Skocz do zawartości

PREZENT


jarek996
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poniewaz od rodziny dostalem klasyczne skarpetki , wiec aby polepszyc sobie humor , zamowilem wczoraj model , ktory od dawna chodzil mi po glowie :

 

GREAT PLANES - CHRISTEN EAGLE   .46 - .72 GP/EP ARF 

 

Silnik ( chyba bedzie elektrtcznie ) pewnie jakis do niego mam ( pogrzebie jutro w klamotach ) . Model ma jedna zalete , a mianowicie miesci sie bez skladania w moim samochodzie ! Dlatego w sezonie , moze byc  w ciaglej gotowosci ( TZN lezec w aucie ) i czekac , az bede przejezdzal w okolicy mojego lotniska. 

Na razie bedzie wyslany do kolegi w Berlinie , ale mam nadzieje , ze dotrze ( z innymi prezentami ) do mnie zaraz po nowym roku .

 

P.S.      Model nie jest juz dostepny na rynku pierwotnym , wiec 220 EUR ktore za niego zaplacilem ( nowy  , nietkniety ) wydaje sie rozsadna kwota 

P.S 2 .  Naped elektryczny NIE jest jeszcze przesadzony , mozliwe ze bedzie jedna z moich pieciu ENYA 80 -4C

 

 

747699.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebalem i wygrzebalem nastepujaca silniki :

 

TURNIGY SK4260  - 500kv

E-Flite EFLM7450   - 525kv

 

O tum pierwszym jest sporo w sieci , natomiast ten drugi "wystebuje" w zestawie jakies E-Flitowego Carbon Cuba i nieiwele danych o nim mozna znalezc. Poniewaz jak juz sie wielokrotnie chwalilem , jestem elektrycznym "idiota" , wiec dobrac potrafie porownujac dane trgo ktory rekomenduje , do tych ktore mam ?  TURNIGY lezy dosyc blisko , wiec padnie chyba na niego . 

 

Warto tez pogrzabac w sieci i trafic na TAKIE cos

 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1633900-An-Official-Great-Planes-Christen-Eagle-46-EP-thread

 

"I chose to go with EP over nitro. I'm one of the many converts, having flown nitro for quite some time but now relish in the joy that is electric flight. This is where I strayed from the manufacturers' suggestions of recommended setup - I determined their recommendations to be wholly unnecessary. Specs call for a Rimfire .55 outrunner, which can easily power this plane but is big-time overkill. As mentioned earlier, the plane minus electronics was already a bit hefty. Following the manual: a Rimfire, ESC, motor mount, lipo battery, AND receiver battery (really??? Who still uses those???confused.gif) would've added another 1.8 pounds for a RTF weight of 5.7 pounds eek.gif

I've had prior success with .25-sized outrunners powering 42"-wingspan biplanes, and know this setup to be adequate. Since a typical sport flyer only requires about 100 watts of power per pound for great flight performance, I determined that a motor in the 700-900 watt range would be more than sufficient. I used an E-Flite Power 25 I had lying around for the first flight, but have since upgraded to a Power 32 (the 25 was powerful enough for casual/spirited flight on 4-cell/12x8E APC, but I like having extra "punch" in reserve to use whenever I like, which just wasn't quite there with the 25). My setup is the E-flite Power 32, E-flite 60A ESC, and Turnigy 40C, 3000mah, 14.8V lipo. Also included are an APC 14x7E prop and 2-oz. Harry Higley brass prop hub. This setup allows for a 5.1 pound RTF weight, and is a hoot to fly! Unlimited vertical on command, and very impressive spins at about 1/2 throttle.

Without that heavy rimfire and receiver battery pack under the cowl I initially had problems with the CG, hence the need for the weighted prop hub. With the lipo pushed up to the firewall inside the fuselage, I couldn't quite get a neutral CG; it was a bit tail-heavy. I tried to maiden it like this with the mindset that the CG was "close enough"....I was very, VERY lucky that the first flight wasn't also the last flight frown.gif THIS PLANE DOES NOT LIKE TO BE TAIL-HEAVY. In a nutshell, it was a miracle I got it down to terra firma and ONLY suffered a broken lower-left wing spar and removed landing gear. It should've been much worse "

 

Producent modelu rekomenduje RIMFIRE .55 - https://www.bestrcshops.com/en/Radio-control-airplanes-trainers-sport-3D-aerobatic-scale-gliders-electric-glow-petrol/Radio-control-electric-airplanes-brushless-outrunner-motors-LiPo-batteries-beginners-3D-advanced-modellers-speed-control-charger/Radio-control-airplane-Electric-Motors-brushless-outrunner-inrunner-D-ESC-Gear- Boxes-LiPo-charges-12V-220V-speed-controls/brushless-motors/rimfire-55-42-60-480-outrunr.html 

 

 

Po przeczytaniu jeszcze kilku postow , sklaniam sie jednak aby zastosowac silnik , ktory rowniez posiadam , a mianowicie

TURNIGY Model: SK42-50-650
Kv: 650rpm/v
Turns: 6
Resistance: 32
Idle Current: 1.2A
Shaft: 5mm
Weight: 230g
Rated Power: 1150w
ESC: 60A
Cell count: 4~7 Lipoly
Suggested Prop: 13x8, 14x7, 12x10
Power equivalent : .42~60 glow engine

 

Do tego ESC ( Super Brain )- 60A ( tez posiadam )  i mozna latac !

Na poczatek polatam na moich SLS 4s 2750 mAh , ktore sluza mi do moich modeli formuly E1 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie z tym silnikiem. Poczekaj aż będziesz miał zestaw w swoich łapkach, poważ ile ważą części, przysymuluj inne wyposażenie i poważ ile by to miało być i wtedy dopiero mając jakiś tam zakres przewidywanej wagi do lotu zabierz się za dobór silnika, regulatora i baterii. 

Tego silnika Eflite nie znam, ale kiedyś przy okazji jakiegoś innego modelu rozpatrywałem jakieś silniki Eflite i generalnie wychodziło, że są ciężkawe, tzn. w stosunku do oferowanej przez nie mocy można znaleźć lżejsze odpowiedniki o podobnych parametrach.

Jakbyś miał problem, przesymuluję Ci w ecalcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Viper napisał:

Tego silnika Eflite nie znam, ale kiedyś przy okazji jakiegoś innego modelu rozpatrywałem jakieś silniki Eflite i generalnie wychodziło, że są ciężkawe, tzn. w stosunku do oferowanej przez nie mocy można znaleźć lżejsze odpowiedniki o podobnych parametrach.

 

Akurat ten , to chyba zaden wysilony silnik z E-Flite ( pakuja go do gotowca w zestawie ) .

Ja latam na ich .25 POWER ( w moim POGO ) i bardzo go sobie chwale ! 

 

Przede wszystkim NIE ma to byc zaden model 3D ( takie mnie absolutnie nie rajcuja ) , tylko fajny rekraacyjny akrobacik ?

 

Z tego wszystkiego najbardziej sie ciesze , ze chyba mi ochota na latanie wrocila ! Inaczej zamowilbym cos do roweru , a tu prosze ; MODEL ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Viper napisał:

Mam nadzieję że mi też ochota wróci, bo coś ostatnie dwa sezony słabe były. A jak wróci ochota to wtedy wreszcie pokończę zaczęte modele, a trochę się tego uzbierało ;) 

Mam dokladnie to samo. Ostatnie dwa lata jakies takie ............dziwne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w klamotach jeszcze taki , zupelnie nowy silnik

 

https://www.rcnz.com/categories/electric-motors-and-accessories/brushless-motors/aircraft-brushless-motors/o-s-brushless-motor-oma-3825-750/

 

Jesli "wykreca" na 4S , tyle ile pokazuje dolna tabelka , to moze ten ? 

 

13x8E 60A 1,008 3.8kg 9,400
14x7E 65A 1,092 3.9kg 9,100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra firma robiąca dobre silniki. Bardzo lubię Osy, a kilka ich miałem i jeszcze z jeden czy dwa mam. Z tych które mierzyłem wattometrem dane uzyskiwane mniej więcej odpowiadały danym podawanym przez producenta, aczkolwiek Lech Mirkiewicz a`propos któregos z silników Os (w przypadku elektrycznej PZL-ki ) informował, że jego pomiary różniły się od tych z tabelki.

Ja w każdym razie polecam.

Do tego oczywiście jakieś drewniane śmigło - Xoar, Vox, ale też i niektóre turnigy drewniane całkiem nieźle kręcą :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i nadeszlo ! 

Dzisiaj wjechal do mojego garazu (do  ktorego tez dzisiaj  , "przeprowadzilem" 80 % mojej modelarni ) KRYSTIAN !

Jestem tak zmeczony ( starosc  , czy przetrenowanie ? ? ) , ze zajrzalem tylko do pudla i popatrzylem kilka minut na pieknie wykonany model.

Majac w swojej bogatej w "zniszczenia" historii modelarstwa modele chyba wszystkich duzych grazcy  , musze stwierdzic , ze GREAT PLANES , robi chyba najlepsze zestawy ! No moze jeszcze HANGAR 9 , ale reszta niestety ( z tych duzych i znanych ) mocno odstaje . Naprawde SWIETNA jakosc !

 

 

IMG_8208.JPG

IMG_8209.JPG

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Granacik napisał:

 Zazdraszczam. Tam musi siedzieć jakaś Enya, inaczej to będzie profanacja.

 

Gdzies tam kiedys myslalem o napedzie elektrycznym , ale chyba musialem byc BARDZO zmeczony po treningu kolarskim ?

 

BEDZIE ENYA 80 ( no chyba , ze silnik bede montowal po 150 km na rowerze i przez pomylke wkrece O.S.a , ale elektrycznego ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z okazji oddania nowej przydomowej ( w garazu ) modelarni do uzytku , zaczalem przy okazji dlubanine przy KRYSTIANIE.

Model jest tak poprawnie wykonany , ze nawet nie bede opisywal kolejnych krokow , gdyz to nie pomoze nawet poczatkujacemu ?

Isc tylko "tropem" instrukcji i nie da sie nawet nic zepsuc. Jedyne co nie pasuje , to za krotkie sa bukowe kawalki , ktore maja byc wklejone w pokrywach serw w skrzydke . Great Planes planowal po prostu inne serwa i moje ktore chce zastosowac ( w lotkach u gory i na dole ) sie nie lapia. Bede musial dociac i wkleic dluzsze . Poza tym to platowiec prawie gotowy , ale silnik dalej nie jest wybrany. Wiem , ze anu ENYA 80 , ani YAMADA 63 ktore posiadam , NIE mieszcza se pod "kapota" bez zrobienia otworu. Szkoda mi troche szpecic sylwetke ( jest faktycznie ladny ) i moze jednak nie poleje sie paliwo , tylko posypia sie iskry ? Zobaczymy . Decyzja jeszcze nie zapadla. 

 

Modelarnia jeszcze nie ogarnieta na 100% . Czesc narzedzi w pudelkach po przeprowadzce ( czekam na reszte  magnetycznych listw ).  

Poza tym jest milo byc blisko domu i isc dlubac kiedy sie tylko chce !    Modelarnie dziele z warsztatem na rowery , czyli mam cale moje zycie w jednym miejscu ? 

Moja Katka , pytala sie , czy lozko TEZ tam sobie planuje wstawic ( w sumie nieglupi pomysl ) .  Jak juz WSZYSTKO bedzie na TIP-TOP , to puszcze fotki w dziale : NASZE MODELARNIE ( chyba taki mielismy ? )

 

P.S. statecznik pionowy jest na zdjeciu TYLKO wlozony ( teraz juz wklejony ) , dlatego tak dziwnie odstaje ?

 

 

 

IMG_8313.JPG

IMG_8314.JPG

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, modelarnia pierwsza klasa i jaki porządek ;)

Od dłuższego czasu zabieram się za uporządkowanie swojej, bo na razie zrobiło się trochę ciasno, inna sprawa, że jakoś tak zawsze buduję/składam kilka samolotów na raz.

Elektryk ! ;):)

Ładny model, szkoda mu mordkę kaleczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.