Skocz do zawartości

Gimzi FPV


Rekomendowane odpowiedzi


Dopadla mnie jakas swiateczno-zimowa depresja i niewiele sie dzieje. Nie robie nic?. Wystrugalem w wielkich meczarniach kadlub. Teraz wypadaloby go zalaminowac i wymyslec jak przymocowac do calosci... Do tego ta cala historia z nowymi regulacjami prawnymi mnie demotywuje i poglebia rozterki wewnetrzne...
 

IMG_2698.thumb.JPG.3decfc5bcd706c301bd92e46ac98bf2e.JPG

 

Pogoda sie dzisiaj niechcacy wyrwala. Wiatru nein, wiec pojechalem na moje "pustkowie" przeleciec sie tak troche outlaw... Wystartowalem niesmialo i bez przekonania ale dobrze mi szlo i postanowilem zaryzykowac. Udalo mi sie wycisnac jeszcze jeden km z zestawu, chociaz mialem kilka zerwan video i radio mowilo, ze nie dziala chociaz dzialalo..? Wrocilem bez problemu. W/g ladowarki zostalo jeszcze ok. 250mAh w pakiecie.

Ogolnie taki dystans przy max wysolosci ok. 200 m to krzywdy nie ma. chociaz ciezko bez trackera.

 Myslalem,  ze sobie na niego w przyszlym roku pozwole ale z tego co zrozumialem w nowym prawie nie ma zadnej opcji hobbistycznego latania FPV, wiec nie wiem na razie co robic z tym fantem dalej...
 

2019-12-28.thumb.png.2ba403d2c4fdfba69d95b3f016e25572.png

1875475266_2019-12-28(2).thumb.png.71c09c731867e95d847c031bffe06884.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wymeczylem do konca kadlub. Mocowanie do skrzydla troche moze dyskusyjne i przede wszystkim malo praktyczne ale trzyma fest?.

 

Przymierzylem mniej wiecej wyposazenie i baterie. Wywaza sie samo z duza marza w obie strony. Bedzie mozna kombinowac z roznymi pakietami (jak poleci?).

 

Teraz powinno pojsc z gory. Na razie nie bede nic szlifowal ani malowal. Poczekam do majden flajtu. Opowiem wam jak poszlo?...IMG_2742.thumb.JPG.28b24a424780e7042d0e9785dd102366.JPGIMG_2741.thumb.JPG.100ca1696434e43e6c6d38d8ed9536f9.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mozna powiedziec, ze Explorer jest gotowy do lotu. Mialem nie malowac, ale znalazlem resztki akrylowki po restauracji szafek i nalozylem troche koloru do zdjecia. Mam nadzieje, ze nie zapeszylem?.

Kamere zamontuje po oblocie. W razie draki mniej zbierania?

 

Rozpietosc 2 m

Powierzchnia ok. 61 dm2

Masa do lotu 1570 g (w tym 510 g akumulatory)

Obciazenie pow. ok. 26 g/dm2

 

IMG_2758.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

...Uciekajac przed wirusem, pojechalem dzis w pole oblatac Explorera. Pogoda daleka od sprzyjajacej ale w porownaniu z tym co sie dzialo w lutym to prawie lato?.

 

So...model nie chce latac?. Po wyrzucie zadziera a potem spada na nos. Po dwoch probach dalem spokoj. Teraz czas na przemyslenia i poszukiwanie odpowiedniego CG.

 

Dam znac jak cos sie urodzi?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hey ho,

 

Dzisiejszy weekend jest tutaj pierwszym po zniesieniu koronnego zakazu. Pogoda dopisala (wiatr niestety tez?) wiec pojawilo sie wielu pilotow, glodnych latania po wymuszonej przerwie. Miedzy nimi i ja.

 

Reinauguracja sezonu mi sie udala. Eksplorer lata?! Wymontowalem z niego cala wyszukana elektronike. Wlozylem tylko utopiony jakis czas temu odbiornik Graupnera, ktory po wysuszeniu dziala jak nowy i zaprogramowalem radio najprosciej jak sie dalo. SC pozostawilem mniej wiecej tak jak byl wczesniej wyliczony.

 

Przy pierwszym wyrzucie model zaczal nurkowac ale wyciagnalem go i posadzilem bez problemu. Z wrazenia zapomnialem o silniku?.  Przy drugim podejsciu przetrymowalem lotki, dalem troche gazu i poszlo bez klopotu. 

 Model tata dobrze, przewidywalnie, nie ma tendencji do walenia sie, jest dosyc szybki. Wiatr mu nie straszny a nawet bardzo pomaga przy starcie.

 Jutro sprobuje jeszcze troche nim polatac, oswoic sie. Jak wszystko bedzie ok, to zainstaluje z powrotem graty i zobaczymy co z tego bedzie.

 

Co do konkluzji i wnioskow... Model potrzebuje troche predkosci, i musialem niestety uniesc nieprzyzwoicie wysoko lotki, zeby sie prawidlowo stabilizowal, zeby w ogole latal...Coz, trzeba bedzie z tym zyc...

 

 Moze jutro ktos mnie nagra, zeby udowodnic, ze nie bujam?. Na razie tylko fotki.

 

 

 

 

 

 

IMG_3321.JPG

IMG_3323.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, moja opowiesc obfituje w nieoczekiwane zmiany akcji?...

 

Po ostatnich obiecujacych lotach, uzbroilem model docelowo po zeby w wyszukana elektronike?. Pojechalem wieczorem w teren zobaczyc co z tego bedzie. Odpalilem maszyne i wypuscilem (w manualu). Po kilku sekundach model zaczal dziwnie skrecac i po pewnym czasie wszedl w prostolinijny lot, lekko opadajac i nie reagujac na stery. Silnik tez sie kreciel na oko jakies 30% mocy i nie chcial ani wiecej ani mniej. Samolot ominal po drodze wszystkie drzewa i krzaki przywalajac jednak na koncu w ostatnie napotkane drzewko przed samym przyziemieniem.

 

Po kraksie okazalo sie, ze odbiornik nie dziala (nie mialem alarmu zaniku sygnalu). W domu probowalem jeszcze zalaczyc zasilanie ale odbiornik sie nie zalaczal. Podczas checkingu okazalo sie, ze wtyczka laczaca odbiornik z FC byla ledwie wcisnieta i nie laczyla. Po prawidlowym wlozeniu wszystko zadzialalo jak trzeba.

 

...Wtyczka mogla sie wypiac podczas uderzenia w glebe, chociaz wydaje sie to malo prawdopodobne, bo wlozona prawidlowo trzyma jak sklejona, a dodatkowo byla ciasno upchnieta...

...Albo sobie sam zafundowalem przygode albo klatwa czy sabotage?

 

So, teraz demontaz wyszukanej elektroniki?, naprawa (mam w tym wprawe??) a pozniej kolejne loty testowe.

Ciag dalszy pewnie jeszcze nastapi...

 

 

IMG_3372.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ to jest gazeta w powietrzu! :) szkoda tego braku ustawień FS.. bez tego właściwie ani rusz przy takim rodzaju latania

Tak sobie patrze (ale może źle widzę) na mocowanie silnika i czy nie powinieneś bardziej skłonić silnika w dół czyli w stronę CG? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym kontrolerem latalem juz wczesniej bez problemu. Program  FC sprawdzalem ze trzy razy przy okazji zmniany ustawien. Popatrze jeszcze z tym RTH...

 

Edit:

aaa fakt, jak kiedys mi zabraklo sygnalu to zaczal wracac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Explorer juz po retuszu, gotowy do ponownego testu z FC i flakami video. Planowalem w ten weekend ale nadaja 6 Bft wiatru wiec chyba sobie odpuszcze i poczekam...

 

Dzis wieczorem, w przerwie miedzy opadami, udalo mi sie za to oblatac moje najnowsze i chyba ostatnie jak na razie dziecko FPV. ""Mini" jest najmniejsza platforemka z serii Gimzich i w dodatku z odejmowanymi skrzydlami. Idea byla taka, zeby miec modelik, ktory da sie zapakowac w siatke z Lidla?, wlozyc do plecaka czy samochodu na wycieczke. Mobilny czyli...

 

Bestia ma 770 mm rozpietosci. Wazy 420g RTF. Na pokladzie Matek 405 STD z odpowiednim mu PDB. Troche to wielkie i pancerne jak na ten model, ale tak wyszlo i na razie zostanie. RC to Crossfire nano. Video TX Eachine 0.6 W. Kamera Fatshark z odzysku. Accu 1400mAh 3S zasilajacy jednoczesnie z plytki kontrolera VTX.

 

Modelik bez osiagowych ambicji. Do niedzielnego latania. Daje rade. Jestem zadowolony.

IMG_3410.thumb.JPG.205819b97287d90aba358eebe79ad7ae.JPG

 

Tutaj troche wnetrznosci

IMG_3414.thumb.JPG.41e30e09229d40c005ce3b597aa26107.JPG

 

Antene video umiescilem tym razem pod spodem

IMG_3415.thumb.JPG.b4c550faf492246982d378e9d1b8907c.JPG

 

Dla porownania ze starszym jednometrowym bratem:

IMG_3424.thumb.JPG.e170a78c5e71601fca7242b7b8d83831.JPG

 

 

Krotkie video dla potwierdzenia slow:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę że te Twoje mniejsze skrzydła nie maja poszycia a materiał z jakiego są zrobione to zwykły styropian?

Czy ta koniczyna jest jedynym elementem od spodu który wystaje? Jeśli tak to uważaj bo kilka lądowań i możesz nie mieć już takiej dobrej wizji ?

Efficiency widzę że nie wyszła tak nisko ?

Tak czy siak gratulacje udanego pierwszego startu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki...Wlasnie mialem pisac, bo mam wiesci (dobre i mniej dobre) z poligonu...

 

13 godzin temu, magilla napisał:

Czy dobrze widzę że te Twoje mniejsze skrzydła nie maja poszycia a materiał z jakiego są zrobione to zwykły styropian?

Czy ta koniczyna jest jedynym elementem od spodu który wystaje? Jeśli tak to uważaj bo kilka lądowań i możesz nie mieć już takiej dobrej wizji ?

Efficiency widzę że nie wyszła tak nisko ?

Tak czy siak gratulacje udanego pierwszego startu

 

Tak jak zauwazyles. Skrzydla nie maja poszycia. Jedynie  krawedzie natarcia i splywu sa zalaminowane tkanina 25g. Dodatkowo polozylem tkanine przy kadlubie do miejsca gdzie wchodzi bagnet. Za dzwigar robi naklejony z dwoch stron pasek rowingu weglowego. 

 

Co do anteny, to wbrew pozorom trudno ja urwac. Ta plastikowa obudowa jest ekstremalnie solidna. Laduje zazwyczaj w trawie, wiec sie nie boje. Dodatkowo jest tania. Jakbym mial cos z np. z  ProDrone to bym od spodu nie zamontowal...

 

Jesli chodzi o zuzycie energii... Tez sie po pierwszym  locie zdziwilem, jak zobaczylem raport z OSD. Ale po naladowaniu pakietu okazalo sie , ze weszlo duzo mniej. Wyszlo na to, ze sensor poboru pradu byl par default zle skalibrowany. Wykonalem jeszcze chyba trzy loty zmieniajac w konfiguratorze parametr "curent meter scale", az doszedlem do kilku mAh roznicy pomiedzy tym co wyswietla FC i tym co bateria przyjmuje po naladowaniu.

W tej chwili skrzydlo, przy normalnym, zroznicowanym lataniu "spala" ok. 50 mAh/km. Co jest wynikiem w miare przyzwoitym, biorac pod uwage fakt, ze z tego samego accu jest zasilany VTX. Dodatkowo smiglo jest troche za duze. Przy okazji kupie w innych rozmiarach i potestuje.

 

IMG_3480.thumb.JPG.f7d6c96084ee9a0c5b507ffdca0da1d1.JPG

 

 

 

 To jeszcze nie wszystko... W czwartek polatalem znowu naprawionym Explorerem. Tym razem bez niespodzianek, jesli chodzi o sam model. Tzn. ma tendencje do "siadania" po wyrzucie (trzeba byc czujnym), ale po wyciagnieciu wszystko wraca do normy i lata bardzo dobrze.

Moze zrobie jakis mix wysokosci do silnika, zeby zniwelowac ta przypadlosc. W/g raportu po locie model powinien przeleciec min. 40 km na tym akumulatorze. Nie latalem ekonomicznie. Przy dlugich przelotach daloby sie moze zrobic z 50? Accu video powinien wystarczyc conajmniej na godzine, moze poltorej.

 

Zeby nie bylo tak rozowo, to musze przyznac, ze wyszlo kilka niepokojacych zagadek technicznych. Bede mial nad czym dumac.

 

Pierwszy problem to niskie RSSI. 50-60% przy nodze. W tym modelu mam odbiornik Crossfire Nano Diversity. W Mini mam ten sam, tylko zwykly i wszystko ok. Voilà, pierwsza zagadka.

 

Drugi problem to video. Latalem u siebie nad klubowym lotniskiem. Generalnie zauwazylem, ze w tym miejscu mam wiecej zaklocen niz gdzie indziej...Chcialem przetestowac, moj kupiony lata temu system 1.2 Ghz. Zmajstrowalem grundstejszyn bide jak na zdjeciu. Zeby nie robic retransmisji, polaczylem odbiornik video z goglami kablem.

IMG_3479.thumb.JPG.c718a22aa4d2f91d0040f4ce619b8872.JPG

 

Po 2km obraz mi zniknal niespodziewanie. Mialem caly czas ledwo widoczne OSD ale zadnego obrazu z kamery. Wrocilem na RTH az do odzyskania kontaktu wzrokowego. Polatalem jeszcze z kilkanascie minut nad lotniskiem, zerkajac co jakis czas w gogle, ale ciagle bez obrazu. Wyladowalem. Najpierw myslalem, ze kamera, nadajnik albo, ze gogle padly, ale okazalo sie, ze obraz na DVR sie nagral do konca lotu. Gogle tez dzialaja dalej. To co sie stalo? Druga zagadka do rozwiklania...

 Jeszcze  taki maly klopot do kompletu. Kamera ma mozliwsc nagrywania na karte. Mozna ja wlaczac za pomoca kanalu RC, tylko ze raz dziala raz nie. Hmm...

 

Na koniec klopocik z kompletem silnik-smiglo. Model wydaje, moze nie niepokojacy ale dziwny dzwiek. Slychac go z daleka. Kwestia osiowosci piasty, albo wywazenia smigla, albo cos innego. Nastepna sprawa do rozwiklania...

 

Na koniec jak zwykle krotki filmik z testu Eksplorera (chcialem zapisac w lepszej jakosci ale Jutube zrobilo mi psikusa...):

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest, ale jak wrocilem i latalem sobie nad lotniskiem, to sila rzeczy bylem czesciej niz czasami w jej polu widzenia.Mimo tego do konca lotu bylo czarno na ekranie.

...Znajde chwile czasu, zwolam komisje i bedziemy element po elemencie ogladac pod lupa, mierzyc i badac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sie znowu narobilo?...

Wczoraj wieczorem, postanowilem wykorzystac pogode i przeleciec sie po okolicy. W sumie dobrze mi poszlo ale mialem jeszcze duzo zapasu w akumulatorze, wiec postanowilem jeszcze troche poszybowac, pokrecic sie nad glowa...az tu trach i nieprzewidziany koniec.

...Mini skonczyl sluzbe na czubku wysokiej topoli, ktora znajduje sie na terenie przedsiebiorstwa uzdatniania wody.

Napisalem do nich o zdarzeniu. Odpowiedzieli nadzwyczaj szybko i obiecali, ze mnie powiadomia jak spadnie.

 

Jest nawet filmik. A jak?!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo sie zwalil, w co raczej watpie. Albo, tylko prosze sie nie smiac, zostal zaatakowany?.

 Zawsze jak tam latalem, ganialy mnie mewy,  jakby model strasznie je wk.... 

Kilka razy musialem uciekac. Moze tym razem tak z nienacka od tylu ???????


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.