Jump to content

Zasilanie 1s futaba


Marek:D
 Share

Recommended Posts

Cześć.

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś używał z powodzeniem w futabie odbiorników zasilanych z jednej celi li-pol? Myślę o zmianie zasilania w modelu DLG.

Serwa jakie powiadam to kst 08 a odbiornik r6106.

Będę wdzięczny za informacje.

Link to comment
Share on other sites

Nie używałem. Przeczytałem instrukcję, z której wynika że możesz zasilać odbiornik począwszy od napięcia 3,5V. Ale fail safe jest od napięcia 3,8V    http://manuals.hobbico.com/fut/r6106hf-hfc-manual.pdf

 

R6106HF/R6106HFC Specifications

FASST-2.4GHz system 6-channel receiver• 

Power requirement:  4.8V~7.4V  (Voltage  range: 3.5~8.5)

regulated output from ESC, etc. 

Battery F/S voltage: 3.8V

Link to comment
Share on other sites

Też to znalazłem, bo różnie pokazują na stronach internetowych. Nie sprawdzałem, ale może da się "wyłączyć" fail save, aby odbiornik działał aż do zdechnięcia akumulatorka.

Jeśli nie będzie informacji to trzeba będzie samemu przetestować.

Link to comment
Share on other sites

Większość odbiorników posiada układy cyfrowe zasilane ze stabilizatora 3.3v dla bezpieczeństwa jak i prawidłowej pracy podają (Voltage  range: 3.5~8.5) schodzenie poniżej 3.5v może wyłączyć odbiornik.

Link to comment
Share on other sites

To trzeba rozebrać i sprawdzić, mam przed sobą odbiornik na jakiejś atmedze, tam nie ma stabilizatora 3.3 V. Z tym to różnie bywa. W dodatku regulatory różnią się spadkiem napięcia, napięcie min uC zależy zaś często od częstotliwości rdzenia i ustawień (brown out itp.)

Albo rozbierz i szukaj not katalogowych albo stosuj się do zaleceń producenta.

 

Typowe serwo na 3V albo działa słabo albo wcale. Też zależybod elektroniki. U mnie mon 4,2 V niżej już przestaje reagować.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem po jakiego chcecie używać odbiornik poniżej zalecanego (i tak niskiego bo już failsafe przy 3,8V) napięcia producenta. To na zawodach F3K można latać modelami latającymi z niedopuszczalnym przez producenta napięciem? A co na to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym macie polisę OC?

Link to comment
Share on other sites

Można latać czym chcesz, byle miało 1,5m rozpiętości i odpowiedni promień noska ;) Nikt nie zakładał, że używa się niepewnego wyposażenia, które działa z przerwami. To nie jest w interesie zawodnika.

 

Ja latam na 1S, ale z przetwornicą na 5V i nie mam żadnych problemów:

https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-up/1328-pololu-u3v12f5-przetwornica-step-up-5v-14a.html?fbclid=IwAR0qI0d8Hogo-0MIVliKxdYPsWC1zqlD2Qbl4ar3NZ2yh97XknCVvl7u9to

Link to comment
Share on other sites

Piotrze sęk w tym, że budując model, staramy się zrobić to lżej i lżej aż dochodzimy do ściany i już nie da się zejść niżej. Dlatego kombinujemy, czy tych gramów nie da się zrzucić na elektronice.

Przy moim optymalnym umiejscowieniu serw tak, żeby był do nich stały dostęp, włożenie dwóch celek Li-Pol na przód skutkuje zbyt przednim wyważeniem. Nie muszę wspominać, że dobry model wyważa się wyposażeniem, a nie ołowiem. Stąd moje pytania. Oczywiście kwestia bezpieczeństwa przede wszystkim, ale na razie to dla mnie rekreacyjna zabawa.

 

Czarku fajna sprawa, powiedz mi czy stosujesz jeszcze do tego kondensatorek jak zaleca producent?

Link to comment
Share on other sites

Ja stosuję. Jeśli mogę podpowiedzieć. Wybierz kondensator low esr. Wybierz taki o napięciu przebicia tylko trochę ponad napięcie pracy np. 6,2V (wtedy przy takich samych gabarytach masz większą pojemność). Jest jeszcze jeden plus. Dzięki kondensatorkowi można zastosować przetworniczkę której maksymalny prąd jest mniejszy niż maksymalny prąd który może pobrać chwilowo zestaw.

 

Pozbywamy się też dodatkowych szumów z przetwornicy (które mogą sporo przybrać na sile wraz ze wzrostem pobieranego prądu). Taki kondensator co prawda słabo je filtruje, ale zapobiega ich powstawaniu przez zmniejszenie chwilowego poboru prądu.

 

Przewody kondensatora powinny być maksymalnie krótkie (przy linii zasilania). Kondensator może znajdować się blisko przetwornicy, nie musi blisko układu zasilającego. Inaczej sorawa ma się z kondensatorami filtrującymi "bypass".

 

Warto sprawdzić czy przetworniczka posiada LPF low pass filter.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.