Skocz do zawartości

35MHz


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, stan_m napisał:

to niestety nie ma możliwości niezakłócania sygnału odbieranego przez jeden odbiornik wyposażony w rezonator kwarcowy sparowany z tymi nadajnikami.

Niby trochę inaczej jest zrealizowane w 2,4 ale w sumie wychodzi na to samo... też są stopnie wstępne odbiornika i silny sygnał  o podobnej częstotliwości je "zatyka" -silny sygnał np wi-fi może całkowicie zablokować stopnie wejściowe odbiorników...  prowadząc do zerwania linku. Podobnie kilkanaście kiepskich nadajników pracujących  blisko siebie.  Za to nie ma ryzyka, że któryś model zacznie słuchać "nie swojego" nadajnika.

 

ja np. 2x miałem problem na 2,4 bo wleciałem w obszar działania radiolinii od monitoringu zakładu przemysłowego. (hitec aurora 9 + Hitec optima 7)

 

    Osobiście latam też na miniaturowych odbiorniczkach 35 jeti Rex5 MPD  z pojedyncza przemiana i problemów nie mam... na Hitec z podwójna przemiana też bezproblemowo od lat.

Co do zasady  na 35 lepiej stosować porządne odbiorniki o podwójnej przemianie a jeszcze lepiej PCM. Jednak i z pojedyncza dają rade to pasmo obecnie jest prawie puste.

 

Jest jeszcze jedna różnica o której nikt nie pisze -jak 2,4GHz zerwie link to  przez kilka -często kilkanaście sekund nie ma łączności wcale i gleba.

A zakłócenia na 35MHz -to zazwyczaj modelem "trzepie" szarpie podskakuje jednak sterowanie choć mało precyzyjne to jednak jest...

 

to tak jak w telewizji -stara tv analogowa -to przy słabym sygnale /kiepskiej antenie  trzeszczało śnieżyło migało ale dało się oglądać. Nowa cyfrowa -albo obraz jest bez zakłóceń -albo wcale go nie ma.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, latacz napisał:

Jest jeszcze jedna różnica o której nikt nie pisze -jak 2,4GHz zerwie link to  przez kilka -często kilkanaście sekund nie ma łączności wcale i gleba.

 

 

Miałem zerwanie linku, Futaba T14SG, odbiornik oryginalny FASST, szybowiec lecący kilkanaście metrów nad pasem betonowym, brak reakcji modelu może 1 sekunda. Link powrócił błyskawicznie, model uratowany. Co do innych systemów to nie miałem okazji zaobserwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, samolocik napisał:

Miałem zerwanie linku, Futaba T14SG, odbiornik oryginalny FASST, .....           brak reakcji modelu może 1 sekunda. Link powrócił błyskawicznie,

Co Futaba to Futaba  -jeden z podobno najlepszych linków...  gdy ustaje przyczyna zerwania  system  "resetuje się" błyskawicznie. 

 

Na Hitec trwa to 2 -może 3 sekundy (pod warunkiem, że ktoś nie ustawił scan mod na starej wersji oprogramowania bo wtedy to wieczność) .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2022 o 14:55, Stanisław z Gdańska napisał:

Podczas mojego lotu na zboczu, kolega załączał swój nadajnik 35 MHz na tym samym kanale i nie był w stanie mnie zakłócić.

Mój system kodowania PCM Graupner/JR skutecznie odrzucał obcy sygnał, na tym samym kanale.

 

W dniu 2.01.2022 o 17:48, Bobo_old napisał:

Potwierdzam co napisał Stanisław z Gdańska. Przeprowadzone próby (Graupner MC-19 jako nadajnik PCM i Graupner MC-12 jako nadajnik PPM) potwierdziły, że nadajnik z modulacją PPM nie zakłóca odbiornika PCM pracującego na tym samym kanale. Wydaje mi się, że odbiornik nie jest w stanie zdekodować innej modulacji jak PCM.

 

Czy ktoś mógłby łopatologicznie wyjaśnić jak to jest możliwe?

Przecież zanim dojdzie do dekodowania PCM i "odrzucania obcego sygnału", to sygnał musi przejść przez tory analogowe odbiornika, które nic nie wiedzą o żadnym PCM. A skoro dwa nadajniki mają takie same kwarce, więc i takie same częstotliwości, to przecież ich sygnały tak samo będą przechodzić przez tor analogowy odbiornika i się wzajemnie zakłócać, zanim zmieszane dojdą do dekodera PCM. Ale może jest na to jakieś fachowe radiooperatorskie wytłumaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzesiek napisał:

To dziala na zasadzie tak jak AM i FM .Jeden sygnał nie jest w stanie zakłucić drugiego.Rózne metody kodowania sygnału

 

Próbowałem coś poszukać w sieci o modulacji PCM . Są jakieś materiały - jest stosowana w telekomunikacji.

Linki poniżej oczywiście tylko dla  dociekliwych ?:

 

http://prac.elka.pw.edu.pl/~jfalkiew/pdfy/w10_tsim.pdf
http://leszek.opole.pl/elektryk/teleinformatyka/sygna%B3y/modulacja_PCM.pdf
http://docplayer.pl/60695869-Modulacja-impulsowo-kodowa-pcm.html

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Marek_Spy napisał:

a słyszałeś kiedyś dwie stacje radiowe na jednym kanale?

 

 

Ja czasami słyszę 2 różne stacje radiowe na tym samym kanale. aczkolwiek nie jednocześnie. A dzieje się to podczas jazdy samochodem pomiędzy dużymi miastami np. Kraków i Katowice. To samo dzieje się jadąc z naszego kraju do innego, oczywiście tylko przez jakiś czas dopóki "nie wygra" nadajnik w którego zasięgu ostatecznie zostanę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wtedy gdy są dwie stacje odbiornik odbiera PCM pomimo że druga nadaje w PPM i rozpoznaje sygnał a w przypadku gdy brak ramki zastyga w określonym położeniu sterów, co daje elekt dalszego lotu. Nie wiem czy to zrozumiałe wytłumaczyłem.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.