radar321 Opublikowano 27 Marca 2022 Opublikowano 27 Marca 2022 Jestem tu nowy, dlatego nie wiem czy dobra kategoria. Ale ponawiając temat: Czy w modelarstwie jest zastosowanie do wykorzystania radarów do detekcji obiektów w promieniu 1-100 m lub więcej w zależności od potrzeb? Radar takowy umożliwia odczytanie parametrów takich jak: - Wielkość obiektu w cm - Odległość obiektu od radaru - Prędkość obiektu w cm/sekundę lub innej wybranej - kierunku z odczytaniem dokładnego położenia obiektu przedstawionego na monitorze urządzenia bądź komputerze z dokładnością do +- 5 cm Radar: - można montować na pojazdy, drony, samoloty, statki - jest kompaktowy i nie zajmuje dużo miejsca - pracuje na częstotliwościach umożliwiających jego użytkowanie wraz z aparaturą sterującą RC - wykrywa obiekty ruchome przez ściany - umożliwione jest także wykrywanie obiektów znajdujących się w wodzie Obecnie urządzenie w fazie testów. Zainteresowane tematem osoby zapraszam do komentarzy. Zdjęcie dla uwagi. Szczególne możliwości zastosowań widzę w : - Świadomość sytuacja i informowanie o możliwych kolizjach dronów - Naziemne śledzenie ruchu samolotów - Śledzenie prędkości i odległości poruszających się obiektów w powietrzu
robertus Opublikowano 27 Marca 2022 Opublikowano 27 Marca 2022 Jaki jest cel użycia takiego radaru? jak małe obiekty może wykrywać?
radar321 Opublikowano 27 Marca 2022 Autor Opublikowano 27 Marca 2022 32 minuty temu, robertus napisał: Jaki jest cel użycia takiego radaru? jak małe obiekty może wykrywać? Szczególne możliwości zastosowań widzę w : - Świadomość sytuacja i informowanie o możliwych kolizjach dronów - Naziemne śledzenie ruchu samolotów - Śledzenie prędkości i odległości poruszających się obiektów w powietrzu Wielkość zależy od mocy. Dla 15m czujnika możliwość jest wykrycia obiektów ruchomych wielkości 5 cm (specyfikacja producenta czujnika).
young Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 Śledzenie to jedno a reakcja i korekta lotu to zupełnie inne zagadnienia modelarskie.
RomanJ4 Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 Zapomnieliście jeszcze o emisji sygnału radarowego i przepisów z tym związanych... Są co prawda proste mikrofalowe(5,8GHz) czujniki do załączania oświetlenia itd, ale ich moc jest bardzo mała, 10mW, a zasieg detekcji dorosłego człowieka nie przekracza kilku/kilkanastu metrów(sprawdzone), np https://allegro.pl/oferta/mikrofalowy-czujnik-ruchu-radarowy-orno-or-cr-208-7486104183 czy nieco mocniejsze motoryzacyjne, przemysłowe, https://cptrade.pl/produkty/turck/czujniki-4/czujniki-radarowe/ http://www.pf-electronic.pl/images/pdf/IPFRadar1.pdf ale żaden z nich nie obrazuje sygnałów..
robertus Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 Jeśli chodzi o zastosowania to widziałbym tu pomoc ornitologom gdy mają akcję liczenia ptaków, albo w modelarstwie bitwa ESA mogła by wyglądać ciekawie na takim radarze.
young Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 Jak dla mnie kolejny pomysł z d...y. Jak taki dokładny to odsyłam do wojskowości . Ale tam potrzebny potężny algorytm obliczająco - analizujący . W modelarstwie moim zdaniem kolejny niewypał :).
samolocik Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 TAK, te "z tyłka" tematy haczące o uzbrojenie wojskowe wyglądają na próby wciągnięcia w temat a potem oskarżenia forum celem jego zamknięcia? Chyba, e ktoś szuka ekspertów od uzbrojenia ale to NIE jEST TO FORUM.
radar321 Opublikowano 28 Marca 2022 Autor Opublikowano 28 Marca 2022 17 godzin temu, RomanJ4 napisał: Zapomnieliście jeszcze o emisji sygnału radarowego i przepisów z tym związanych... Są co prawda proste mikrofalowe(5,8GHz) czujniki do załączania oświetlenia itd, ale ich moc jest bardzo mała, 10mW, a zasieg detekcji dorosłego człowieka nie przekracza kilku/kilkanastu metrów(sprawdzone), np https://allegro.pl/oferta/mikrofalowy-czujnik-ruchu-radarowy-orno-or-cr-208-7486104183 czy nieco mocniejsze motoryzacyjne, przemysłowe, https://cptrade.pl/produkty/turck/czujniki-4/czujniki-radarowe/ http://www.pf-electronic.pl/images/pdf/IPFRadar1.pdf ale żaden z nich nie obrazuje sygnałów.. Widzę, że mówimy o czymś zupełnie innym. Nie chodzi o czujniki mikrofalowe, a te oparte na kilkukrotnie dłuższych falach. I nie 10mW, a 2W. Zasięg 100m, wykryje człowieka na 20m, pojazdy-drony na 80-100m. Dodatkowo tutaj mamy radar umieszczony na silniku krokowym i program, które to obrazują teren 360 stopni wokół czujnika. Możliwe jest zbadanie: - prędkości obiektu - odległości - położenia w osi xy lub xyz I można to zczytywać jak na załączonym jpg. Prędkość zczytywania jest możliwa do regulacji, od 30 obrotów na godzinę do nawet 5 na minutę. Więc bynajmniej nie jest to zabawka za 40 zł, która ma kąt widzenia 360 i nie jest wstanie nawet zbadać kierunku, nie mówiąc już o wielkości obiektu. Zrobię film na youtube w przyszły weekend jak to działa z dronami i samolotami. 13 godzin temu, robertus napisał: bitwa ESA Rzeczywiście jest jakiś pomysł, kiedy i gdzie się to odbywa? 20 godzin temu, young napisał: Śledzenie to jedno a reakcja i korekta lotu to zupełnie inne zagadnienia modelarskie. Rzeczywiście inne. Tego typu rozwiązanie umożliwiałoby sterowanie dronem we wgle. Możliwe jest też strzelanie jammerem do wykrytego drona. 10 godzin temu, samolocik napisał: TAK, te "z tyłka" tematy haczące o uzbrojenie wojskowe wyglądają na próby wciągnięcia w temat a potem oskarżenia forum celem jego zamknięcia? Chyba, e ktoś szuka ekspertów od uzbrojenia ale to NIE jEST TO FORUM. Co ma jedne do drugiego?
Market Opublikowano 28 Marca 2022 Opublikowano 28 Marca 2022 Napisz coś konkretniej, bo na razie brzmi jak ulotka reklamowa Jaka częstotliwość robocza? Jaka długość fali? Jaka rozdzielczość kątowa przemiatania przestrzeni? Jaki orientacyjny koszt? Jaki rozmiar i waga urządzenia? To wszystko determinuje możliwości prawne i praktyczne zastosowania. Część danych znamy: moc i częstość przemiatania. 5 obrotów na minutę to daje jeden pełny obraz dookólny raz na 12 sekund. W takim czasie model latający przeleci z jednego końca lotniska na drugi i z powrotem, więc aktualność skanowania przestrzeni za mała. Może zagłówki rc - tam wszystko wolniej się dzieje. Albo przemiatanie tylko wycinka koła - wtedy będzie szybciej, ale dla latającego rc to i tak za wolno. Napisz jeszcze co chcesz osiągnąć: masz pomysł i czujnik i chcesz zbudować i szukasz porady, czy zbudowałeś prototyp i szukasz zastosowań do przetestowania, czy szukasz sponsorów na seryjną produkcję, czy produkujesz i szukasz niszowego rynku zbytu, itp.
radar321 Opublikowano 28 Marca 2022 Autor Opublikowano 28 Marca 2022 2 godziny temu, Market napisał: Napisz coś konkretniej, bo na razie brzmi jak ulotka reklamowa Jaka częstotliwość robocza? Jaka długość fali? Jaka rozdzielczość kątowa przemiatania przestrzeni? Jaki orientacyjny koszt? Jaki rozmiar i waga urządzenia? To wszystko determinuje możliwości prawne i praktyczne zastosowania. Część danych znamy: moc i częstość przemiatania. 5 obrotów na minutę to daje jeden pełny obraz dookólny raz na 12 sekund. W takim czasie model latający przeleci z jednego końca lotniska na drugi i z powrotem, więc aktualność skanowania przestrzeni za mała. Może zagłówki rc - tam wszystko wolniej się dzieje. Albo przemiatanie tylko wycinka koła - wtedy będzie szybciej, ale dla latającego rc to i tak za wolno. Napisz jeszcze co chcesz osiągnąć: masz pomysł i czujnik i chcesz zbudować i szukasz porady, czy zbudowałeś prototyp i szukasz zastosowań do przetestowania, czy szukasz sponsorów na seryjną produkcję, czy produkujesz i szukasz niszowego rynku zbytu, itp. Częstotliwość 24,125 GHz dla 15 m, 12mm, I 74 GHz dla 100 m promienia detekcji, długość bd. Parametry mogą zostać dobrane indywidualnie, można ustawić 4 czujniki zamiast jednego i wtedy zmniejszyć czas pełnego zczytania 4 krotnie (360/90 = 4), Skaner działa w jednej osi, dołożenie kolejnej to 180 stopni, więc 180 razy dłuższe mapowanie, ale możliwość poznania wielkości obiektu w pełnym 3D. W takim przypadku można by zastosować maksymalnie 2 czujniki. Prędkość obrotu 12 sekund można również zmniejszyć korzystając z szybszego silnika, bądź zmniejszyć rozdzielczość. Dla parametrów takich jak 8 sekund/obrót (dokonałem lekkiej modyfikacji), 15m detekcji w jednej płaszczyźnie i rozdzielczości kątowej 2046 zczytań na obrót koszt zestawu to około 300 zł, do tego dochodzi koszt programu komputerowego bądź zaprogramowanego ekranu (indywidualnie w zależności od potrzeb). Kolejno promień detekcji, zastosowanie (dodatkowe tłumienie szumów i redukcja zakłóceń spowodowanych lotem do montażu dla obiektów powietrznych), ilość osi, prędkość, ochrona atmosferyczna, czy jakiekolwiek analizy i wskazania to dodatkowe koszty. Jestem po stworzeniu prototypu, szukam zastosowań. Z seryjną produkcją bym tutaj nie wybiegał, raczej przygotowywanie modelów pod zastosowania, a później ewentualne powielanie. Aczkolwiek niskoseryjne możliwości produkcyjne posiadam.
macgaw Opublikowano 29 Marca 2022 Opublikowano 29 Marca 2022 Wujek Googiel podpowiedział mi coś takiego : Low-Cost Mini Radar (2017) wiec może nie jest to definitywnie absurdalne ...
radar321 Opublikowano 29 Marca 2022 Autor Opublikowano 29 Marca 2022 2 godziny temu, macgaw napisał: Wujek Googiel podpowiedział mi coś takiego : Low-Cost Mini Radar (2017) wiec może nie jest to definitywnie absurdalne ... No tak jest to sensor oparty o efekt dopplera. I rzeczywiście można nim znakować otoczenie. Tam chyba jeszcze sprzęgli to z zestawem innych czujników, co oczywiście też jest możliwe.
Rekomendowane odpowiedzi