Skocz do zawartości

Zasięg aparatury


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie zasięgu aparatury. Z reguły na samochodach tv widzę zasięg do 50m. Czy jeżeli wzialby aparaturę lotniczą np fsi6x to zasięg wzrośnie do 1km? Jest jakieś przełożenie tych odległości i zasiegow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc o "przełożeniu".

Zasięg nadajników jest różny maksymalnie do 3km, wszystko zależy od marki producenta nadajnika oraz od tego gdzie jest odbiornik. Oczywiście jeśli mówimy o częstotliwości 2,4GHz no bo np. na 433MHz to już dużo, dużo dalej.

Na wodzi będzie inaczej (bardzo krótko), inaczej na płaskim terenie a inaczej w powietrzu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparatury samochodowe typu pistolet z zasady mają mniejszy zasięg niż lotnicze. Modele pływają po trasie np. FSR koperta 100 x 50m i zasięg rzędu 200-300m jest OK.

Pływałem na radiu pistoletowym 40MHz jak i 2,4GHz i nie było żadnych problemów.

Modele samochodów mają trasę o mniejszych wymiarach.

Łódki zanętowe w większości pływają na radiach FS-i6 i jak niektórzy twierdzą używają lornetki bo nie widać łódki.

Inni twierdzą że mały zasięg ale jak się później okazuje w rozmowie to tylko wina braku znajomości modelarstwa RC i jego podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, CM028 napisał:

moglibyście pokazać jakąś aparaturę i np.. napisać zasięg ? Bo te MHz to nie wiele mi mówią

Na żadnej aparaturze nie znajdziesz informacji o zasięgu , bo to zależy od terenu.

Widziałem loty na 4km aparatura JR bez dopałki  , ale loty takie są zabezpieczone autopilotem . Zgodnie z przepisami takie loty się skończą .

Wiec pytanie jest bez sensu. Każda aparatura działa w zasięgu wzroku  , wiec jak nie widzisz modelu to nie posterujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg radia w łódkach, jaki jest każden jeden widzi... A jak przestaje widzieć, to znaczy, że odpłynął za daleko i trzeba łódki w szuwarach szukać:) Ale wcześniej  radiowo wyłączyć silniczek. Jaki by on nie był.

21 godzin temu, witold_pi napisał:

35MHz jest ZAREZERWOWWANE!!!!! dla modeli latających proszę nie jeździć ani nie pływać!

Kolego Witoldzie, aż tak bardzo bym do tego podziału na częstotliwości nie podchodził zbyt restrykcyjnie w dzisiejszych czasach.

Po pierwsze : Niech mi Kolega wskaże miejsce w którym spotykają się pływający z latającymi. Czyli 40 z 35 MHz

                       Mi osobiście w całej mojej historii modelarskiej to się nigdy nie zdarzyło.

Po drugie: Te MHz przeszły na GHz I prawdopodobieństwo spotkania się dwóch identycznych częstotliwości MHz jest w praktyce równe 0.

 

Kiedyś latało się na treningach na zawodach z pytaniem :JAKI MASZ KANAŁ?!

I żeby nie biegać i nie pytać nabyłem sobie onego czasu takie sprytne urządzonka czyli skanery i już nie pytałem... Przydawały się także do ustalania kto ma jaki kanał aktualnie na starcie na zawodach.

Jako sędziemu bardzo mi to ułatwiało robotę

Mam takie skanery na 35 i na 40 MHz. Co prawda od dawna ich już na zawody nie wożę, ale mam.

A.C.

skaner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mierzyłem u siebie zasięg aparatury Turnigy-i10 i odbiornika na wysokości 2m (tak jak wycjągnąłem w górę rękę z modelem miałem 1.8km i wszystko działało. Później skończyła mi sie droga do testu z polem, bez przeszkód terenowych między nadajnikiem a odbiornikiem. W powierztu spodziewałbym sie większego zasięgu. Na poziomie gruntu mniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
19 godzin temu, Francka napisał:

Na żadnej aparaturze nie znajdziesz informacji o zasięgu , bo to zależy od terenu.

Widziałem loty na 4km aparatura JR bez dopałki  , ale loty takie są zabezpieczone autopilotem . Zgodnie z przepisami takie loty się skończą .

Wiec pytanie jest bez sensu. Każda aparatura działa w zasięgu wzroku  , wiec jak nie widzisz modelu to nie posterujesz

 

A to takie loty aktualnie są 100% legalne bez żadnych konsekwencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeździłem na zawody używałem apki na 27MHz AM. Śmieli się ze mnie bo praktycznie wszyscy jeździli na 40MHz FM. Ale dzięki temu łapałem mniej zakłóceń. :) Do rzeczy. Nigdy nie miałem problemu z zasięgiem o ile ktoś nie wlazł na kanał. Ponad zasięg wzroku. Później jedną z apek przerobiłem na 2.4GHz instalując moduł Assan. Również nie miałem problemów. W tamtych czasach nikt w zasadzie nie myślał o jeździe z kamerą w dalekie trasy więc zasięg przekraczający pole widzenia był uważany za wystarczająco bezpieczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.