Jump to content

Przeniesienie obrotu z serwa na mocowanie - pasek zębaty?


Marcin
 Share

Recommended Posts

Walczę z takim problemem jak na video. Mam serwo umieszczone z boku kadłuba i potrzebuję jego ruch obrotowy przenieść na środek - docelowo będzie tam kamera z możliwością obrotu 270~360 stopni. Niestety o ile jakoś sobie ogarnąłem kółka na drukarce 3D to jest problem z przeniesieniem tego ruchu. Gumki się nie sprawdzają bo rozciągają się i nie mam płynnego ruchu. Udało się testowo kawałek kabla w silikonie naciągnąć i zlutować, ale wygląda to jak ...

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś krótki, mały pasek zębaty. Chyba mam coś ze starego śmigłowca w gratach gdzieś.

Jakieś pomysły chętnie widziane :)

Link to comment
Share on other sites

A czy nie byłoby lepiej przenieść serwo na środek i bezpośrednio do niego przymocować kamerkę. Nie wiem tylko czy pokazane przełożenie , zwiększenie obrotów na wyjściu , jest istotne . Jeśli tak to można zastosować szybsze serwo. 

Link to comment
Share on other sites

Jakbym miał miejsce to bym dał serwo na środek i tematu by nie było :) Niestety tam idzie GoPro i koliduje miejscem z serwem.

Jest mały progres - znalazłem pasek zębaty z Aligna, drukuję i dopasowuję teraz 2 koła zębate (totalnie na ślepo bo ciężko mi przenieść zęby z linii prostej na koło).

 

1 godzinę temu, robertus napisał:

Daleko nie jest, może zrób kilka kół zębatych po drodze.

Obawiam się o precyzję tego rozwiązania - to jest sterowanie kamerką fpv i luzy na zębach spowodują, że będzie nie trzymała neutrum.

Link to comment
Share on other sites

Do poprawy - pasek musi byc naciagniety co minimalnie przekrzywia kamerę - trzeba oś kamery na 2 łozyskach z paskiem pomiedzy puścić. Coś tam widzę światełko w tunelu.... Problemem jest jeszcze jak złączyć ze sobą taki pasek, bo odcinek krótki i potem łacznik zaczyna już przeszkadzać.

 

Ehh, se zadanie wymyśliłem...

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Marcin napisał:

Problemem jest jeszcze jak złączyć ze sobą taki pasek,

CA elastyczny, sa takie kleje

naciągniecie paska to też nie problem, śrubka M3 z mini rolką jako prowadnica

Link to comment
Share on other sites

Sugeruję trzy koła zębate z tworzywa. Ciężar niewielki i nic nie będzie powodowało zacięć lub poślizgu. Ze względu na brak naciągu jak w przypadku paska nie będzie uginania osi obrotu. Problemem mogą być luzy międzyzębne, czyli możliwe wibracje. Koła z tworzywa podebrać z jakiegoś mechanizmu np. drukarka lub cdrom. Koło pośrednie podobnej wielkości jak koło napędowe na serwie. Pozdrawiam.

Sławek

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ja bym zrobił tak : rozebrać serwo i wyjąc potencjometr który zamontuje pod kamerką i połączyć z elektroniką serwa dzieki temu elektronika będzie widziała polonezie kamerki, poskładać serwo i dać prostą przekładnie oringową w takim ukladzie silnik serwa bedzie zawsze dążył do ustawienia kamerki w położeniu potencjometru.

Link to comment
Share on other sites

Pomysł ciekawy ale z uwagi na zakres obrotu kamerki (270-360 stopni) wydaje mi się że konieczne jest zastosowanie przekładni zwiększającej kąt obrotu. Pozdrawiam.

Sławek

Link to comment
Share on other sites

Prototyp czeka na oblot. Zastosowalem drugie lozysko, zebatka jest pomiedzy lozyskami. To wyeliminowalo przechylanie kamery pod wplywem naciagu paska. Zastosowanie kol zebatych o srednicy 14mm i 8mm daje mi mozliwosc obrotu prawie o 360stopni ( nie mam jeszcze serwa ustawionego na maksymalny zakres, jak dam serwo na maksimum to spokojnie przekroczy 360). Calosc dziala plynnie i bez zaciec. Pewnie jakies niuanse jeszcze wyjda, ale jest blizej niz dalej...

311a51dded4e2dacb470aa81452d7dca.0.jpg

0f13bf411c70dffb08553c0086a70dbe.0.jpg

ca0116cdf350c65212f76b99c8716691.0.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.