Skocz do zawartości

Jaskółka FPV (nie ta jaskółka)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołgiem Panowie ;)

 

Ostatnio szedłem sobie z plecakiem (na który wisiały quady) w takich okolicznościach:
IMG_20200217_110705.thumb.jpg.bd82c113b47f3c4af68782ad6b0d1677.jpg

 

I myślałem, ze teraz tam leży śnieg, to quady są ok. Ale kiedyś będzie tam ciepło i będę mógł sobie posiedzieć na kamieniu i zrelaksować pojawił się, więc pomysł zrobienia platformy FPV, wyposażonej w GPS, pełny FC z OSD i autopilotem, systemem wizyjnym na 1,2GHz, prędkością przelotową ponad 65km/h i czasem lotu ponad godzinę.

 

Brzmi póki co mało interesująco, ale jest w tym jeden haczyk. Chce się upchać w wadze poniżej 250g :D

 

W tym celu dobrałem najlżejsze sensowne wyposażenie, czyli:
-FC - Matek F411 WSE (rozwiązuje wszystkie problemy małych FC)

-Kamera - Caddx Ratel (jakby to było kiedykolwiek pytanie)

-GPS - Beitan BN-180 (bo mały, a 220tka jest świetna)

-ESC - dowolny toothpickowy, zobaczymy co się nawinie

-VTX - Matek VTX 1G3 (bo 1,2GHz jest świetne do bujania się po krzakach)

-silniki - Brotherhobby 1103 8000kV (zostały po starym toothpicku)

-aku - SAMSUNG INR18650-35E 3500mAh zlutowane w 2s

-Serwa - jeszcze nie wiem

Rx - R9MM (bo mały, jednoantenowy i żadne krzaki mu niestraszne)

 

Posiedziałem trochę przy XFLR5, później trochę posiedziałem w Rhino i powstał projekt:
MicroFPV.thumb.jpg.0e235a31fb2f8fdfa4a32415d8999f33.jpg

 

Całość później przerzuciłem na deski balsy (załączam zipa z DXFami do postu. Jak ktoś by takiego chciał to sobie też zrobi) i wyciąłem sobie na frezarce zestawik :)

 

Najpierw wyglądał tak:
 

SAVE_20200203_224525.thumb.jpg.1a98e80ec45082a062a73f706888d001.jpg

Dociekliwi zobaczą, że dużo tu węgla. Nie wynika to z tego, że planuje jakieś potężne przeciążenia. Po prostu całość ma cieniutki profil (AG38) i użycie handlowych płaskowników węglowych było najprostszą opcją na wykonania dźwigara i krawędzi spływu.

 

 

A dziś wygląda już tak:
p1.thumb.jpg.1b22dd187f3f3254f4defc558914cddc.jpg

 

p2.thumb.jpg.3e0101f0929ffe050a3e47d75bde4b80.jpg

 

Oklejony, a całkowicie pozbawiony elektroniki waży jedynie 60g. Stawia mnie to grubo poniżej zakładanej wagi.

Tzn całość powinno wyjść koło 210g. To znaczy, że prawie 50% masy startowej to będzie pakiet. Jeśli te małe śmigiełka nie okażą się jakoś obrzydliwie niesprawne, to można liczyć na czas lotu blisko 2h.

Czyli już nastawiam się na oglądanie zachodów słońca w górach i schodzenie ze szlaku po ciemku ❤️ .

 

A i dlaczego jaskółka?

Bo całość jest mała, szybka i z małym wydłużeniem płata. Jak jaskółka :)

 

 

 

microFPV.zip

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe?. Bedziemy kibicowac a moze i kiedys skopiujemy...

 

ps:

Wlasnie czekam na czas i pogode, zeby oblatac moje ostatnie radosne dwumetrowe dzielo i jak patrze ile to zajmuje miejsca i jak tym wyladuje tam gdzie latam zazwyczaj, to wymyslilem sobie, zeby przy nastepnej okazji znowu  wrocic do mniejszych i lzejszych modeli. Bede obserwowal postepy i czekal na loty testowe i wnioski...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E nie, nawet o tym nie myślałem.

Po prostu założenie wyszło ze 100g masy pakietu (czyli 2s LiIon 18650). Wtedy model poniżej 250g musi mieć ponad 40% masy w pakiecie.

A to jest wartość którą mam w Twinstarze, więc wiem czego się spodziewać.

 

Okleiłem to Solarfilmem Lite, który zresztą zdaje się być na wymarciu w naszym kraju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oklejony, a całkowicie pozbawiony elektroniki waży jedynie 60g.

 

Patryk, przy takim wykonaniu (60g) może nawet lokalizację koniczynki trzeba będzie przemyśleć ?

 

A tak poważnie, projekty skrojone pod własne potrzeby to sól modelarstwa ?

Dzielenie się nimi świadczy o modelarzu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E nie, tu nie będzie koniczynki.

Raz, że koniczyna na 1,2GHz przypomina wielkością kalafior, dwa że przy moich potrzebach nie widzę potrzeby stosowania polaryzacji kołowej na tej częstotliwości.

 

Będzie dipolek, który i tak będzie mneijszy od dipola do R9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No będą. 

 

Tyle, że zakłócenia są nie na VTx, tylko na VRx. 

 

W tym celu stosuje się na odbiorniku filtry środkowozaporowe (wczuć w Google 868MHz notch filtr). 

No i warto odsunąć odbiornik video od nadajnika RC. Między innymi w tym celu stosuję retransmisję 1,2GHz na 5,8GHz.

No i nie muszę wtedy zmieniać modułów w goglach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.