Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw FPV


enter1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu mocno ciągnie mnie w stronę polatania w goglach, nawet dzwoniłem do Przemka ( japim ) w sprawie jak w ogóle ugryźć temat nie mając o tym fioletowego pojęcia, Przemek jest bardzo pomocny kłopot w tym ze ma za dużą wiedzę a ja jako laik nie wiem czy zrozumiałem z 10% tego o czym mówił ;).

Podesłał na pocztę linki najrozsądniejszych podzespołów ale z chinskich sklepów, na chwilę odpuściłem temat bo w maju miałem duże wydatki , jak sie okazało wyskoczyły tez wydatki nieplanowane bo rozbiłem auto i można by powiedzieć że sytuacja opanowana tyle ze jestem spłukany.

Na pierwsze FPV mam około 400zł i może ktoś coś doradzi jak stać się za tą sumę posiadaczem gogli kamery i nadajnika? może ktoś ma cos dobrego do odsprzedania? a może ktoś doradzi co kupić jak najkorzystniej ale w polskim sklepie bądź na allegro.

Model jakim będe latał to Fun Cub multiplex , z racji że ma śmigło z przodu mam zamiar wkomponować małą kamerkę bądź sam obiektyw w skrzydło.

Najtańsze gogle kosztują chyba około 200zł i sa z odbiornikiem 5,8Ghz, ale jak sie ma cena do jakości obrazu? w takich budżetowych goglach?

Jaka nieduża kamera ? a najlepiej taka aby obiektyw był osobno a elektronika osobno, choć przyznam że nigdy tego nie widziałem na żywo więc nie wiem jakie gabaryty ma taka kamerka fpv i nie wiem jak by się czuła w skrzydle funcuba.

No i kwestia transmisji , co prawda na razie myslę że nie odlecę dalej jak 200m i pewnie i tak na tym dystansie sie zgubię , ale myślę że po oswojeniu się z widokiem z góry i nauczeniem się terenu , pewnie odlatywał bym z kilometr.

Chciał bym miec jak najlepszy obraz za jak najmniejsze pieniądze i ze sporym zasięgiem ;), ale czy to wykonalne?    

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego, czy chcesz to potraktować jako eksperyment po taniości, czy też sprzęt ma być choćby minimalnie perspektywiczny. 400 złotych to wcale nie tak mało. Sugeruję by nie kupować zblokowanych urządzeń typu kamera+nadajnik, albo gogle z odbiornikiem bez możliwości podłączenia innego monitora.

 

Kamerka - matryca ccd lepsza, cmos gorsza tak najogólniej. Nie ma tak że obiektyw+matryca i elektronika są osobno. 

 

https://www.banggood.com/de/RunCam-Micro-Swift-2-600TVL-2_1mm2_3mm-FOV-160145-Degree-13-CCD-FPV-Camera-with-Built-in-OSD-p-1179743.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Nadajnik - dość standardowo. Taniej w Chinach, ale dłużej się czeka. 

 

Co do gogli, to radzę najpierw spróbować latać na monitorze. Nie każdemu gogle pasują, i trudniej jest zacząć. Jeżeli kupisz odbiornik z wyjściem AV, to zapewne masz w domu jakiś monitor czy telewizorek by spróbować to podłączyć. Będziesz mógł sprawdzić jak działa cały link wideo, jak kamerka sobie radzi ze słońcem itd.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciej .

Napaliłem się jak szczerbaty na suchary, na latanie w goglach , więc zaryzykuję i mam nadzieję że mi podejdą , choć cos mi się przypomina że Przemek cos wspominał że w goglach jego dzieciaków kręci mu się w głowie , a w goglach których on używa zawrotów głowy nie ma, ale od czego to zależy to nie wiem.

Następną sprawą jest korekta ostrości? jedne gogle ją maja inne nie, okularów nie noszę i wydaje mi się że wady wzroku nie mam, ale jakąs korektę wolał bym mieć.

Kłopot w tym że nie wiem jakie gogle kupić bo nie ma z czym szaleć , około stówy kamera , link następną stówę i na gogle zostaje mi około 200zł.

A nie znając się na tym to mogę sobie oglądać oferty, a i tak wybiorę źle i będę rozczarowany.

A takie gogle http://allegro.pl/gogle-eachine-ev800-fpv-800x480-5-8g-40ch-5-i7140926544.html

Cena dobra ale jak z obrazem? i nawet nie wiem na co zwracac uwagę , widzę że chyba rozdzielczość mają dobrą.

A nie obraził bym sie jak by dało sie zmienić kiedyś link ,  bo jak zechce polecieć za krzakami to chyba 5,8Ghz zrywa połączenie.

W chinach taniej ale wolał bym chyba dopłacić kilka złotych i mieć na drugi dzień zamówiony towar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek - w czasie naszej ostatniej rozmowy chyba padła Ci bateria :) a wczoraj byłem dość mocno zajęty i nie widziałem jak dzwoniłeś.

 

Zaczynając od końca. Kręcenie się w głowie wynika z tego - że mam gogle z monitorem 5" i obraz jest tak wielki, że przy ostrych wygibasach moich dzieciaków po prostu dostaję oczopląsu. Natomiast na goglach EV100 z małym wyświetlaczem jestem w stanie skupić się na ekranie i oczy nie męczą się.

Do latania samolotami polecam zarówno VR D2 (mają wbudowany odbiornik, ale można dodać wejście AV aby np wizje łapać z linku 1.3GHZ do dalekich lotów), jak i wspomniany telewizorek (sami zaczynaliśmy od monitorka 4.3" z kamery cofania w pudełku po butach. Dobrym rozwiązaniem są gogle Quanum V2 lub V2 Pro ze szklaną soczewką - bo do tego potrzebujesz tylko odbiornika (dowolnego).

 

Kamerka - ok 50 zł (eachine, caddx) - do 130zl (Runcam)

Nadajnik - ok 50 zł (5.8GHz - 200mW - może 800mW) na RC-FPV piszą, że na 5.8GHz można zrobić i 1.5 km - ale to przy dobrych antenach.

Komplet dobrych anten - 80zl (np Actuna z dostawą z PL)

Odbiornik 5.8GHz - diversity ok 160zł - 180zł RD40, FR632

Gogle Quanum V2 - ok 100 do 300zł. (na olx lub hobbyking) - lub VR D2

Najprostsza Nagrywarka - Eachine DVR - ok 60zł

 

Jak chcesz latać dalej - to link 1.3GHZ (Fox 800)

Nadajnik + odbiornik (200zł)

No i link RC musi byc lepszy + najlepiej jakis autopilot co by wrocil jak sie zgubisz/stracisz zasieg.

 

I pamiętaj - że ta super jakość w nagraniach nie pochodzi z kamerki analogowej - tylko z gopro podobnej.

 

tak to wyglada kosztowo

	średnio daleko (<1.5km)		daleko (fox 1.3 GHz) 5km		
	       tanio   średnio	dobrze	tanio	średnio dobrze
kamera	        60	60	130	60	 60	130
nadajnik	70	70	70			
anteny	        80	80	80	80	 80	80
odbiornik	160	160	-	200	200	200
gogle	        50	100	300	50	100	100
nagrywarka	60	60	-	60		60
suma	        480	530	580	450	440	570
link RC	          FR sky lub inny	LRS 200zl + autopilot 200zl		
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert ja myslałem o goglach quanum v2 , używka kosztuje około 100zł, ale trzeba dokupić odbiornik i antenę, i wychodzi koszt podobny do używanych gogli VR D2, które to maja juz odbiornik, mają dwie anteny w tym jedna panelowa przy czym te gogle nie maja dwu anten od parady tylko mają jakis patent (zapomniałem nazwy) ale to działa na dwie anteny.

Kłopot w tym że VR D2 używanych prawie nie ma , a jak sa to albo dość drogie i jeszcze cos jest połamane, albo jeszcze droższe i w pełni sprawne ale z wysyłką wyjdą 350zł, a za 390zł w avifly mam je nowe z gwarancją, tyle że mocno przekraczam budżet , a właściwie to za sumę jaka mam kupię tylko gogle.

Przemek obiecał poszukac mi dobrej kamerki z nadajnikiem , takiej która dobrze radzi sobie ze słońcem i w dobrej cenie .

A ja chyba jednak nie mam wyjścia i kupię gogle quanum v2 i zostanie mi znalezienie jakiegoś nadajnika i odbiornika za resztę pieniędzy jakie mi zostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gogle VrD2 do kupienia na OLX:

https://www.olx.pl/oferta/eachine-vr-d2-pro-fpv-google-CID767-IDutj2B.html#95ea735eff

https://www.olx.pl/oferta/zamienie-gogle-vr-d2-pro-fpv-za-eachine-ev100-lub-sprzedam-CID767-IDuKPCH.html#95ea735eff

 

Kamerka: w sklepach w PL niestety jest drogo.

W Polsce:

https://www.olx.pl/oferta/kamera-fpv-eachine-1000tvl-1-3-ccd-ntsc-pal-5-8-gh-do-drona-CID99-IDrY7It.html

Niewiele drozej lepsza opcja : HS1177

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=23&t=44357

 

Na BG Eachine 1000TVL (ale 3-4 tygodnie czekania):

https://goo.gl/UkxKIB

 

Ewentualnie taka: https://www.olx.pl/oferta/kamera-fpv-eachine-ek1119-okkan-1100tvl-rozdzielczosc-976h-582v-CID767-IDsEmkN.html

 

Niezły nadajnik (trzeba poprosić o "dowód" działania aby uchronić się przed zakupem trupa):

https://www.olx.pl/oferta/nadajnik-vtx-eachine-tx526-5-8-ghz-CID99-IDuKqxx.html

 

Wiec gogle 300zl + kamera 50 - 70zl + nadajnik 35zl + antena nadawcza. I w 400zl masz niezly zestaw. Ceny nówek w sklepie to niestety +50%.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie Przemek.

Gogle z olx widziałem , jedne maja coś pękniete , a drugie są nie dośc że drogie razem z wysyłką , to sprzedający nie chce wysłać za pobraniem , jedynie przelew na konto.

Wydaje mi się że jak mam kupić używane gogle w cenie nowych na gwarancji ,to lepiej dać sobie na wstrzymanie dozbierać grosza i kupić nowe gogle , dobre anteny,  i niczego nie żałować, bo wiem z autopsji że przesadne oszczędności przeważnie się szybko mszczą.

Chęć polatania w goglach podpowiada aby kupić szybko i jak najtaniej , ale rozsadek mówi mi aby nie kupować używanych podzespołów z nieznajomego źródła  na dodatek po cenach sklepowych , wysyłanie pieniędzy nieznajomym na konto w ciemno, też mi nie podchodzi , powinna byc możliwa wysyłka pobraniowa.

Kurcze tyle juz się stroje na to latanie FPV że chyba jak jeszcze na jakiś czas odłożę zakupy to nic się nie stanie , a nawet pewnie zyskam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tanich gogli to raczej polecałbym EV 800 z wbudowanym DVR-em. Jakość nagrań z gogli podobna co najtańszego DVR-a z BG, a już mamy wszystko w komplecie.

Gogli poniżej 300 zł, szkoda kupować. Owszem, są i za 120-150 zł, ale ich parametry, szczególnie wyświetlacza są tragiczne. Nie mówiąc o pojedynczych "bacikach" i czułości ich odbiorników. Oraz - co jest ogromnie ważne - ergonomii noszenia i używania. W tych najtańszych goglach, często są mocowania z taśm elastycznych. Jest to dobre dla latarek czołowych, ale dla gogli już nie bardzo. Słabo się to trzyma głowy i ciężko to dobrze i sprawnie założyć na mordkę.

 

Nie ma sensu kupować czegoś, co za miesiąc będziemy chcieli zmienić.

Tak samo, na początek zabawy polecałbym kamerę z transmiterem 5,8 GHz wbudowanym. 

Wersja 200 mW zapewni w miarę przyzwoity zasięg. Zasilanie z pakietu 1S, które kosztują grosze.

Ale mając gogle i taką kamerkę już zakosztujemy już latania FPV. Da się nagrać filmik (na wbudowanym DVR), choć na dzisiejsze standardy, gdzie Full HD budzi tylko wzruszenie ramion, jakość filmów nie będzie rewelacyjna.

Zaletą jest, że taki zestaw uniesie bez problem,u model o masie 300-400 gram. Koszty w okolicach 400-500 zł za całą platformę z bazą. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od razu kupić wypaśne gogle, za grubszą sałatę. :)

 

Jeżeli się spodoba, wtedy warto stopniowo myśleć o rozbudowie platformy.

Porządny płatowiec, kamerka z wyjściem AV. Dziś takie wyjście mają kamerki sportowe, wielkości Go Pro 3.

GPS+OSD+Kontroler lotu z autopilotem i funkcją powrotu do bazy, po zaniku sygnału, link o dużym zasięgu. Ba antenach dookólnych te 2 km, jest do osiągnięcia.

Do dalszych lotów, już przydałaby się antena panelowa ze śledzeniem modelu i jakiś lepszy link do aparatury i wideo - konwerter na 433 MHz czy coś takiego. Ale to już się zrobią duże pieniążki.

 

Ja używałem w zeszłym sezonie Forever SC-200. Kabelek mini HDMI z wyjściem na AV, kosztował 10 zł.

Kamerka nagrywała w Full HD, przesył na ziemię był, z wykorzystaniem linka 5,8 GHz 200 mW, Niestety, nadajnik wymagał zasilania 3S, a takie pakiety są ciężkie.

Odbiór był na monitorku samochodowym LCD 7", zamocowanym w walizce z akumulatorem Pb 12 V, 5 Ah.

Model z tym setem spokojnie robił 400 metrów wysokości i odbijał na jakieś 800 metrów od bazy.

 

Było to wszystko strasznie wielkie i ciężkie. Ale filmy nagrywały się ładne, i nawigacja była.

 

Teraz mam nadal kamerkę Forever, tylko SC-400, z możliwością nagrywania 4K, a FPV z mini kamerki Eachine TX02 5,8 GHz, 200 mW + gogle EV 800.

Nagranie filmu w modelu, nagranie z kamerki TX02 - na goglach. Zestaw dużo lżejszy i wygodniejszy. Nadal jednak jestem na etapie testów zasięgu. Na dziś - 500 metrów odległości "pykło" bez problemów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.