Skocz do zawartości

Menedżer zasilania serwomechanizmów HV z 8.4V


oki188
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Już wiem o co Ci chodziło, zapewne o to że nie nastąpi dren baterii po przez przepływ energii z jednej baterii na drugą? Ale mi chodziło jeszcze o coś innego.

 

Najlepiej podłączyć z obciążeniem i przy rozładowanym prawie do cna pakiecie sprawdzić napięcia.

Nie bardzo sens rozumiem

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Projekt został zmodernizowany.

Powstała wersja wyposażona w stabilizator 5V do zasilania TYLKO odbiornika (78M05). Dodatkowy element można włączyć w układ bądź z niego zrezygnować i zasilać odbiornik bezpośrednio z pakietu. Konfiguruje się to za pomocą zworek które należy wykonać samemu.

Prąd układu został zwiększony z 10 do 15-16A na kanał. Maksymalne wymiary PCB 65 x 85mm

Elementy jakie planuje wykorzystać w układzie:

Diody shottky: 4x SB860

Mosfety: 6x AOD4132

kondensatory po stronie zasilaniaserw 2x 4700uF/25v

Kondensator po stronie zasilania odbiornika 1x 470uF/16V

 

post-685-0-53314900-1571257464.jpg

post-685-0-30975100-1571257473.jpg

post-685-0-17619500-1571257479.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne to to zależy od ceny ale zapewne też bym takie coś poprosił szt albo dwie.

 

Czy jest opcja aby dodać do płytki np 3 diody dla każdego pakietu? Zielona, żółta, czerwona, aby pokazywaly w przybliżeniu stan naładowania pakietów?

 

Zworka to zmiany zasilania może być przygotowana z pinów od sewa a przestawienie małego pinu mogło by zmieniać napięcie, takie piny do zwierania są chyba w każdym odbiorniku od frsky'a dodatkowo.

 

Wiem że to nie jest najważniejsze ale jak prosiłeś o pomysły to proszę ????

 

Gdzie będę dawał wyłącznik zwykły czy to magnetyczny pod obojętnie jakie wyjście? Czy będzie przygotowane jako wyjście do serw?

 

Co to obciążenia to powiem tak mam u siebie 6 serw w modelu które nie są HV a chodzą wszystkie od kilku sezonów jako HV taka polska oszczędność ???? , podłączone bezpośrednio pod pakiet 2s. Wcześniej chciałem użyć beca liniowego z hk 8A na jednym 8A na drugim albo chodzil jeden albo wlaczaly się oba 16A. Okazało się że przy machaniu wszystkimi sterami mrozilo odbiornik dopiero po kilku sekundach dzialaly dalej...

Kolega wykonał dla mnie płytkę która zasila wszystkie serwa a do odbiornika są wypuszczony tylko i wyłącznie sygnały. Działa to do tej pory.

 

post-17893-0-09240700-1571261629_thumb.jpg

 

Rozumiem że do płytki podpinam serwo z wszystkimi trzema żyłami i później od niej znowu wszystkimi trzema żyłami podpinam do odbiornika?

 

Serwa o których mówię to:

post-17893-0-76773500-1571261864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wykonał dla mnie płytkę która zasila wszystkie serwa a do odbiornika są wypuszczony tylko i wyłącznie sygnały. Działa to do tej pory.

 

 

Tutaj jest tak samo tyle że jest wybór, czy odbiornik ma być zasilany prosto z pakietu , czy ma być zasilany prosto z pakietów ale  5V , czy może być zasilany z zupełnie osobnego źródła zasilania np osobnego pakietu Ni-MH.

Mi tam sie podoba , jak dla mnie jest wszystko co potrzeba , włącznik elektroniczny instalacji to fajny bajer i bardzo ułatwia życie , otworki do przylutowania przewodów do włącznika sa opisane na płytce.

Jak już tak na siłę by się czegoś czepiać to może światełek , są umiejscowione na samym początku przy wejściu zasilania więc informują że podłączyłem akumulator , tylko że niepodłączony akumulator razi po oczach bardziej niż światełko :), i nawet gdyby coś było nie tak to światełka będą świeciły informując że jest zasilanie i wszystko gra.

Może lepiej te światełka przerzucić gdzieś na koniec urządzenia ? tak aby świeciły gdy całe urządzenie jest sprawne?

Ale to tak jak mówię to już czepianie się na siłę , mi tam już pasuje wersja z podwyższonym amperażem i takie coś już bym zamontował w modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora na podsumowanie.

Na płytce naniosłem drobne poprawki oraz została dodana 3 dioda LED informująca o zasilaniu 5V dla odbiornika. Rozmieszczeń diod nie będę zmieniał bo musiał bym przetrasowywać wszystkie ścieżki. Projekt płytki zostanie teraz wysłany do wyceny przez firmę która je wykona będą one z zieloną soldermaską bez opisów, które uważam tu za zbędne dla jednego włącznika równie dobrze można podpisać te pola cienkim markerem.

Projekt zostanie wykonany w bardzo małej ilości sztuk max-10. Co do ostatecznej ceny podam wkrótce jak dostane wszystkie wyceny.

Część elementów będzie zamawiana w Chinach co by zminimalizować koszta, więc pierwsze egzemplarze mogą pojawić się dopiero za 2-3 miesiące.

 

post-685-0-29554000-1571409679.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne aby było 30A łącznie uzyskiwane z obu akumulatorów .

Ja jedną sztukę przygarnę :), bo rozwiązuje wszystkie bolączki mojej starej instalacji.

Czas ma średnie znaczenie , jeśli będzie na styczeń, to do maja mam raczej wystarczającą ilość czasu na powpinanie wtyczek do tej płytki :).

Oby model powstał do stycznia , bo płytka będzie zasilała całkowicie nowy model który dopiero robię , i raczej się guzdram więc jeśli o mnie chodzi to nie ma pospiechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. A myślał kolega o jakimś becu? Mam menadżer na koncie. Lata w extrze i velox 2.6m i jakieś tam wilgi na 3.2m. Włącznik kluczyk magnetyczny. Ale beca brak. Tzn nie odważyłem się przenieść tego na PCB, a tym bardziej do samolotu(nie swojego).

Fajne są bajery:D ale najlepiej jakby ich nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli beca do serw. Taki bec na 7805 to wolę nie mówić. Powinien byc ldo jakiś. Napięcie spadnie na 6v pakiet i po modelu. Lm1084- wytrzyma 5a i różnica wej do wyj nie musi być aż tak duża. Polecam to wymienić z czystego serca;)

Mój 2m model latał na takim becu z lm1084 (5 serw cyfrowych 20kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie ciepło przy użytkowaniu tego tylko do odbiornika?( Ewentualnie dając 3-4s to tak) Latam na czymś takim zasilając serwa i odbiornik dwa lata. Oczywiście górnopłat. Obciążając serwa powierzchniami sterów itd. trzeba uwzględnić to co kolega napisał wyżej. Oczywiście wtedy tego typu zasilanie nie ma prawa powodzenia w akro czy innym modelu, który potrzebuje prądu. Dlatego nigdy nie odważyłem się na beca serw w swoich menadżerach w dużych samolotach.

Istnieją drivery mosfet coś w stylu dualsky. Dostępność zerowa( chyba , że ktoś ma link;))

Mam włącznik na dwóch mosfetach. Brak radiatora wlutowane na płytkę. Spora powierzchnia masowa wystarczająco odprowadza ciepło. Sprawdzane po locie 3d w extra 2.6m 32kg serwa jx.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło na 7805 a nie na mosfetach.

 

Max 3,4V strat przy 500mA daje nam prawie 2 waty na ogrzewanie takiego drobnego układu.

 

Czy autor sprawdził jaka jest maksymalna moc (w postaci ciepła) rozpraszana przez ten układ w takiej paczce i bez radiatora?

 

Polecam sprawdzić poziom wysterowania mosfetów przy minimalnym napięciu baterii.

 

Ja mam bece na serwach. Jeden główny a drugi zapasowy.

 

Właśnie kończe projekt mojego managiera. Ale to całkiem inna bajka niż ten w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie lepiej zejść z pakietem na life i latac bez tych tutaj zbędnych problemów.

Jest kolega w stanie podpowiedzieć jaki scalak/driver mosfetow do beca? Nie obrażę się jeśli nie;) wiem ile to pracy kosztuje i stresu jak czyjś model leci na Twoim prototypie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładniej o co chodzi :)

 

Ja nie zastosuje deiverów mosfetów bo nie będę musiał tego robić.

 

Tutaj by wypadało choć sprawdzić czy mosfwty są dobrze wysterowane przy min. napięciu zasilania.

 

Przydał by się w razie czego "driver z step up buck converter".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Po co w ogóle jakieś drivery wymyślają.

A przy okazji z 500 zrobiło się 100 :)

 

Obliczenia jakieś, testowanie jaieś, czytanie datasheetów jakiś, bez sensu :)

 

Ja robie "managiera" dla bezpieczeństwa. A nie po to żeby był.

 

Wracając do tematu.

 

To na jakim poziomie jest to wysterowanie i ile ten układ rozproszy mocy?

 

Ps. Drivery do mosfetów a nie do 7805.

 

Ps2. Chciałem pomóc a nie tylko pisać by coś napisać. To by było bez sensu.

 

Ps3. Marek, proszę o konstruktywną krytykę moich wypowiedzi, moja duma na tym nie ucierpi a może dowiem się też czegoś ciekawego w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chodziło mi o układ scalony do przetwornicy stepdown liniowej. Steruje on dwoma mosfetami. Jak w dualskim.

Ja nie krytykuję tylko pomagam. I wspólnymi siłami można zrobić coś lepszego. Nie czepiam sie 7805 tylko dałem lepszą propozycję bo LDO. Jest bardziej uniwersalna jeśli chodzi o pakiet wejsciowy.

Mi chodzi o zasilanie serw np10szt cyfrowych z 6v. Żaden gotowy układ scalony bez "pomocy" tranzystora nie wytrzyma takiego prądu. Przynajmniej nie znalazłem takiego jeszcze.

Z czystej ciekawości nie z krytyki jestem w tym temacie. Człowiek uczy sie całe życie;) bo poto jest chyba ta dyskusja? Co się tak czepiacie z niedzieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przestałem sie wypowiadać bo wszyscy wiedza lepiej. Jest to prosty menager zasilania i podejrzewam ze zupełnie wystarczajacy. Mozna zaprojektować na mikrokontrolerze itp. Tyle ze takie juz sa i kosztują odpowiednia kase a to płytka z wyłącznikiem.

 

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.

Ja zbudowałem taki menadżer ( listwę zasilającą) zabezpieczenia serw, wyłącznik dwa pakiety i killswitch. Bez przetwornicy.

Są układy sterujące dwoma mosfetami. Obniżają napięcie i nie potrzebują dużej różnicy napięcia wej-wyj. Kończy się to na tym, ze datasheety są a układów brak. Wspólnymi siłami można zrobić płytkę, która zadowoli nawet lataczy 3d;)

Nie każdy może latać na serwach hv. I chciałby mieć coś takiego na pokładzie. Nie kupując powerboxa za 1tys zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja chętnie posłucham konkretów. Byle nie były wyssane z palca.

 

Na uC nie są wystarczająco szybkie, albo duże prądy mimo wszystko idą po prostu przez diody. Dużo prościej dladljest mnie jest zrobić takiego "managiera" na uC, ale ja z tego zrezygnowałem.

 

Masz może gdzieś pcb tego dualskiego i nazwę?

 

Ps. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi mosfetami obniżającymi napięcie. Taki mosfet to dopiero wytraca mocy w ciepło. Tak się robi np sztucze obciążenia (mam takie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.