Skocz do zawartości

JAK TO SIĘ STAŁO ? NIE WIEM !!! Czyli amatorska relacaja z budowy modelu Extra 300 2,4 K.S


Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie Robert że się odezwałeś , wstawiaj swoje poczynania , we dwóch będzie raźniej.

6 minut temu, Grabcio napisał:

- pierwsza wręga kadłuba (ta sklejana z dwóch warstw, do której pasowana jest maska) w moim zestawie składała się z dwóch takich samych elementów, a tymczasem ten od strony kabiny powinien mieć dwa otwory (zamki) więcej na krótsze wpusty boków domku

Mi się to udało zlokalizować dopiero jak próbowałem wpakować boki domku w wręgę, wymierzyłem odrysowałem gdzie , i wyszlifowałem te dwa otworki dremelem.

 

Mi ten model nie jest potrzebny , ja nawet zorganizowałem sobie zajęcie na zimę w postaci zapasowego kitu extry 2,7m , ale taki sam model budowany po raz drugi to taka trochę nuda.

Niespodziewanie dostałem tą extrę 2,4m w prezencie , i nie dość że model ma predyspozycje aby zastąpić model 2,2m  , to jeszcze jest tajemniczy i tu nie ma nudy bo na każdym kroku mam zagadkę.

No a że ja lubię tajemnice i zżera mnie ciekawość co będzie dalej to w miarę możliwości jak czas pozwala to buduję nowy model.

Jak ktoś myśli że dziś święto i świętowałem to nie do końca , zbyt mnie ciekawi co i jak się buduje dalej , w gościach byłem ale po powrocie skończyłem tą przednią część kadłuba i zamknąłem to tylną wręgą.

A jutro nie jadę juz w gości to pewnie wzmocnienia w bokach kadłuba wylądują na swoim miejscu i pewnie dwie połówki boków posklejam w całość.

 

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Shock napisał:

Robert, good job ! 

Czysto, ładnie, spoiny i klej słuszne :)

 

Dzięki.

 

22 godziny temu, enter1978 napisał:

Fajnie Robert że się odezwałeś , wstawiaj swoje poczynania , we dwóch będzie raźniej...

 

Wiesiu, to Twój temat i niech tak pozostanie. Oczywiście śledzę wątek i będę się w miarę możliwości udzielał gdy będę miał coś mądrego do powiedzenia. Materiał fotograficzny będę na bieżąco uzupełniał w galerii, do której linka podałem w poprzednim poście. Właśnie kończy mi się urlop i prace na pewno znacznie spowolnią. I tak muszę czekać na realizację dwóch zamówień - dopóki nie przyjdą i nie wkleję paru drobiazgów (balsowe wzmocnienia - kratownica kadłuba i listwy od spodu) to nie powinienem ruszać kadłuba ze stołu. Na razie kadłub jest zaskakująco prosty i chcę, by taki pozostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Grabcio napisał:

Oczywiście śledzę wątek i będę się w miarę możliwości udzielał gdy będę miał coś mądrego do powiedzenia

OK,  ja tam nie mam problemu aby się udzielić nawet jak nic mądrego nie wnoszę ;).

 

Oczywiście dziś dłubałem przy modelu , ale nie za wiele zrobiłem , to nie jest tak hop siup , nim pousuwałem z ażurów niepotrzebną sklejkę , nim zamontowałem górę kadłuba w to co skleiłem , trochę czasu uciekło.

Dziś otworzyłem worek z drobnicą i zbladłem , sporo tego.

Zauważyłem też że da się źle skleić boki kadłuba bo łączenie jest symetryczne , więc pośpiech nie jest wskazany.

Wzmocnień pod rurki stabilizacyjne i pod rurę dźwigarową dziś nie wkleiłem bo przygotowanie boków rozłożyłem na dwa etapy , dziś posklejałem dwuczęściowe części czyli boki i górę kadłuba wraz z wzmocnieniami na łączeniach a jutro wkleję wzmocnienia pod rurki.

No i jutro już wkleję górę kadłuba w sklejoną kilka dni temu konstrukcję , położę to na blacie z kamienia i juz będę jechał z tym kadłubem.

Jutro mam wolne popołudnie to pewnie ogarnę kadłub do miejsca mocowania serw steru kierunku.

Nie miałem pomysłu jak skleić podwójne części z wzmocnieniami więc pościskałem ściskami ale aby przycisnąć to do blatu pokładłem listewki na wzmocnienia, a  końce listewek docisnąłem kawałkami glazury , mam nadzieję że dobrze się ściśnie i dobrze wyschnie.

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, extra67 napisał:

Witam Wiesiu jak tak dalej bedziesz pedzil  to przegonisz  mnie.Mi pozostalo tylko  przymocowac podwozie i  uzbroic model.Pozdrawiam

Marek widzę że poczucie humoru ci dopisuje z początku roku:)

 

Może się udać nie mówię że nie, ale raczej wątpię abym się wyrobił z modelem do wiosny.

Model planuję budować do połowy kwietnia , więc mam 3,5 miesiąca, a to nie za wiele czasu.

W połowie kwietnia uzbrajam czerwonego Mx-a , niebieski niby jest gotowy do lotu  ale on juz na emeryturę idzie, a czerwonemu brakuje trochę wyposażenia , to znaczy wyposażenie jest ale na regale leży.

Ale plan jest taki że w tym roku czerwonemu Mx-sowi się będzie rura czerwienić, a prócz przygotowania Mx-a to jeszcze trzeba przejrzeć extrę 2,7m, i na to sobie zostawiłem dwa tygodnie kwietnia.

A od maja latam jak dziki.

No chyba że w połowie kwietnia zostanie mi tydzień czy dwa tygodnie pracy do uruchomienia extry 2,4m, to w tedy wiadomo , odpuszczę Mx-a a skończę extrę 2,4m :), bo nie wiem czemu ale chce mi się tą nową extrą polatać jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, extra67 napisał:

Wiesiu tez  jestem ciekaw jak ta Extra poleci.Cale wyposazenie juz mam

Ja również mam juz wyposażenie , silnik , śmigło i rury przyjdą pewnie jutro , a folia pewnie jutro dotrze do Polski więc pewnie tez do końca tygodnia dotrze do mnie.

No i ja jestem ciekaw jak ten model lata , nastawiłem się że lata lepiej niz Mx bo jest po prostu większy, ale jest równie mobilny i błyskawiczny w przygotowaniu do lotu.

Extra 2,7m lata super dobrze , jest bardzo spokojna stabilna i więcej wybacza niż Mx , ale jest droga i upierdliwa pod względem mobilności, i tym modelem latałem tylko w wolne weekendy gdy miałem cały dzień do dyspozycji.

Mx jest bardzo łatwy w transporcie i błyskawiczny w złożeniu , i tym mogłem latac codziennie, i latałem:) , wystarczyło mieć wolne 1,5 czy 2 godziny, no ale co do właściwosci lotnych to mu sporo brakuje do 2,7m.

A ta extra 2,4m  na razie ma predyspozycje do modelu nr jeden, kosztuje prawie tyle co Mx więc jest to opcja na dość tani model , łudzę się że właściwościami lotnymi nie będzie dramatycznie odstawać od 2,7m , ale jest tak samo błyskawiczna w złożeniu po wyjęciu z auta jak Mx, a do samego auta też powinna wskoczyć bez problemów.

A jak to będzie to się wszystko okaże:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z roboty to postaram się opisać, o co chodzi.

Edycja (w przerwie śniadaniowej :) )

Inked0012a_LI.jpg.a6fa1a425d2d477aa39796d506a8a252.jpg

W półce serw SK rozstaw między wzmocnieniami podłużnymi to A. We wzmocnieniach poprzecznych i wrędze zamykającej półkę od tyłu to B. Montując ten fragment miałem nieodparte wrażenie, że B>A, a moim zdaniem powinno być B=A. Nie jest to duży problem i już sobie z tym poradziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy. Po prostu jeśli podczas przymiarki elementów pojawiają się naprężenia montażowe tam, gdzie ich teoretycznie nie powinno być to dla mnie jest sygnał, że coś jest nie tak (coś zchrzaniłem lub jest błąd projektowy) i powinienem znaleźć źródło problemu przed klejeniem. Tutaj jest to niewielkie przesunięcie i w najprostszym przypadku wystarczy "rozwiązanie siłowe" czyli niewielkie nagięcie elementów. Ja wybrałem korekcję zamków we wzmocnieniach podłużnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, extra67 napisał:

Moze delikatnie poszlfowalem zamek nie  pamietam

Ja to właśnie przed chwilą złożyłem na sucho, i złożyło się i nic nie doszlifowywałem , chyba faktycznie różnica musi być bardzo mała.

Z moich dzisiejszych planów nic nie wyszło , więc nie za wiele czasu modelowi poświęciłem, ale cos tam zrobiłem.

Zapomniałem wkleić tylne mocowanie wydechu , więc juz dziś jest na miejscu, góra kadłuba jest juz wklejona , taki krzyżak od spodu góry kadłuba jest wklejony , i na sucho poskładałem mocowanie serw steru kierunku.

Nie wiele ale posuwam się do przodu.

Dziś dotarła paczka z silnikiem , rurami i śmigłem , i tym sposobem nie mam jedynie zawiasów:).

spacer.png

 

A tyle dziś ulepiłem, nie za wiele ale jutro tez jest dzień:)

spacer.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, extra67 napisał:

Wiesiu gdzie kupujesz smiglo Falcom

Szczerze to nie wiem od kogo są śmigła , jakiś kolega Marcina handluje takimi akcesoriami , a że ja nie znam sprzedającego to proszę o zakup Marcina.

Może to być Robert Szal , handluje  całymi modelami , silnikami, serwami  itp to jest możliwe że śmigła sa od niego.

Ja go znam tylko z Fejsa więc tylko tak strzelam , ale może Marcin odpisze kto sprowadza te śmigła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.