Skocz do zawartości

Jaką aparaturę kupić? Znana firma czy chiny?


Grzesiek1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ehhh. Pamiętaj że czterokrotny wzrost mocy powoduje tyko dwukrotny wzrost zasięgu. Futaba z tego co pamiętam skacze po kanałach (hopping) i to dwóch  równolegle w sensie że nadaje na dwóch a skacze po wszystkich (mogę się mylić bo dość dawno czytałem o tym)  Generalnie to nie moc tylko sposób eliminacji zakłóceń jest ważny oraz na jakiej zasadzie realizowany jest sam link. Idąc Twoim  tropem można by stwierdzić że samochód który ma 400 koni jest lepszy niż ten co ma 300  a to nie koniecznie jest tak.

Wystarczy że Futabowy odbiornik będzie czulszy trzy razy od turnigowego i cały ten 1W będzie znaczył tyle samo co 100mW w Futabie. Tu polecam książkę Janusza Wojciechowskiego "Zdalne kierowanie modeli" o aparaturach. Warto przeczytać bo tam jest to świetnie opisane nawet dla laika. Konkretnie to ta  https://mitksiazki.pl/ksiazka/119658/zdalne-kierowanie-modeli-wojciechowski-janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A tak przy okazji to skąd masz 1W w turnigy. Co to za link?

 

Z targu/cyrku :-) Nie mam nic takiego. Mam zwyklego Taranisa X9D i mysle że dopóki się nie zepusje to radia nie zminie, a jak sie spsuje to ze względu na ilość odiorników to zmienie na QX7S.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zacytowałeś. Przeczytałem i co z tego wynika? Najpierw porównaj same modulacje a potem pisz o mocach.Nie mam zamiaru pisać cały   wieczór i udowadniać to czy tamto. Szkoda mi czasu. Skoro możesz się lepiej poczuć to napiszę : Turnigy jest lepsze od Futaby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę już tak na koniec: dla ciekawości poczytaj o zasadzie działania GPS, poziomy sygnałów z satelitów są praktycznie na skraju szumów a odpowiednie algorytmy wyławiają je z tła. Naprawdę fajna lektura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. I dzieki za przypomnienie o książce(ach) Wojciechowskiego.  Nie jestem elektronikiem tylko mechanikiem, ale jego "Nowoczesne zabawki" to była moja lektura dziecinstwa.

 

Pozdrawiam

 

PS. Futaba jest lepsza od Turnigy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba jest nawet system LORA który może przesłać dane o 9 dbm poniżej szumów. :)

A takiego linka opracował polak z sąsiedniego forum i można go mieć prawie za darmo (za cenę sprzętu) QLRS się nazywa i ma 16 kanałów plus telemetria:)

 

Ale to już taki off top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhy... A potrafisz wskazać kogoś kto lata na tym linku modelem z silnikiem benzynowym? (Bo, tak dla przypomnienia, autorowi tematu o takie właśnie modele chodziło.)

 

Ja znam, nie latałem, bo nie miałem spalinki, ale nabyłem i będę latał wiosną na Ligowcu. Moja aparatura to turnigy X coś tam pro. Nawet nie znam dobrze symbolu, bo mnie to nie interesuje. Mam tą aparaturę już kilka lat i nigdy mnie nie zawiodła, za to mój znajomy ma graupnera i stracił łączność z samolotem który był od niego jakieś max 100 metrów. Więc wszystko może się zdarzyć, najważniejsze nie jest zatem aparatura a rozsądek. Latać tak aby nikomu nie zrobić krzywdy, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za duże zainteresowanie postem. Nie było mnie kilka dni. Widzę, że zdania są bardzo podzielone. Każdy lata tym co ma lub tym na co go stać.

Odejdę od twmatu troszkę. Mam znajomego, ktory ma kosiarke własnej produkcji. Jest zdlanie sterowana. Flysky i6 jest na pokładzie ze zwyklym malym odbiornikiem. Zaplon zwykly magneto. Żadnych zakłóceń. Niby najtańsza z sensownych chińskich aparatur. Daje sobie radę.

To nie zmienia faktu, że przekonuje się , a raczej przekonałem do jakiegoś uzywanego spectrum futaby itp. Mozna kupic do 500zł.

Głowa spokojniejsza. Boli mnie tylko koszt odbiornikow... Ale hobby to hobby ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z używanych Futab to T8FG  i Frsky6A za 90zł-100zł na bangoogd czy ebay i będziesz Pan zadowolony. Czasem trafiają się T10CG ale ich nie da się już zaktualizować. Miałem T10CP i tak szczerze pisząc nic mi w niej nie brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.