Viper Opublikowano 8 Czerwca 2020 Opublikowano 8 Czerwca 2020 Jako że niedługo stanę się szczęśliwym posiadaczem modelu dlg Albatros by CarbonBird mam pytanie do bardziej zaawansowanych i doświadczonych użytkowników. Posiadam odbiorniki Spektrum typu park flyer i pełno zakresowe, te pierwsze mniejsze/lżejsze. Wszystkie jak to Spektrumy mają dwie małe antenki. Czy taki mały odbiornik typu parkflyer z małymi antenkami do modelu węglowego dlg będzie odpowiedni? Czy powinienem zaopatrzyć się w wersje odbiorników z dłuższymi antenkami przeznaczonymi do modeli z dużą ilością węgla? Będę zobowiązany za wszelkie praktyczne porady.
samolocik Opublikowano 8 Czerwca 2020 Opublikowano 8 Czerwca 2020 Albatros ma przód kadłuba + nakładany nosek z tkaniny szklanej + wzmocnienia węglem, więc nie przeszkadza to w umieszczeniu odbiornika w środku razem z anteną. Mam tak włożony odbiornik i nie ma problemu z zasięgiem a mam odbiornik z jedną antenką. Oczywiście końcówka anteny nie leży w części pełnowęglowej kadłuba a w części szklanej.
Viper Opublikowano 8 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 8 Czerwca 2020 I odbiornik typu parkflyer wystarcza?
samolocik Opublikowano 9 Czerwca 2020 Opublikowano 9 Czerwca 2020 To zależy jaki ma zasięg Twój odbiornik typu "park flyer". Jak miałem jeszcze Futabę to latałem DLG na odbiorniku typu parkflyer o zasięgu ok. 300m (edytowane) http://www.ripmax.com/Item.aspx?ItemID=P-R2106GF/2-4G&Category=060-030-050 Ale nie latałem do granic widzialności z oczywistych względów tylko rozsądnie, oczywiście ustawienie failsafe wskazane. Nigdy nie miałem problemów z zasięgiem. Możesz potestować w pogodę bez termiki na duuużej łące. Ale docelowo lepiej mieć pełnozasięgowy.
dimmus Opublikowano 9 Czerwca 2020 Opublikowano 9 Czerwca 2020 Jak latalem na spektrumie, to w DLG używałem AR400. Ma dłuższą antenę i można przeciągnąć na zewnątrz, ale na antenie jest filtr, co prawda niewielki, ale do przeciagniecia anteny na zewnątrz trzeba wywiercic większy otwór, albo wysunąć tylko część anteny.Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
samolocik Opublikowano 9 Czerwca 2020 Opublikowano 9 Czerwca 2020 Antena w moim odbiorniku Futaby typu parkflyer miała 2cm długości i nie było problemów z zasięgiem - model F3K VIRGOS, dziób modelu o ile dobrze pamiętam z kevlaru Antena w obecnym odbiorniku Graupnera GR12L ma sporo więcej ale cała jest schowana w nosku kadłuba modelu ALBATROS F3K, również nie ma problemów z zasięgiem, dziób modelu ze szkła wzmacniany wzdłuż paskami węgla. To tak dla porównania, nie zachęcam ale dobrze znać doświadczenia innych ?
Viper Opublikowano 9 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 9 Czerwca 2020 Dzięki za info, ale podejrzewam, że Futaba i Spektrum to jednak zupełnie inna bajka, zwłaszcza, że kiedyś Spektrum wyraźnie rozgraniczało odbiorniki na parkflyer, pełnozakresowe i wersje węglowe. Ostatnio pojawiły się nawet odbiorniki z wewnętrzną anteną. Znalazłem coś takiego: http://www.nastik.pl/spektrum-ar410-dsmx-sport-p-8489.html Teoretycznie jest to następca AR400, tylko bez antenowy i z wbudowaną telemetrią Niby piszą, że nie do modeli z węglowymi kadłubami, aczkolwiek Albatros ma nosek z laminatu, więc czy to wystarczy? Ma ktoś jakieś doświadczenie?
Czaro Opublikowano 9 Czerwca 2020 Opublikowano 9 Czerwca 2020 Moje doświadczenia ze Spektrumem skończyły się 10 lat temu, ale i tak się wypowiem Przede wszystkim odbiornik AR400 czy 410 nie będzie pasował, bo wtyczki serw wyprowadzone są poprzecznie. Ze zdjęć Albatrosa wnioskuję, że kadłub jest wąski i potrzeba odbiornika ze złączami wzdłuż. Po drugie AR400 odpada przez tę jedną krótką antenkę. W kadłubie z kabinką, można by ją wystawić na zewnątrz przez otworek. W Albatrosie jest nasuwany nosek, więc antenka by przeszkadzała. Nie wypada też zawinąć ją pod obudowę odbiornika. Potrzebny więc jest odbiornik z dwoma długimi antenami, tak żeby układać je w kadłubie swobodnie. Po trzecie integralna antena w AR410 jakoś do mnie nie przemawia. Generalnie w kadłubach rzutek jest ciasno i taka antenka byłaby mocno przysłonięta przez resztę instalacji. W swoich modelach DLG zwykle jedną antenkę daję wzdłuż kadłuba, na jego spodzie, maksymalnie z przodu, np. przyklejoną do akumulatora. Drugą w poprzek lub w pionie kadłuba, w miejscu gdzie jest na tyle gruby, żeby zmieścić wyprostowaną antenę. Jednocześnie tak, żeby miała maksymalnie dużo świeżego powietrza i była oddalona od reszty wyposażenia. Jak jest z FailSafe w aktualnych odbiornikach Spektrum? Kiedyś FS był wyłącznie na kanale gazu. Czy przez te lata dorobili się FS na wszystkich kanałach?
Viper Opublikowano 9 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 9 Czerwca 2020 Dzięki. Te złącza w poprzek rzeczywiście są bez sensu, nigdy tego nie lubiłem i generalnie starałem się zawsze kupować wersje wzdłuż (AR410 ma wzdłuż). Niby piszą, że w tym AR410 antena jest wdrukowana w samą płytkę obwodu drukowanego i powinna mieć zasięg taki sam lub nawet odrobinę większy od wersji tradycyjnej AR400. Klamka zapadła, odbiornik zamówiłem, porobimy testy zasięgu, najwyżej jak nie wypadną zachęcająco to użyję w jakimś samolocie (może kombacik) Jakby ktoś miał jakieś doświadczenie z odbiornikami Spektrum w kadłubach węglowych to nadal proszę o podzielenie się doświadczeniami. Fail safe już od dawna jest dla wszystkich powierzchni sterowych.
dimmus Opublikowano 10 Czerwca 2020 Opublikowano 10 Czerwca 2020 Jest jeszcze jedna opcja. Są dostępne np takie odbiorniki Do tego mała przeróbka anteny na długą i po przetestowaniu, do modelu. Miałem taki odbiornik w halówce i raz wybrałem się modelem w dalszy lot "nie planowany". Przy około 800 metrach "wylądowałem" awaryjnie na polach i poszedłem szukać modelu, więc zasięg raczej wystarczy. Zostaje tylko kwestia przerobienia anteny na długą, do tego modulacja DSM2, choć ja nie miałem z nią problemów.W spektrum jest faktycznie problem z tymi złączami w odbiornikach. Z drugiej strony zawsze można przelutować na wzdłużne, tylko nie każdy chce grzebać przy odbiorniku.Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Kicior Opublikowano 10 Czerwca 2020 Opublikowano 10 Czerwca 2020 A czy np do AR8000 zamiast standardowej satelitki można dołączyć satelitkę do kadłubów carbon z długim wąsem ?
dimmus Opublikowano 10 Czerwca 2020 Opublikowano 10 Czerwca 2020 Pewnie by działało, ale czy miejsca starczy. Sam AR8000 jest duży, do tego jeszcze satelitę chcesz upchnąć? Jest jeszcze kwestia programowania modelu. Jak programowałem DLG na 4ch odbiorniku w DX8, to prawie model z nerwów połamałem. 3 dni mi zeszło zanim doszedłem do ładu. Ciekaw jestem jak koledze pójdzie.
Kicior Opublikowano 10 Czerwca 2020 Opublikowano 10 Czerwca 2020 Zapytałem bardziej pod kątem elektroszybowca, który kupuję... Wybacz Marcin za zaśmiecanie wątku DLG ...
Viper Opublikowano 10 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 10 Czerwca 2020 Spoko Andrzej Jak przyjdzie zobaczę, potestuję zasięg i programowanie i nie omieszkam się pochwalić. DSMX, DSM2 to nie problem, mój nadajnik jest kompatybilny z oboma, aczkolwiek idąc z duchem czasu wolę DSMX i telemetrię
Viper Opublikowano 12 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 12 Czerwca 2020 Dzisiaj odbiornik przyszedł (Spektrum AR 410), bardzo zgrabny, bez antenowy prostopadłościan, myślę, że bez problemu powinien się zmieścić w kadłubie. Czekam jeszcze na model i nie omieszkam się pochwalić. Mam nadzieję, że nie będzie problemów z zasięgiem. Co do programowania to chyba nie powinno być kłopotu, zajrzałem do instrukcji nadajnika i wynika, że ustawiam rodzaj skrzydła z dwoma lotkami i rodzaj usterzenia, oraz brak silnika i już, a jako że w odbiorniku kanały są ponumerowane, a nie mają przypisane nazwy określonych funkcji, więc powinno chyba pójść prosto. Ale czy tak będzie to też opiszę.
Viper Opublikowano 14 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 14 Czerwca 2020 Spektrum AR 410 się nie mieści, wykorzystam więc w innym modelu. Czy ktoś używał w węglowym dlg, albo innym węglowym szybowcu spektruma AR 6100e (wiem parkflyer). Usunąłem obudowę, bo i tak była pęknięta, zabezpieczyłem koszulką termokurczliwą i z punktu widzenia wielkości i wagi jest super, ale jak z zasięgiem? Czy ktoś praktycznie testował?
dimmus Opublikowano 14 Czerwca 2020 Opublikowano 14 Czerwca 2020 A jak wyciagniesz odbiornik z obudowy (ar410) to też nie wejdzie?Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Viper Opublikowano 14 Czerwca 2020 Autor Opublikowano 14 Czerwca 2020 Pierwsza rzecz o której pomyślałem, ale patrząc na budowę wnętrza, wygląda to nieco przestrzennie, a nie stanowi jednej płaskiej płytki, to chyba za dużo tej grubości nie zyskam, a o to głównie mi chodzi, a dwa że przycisk do bindowania jest integralną częścią obudowy. Znalazłem co prawda AR 6250 (wersja węglowa, z długimi antenkami - nie ma to jak tzwn. artystyczny nieład w modelarni - czasem można coś znaleźć ), co prawda muszę sprawdzić czy działa, ale problemem jest szerokość. Wysokość idealna, ale na szerokość zrobili szerszy niż ten AR 6100e i to znacznie (a niby i jeden i drugi 6 kanałowy ). Ale jak nie będzie wyjścia, to go wybebeszę i zabezpieczę koszulką termokurczliwą, może wtedy jakoś upchnę. Nie wiedziałem, że odbiornik do szybowca to taki problem
Rekomendowane odpowiedzi