Skocz do zawartości

Incydent modelarski - niebezpieczeństwo kolizji z przeszkodami terenowymi


AKocjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@grzegor 
nie odniosłeś się do obecnego filmu. 

Co do akrobata - prawdopodobnie nadwyrężyłem konstrukcję kilkoma twardymi lądowania. Ten model był wielokrotnie klejony (w wyniku kraks/ twardych lądowań) - ciągle w innym miejscu. W czasie felernego lotu wykonałem zbyt ciasny manewr dopełniając dzieła. Nie powinienem tego robić i kropka. (Prawdziwym samolotom obniża się dopuszczalne przeciążenia w trakcie użytkowania).

Co do Funcuba.
Prędkość była wystarczająca, zresztą widać to na filmie. Silnik pracował na dużej mocy.  Za to źle wymierzyłem - manewr beczki (barrel roll'a - dokładnie)  chcąc wyprowadzić jak najniżej. W efekcie czego model zbyt gwałtownie obniżał wysokość. Za późno się zorientowałem i tyle. Moim zamiarem nie było wykonanie zwykłej beczki. Zresztą widać to po przejściu na wznoszenie bezpośrednio przed rozpoczęciem wykonywania manewru.

Widać to dokładnie 

  • Zmieszany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
W dniu 15.02.2021 o 11:37, d9Jacek napisał:

Marku,

ja już kiedyś na to samo zwracałem Arkowi uwagę........odpowiedz uzyskałem taka jak zwykle od Arka ?...czyli  oj tam ,oj tam..czepiasz się  "są blisko, ale da się bezpiecznie latać

@d9Jacek w takim razie proszę nie strzępić palców na wypisywanie swoich mądrości na przyszłość  ;) ; pozdrawiam

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AKocjan napisał:

....na przyszłość.....

to załóż prywatny klub wielbiciel A.Kocjana, bo jest taka możliwośc  tu  na Forum i zaproś do niego wybrane osoby...

Natomiast Ty piszesz to wszystko na ogólnym , więc nie oczekuj od kazdego  100 % akceptacji tego co piszesz i pokazujesz..??

John Irving napisał " Świat wg . Garpa" , więc może i Ty popełnisz cos  np. " Swiat modelarstwa  wg A.Kocjana "?

ps.

generalnie to się język strzępi  a nie palce?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 15:40, AKocjan napisał:

@grzegor, @d9Jacek - na tym filmie dokładnie widać jak daleko są przewody od mojego lądowiska. 

 

Nie widzę Arek tych drutów, gdzie one są. Mam problem z dostrzeganiem drutów z góry i to jeszcze przy słabej widoczności ?. Takie kule kolorowe trzeba by poprosić elektrownię aby zawiesiła to by było widać lepiej ? http://test.reddotsignal.pl/produkty/kule-ostrzegawcze/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 21:21, d9Jacek napisał:

to załóż prywatny klub wielbiciel A.Kocjana, bo jest taka możliwośc  tu  na Forum i zaproś do niego wybrane osoby...

Natomiast Ty piszesz to wszystko na ogólnym , więc nie oczekuj od kazdego  100 % akceptacji tego co piszesz i pokazujesz..??

John Irving napisał " Świat wg . Garpa" , więc może i Ty popełnisz cos  np. " Swiat modelarstwa  wg A.Kocjana "?

ps.

generalnie to się język strzępi  a nie palce?

Tak ale nie można kogoś ciągle wyśmiewać, wypisywać nieprawdziwe krzywdzące oskarżenia. Trochę więcej życzliwości. @d9Jacek

ps.
język jak się mówi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AKocjan napisał:

Trochę więcej życzliwości....

ojjjj........życzliwości  na Forum  w stosunku do Twojej osoby jest więcej niz  byś się mógł spodziewać..?

Latasz bardzo dobrze,? ale jakby to delikatnie nazwać ,  z lekka  niebezpiecznie...Ty tego nie widzisz  ale widzą to inni..?

Jeżeli jedna osoba mówi Ci ,  że jesteś koniem, to  nie przejmuj się tym ale jeżeli  mówią to trzy osoby to trzeba kupić siodło??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, d9Jacek napisał:

ojjjj........życzliwości  na Forum  w stosunku do Twojej osoby jest więcej niz  byś się mógł spodziewać..?

Latasz bardzo dobrze,? ale jakby to delikatnie nazwać ,  z lekka  niebezpiecznie...Ty tego nie widzisz  ale widzą to inni..?

Jeżeli jedna osoba mówi Ci ,  że jesteś koniem, to  nie przejmuj się tym ale jeżeli  mówią to trzy osoby to trzeba kupić siodło??

@d9Jacek dlaczego uważasz, że latam niebezpiecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ten Kolega Jacek i inni Koledzy piszą że latasz niebezpiecznie. To jest całkowicie bezpieczne dla Ciebie, najwyżej ktoś prądu nie będzie miał jakiś czas. Od jakiegoś czasu obserwuje się, że pewne słowa, zwroty straciły swoje pierwotne znaczenie. Niebezpiecznie oznaczało dawni, że coś robi się niebezpiecznego czyli wiesz... Odwaga - oznaczało że ktoś dokonuje jakiegoś czynu odważnego czyli np biegnie pod ogniem karabinów aby uratować białogłowę. A teraz odwagą nazywa się na portalach, że białogłowa wyjdzie na ściankę w sukience z większym dekoltem...odwaga bezsprzecznie.

Także Koledzy z całym szacunkiem mylicie się.

Niebezpiecznie to by było jakby Arek leciał własnoręcznie skonstruowanym i serwisowanym przez siebie Spitem uzbrojonym w serwisowane przez niego działka pierwszych serii produkcyjnych, latał nad miastami i robił beczki defensywne. To wtedy byłoby nie?bezpiecznie. A tak to jest spoko. Ma pasję i lata, że niedługo nastąpi moment, że zacznie instruować pilotów samolotów pasażerskich co i jak to luz. Pewnie się na to nie nabiorą więc nadal będzie w miarę bezpiecznie ?.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, grzegor napisał:

jakby Arek leciał własnoręcznie skonstruowanym.....

chciałes Grzegorzu powiedzieć i zbudowanym przez  przez siebie Spitem uzbrojonym w.....np. świece?

ale jak wiesz j to pierwsze  jest absolutnie niemożliwe ( sam Arek się przyznał)  to drugie ..???

edit

dobra.kończmy to .....Arek lata bardzo dobrze  i "bezpiecznie "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzegor dlaczego się ze mnie nabijasz ?  Bezpieczeństwo to pojęcie ogólne,  tutaj zadaniem jest ograniczenie do minimum prawdopodobieństwa wypadku / incydentu / zwykłego kreta itd.  U mnie przewody są daleko, da się  latać bezpiecznie. 
Zresztą nagrywam filmy na których to widać. Nie było jeszcze odcinka "Kraksa  modelarska- przewody wysokiego napięcia vs skrzydła modelu :D". Nie twierdzę, że ryzyko jest zerowe. Zawsze można popełnić błąd. Równie dobrze jednak może coś się zepsuć w elektronice i doprowadzić do uderzenia modelu w budynek kilometr dalej. Zresztą podobne zdarzenie było opisane na forum. Każdy z nas musiałby porzucić tą zabawę żeby zniwelować niebezpieczeństwo do zera.  Tam gdzie latam jest duża przestrzeń, nie ma blisko budynków. . Lepszego miejsca na tę chwilę nie mam.
                 Odnośnie pilotów komunikacyjnych w porównaniu do pilotów modelarzy Ci pierwsi przechodzą odpowiednie szkolenia, kolejne szczeble egzaminów, godziny na symulatorach pod nadzorem. Są przygotowani do zawodu pod każdym względem. Modelarze w większości czerpią wiedzę z własnego doświadczenia bądź kolegów. Nie ma tutaj sztywnych reguł czy zasad. Może dopiero zaczną powstawać. Ja w swoich filmach staram się pokazać coś początkującym, czy ukazać sytuacje niebezpieczne jakie mogą się zdarzyć. Mam wrażenie, że kraksy / opis błędów na tym forum to temat tabu. O tym się nie mówi. A analizy takich zdarzeń mogą jedynie pomóc.
 

W dniu 3.03.2021 o 12:04, grzegor napisał:

To jest całkowicie bezpieczne dla Ciebie, najwyżej ktoś prądu nie będzie miał jakiś czas.

3,5 kg Model niby jest w stanie położyć przewody wysokiego napięcia ? :D



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, d9Jacek napisał:

i to jest kluczowe w tych  rozważaniach

@d9Jacek
Dobre miejsce do latania to płaski teren - przynajmniej 2x2 km. Najbliższe zabudowania czy drogi oddalone na 10 km od lądowiska. Pięknie ścięta trawka, betonowy pas startowy. Niestety w rejonach gęsto zaludnionych nie ma takich miejsc. U mnie jest bezpiecznie, da się fajnie polatać zgodnie z przepisami UE. A gdzie Ty latasz ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, AKocjan napisał:

A gdzie Ty latasz

jak latam to u siebie lub  10km  dalej

jest bezpiecznie bo nie ma gawiedzi i nikt nie wjedzie bo droga prywatną jest. Latem jest troche problemów z koszeniem ale teren jest taki , że można  startować i lądować nawet ULM-em

 

 

17 minut temu, AKocjan napisał:

Dobre miejsce do latania to płaski teren - przynajmniej 2x2 km

no trochę przesadziłeś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.