Skocz do zawartości

Jak ustabilizować model?


cmwwa

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

:rotfl:

Miałem na myśli pierwszy lot, ale jego, nie mój. Choć przyznaję, że jestem lamerem. Jednak będę nim musiał w końcu to zrobić... :devil:

 

EDIT1: Chciałbym samodzielnie.

EDIT2: Na pewno są takie metody. Na pewno też wybraną przetestuję najpierw na którejś tu taniosze. Chodzi mi o to, żeby nie wyważać drzwi otwartych i zacząć od sprawdzonych rozwiązań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy widzisz, górnopłatem latam już bez problemów. Jednego zmodyfikowałem nawet tak, że kręci pętlę zewnętrzną... Wiatr nie wiatr, panuję nad nimi.

A biorę na przykład eXtrima albo takiego 1-metrowego P-47 i zaraz kret taki, że tylko filmy kręcić dla Lukasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodziło - bawić się np trenerkowatym raczej w taki extremalny sposób: szybkie przeloty, większe wychylenia sterów i typ podobne. chodziło mi nie o naukę latania tylko o obyciue się z rakcjami na wychylenia drążków. może na początek ustaw najmniejsze z możliwych wychylenia pow. sterowych. Miałem bardzo podobny problem do Twego z moim Fokkerem d.VIII.( 4suw 15cm i 190cm rozp). Myślałem, że ktoś bardziej doświadczony wykona pierwszy lot, a ja go będę filmował. Niestety to ja dokonałem oblotu, ale nikt nie filmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też robiłem. Znalazłem ustawienia zerowe takie, przy których leci prawie prosto i wtedy wychylenia baaardzo ograniczyłem. Zminimalizowałem też wychylenia lotek, bardziej uwydatniając ster kierunku. Opuściłem też nieznacznie lotki poniżej profilu, żeby działały ciut jak klapy...

No i już prawie prawie, ale panika taka, że chwila rozproszenia, stresu jakiegoś... I gleba taka, że i do zbierania niewiele zostaje... :devil:

 

EDIT: Ja po prostu widzę, jakim strasznym panikarzem jestem... :(

Chciałbym ten pierwszy lot wykonać sam. Zresztą który instruktor to zrobi wiedząc, że mu w razie czego głowę urwę... :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie mój model był i nie ja go pilotowałem tylko kolega z lotniska. Ale od razu było widac, że nie bardzo panuje nad nim.

Ja swoje 5 minut miałe podczas kolejnego startu Fokkera:

http://video.google.pl/videoplay?docid=-3284421112870735522&q=source%3A000564795793267756109&hl=pl

Tak więc każdy moze mieć swój słaby dzień :devil: Kolega, który "przejął" ode mnie "stery" nie miał żadnego problemu z wystartowaniem:

http://video.google.pl/videoplay?docid=-6699056429312864887&q=source%3A000564795793267756109&hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też robiłem. Znalazłem ustawienia zerowe takie, przy których leci prawie prosto i wtedy wychylenia baaardzo ograniczyłem. Zminimalizowałem też wychylenia lotek, bardziej uwydatniając ster kierunku. Opuściłem też nieznacznie lotki poniżej profilu, żeby działały ciut jak klapy...

No i już prawie prawie, ale panika taka, że chwila rozproszenia, stresu jakiegoś... I gleba taka, że i do zbierania niewiele zostaje... :devil:

 

EDIT: Ja po prostu widzę, jakim strasznym panikarzem jestem... :(

Chciałbym ten pierwszy lot wykonać sam. Zresztą który instruktor to zrobi wiedząc, że mu w razie czego głowę urwę... :devil:

 

Jak to się mówi - Sorry Gregory. Jeżeli nie masz predyspozycji do latania takimi modelami to po co się w nie pchać skoro tak łatwo je rozwalasz?

Jeżeli chcesz ustabilizować model - tzn na ewentualne podmuchy wiatru, to wsadź mu na wysokość i lotki żyroskop. Wtedy model leci jak po szynach.

 

Niestety na błędne ruchy sterów nie ma lekarstwa oprócz treningu, treningu, treningu, treningu, treningu i tak jeszcze ze 100 razy.

 

Jeżeli nie chcesz modelu przeciągnąć, to można pokusić się o wykonanie czegoś na wzór tego: tzw PTS (Progresive Training System) firmy Hangar 9:

http://www.hangar-9.com/PTS/PTSSystem.aspx

 

Jeżeli to nie pomoże to polecam szybowce i trenerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę jednak jeżeli nie masz wylatane na dolnopłatach i akrobatach wiele godzin aby pierwszy lot i trymowanie wykonał ktoś doświadczony.

Start bez doświadczenia modelem nie wytrymowanym to kuszenie losu.

Model taki może być bardzo trudny do opanowania i dodatkowo należy jeszcze korygować ustawienia trymerami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie o coś w stylu PTS by mi chyba chodziło. Chyba kupię.

Co do trenowania mój największy problem w tym, że tu blisko mam tylko duże szkolne boisko osaczone bezpiecznie topolami. Zdążyłem już zauważyć, że większym modelem nie da się tu latać. Nabyłem więc tego 1-metrowego P-47, ale on jest jak dla mnie nie do okiełznania na razie.

Częste wyprawy na lotnisko są dość kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli tylko po to, żeby od razu się rozwalić... :devil:

Szukam więc właśnie takiego spowalniacza, który pomógłby zrobić mało boleśnie pierwszy lot dolnopłatem.

Nastawiam się chyba na ten PTS, sprawdzę na jakimś mniejszym i tańszym, i wtedy zobaczymy.

Na razie rzecz jasna trenuję, trenuję, trenuję...

A czasu niewiele.

 

EDIT: A może jakiś spadochron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy że trening czyni mistrza ,szkoda takiego modelu i niestety trzeba polatac czymś prostszym.i chyba większym

Tak przypomniało mi się jak jeden z moich kolegów objaśniał swój przepis przygotowania modelu do oblotu.

No bo to wisz : lotki - na maxa

kierunek - na maxa

wysokośc - na maxa

gaz -na maxa

i k.... musi lecieć :lol:

ale zapewniam on może sobie na to pozwolić ,innym tego oczywiście nie zalecam wręcz przeciwnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie o coś w stylu PTS by mi chyba chodziło. Chyba kupię.

Co do trenowania mój największy problem w tym, że tu blisko mam tylko duże szkolne boisko osaczone bezpiecznie topolami. Zdążyłem już zauważyć, że większym modelem nie da się tu latać. Nabyłem więc tego 1-metrowego P-47, ale on jest jak dla mnie nie do okiełznania na razie.

Częste wyprawy na lotnisko są dość kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli tylko po to, żeby od razu się rozwalić... :devil:

Szukam więc właśnie takiego spowalniacza, który pomógłby zrobić mało boleśnie pierwszy lot dolnopłatem.

Nastawiam się chyba na ten PTS, sprawdzę na jakimś mniejszym i tańszym, i wtedy zobaczymy.

Na razie rzecz jasna trenuję, trenuję, trenuję...

A czasu niewiele.

 

EDIT: A może jakiś spadochron?

 

Na boisku można latać - ale raczej ESA lub innym park flyerem. Ewentualnie funfly wiszącym na śmigle.

Spalinowcem na 20cm3 i masie do lotu ok 5kg polecam TYLKO duże lotnisko. I znowu błąd logiczny - nie masz miejsca do latania - nie kupuj dużych modeli.

 

PTS można zrobić w każdym modelu. To tylko nakładka na końcówki - mocowana na taśmę. Można je wykonać ze styroduru - pokryć taśmą pakową i gotowe. Jest tylko jedno ale - trzeba to wypróbować w praktyce. A jak historia pokazuje wszystkie eksperymenty zazwyczaj robi się na poligonach. DUŻYCH i odludnych poligonach.

 

Spadochron - do czego? Do awaryjnego lądowania? Czemu nie - ale lądować będziesz na ulicy, komuś na głowie? Fakt - lepsze to niż wbić się komuś do mieszkania, lub przez przednią szybę. I znowu - poligon lub lotnisko!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Instruktorze wiem.

Z jednej strony stery na minimum, ale z drugiej strony przy pierwszym starcie może ich nam wtedy zabraknąć. To już z grubsza opanowałem, model wystartuje jak po sznurku. Ale ten eXtrim na przykład, cacy, startuje wreszcie prościutko, ale zaraz topole, zawrócę, znów topole, bo w szoku czas płynie z prędkością światła... I gdzieś za piątym razem wreszcie panika i albo topola, albo lewiejlewiejlewiej i łup, bo trzeba było prawiej... :devil:

 

EDIT: Japim oczywiście! Ja absolutnie nie wyniosę takiego kolosa tu na boisko, ale gdzieś w odludzie albo na lotnisko. Staram się tylko dobrze do tego przygotować, bo chciałbym to zrobić samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.