Skocz do zawartości

Motoszybowiec


rajaner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jakoś mnie wzięło na kolejny modelik w skali mini.Tym razem coś na odmianę, bo będzie to [jak to nazwać] moto szybowiec swobodnie latający?

Dopiero po pierwszym locie zdecyduje czy zamontować wyposażenie RC.  Model będzie całkowicie wykonany z pianki XPS styrodur.

 

Coś o tym czymś.
Rozpiętość - 600 mm . Długość - 290 mm. Waga - ?
Napęd silnik szczotkowy 7x16.

 

A tak zaczyna powstawać szybowiec.

1.thumb.jpg.5face3ed23411ada7079cc2990b10d31.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Michal4x4 napisał:

Cześć,

Bardzo intrygująca budowa! Nie mogę się doczekać "odtajnienia" zamontowania silniczka:)

A ten pręt/walec biały (domyślam się ze belka kadłubowa) to ma jakiś węgielek w środku? Wytoczyłeś to jakoś czy ciąłeś xps i szlifowałeś?

Pzdr,

M

 

Całe wyposażenie wraz z silnikiem jest przygotowywane do montażu. Ale jest z tym troszku zabawy i wszystko postaram się pokazać.

Ten biały pręt to belka kadłubowa jest wzmocniona płaskownikami węglowymi wklejonymi w kształcie litery T. Co daje duża sztywność, no i jest to

wszystko ręczna robota. Zdecydowałem się na budowę modelu z XPS styrodu, bo uważam że chyba nie ma lepszego materiału do obróbki

szlifowania itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Andrzej, fajnie, że znowu coś budujesz. Czy skrzydło będzie  z XPS pełne,  czy gięte na profil z płytki styroduru?  Tak się zastanawiam, czy przy małym i z konieczności lekkim modelu szybowca nie dałoby się zejść jeszcze z wagą skrzydła, stosując klasyczną "stolarkę", ale ze styroduru, czyli żeberkowo-dźwigarową (z rozsądnym wzmocnieniem węglowym), a później oklejoną cieniutką folią termiczną (niskotemperaturową do "pianek") od Marka Rokowskiego (na polskim niebie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ssuchy napisał:

Cześć Andrzej, fajnie, że znowu coś budujesz. Czy skrzydło będzie  z XPS pełne,  czy gięte na profil z płytki styroduru? 

 

Teraz dla mnie taka pora że mam sporo wolnego czasu i próbuję coś nowego stworzyć. Skrzydło jest pełne profilowane.

Takie jak to: https://www.gammodel.pl/mini-rdzen-skrzydla-s-3021-p-498.html

Na chwilę obecną mam gotowe wszystkie części modelu.

 

Tak to mniej więcej wygląda. Waga tego co na zdjęciu to jakieś 12g.

3.thumb.jpg.d3ec81aabd3221f9042bad4a74659622.jpg

 

PS. Mam w planach jeszcze jeden model samolotu,ale na razie jestem na etapie poszukiwania planów i z tego

       co widzę nie jest to takie proste.

Bo sobie wymyśliłem takie coś.

GRYF-ULM-1-PLANS-AND-INFORMATION-SET-FOR-HOMEBUILD-AIRCRAFT-2.thumb.jpg.c623e0c925950ba7e984af019f83db8f.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej,  jeśli ma być niewymagający mikrus (wzorowany na ULMie) i coś w tym stylu, jak na powyższym foto, to może wzorować się na bardzo prostej konstrukcji modelu: Goat (strona projektu: TUTAJ)

 

bug_plan_a3.thumb.jpg.f7a1cda01f818bfd0ced1529aadae4ac.jpg

 

... co prawda konstrukcja balsowa kryta mylarem, ale można zapewne użyć styroduru (ze wzmocnieniem węglowym) i cienkiej folii termicznej (tak jak pisałem wyżej). Fajny mikrus w wersji szybowca/motoszybowca typu ULM. Poniżej kilka fotek modelu w wersji szybowca w locie ze strony projektu oraz dwa filmy w wersjach szybowiec: film na YT1 motoszybowiec: film na YT2:

 

image.png.67facef9ac798dfb6ee7d1f40371bccf.pngimage.png.bc769e700e0a18432b2d431ee4135343.pngimage.png.f1c683a28e6dafee0638a3acf098db00.pngimage.png.0a7bc8396fb998c79141ce8b54e1d358.pngimage.png.f588685b7b86ba42607ed038af872f1b.png

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michal4x4 napisał:

Bardzo fajny! A w płatach też rozumiem jakieś węgle są? Pytam bo zdjęcia piękne ale nie zdradzają konstrukcji; będziesz go jakoś pokrywał pap/folią czy tylko lakier?

Pzdr,

M

Faktycznie nie pokazałem jak jest wzmocniona belka kadłuba.

Miej więcej wygląda to tak, belka w przekroju. Od spodu są wklejone dwa płaskowniki węglowe 3x05 mm.

5.jpg.af9bb12c47af173c80856eee1bb54981.jpg

Co do skrzydeł nie są jeszcze gotowe ale od spodu wkleję pręt węglowy 0,8 mm,wydaje mi się że powinno wystarczyć.Ten model nie będzie 

niczym oklejany no może jakiś lakier.

 

6 godzin temu, ssuchy napisał:

Andrzej,  jeśli ma być niewymagający mikrus (wzorowany na ULMie) i coś w tym stylu, jak na powyższym foto, to może wzorować się na bardzo prostej konstrukcji modelu:

 

Model całkiem fajny no i prosty w budowie, chyba mam nawet jego plany.Ale to nie to co mam zamiar stworzyć.

 

PS.A tak przy okazji chciałem zapyta na temat silnika szczotkowego 8,5x20 mm.

      W niektórych opisach jest informacja że może być zasilany z pakietu 2s. Czy to prawda?

      Mam taki zestaw z przekładnią i chciał bym go wykorzystać w jakimś modelu, ale przez niewiedzę nie chciał bym go spalić .

      Bardzo proszę o informację na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to: na rcgroups mowią że na 2s te silniki się grzeją i nie polecają zdecydowanie 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2804980-8520-brushed-motors-for-2s-question

 

Ze swojego skromnego doświadczenia mogę tylko powiedzieć że kiedy podłączyłem (przez pomyłkę) bateryjkę 2s do zestawu 3x8520 to po bardzo krótkiej chwili wał tak sie nagrzał że wypalił swoje jarzmo w plastikowej przekladni; ale silniczki przeżyły!

Pzdr,

M

Ps i jeszcze fakt ze testy sprawn8sci tych silników nie zawierają różnych woltaży baterii sugeruje że ludzie używają 1s. M

Edytowane przez Michal4x4
Dodatkowe info
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tego silnika 8,5x20

Mam taki regulator i chciałem go wykorzystać do tego silnika. https://www.sklep.modelmaking.pl/product-pol-1949-Regulator-napiecia-JES-040-Break-4A-Seria-Advance-Yeti-Model.html

Przy zasilaniu 2s z innym silnikiem pracuje bez problemu ale z 1s po kilku sekundach się wyłącza.Nie znam się na elektronice ale czy

jest jakiś sposób aby na wyjściu było napięcie odpowiednie do silnika 8,5x20.

 

Wracam do szybowca.

W modelu jest zamontowany taki zestaw napędowy:

https://www.gammodel.pl/zestaw-napedowy-do-mini-modeli-samolotow-akumulator-3-7v180-mah-silnik-716-sterownik-p-499.html

 

Z tą różnicą że śmigło zamienię na 55 - 65 mm.

4.thumb.jpg.c1839e5671e9bfde0f8ed617454c7050.jpg

 

A tak jest zamocowany silnik i upchana cała reszta.Jedyny problem, żeby włączyć silnik jest potrzebna zapałka. Dostęp do włącznika jest

dostępny przez otwór widoczny na zdjęciu.

6.thumb.jpg.99953e4e9852485238ccc7bec99fbf28.jpg

7.thumb.jpg.8b5c8005db0178a05007619fbddf273c.jpg

 

Za wiele roboty nie zostało.Dziś biorę się za wzmocnienia skrzydeł i jak dobrze pójdzie do końca tygodnia model powinien być gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym sobą gdybym nie sprawdził co może ten zestaw napędowy.

 

Na takim moim wynalazku ze śmigłem 65 mm uzyskałem ciąg około 23g. Po około dziesięciu  sekundach obroty zaczęły się

zmniejszać aż do wyłączenia. Po ponownym włączeniu wszystko zaczyna się od nowa.

Zrobiłem trzy takie próby i wszystko gra,według mnie to całkiem fajny napęd jak do takich modeli.Jeszcze jestem ciekaw jak

to będzie w realu.    

HAMOWNIA.jpg.89b48c1bd383109bd441cda0c22a4d15.jpg

 

A tak wygląda model od spodu. 

9.thumb.jpg.bddd3cebbf25afce130cdc458cc5984b.jpg

Jeszcze tylko drobna kosmetyka i gotowe.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rajaner napisał:

No i motoszybowiec w moim wydaniu gotowy.

Końcowe dane modelu.

Rozpiętość - 600 mm

Długość - 295 mm

Waga około  - 25g

Napęd jak w opisie powyżej.

10.thumb.jpg.55290c0b908de76870521f01b7a3df4e.jpg

 

Model bardzo ładny .Ciekawi mnie jak długo poleci z tą /czasówką/.Nie prościej było wstawić kondensator 10F.?Na nim czas pracy około 60 sekund.Sprawdzałem na moich gumówkach.

DSC09575.thumb.JPG.807aa986b7a3185c918cf821ed57b0c7.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Maciej.j napisał:

Ciekawi mnie jak długo poleci z tą /czasówką/.Nie prościej było wstawić kondensator 10F.?Na nim czas pracy około 60 sekund.Sprawdzałem na moich gumówkach.

Mam jeszcze coś takiego silnik 7x15.

1021759519_Zestawdominimodeli-Silnik6x15mm37V-miga45mmGAMModelHobby.png.c47200b3f1e0f092c1b4d5516301ffdd.png

Jak na razie nie sprawdzałem i nie wiem do jakiej wielkości modelu można by to zastosować. Na pewno to wykorzystam

ale jak to mówią musi przyjść czas i pora.

Możesz napisać coś więcej o tym zestawie na zdjęciu.Jaki sinik,śmigło i co to za przekładnia.Może masz zdjęcie modelu z tym zestawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw silnik i kondensator użyłem tylko w dwóch gumówkach.Ciąg silnika 25 gram-śmigło GWS 4025,ale w modelu 18 gram już było widać brak mocy i wznoszenia.Zdjęć już nie mam ale w tym roku coś lekkiego wykonam.A ładowałem z pakietu 3x1,5V baterie AAA około 20 sekund

DSC09584.thumb.JPG.1384b37428337a811149d286ea00573f.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.