Skocz do zawartości

MOje Dlg


Ramzes18

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj nie mam żadnych fotek ani opisów z relacji budowy DLG. Jednak mając chwilkę podłubałem troszkę przy mojej nowej "zabawce" (kopycie) , a że pod ręką znalazł się aparat to cyknąłem kilka fotek, prawdę mówiąc to chciałem sie zwyczajnie pochwalić :rotfl:

41622090zw1.jpg

 

35652729wt0.jpg

 

93721718te9.jpg

 

62137792fm5.jpg

 

16174111hd8.jpg

 

12gd5.jpg

 

 

Na fotkach chyba tego za dobrze nie widać, ale kadłub ma stożkową rurkę ogonową :D

Kadłub leży obok skrzydeł autorstwa kolegi ( Patryka Sokola :D, profile, obrys i takie tam bombki na świeta to jego sprawa ), tylko że te akurat nie są dla mnie :? , ale za to jak bd robił dla siebie to pokaże kilka fotek.

Kopyto robione ręcznie, bez użycia jakiegokolwiek sprzętu CNC.

Trochę balsy, szpachli i powstają takie rzeczy. Poświeciłem na to już z kilkadziesiąt godzin i co najmniej drugie tyle przede mną

 

 

 

Aaaa i zachęcam do zabawy z laminatami :D bo to fajna przygoda, dla tych ktorzy twierdzą ze do tego potrzeba nie wiadomo jakiej pracowni bądź sprzętu pokaże jak wygląda nasza ( tzn moja i Patryka)

 

A wiec jakieś tam najbardziej przydatne narzędzia:

23285495id1.jpg

 

Pompa wygląda tak:

10dh5.jpg

 

Thermo'box - pełni również rolę przechowalni 8) , a na początek w zupełności wystarczy piekarnik

13ut7.jpg

 

Pole robocze 1,5m x 1m

15fu3.jpg

 

A na koniec takie pytanko, czy wasze wagi wyglądaja też tak??

Ona ma z 2 miesiące, tylko Patryk odmierza żywice, i non stop na niej sobie coś rośnie ( na dole po lewej, szkoda ze zdapałem ;/, mogłem zostawic )

 

16bx0.jpg

 

 

P.S Sokoł

Tak, tak musiałem sobie troche pozrzędzić :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

W termoboxie siedzi jedna 300 watowa żarówka, termostat nie wiem jaki jest, Patryk kupił gdzieś za 3,50zł. Wymiary ma 100x50x50cm. Przed żarówka w obudowie jest wentylatorek by zapewnić przepływ powietrza. POnad 60 stopni osiąga bez problemu.

 

Pompa to nic trudnego, wiekszość obawia sie chyba tego:

vacuumswitchts4.jpg

 

Czyli wyłącznik podciśnieniowy

Ja tego nie wymyśliłem, pomysł jest autorstwa niemieckiego modelarza

Martina Kopplowa ( chyba xD ), takie info bynajmniej dostałem od Radosława Pilskiego

Sam się takiemu rozwiązaniowi długo sprzeciwiałem, ale nie ma sensu wydawać na elektroniczne mierniki grybo ponad 100zl i teraz go jak najbardziej polecam :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania thermoboxu uzyta jest zarowa 300W, jako termostat uzyty jest termostat od bojlera (taki z czujka na drucie miedzianym), a do przewiewu dalismy wiatraczek od procka.

Proste, a skuteczne :)

 

I jeszcze tylko poprawie jedna rzecz:

Caly bajer z tym kopytem na kadlub polega, ze on nie ma stozkowej rury, a sliczne jajo w przekroju, dokladnie tak jak w Aspirynie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pompę mam pomysł, poluje na agregat ;) Termostatu nie będzie ;P Wszystko sterowane mikroprocesorem :) Ja mam boxa 2x0,5x0,6m grzany przez 8 żarówek 40W (chyba będą większe bo długo osiąga 70*). No to już niedługo i ja przedstawię swojego DLG ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Takie pytanie;

Jak bardzo skraca się czas twardnienia żywicy w termoboxie? Bo ja jak bym robił coś takiego to tylko w piwnicy... A nie zostawię tego samego sobie tylko trzeba będzie tam siedzieć i czekać. Po prostu pilnować na wszelki wypadek. Dlatego chciałbym wiedzieć jak długo laminat powinien tam leżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie upcha się tam 4 serwa (objetosciowo dorownuje temu waszemu).

 

Inna sprawa jest z pylonikiem pod statecznik. Gdybysmy mieli forme na skrzydla, to bylby na pewno. Tylko, ze nie mamy i cala koncepcja jest jeszcze mocno zmienna i ograniczenie sie tylko do jednego kata zaklinowania, mocno by nam inwencje ograniczylo...

Tak wiec zapewne nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś posiedziałem troszkę na samym modelem, efektem dzisiejszych prac jest kałub ( a raczej będzie, bo jeszcze schnie ), ale mniejsza o to :D:D

 

Kadłub jest z formy. Foremka wygląda tak:

 

21410292mi4.jpg

 

 

Składa się on z 3 warstw tkanin

1). Tkanina szklana - Porcher 25g/m2

2). Tkanina aramidowo-węglowa 180g/m2

3.) Tkanina szklana - Interglas 80g/m2

Pomiędzy 2 i 3 warstwę kładę paski tkaniny węglowej jednokierunkowej o gramaturze 200g/m2 dla zwiększenia sztywności. Caly proces przebiega mniej więcej w ten sposób

 

 

Tkaninki + pasy węgla

 

15049662su5.jpg

 

Tutaj tkaniny ułożone w formie, brakuje jedynie ostatniej warstwy szkła, za szybko zrobiłem fotke.

 

43498455ho9.jpg

 

Rybki :D - czyli odlewy silikonowe które maja zapewnić odpowiedni docisk tkaniny do formy

 

77392539dm1.jpg

 

34238752vt8.jpg

 

Całość w worku:

 

70464370ih3.jpg

 

I etap zakończony, teraz trzeba poczekać aż zżeluje żywica, by poobcinać naddatki. Dzisiaj się trochę spóźniłem, była już zaschnięta, po prostu ustawiłem za duża temperaturę w termoboxie a utwardzacz miał krótki czas pracy (1,5h) Efekt taki, że ciężko jest to później przyciąć, krawędzie są pofalowane i mogą być szczeliny na łączeniu. Jutro zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

52216532sk2.jpg

 

Kadłub łączymy na "mokro" zamykając formę. Do jednej połówki dookoła przyklejamy na CA pasek tkaniny szklanej (punktowo) Całość później przesączamy, a w drugiej połówce na krawędzie nanosimy żywice z mikrobalonem. Składamy formę, no i teraz trzeba podobijać paski do drugiej połówki, znane mi są 2 sposoby:

1). Podobijać pędzelkiem,

2). Balonik, taki dlugi , co nieraz ludzie stoją z nimi na festynach i robią z nich różne zwierzątka, chyba zajarzycie o co chodzi :D

 

 

19028693bp4.jpg

 

29771251mf4.jpg

 

 

I nie kracząc powinno wyjść takie cudo :

 

 

10lp1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest możliwość zamówienia takiego modelu u szacownego Ramzesa ? :) ile by takie coś kosztowało? jeśli oczywiście jest taka możliwość.U mnie z technologią kompozytów słabiutko więc własnoręczne wykonanie nie wchodzi w grę :roll: a też nie chce płacić kroci za super wyczyn typu Aspiryna, a DLG od dłuższego czasu mnie intryguje i zastanawiam się nad powiększeniem floty na wiosnę o taki właśnie model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikon do "rybek" - czego używacie? Coś z Havla może? ;)

 

Jak się sprawuje w kadłubach tkanina węglowo - kevlarowa w porównaniu z samym węglem? Zastanawiam się właśnie nad zakupem takiej, w sumie jest tańsza od węgla a na zdrowy rozum nie powinna być sporo gorsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.