-bus? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję włączyć głos w czasie oglądania i usłyszysz co trzeba... Nie wiem dlaczego bez głosu oglądasz ale mniejsza z tym. OK! Napiszę to specjalnie dla Ciebie.

Generalnie chodzi o to, że po wpięciu się w kanał  w odbiorniku odpowiadający za otwarcie klap zanętowych a realizowany na 2 serwach spiętych razem i przypisanych do pstryka  SWA  - napięcie odbiornika spada do 3,7V i włącza się oczywiście alarm.  Pytałem  - czy zastosowanie  powermodułu może sprawę rozwiązać czy należało by szukać innego rozwiązania a jeżeli tak to jakiego?

  Co to jest wsad? Gdybyś prześledził cały tok tej dyskusji to pewnie byś zauważył, że kolega  Marek  przygotował dla mnie plik o nazwie: andrzejapm.param Ja go nazywam wsadem. Może niefachowo ale tak sobie go nazywam. Czy jest w hex? Pewnie tak, ale nie wiem do końca czy tak... Pytaj Marka! 

Może tego nie pisałem ale nie jestem elektronikiem a wędkarzem i rozważania typu wsad nie wsad - PPM - sum czy S-bus są mi obce. Oczekuję łopatologii a nie filozofii. Doskonale to pojął Marek, który podpowiada konkretnie! Zapewne posiadasz dużą wiedzę w temacie tyle tylko, że ze mną  sobie nie pogadasz w ten sposób :)  Bardzo Ci dziękuję za chęć pomocy ale oczekuję prostych i konkretnych podpowiedzi a Twoje  raczej takie nie są. Nie muszę sobie zawracać głowy być może istotnymi z Twojego punktu widzenia sprawami ale dla mnie jakby mniej istotnymi. Po prostu chcę wiedzieć gdzie i co wpiąć( przy tej mnogości pinów to wcale nie łatwe dla laika) - jak i gdzie wrzucić "wsad" by to co ma działać działało i tylko tyle, albo aż tyle. :) Zależy z jakiego miejsca się patrzy. Niemniej jednak baaaaardzo dziękuję za chęć pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Andrzeju ale chcąc ogarnąć sprzęt którym się posługujesz musisz poczytać i dowiedzieć się podstaw, nawet tak prostych jak kodowanie PWM czy PPM czy S-bus bo każde działa inaczej, więc podstawy, podstawy i jeszcze raz podstawy inaczej wątpię żeby ci ktoś pomógł chyba że fartem się uda ale to wróżenie z fusów po kawie, wiem że się nie chce czytać setek postów ale raczej tego nie unikniesz, bo gdy w radiu masz ustawione powiedzmy PWM a w APM masz PPM to raczej nigdy to nie zagra dla tego podstawy są bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Macie wszyscy rację. Sądziłem, że da się to jakoś na skróty zrobić i nie z lenistwa mojego się to wzięło a raczej z tego, że uznałem że nawet jak poczytam te setki postów  ( a na marginesie muszę powiedzieć, że dużo czytałem i czytam nadal) to jeżeli ktoś wie jakim sprzętem dysponuję to będzie wiedział jak mi podpowiedzieć. Może jest to błędne  założenie no ale tak sobie pomyślałem. Mam aparaturę FlySky I6 zmodowaną do 10 kanałów oraz odbiornik FS-IA10 -   jak pisałem więc patrząc na menu w nadajniku jest to PPM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy filmiku.

Jak Andrzeju masz zrealizowane w tej chwili zasilanie APM - z USB komputera? Jezeli tak to nie można podpinać do odbiornika żadnych serw bo uszkodzisz port lub APM.

Docelowo jak będziesz miał regle wpięte w OUT kanałów APM to do odbiornika też nie powinieneś wpinać serw. APM ma bezpiecznik chyba 500mA na zasilaniu do pinów IN -odbiornik.

Mam taki APN na stole ale jeszcze dokładnie się nim nie bawiłem z ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy z MissionPlanner wpinam w APM-a  USB i nie podpinam żadnych serw oczywiście. Jeżeli podłączam APM do łódki to do OUT 1 i 3 APM-a  podpinam silniki  - lewy do 1 a prawy do 3.

Kanały 1,2,3 i 5 są w odbiorniku zajęte przez wpięcie ich do APM-a więc pozostają mi do dyspozycji kanały 4,6,7,8,9,10 na których chciałbym  zrobić oświetlenie nawigacyjne, halogen,  otwieranie klap.

Czy to oznacza, że nie powinienem ich wpinać w odbiornik a tylko w wejścia OUT  APM-a?

5a67766c8e704109m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, że nie powinienem ich wpinać w odbiornik a tylko w wejścia OUT  APM-a?

 

Tak, i jest to uzasadnione rozwiązaniem zasilania APM. Otóż masz tam jakby obwód "małoprądowy" zasilający APM, odbiornik, GPS itd, i oddzielne zasilanie serw. Można to połączyć ale lepiej tego nie robić. W opisanej tu sytuacji zasilałbyś różne odbiorniki (a raczej ich przekaźniki elektroniczne lub tradycyjne) przez kabelek zasilający odbiornik RC. Serwa nie mogą zakłócać działania APMa i jego peryferiów.

 

Zabrałeś się za sprzęt o ogromnych możliwościach ale dość wymagający jeśli chodzi o konfigurację. Wszystko jest dobrze udokumentowane, jest sporo osób które się na tym znają, ale podstawy trzeba ogarnąć. Zresztą chyba nie masz wyboru jeśli chodzi o jednostki pływające :) bo tu nie ma zbyt wielu rozwiązań. Ale drogi na skróty nie ma. Jest dużo niuansów i trzeba to wszystko poznawać krok po kroku. Nie rozważaj teraz przejścia na pixhawka, niewiele by to dało na tym etapie a wprowadziło nowe problemy.

 

Z rzeczy które ogromnie ułatwiają pracę z APMem, polecam nauczenie się zgrywania, odczytywania i interpretacji logów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Maćku za wskazówkę/ki!  Biorę się zatem za szukanie w necie tematów związanych ze zgrywaniem, odczytywaniem i interpretacją logów. Zacznę od podstaw czyli pewnie od tego  http://ardupilot.org/copter/docs/common-downloading-and-analyzing-data-logs-in-mission-planner.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze :) Ale pamiętaj że tu trzeba ostro eksperymentować, tak jak z nauką programowania - samo czytanie nie wystarczy. Nic się nie da zepsuć, o ile silniki są odłączone od zasilania by nie narobiły szkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sam widzisz dlaczego komercyjne autopiloty są drogie:)

 

Rozmyślałem o tym :) Bo przymierzam się właśnie do kupienia programu do składania panoramek, bawiłem się długo darmowym huginem a teraz próbuję płatnego autopano i różnica w wygodzie korzystania jest kolosalna na niekorzyść darmowego. Warto!

 

Ale co do autopilota to nie działa to tak chyba. Podstaw takich jak pwm, ppm, poprawne zasilanie, konfiguracja radia i tak się trzeba nauczyć. Faktycznie jak ktoś nie chce się w to bawić to zakup jakiegoś gotowca typu Phantom może mieć sens. Tyle że łódki albo samolotu raczej nie kupimy na tej zasadzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Tyle że łódki albo samolotu raczej nie kupimy na tej zasadzie. 

Jak to dobrze zrobisz to możesz bez problemu zrobić wersję komercyjną.

Podłącz tutaj, tutaj i tutaj a aparaturę ustaw tak -  i to działa. 

zawsze problemem jest kalibracja kompasu ale jak masz go na płycie apema to sprawa robi się banalnie prosta.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.