Jump to content

ANTYK


jarek996
 Share

Recommended Posts

Bez odbiornika i nie kupilem. Na razie znalazlem na aukcji . Moze kupie ? Zobaczymy.

 

Lata 60 . Bonner Digimite. Znalazlem artykul o mistrzostwach swiata w akrobacji ( odbywaly sie w 65 w Szwecji ) i okazuje sie , ze wiekszosc latala wlasnie na TYM ! 

 

Most models were equipped with proportional gear and digital systems were much to the fore. There were in fact 10 Bonner Digimites and one Multiplex, two Simprop, two C.R.C. Proportional, two Orbit Digital, two Orbit Analog, two Constellation, seven Digital, two home made proportionals, one Kraft proportional, one Sampey Starlight proportional, and 10 assorted reed outfits one of which was home made.

 

Caly artykul : http://classicpattern.com/wc-1965/?lang=en

 

Poklikalem , ale ktos na aukcji automat i ciagle mnie przebija. Stanalem na 25 EUR . Taka sama zostala sprzedana na Ebay za 415 dol. ( z tym ze dzialajaca i z odbiornikiem oraz czterema serwami ). 

 

 Sprzedajacy pisze , ze NIE WIE czy dziala

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe jak się lata na takiej kierownicy pewnie jeszcze nie ma potencjometrów tylko przełączniki -1 0 1.

 

E no co Ty?

Nie widzisz dumnego napisu "Proportional" :D

(No i trymery przy drągach są.)

 

A tak to wygląda z odbiornikiem i serwami:

Bonner_DIGIMITE_4.JPG

 

A jakby kto był ciekaw jak jak wyglądali przodkowie Futab i Taranisów, to tu jest fajna strona:

http://www.vintagercfiles.com/page1.html

Link to comment
Share on other sites

Ceny mnie zaciekawiły.

I kurcze, teraz to nie jest tanie hobby, ale kiedyś - łoj!

Biorąc pod uwagę realną siłę nabywczą, to za takie radyjko wycenione w 1966 roku na 600 dolców, musielibyśmy teraz wyłożyć około 4500 "dzisiejszych" USD  :blink:

Link to comment
Share on other sites

A to mój antyk, no może nie tak stary jak ten wygrzebany w necie przez Jarka, bo raptem ma dopiero trzydzieści parę lat:

 

post-18069-0-88826200-1518987193.jpg

 

post-18069-0-72694800-1518987212.jpg

 

... dla porównania na pierwszym planie współczesne serwo 5g - mniej więcej wielkości wtyczki od tego antycznego serwomechanizmu! :P

 

O ile nadajnik (jak na tamte lata) jeszcze do zaakceptowania, to odbiornik i serwa z tej ruskiej aparatury to porażka -  już wówczas mogły być znacznie mniejsze, gdyby były lepiej opracowane i nie tak topornie wykonane.

 

Co ciekawe, w tych starych aparaturach elektronika do serwomechanizmów znajdowała się w odbiorniku, bo w serwach (choć tak wielkich) nie było na to miejsca! W obudowie serwa był tylko silnik z przekładniami i potencjometr sprzężenia. Dlatego kable od serw musiały mieć więcej żył, a nie jak teraz trzy.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mam :) 

 

Widać tu mnóstwo ciekawych zjawisk. Ogromne korzyści z miniaturyzacji, digitalizacji, tworzyw sztucznych... ale też globalizację. Kiedyś produkowane to było w Niemczech, USA, Rosji. A teraz tylko Chiny i inaczej już się nie da.

Link to comment
Share on other sites

Też jeszcze mam Supranara i to sprawnego.

 

A tak swoją drogą to wszystko tu pokazane to super nowości w porównaniu do tego co kilka miesięcy widziałem na niemieckim e-bayu. Ktoś wysprzedawał prawdziwe zabytki. Był nawet sprzęt lampowy kompletny i to podobno sprawny.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.