Skocz do zawartości

Całkowity początek z lataniem FPV przy pomocy kontrolera lotu


Jarek1925
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, japim napisał:

A gdzie chcesz kupować w PL czy CN? Albo inaczej - jaki budżet planujesz na to przeznaczyć? 500zł? 1000zl? 2000zł? No limit?

Ma byc dobry zasięg i jakość. Ale nie przesadzajmy. Wszytko może nic z drugiej ręki

2 minuty temu, japim napisał:

 

Do tzw pan-tilta potrzebujesz HeadTracker (można sobie zrobić za 25 zł) - albo gogle z wbudowanym headtrackerem. 

Do tego radio musi obsługiwać port PPM in - aby móc sygnał z headtrackera wysłać do modelu.

 

Wybór gogli to bardzo osobisty temat - pytanie czy nosisz okulary?

Jedni wolą "kubełki" - inni gogle. Do podziwiania okolicy IMHO są kubły - czyli duże wyświetlacze w obudowie.

 

I oczywiście najlepszy tekst "podajcie mi strony gdzie mogę sobie to wszystko kupić". Czy w związku z tym linki sponsorowane akceptujesz za odwalenie całej roboty za Ciebie?

Jak pisałem wyżej jestem w temacie zgodny więc słowa pantillt itp znaczą dla mnie nic.

Okularów nie noszę.

Okolica imho - nie wiem gdzie to jest;)

Co do stron to nie zawsze muszą to być sklepy, istnieją również giełdy, fora, grupy na FB

Bądź nazwy sprzętu, a ja sobie znajdę.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tyłu :)

 

IMHO - to w internetowym slangu znaczy "według mojej skromnej opinii".

 

Kamera: coś co ma minimum 1000 linii. Od najtańszego Eachine (ok 40-50zł) do jakiegoś Runcama lub Foxeera (nowy powyżej 150 - używki po ok 80). Model kamery - właściwie dowolny. Byle nie jakiś Owl do latania w słabym oświetleniu. Ewentualnie coś od Caddx. Nie kupuj noname - bo szkoda kasy. Nadajnik - właściwie to jakość tak poszła do przodu że wystarczy coś z Rush FPV ale jak brandowo to Immersion. Do bezpiecznego latania dalekiego (>2-3km) to musi być już coś na 1.2GHz. Tu nic nie doradzę - producentów tego sprzętu nie jest za dużo i nie ma za dużego wyboru.

 

Odbiornik - to już zależy jakie gogle wybierzesz. Niektóre mają wbudowane odbiorniki - niektóre nie. Jak będziesz latać na 1.2GHZ to musisz i tak kupić oddzielny odbiornik - zazwyczaj w zestawie z nadajnikiem.

 

Gdybyś kupował gogle typu Fatshark - z miejscem na moduł odbiornika - i jednak latał niedaleko (<2km) to każdy moduł diversity jest OK. Z goglami niestety jest jak z butami - muszą leżeć. Najlepiej upoluj gości z SC34 - to grupa droniarzy z Częstochowy. Bartek Budny z prowadzi sklep BNB parts. Najlepiej złapać go - on wszystko pokaże w realu.

 

Jeżeli nie masz ograniczonego budżetu to np gogle Headplay full HD i do tego np system transfery HD od Immersion ByteFrost :) Ewentualnie system HD od DJI - ale to wydatek ok 3500zł.

 

Jeżeli nie rozumiesz któregoś ze słów/sformułowań - to musisz się douczyć samodzielnie "googlając". Jest dużo o tym w internecie. Jeżeli tego nie ogarniesz sam to znaczy, że nie jesteś gotowy, bo FPV to nie jest plug and play i trzeba trochę ogarniać temat samodzielnie. 

 

Polecam strony gości OscarLiang  i Joshua Bardwell - ten pierwszy prowadzi stronę, z której DUUUŻO można się nauczyć, aa ten drugi prowadzi kanał na YT. Obydwaj to źródło wiedzy którą ciężko przelać w poście na forum. Trzeba posiedzieć i poczytać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, na taka odpowiedź liczyłem. 

Trochę brandu i miejsca w którym znajdę wiedzę i technikę. 

Jeszcze pytanie

Mam radio graupnera  mz24.

Nie będzie zakłóceń między sprzętem?

Lata tu ktoś z takim radiem? Chodzi mi o jego realny zasięg z nadajnikiem gr24.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wojtek-a napisał:

Latalem troche fpv z linkiem rc Graupnera. Nie ma problemu. Zasieg w zaleznosci od sytuacji. Latalem 2 km ale czasami w okolicach  1,2 - 1,5 km juz radio pikalo...

Na odbiorniku gr24?

W graupnerze chyba nie ma możliwość podłączenia zewnętrznego odbiornika tak jak w frsky. Wtedy zasięg byłby lepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, japim napisał:

 

Kamera: coś co ma minimum 1000 linii. Od najtańszego Eachine (ok 40-50zł) do jakiegoś Runcama lub Foxeera (nowy powyżej 150 - używki po ok 80). Model kamery - właściwie dowolny. Byle nie jakiś Owl do latania w słabym oświetleniu. Ewentualnie coś od Caddx. Nie kupuj noname - bo szkoda kasy. Nadajnik - właściwie to jakość tak poszła do przodu że wystarczy coś z Rush FPV ale jak brandowo to Immersion.

 

Do samolotów zdecydowanie polecam Caddx Ratel. Raczej odradzam Runcama Swifta, racera i inne kamery CCD.

Ratel ma najbardziej naturalny obraz jaki w życiu widziałem

 

15 godzin temu, japim napisał:

Do bezpiecznego latania dalekiego (>2-3km) to musi być już coś na 1.2GHz. Tu nic nie doradzę - producentów tego sprzętu nie jest za dużo i nie ma za dużego wyboru.


Niekoniecznie. 1W 5,8GHz na porządnych, dookólnych antenach pozwala i na 5km. Na lekko kierunkowej (np Cross-air) można zrobić już i 10km.

Z kolei 1,2GHz zdecydowanie odradzam początkującemu.

Ta częstotliwość jest bardzo, bardzo daleko od plug&play. Z reguły trzeba się nakombinować z filtrami, nadajnik video zarzyna zasięg GPSa, zarzyna zasięg RC (na 2,4GHz to już w ogóle tragedia).

Dorzuć do tego, ze każdy nadajnik RC zakłóca działąnie odbiornika 1,2GHz (na 433MHz i 868MHz można poradzić sobie filtrami na antenie, na 2,4GHz to nic nie pomaga).

Koniec końców - trzeba wiedzieć co się robi przy zabawach z 1,2GHz, 5,8GHz z kolei podłączasz i wszystko działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak kolega pisze, Trochę już zasięgnąłem języka i 1,2 będzie się zakłócało z radiem 2,4. Więc szukam czegoś na 5.8 i zależy mi przede wszystkim na jakości obrazu i na headtracker. 

Najlepsza jakość była by na cyfrowym obrazie, ale ceny chyba kosmos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KamilC napisał:

Na odbiorniku gr24?

W graupnerze chyba nie ma możliwość podłączenia zewnętrznego odbiornika tak jak w frsky. Wtedy zasięg byłby lepszy

 

Akurat na GR 16.

Chyba Ci chodzilo o podlaczenie zewnetrznego modulu nadawczego a nie odbiornika? Do Graupnera mozesz podpiac Crossfire przez gniazdo PPM, tylko nie wiem jak z telemetria bo nie sprawdzalem.

 

6 godzin temu, KamilC napisał:

Dokładnie tak jak kolega pisze, Trochę już zasięgnąłem języka i 1,2 będzie się zakłócało z radiem 2,4. Więc szukam czegoś na 5.8 i zależy mi przede wszystkim na jakości obrazu i na headtracker. 

Najlepsza jakość była by na cyfrowym obrazie, ale ceny chyba kosmos

 

Jak wczesniej napisano. Na poczatek, do latania w zasiegu kilku km, video tylko 5.8 GHz + dobre anteny.

 

Co ty z tym headtrackerem?

 

Analogowy system z gornej polki nie jest tanszy niz cyfrowy zestaw DJI, jak wszystko zebrac do kupy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojtek-a napisał:

 

Akurat na GR 16.

Chyba Ci chodzilo o podlaczenie zewnetrznego modulu nadawczego a nie odbiornika? Do Graupnera mozesz podpiac Crossfire przez gniazdo PPM, tylko nie wiem jak z telemetria bo nie sprawdzalem.

 

 

Jak wczesniej napisano. Na poczatek, do latania w zasiegu kilku km, video tylko 5.8 GHz + dobre anteny.

To rozumiem

 

3 godziny temu, wojtek-a napisał:

Co ty z tym headtrackerem?

 

A co ma z nim być? Czy to coś złego, fajny bajer . Przydał by się.

 

3 godziny temu, wojtek-a napisał:

 

Analogowy system z gornej polki nie jest tanszy niz cyfrowy zestaw DJI, jak wszystko zebrac do kupy...

To co lepsze górna półka analog czy cyfrowy system?

 

Ps. Gogle fatshark hd3 są godne polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 00:34, KamilC napisał:

To rozumiem

 

 

A co ma z nim być? Czy to coś złego, fajny bajer . Przydał by się.

 

Nie, no na pewno fajny bajer ale czy by sie przydal? Raczej nie nie do pierwszch lotow

 

W dniu 18.07.2020 o 00:34, KamilC napisał:

To co lepsze górna półka analog czy cyfrowy system?

 

Ps. Gogle fatshark hd3 są godne polecenia?

 

To ciezkie pytanie i nie do mnie bo sam latam na analogowym sprzecie z dolnej polki i tez dumam co zrobie jak dostane premie? i bede mogl sobie poswolc na zmiane...Chyba poczekam az Fatshark dopracuje swoj nowy system albo wymysli cos lepszego od DJI.

 

Ludzie z jutuba mowia, ze jesli chodzi o obraz, to DJI jest poza wszelka konkurencja. Ale droniarze narzekaja na zmienna latencje, ze jak obraz siada, to siada szybciej, ze swiatlo dochodzi do wnetrza itp. Poza tym w tej masce wygladasz jak gosc z Gwiezdnych Wojen. Nie kazdemu to pasuje?.

 

HD3 to, jak sie zdaje  w dalszym ciagu bardzo przyzwoity sprzet...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.