Skocz do zawartości

Zasilanie 1s futaba


Marek:D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie używałem. Przeczytałem instrukcję, z której wynika że możesz zasilać odbiornik począwszy od napięcia 3,5V. Ale fail safe jest od napięcia 3,8V    http://manuals.hobbico.com/fut/r6106hf-hfc-manual.pdf

 

R6106HF/R6106HFC Specifications

FASST-2.4GHz system 6-channel receiver• 

Power requirement:  4.8V~7.4V  (Voltage  range: 3.5~8.5)

regulated output from ESC, etc. 

Battery F/S voltage: 3.8V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba rozebrać i sprawdzić, mam przed sobą odbiornik na jakiejś atmedze, tam nie ma stabilizatora 3.3 V. Z tym to różnie bywa. W dodatku regulatory różnią się spadkiem napięcia, napięcie min uC zależy zaś często od częstotliwości rdzenia i ustawień (brown out itp.)

Albo rozbierz i szukaj not katalogowych albo stosuj się do zaleceń producenta.

 

Typowe serwo na 3V albo działa słabo albo wcale. Też zależybod elektroniki. U mnie mon 4,2 V niżej już przestaje reagować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po jakiego chcecie używać odbiornik poniżej zalecanego (i tak niskiego bo już failsafe przy 3,8V) napięcia producenta. To na zawodach F3K można latać modelami latającymi z niedopuszczalnym przez producenta napięciem? A co na to towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym macie polisę OC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można latać czym chcesz, byle miało 1,5m rozpiętości i odpowiedni promień noska ;) Nikt nie zakładał, że używa się niepewnego wyposażenia, które działa z przerwami. To nie jest w interesie zawodnika.

 

Ja latam na 1S, ale z przetwornicą na 5V i nie mam żadnych problemów:

https://botland.com.pl/pl/przetwornice-step-up/1328-pololu-u3v12f5-przetwornica-step-up-5v-14a.html?fbclid=IwAR0qI0d8Hogo-0MIVliKxdYPsWC1zqlD2Qbl4ar3NZ2yh97XknCVvl7u9to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze sęk w tym, że budując model, staramy się zrobić to lżej i lżej aż dochodzimy do ściany i już nie da się zejść niżej. Dlatego kombinujemy, czy tych gramów nie da się zrzucić na elektronice.

Przy moim optymalnym umiejscowieniu serw tak, żeby był do nich stały dostęp, włożenie dwóch celek Li-Pol na przód skutkuje zbyt przednim wyważeniem. Nie muszę wspominać, że dobry model wyważa się wyposażeniem, a nie ołowiem. Stąd moje pytania. Oczywiście kwestia bezpieczeństwa przede wszystkim, ale na razie to dla mnie rekreacyjna zabawa.

 

Czarku fajna sprawa, powiedz mi czy stosujesz jeszcze do tego kondensatorek jak zaleca producent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję. Jeśli mogę podpowiedzieć. Wybierz kondensator low esr. Wybierz taki o napięciu przebicia tylko trochę ponad napięcie pracy np. 6,2V (wtedy przy takich samych gabarytach masz większą pojemność). Jest jeszcze jeden plus. Dzięki kondensatorkowi można zastosować przetworniczkę której maksymalny prąd jest mniejszy niż maksymalny prąd który może pobrać chwilowo zestaw.

 

Pozbywamy się też dodatkowych szumów z przetwornicy (które mogą sporo przybrać na sile wraz ze wzrostem pobieranego prądu). Taki kondensator co prawda słabo je filtruje, ale zapobiega ich powstawaniu przez zmniejszenie chwilowego poboru prądu.

 

Przewody kondensatora powinny być maksymalnie krótkie (przy linii zasilania). Kondensator może znajdować się blisko przetwornicy, nie musi blisko układu zasilającego. Inaczej sorawa ma się z kondensatorami filtrującymi "bypass".

 

Warto sprawdzić czy przetworniczka posiada LPF low pass filter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.