Skocz do zawartości

Ograniczenia wiekowe w pilotowaniu modeli RC a powrót do modeli na uwięzi


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem nie zabierać głosu w jak się okazuje kontrowersyjnej kwestii fal EMG ale jednak zabiorę bo zdaje się że trochę tutaj NIEBEZPIECZNYCH mitów się pojawiło a cos niecos liznalem w tym temacie zawodowo no wiec po kolei:


Troche Faktów:

1. Jesli fale EMG nie maja wplywu na ludzi to po co sa normy? W dodatku z wydzieleniem ile w danej strefie o określonym natężeniu pola czasu inzynier moze przebywac? Jako ciekawostka przecietny telefon komorkowy jest w strefie drugiej tak wynika z pomiarow czyli mozna go uzywac dziennie tylko przez pare godzin aby według normy było nie niezdrowo. Natężnie pola spada oddalając się od komórki ale niestety głównie gada się jednak bez zestawów słuchawkowych przy tzw. uchu

2. Jesli fale EMG sa spoko to po co tłumiki RF? Kolejna ciekawostka jezeli pusci sie takie radyjko około gigaherzowe o mocy zaledwie 100W z założonym odpowiednim tłumikiem RF a nie tanim badziewiem, a po dość krótkim czasie dotknie się ręką tego tłumika to się po prostu poparzy i nie, nie ma tam żadnej grzałki to po prostu energia w wymiarze fizycznym fali RF zamieniła się na energię cieplną i tyle ale wniosek moze płynąć prosty - jest tam spora energia przenoszona przez taką bagatela 100W falę.

3. Kolejny przykład - radyjko około gigaherzowe o mocy 100W bez tłumika RF stojące obok monitora zaczyna sterowac OSD monitora i zmieniac losowo rozne parametry monitorka. Wiadomo monitor to nie mózg ale w obu płynie prąd i bezpośrednio cięzko porównać oba "urządzenia" ale nie zakładałbym od razu że nie ma to znaczenia.

4. Mikrofalówki mają częstotliwość 2.4 Ghz i moc np. 600W każdy niedowiarek już w tym momencie zapewne zwiera czujnik drzwiczek na krótko czy inne zabezpieczenie i pcha do środka np. głowę na 15 sekund ale ja jednak bym gorąco namawial zeby tego absolutnie nie robic nawet jak sie ma inne zdanie w tym temacie...

5. Na badaniu okresowym LEKARZ neurolog tez mi odpowiedzial ze promieniowanie EMG nie ma wpływu na człowieka, po krótkim czasie dodał że jak ktos ma depresje albo inne choroby psychiczne to jednak moze ono je nasilac - i pewnie moze ale dziwne to wszystko biorac pod uwage ze moja depresja nie zdazy sie ujawnic jak mi mikrofala ugotuje łeb no ale dobra, spoko - wszystko jasne i oczywiste.   


Uwagi:

a. Dobre wiesci sa takie ze normy Polskie sa bardziej restrykcyjne niz zagraniczne

b. Niezbyt dobre wiesci sa takie ze nawet jak sa wykonywane pomiary to niekoniecznie sa robione poprawnie bo anteny wyprominiowywuja sie w przestrzeni 3d a nie w punkcie a pomiary robi sie w kilku, kilkunastu punktach w których zakłada się niekoniecznie dobrze ze tam natężenie będzie najwyższe.

c. Zle wiesci sa takie ze czesc ludzi korzystajaca z technologii RF jest przekonana ze to nie ma znaczenia dla ich zdrowia, kolegow czy pracownikow lub tworzy sobie jakies swoje paranaukowe teorie.
 

Opinia:

Według mnie chociaz nie jestem lekarzem to 5g za wiele nie zmienia wzgledem np. 4g  czy innych g ale to absolutnie nie znaczy ze kazde z tych g nie ma wplywu na zdrowie i ze nie powinno to byc kontrolowane i pilnowane oraz badane.
 

Reasumując - wydaje mi się że nie warto zaczynać od mocy o skali [MW] w dodatku bez uwzględnienia częstotliwości i charakterystyki wypromieniowywania antetny (teoretyczna rozni sie od rzeczywistej), łykać bez przeanalizowania takiej czy innej opinii i to nawet lekarza i to neurologa - tylko spróbować się zastanowić korzystając np. z nauki i dostępnych informacji producentów jak to może być tylko po to zeby nie zrobic sobie krzywdy lub komus bo nam uwierzył w to co mu opowiedzielismy.
 

A w temacie to: co do wieku pilota strzelalbym ze nie tyle chodzi o moc nadajnika a bardziej o odpowiedzialnosc karna i swiadomosc wykonywanej czynnosci ale pewnie sie myle bo nie znam sie na prawie nic a nic ;)

 

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.