Skocz do zawartości

Czy dron to dron?


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dron to dron.

Zauważyłem, że wiele niepotrzebnych dyskusji na forum spowodowane jest nieznajomością podstawowych definicji sprzętu którym operujemy.
I tak powstał ten temat.

 

Definicje:

 

DRON
Słownik języka polskiego
dron «bezzałogowy statek latający»
https://sjp.pwn.pl/szukaj/dron.html
Wikipedia
dron[3] – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie.

 

4) bezzałogowy statek powietrzny na uwięzi – bezzałogowy statek powietrzny na uwięzi
połączonej ze stałym lub ruchomym punktem podłoża;
OBWIESZCZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 3 lipca 2019 r.

załącznik nr 6
Przepisy załącznika stosuje się do bezzałogowych statków powietrznych o masie
startowej nie większej niż 150 kg, używanych w operacjach w zasięgu widoczności
wzrokowej VLOS, oraz bezzałogowych statków powietrznych o masie startowej nie
większej niż 2 kg, używanych w operacjach z widokiem z pierwszej osoby FPV,
używanych w celach rekreacyjnych lub sportowych,

 

Model latający - bezzałogowy statek powietrzny - dron.

 

To jest DRON

spacer.png

To także jest dron

spacer.png

To jest silnik do drona

spacer.png

 

A to są droniarze.

spacer.png

 

Stan prawny na dzień 18.02.2020r.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja , jak już  gdzieś tu na Forum napisałem  , przez pięcdziesiąt parę lat zajmowałem się  budowaniem dronów o czym  nie miałem  zielonego pojęcia że to drony są...

jak dla mnie  dron  nie może być modelem , bo z definicji  " model" jest odwzorowaniem w skali czegoś co  istnieje jako wzór  w rzeczywistości...

ale co tam ślimak jest rybą, choć o tym nie wiedział

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest osobliwa nomenklatura i to należy w przepisach jasno określić co jest dronem a co nie jest, kolega zapomniał pokazać amerykańskiego predatora czy inne mu podobne zabawki gdzie jakieś maleństwo typu syma jest kompletnie niewinne. Wystarczy określić ze dronem nie sa modele które powszechnie znamy i bedzie wilk syty (unia) i owca cała.

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozumnych inaczej, każde nowe słowo będzie urastać do rangi mitycznego.

(...)

 

Modele, którymi tu się zajmujemy, to odwzorowanie statków latających, kosmicznych, pływających i lądowych jak również zupełnie abstrakcyjnych.

Dron to FUNKCJA, jaką spełniać może każdy obiekt latający, kosmiczny, pływający, lądowy - a także ww model.

 

 

 

edit:

ps.

wikipedia, a w szczególności pisana po polsku, to słowotok pisany przez rozumnych inaczej.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlot modelarzy?

 

Kiedyś czytałem o innej wersji definicji dron.

Urządzenie mogące wykonywać misje autonomiczne. Była chyba o wiele lepsza.

14 godzin temu, AndyCopter napisał:

Dron to FUNKCJA

Dron to rzeczownik.

15 godzin temu, AndyCopter napisał:

wikipedia, a w szczególności pisana po polsku, to słowotok pisany przez rozumnych inaczej.

W encyklopedii PWN jest to samo.

https://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/dron.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

OK, przeczytałem.

I co w związku z tym?

Chodzi Ci o to,że w adresie strony jest słowo "dron", czy też o to, że kilkukrotnie go ktoś użył w informacji o wdrażaniu przepisów unijnych (nie chcąc używać wciąż i wciąż terminów "bezzałogowy statek powietrzny" i "BSP")?
Jeśli tak, to mogę Cię zapewnić, że gotowych przepisach słowa "dron" nie uświadczysz. ;)

 

Ogólnie, co do nazewnictwa:

W świetle prawa modelarz latający modelem (obojętne jakim; samolotem, szybowcem, helikiem, wielowirnikowcem) jest pilotem bezzałogowego statku powietrznego.

A od 1 lipca 2020 roku będzie:

Pilotem bezzałogowego statku powietrznego klasy ... (C0 - C4, lub zbudowanego samodzielnie), wykonującym loty w kategorii otwartej, podkategorii ... (A1 - A3 - w zależności od klasy pilotowanego BSP).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, maxiiii napisał:

Czyli dalej pilot drona klasy .......... lub .......... :)

Sami droniarze na tym forum. :)

 

Skąd taki pomysł?

Język przepisów i sformułowania w nich zawarte muszą być konkretne i jednoznaczne.

I jak wykazałem  - słowo "dron" nigdzie tam nie pada.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, poharatek napisał:

Skąd taki pomysł?

Język przepisów i sformułowania w nich zawarte muszą być konkretne i jednoznaczne.

I jak wykazałem  - słowo "dron" nigdzie tam nie pada.

 

https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/wdrazanie-przepisow-ue

 

to jest oficjalna strona  rządowa  i nie mów że słowo dron nie pada , bo pada wielokrotnie...

Pytanie jest tylko takie , po gwizdek takie zamieszanie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego zamieszania.

W świetle przepisów: latasz modelem - jesteś pilotem bezzałogowego statku powietrznego

Bo w przepisach tych zostały zdefiniowane terminy: "bezzałogowy statek powietrzny" i "pilot bezzałogowego statku powietrznego". Koniec kropka.

A to, jakich określeń używa ktoś na jakiejś stronie (z domeny gov, czy nie) - nie ma najmniejszego znaczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozumnych inaczej, każde nowe słowo będzie urastać do rangi mitycznego.

(...)

 

Modele, którymi tu się zajmujemy, to odwzorowanie statków latających, kosmicznych, pływających i lądowych jak również zupełnie abstrakcyjnych.

Dron to FUNKCJA, jaką spełniać może każdy obiekt latający, kosmiczny, pływający, lądowy - a także ww model.

 

 

 

edit:

ps.

wikipedia, a w szczególności pisana po polsku, to słowotok pisany przez rozumnych inaczej.

Znowu " najmądrzejszy na forum" wtrąca się w tematy o których nie ma pojęcia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie nadmienić, iż model nie jest statkiem powietrznym. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Statek_powietrzny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo

https://pl.wikipedia.org/wiki/Model

Pojęcie dron jest nadużywane, tak jak potocznie na model samolotu mówi się samolot, a wyjazd na lotnisko modelarskie skraca się pojęciem: jadę polatać. Jak wiadomo, nie jest to prawdziwe, choć łudząco podobne. Są to pewne skróty myślowe czy slangi, czasami podbijają markę Modelarza do rangi Pilota, a Model do Statku powietrznego. Inna sprawa to miniaturyzacja prawdziwego lotnictwa, które przekroczyło granicę pomiędzy Lotnictwem i Modelarstwem. Stąd wiele nieporozumień. Trzeba trzymać się swojego obszaru i spoko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.