Skocz do zawartości

EX NG 60"


Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się na ich wycięcie ,ponieważ balsa którą miałem jest dość twarda i ciężka .Skrzydło nie straciło na swojej stabilności ,jedynie na profilu.Ale,czy to wpłynie na własności aerodynamiczne, to się okaże.Sam profil jest typu "made in hand",trochę pogrubiona w środku standardowa symetryczna NACA.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejne postępy w budowie i parę szczegółów w konstrukcji dzielonego statecznika.W założeniu  całość ma przenosić duże obciążenia przy skrajnych wychyleniach sterów.Wagowo chce się zmieścić w około 110g.Jak wyjdzie za ciężki "ogon",to serwa umieszczę w środkowej części kadłuba.

 

IMG_20220519_232833017.jpg

IMG_20220521_220039208_HDR.jpg

IMG_20220521_222628050-1.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2022 o 02:09, Waldibruch napisał:

Mam nadzieję ,że to rozwiązanie się sprawdzi w tak "małym "modelu.

A konkretnie jaką rozpiętość ma mieć model?

Bardzo ładnie budujesz.Podziwiam i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje,cieszę się, że jest zainteresowanie 🙂,ponieważ podobnych projektów modeli było już wiele na forum .Wracając do pytania o rozpiętość ,to wynosi ona 152 cm ,jest to w tym dziale dolna granica ,więc mały w porównaniu z modelami kolegów ,które są tu reprezentowane.W modelach o takiej konstrukcji ,klasie i rozpiętości jak mój nie spotkałem dzielonych  (demontowanych) ,też u żadnego producenta.Transport modelu ma dla wielu z nas ,a szczególnie dla tych, którzy muszą się przemieszczać innymi środkami niż własne auto,jest często  sporym wyzwaniem i też granicą, co do wielkości modelu.Dlatego, ten projekt modelu jest pod tym kątem przewidziany.Jak  się  sprawdzi  ,będą plany do pobrania (zainteresowanym  hobbystycznie )

 Pozdrawiam .

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Ciag dalszy relacji z budowy.Niestety waga statecznika wyszła dużo za dużo niż planowane 110g,trudno ,może efekt końcowy nie okaże się aż taką  porażką w postaci "cegły 3d".Kolejnym elementem będzie maska silnika.Na razie projekt wirtualnie zaczęty.Szcegółów przedniej części maski nie będę rysował ,wykonam je w "realu",ponieważ rysowanie tego w moim Turbo Cad'zie jest b.uciążliwe.

 

 

 

IMG_20220531_221252718.jpg

IMG_20220529_204407469_HDR.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Waldibruch napisał:

Niestety waga statecznika wyszła dużo za dużo niż planowane 110g,trudno ,może efekt końcowy nie okaże się aż taką  porażką w postaci "cegły 3d"

Nie no bez jaj te dodatkowe 13g na ogonie nie zrobi z modelu cegły , ale podczas wywarzania to już każdy gram na ogonie ma znaczenie.

Spora różnica jest gdy sie używa super lekkiej balsy selekcjonowanej, pokryte taką balsą stateczniki i stery pewnie wyszły by lżejsze niż założyłeś.

Ale łatwo mówić , selekcjonowana i jeszcze super lekka, jak na rynku nie ma żadnej a jak sie gdzieś trafi to szczęście jest jak w ogóle deska np 2mm ma faktycznie 2mm, a nie jedna deska 1,8mm a druga deska już 2,2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.06.2022 o 20:35, enter1978 napisał:

Nie no bez jaj te dodatkowe 13g na ogonie nie zrobi z modelu cegły , ale podczas wywarzania to już każdy gram na ogonie ma znaczenie.

Spora różnica jest gdy sie używa super lekkiej balsy selekcjonowanej, pokryte taką balsą stateczniki i stery pewnie wyszły by lżejsze niż założyłeś.

Ale łatwo mówić , selekcjonowana i jeszcze super lekka, jak na rynku nie ma żadnej a jak sie gdzieś trafi to szczęście jest jak w ogóle deska np 2mm ma faktycznie 2mm, a nie jedna deska 1,8mm a druga deska już 2,2mm.

 

Dzięki Wiesław za optymistyczne wsparcie co do wagi,🙂.Ekstra będzie latać na pewno..Maska silnika(a właściwie jej kopyto) powstaje już w realu.Wykonanie jej specyficznego kształtu "dzióbka"z skrzydełkami wewnątrz będzie dla mnie lekkim wyzwaniem.Na razie kilka fotek w takcie  budowy.Metoda dość znana,między wręgami styrodur,potem będzie szpachlówka akrylowa i na wierzch tkanina szklana 160,jedna warstwa i na to żywica epoxy.W końcowej fazie szpachlowanie i wykończenie na połysk.

IMG_20220607_223154175.jpg

IMG_20220609_233041783.jpg

IMG_20220610_233209938.jpg

IMG_20220610_233324242.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Waldemar , jak tam twój model,? coś nie ma postępów, brak czau? czy chęci?.

Bo tak widzę że twój model jest jedynym budowanym modelem w tym dziale, jedynie ja cos tam do kamery zacząłem sklejać , ale też mi to ugrzęzło w miejscu.

Niestety wczoraj wykonałem ostatnie loty na tygodniu, za wcześnie się juz robi ciemno i sobie daruję, kończę pracę nim wrócę do domu, później do piwnicy i powynosiłem model do auta na lotnisku jestem 17,30 -18,00  a o 19 robi się ciemno.

To juz nie ta pora że o 21 jeszcze widno było, teraz to juz widzę że tylko na weekendzie jeszcze polatam , na tygodniu już raczej się nie da , to pewnie wieczorami coś będę dłubał więcej przy modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Projekt extry nie upadł.Wkrotce zaprezentuje kolejne postępy.Statecznik pionowy i domek mam rozrysowany ,teraz to  wyciąć (ręcznie ) i dalej kontynuować budowę.W międzyczasie rysuje kolejne elementy kadłuba.Czy poleci w tym roku ? Marne szanse ,ale spróbuję,,🙂.Wiesław jak brakuje dnia na latanie to może spróbować latac wieczorami po zmierzchu...(trochę żartuje ale..)Po raz pierwszy widziałem takie loty ("u nas")na żywo i jestem pod wrażeniem,nawet proste loty są niezłym wyzwaniem.(Wiem, latanie po zmierzchu wymaga specjalnego zezwolenia .)Wrzucam kilka kresek z projektu.Pozdrawiam.

IMG_20220902_001918312.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Elementy statecznika  wycięte i zaczęty montaż.Źeberka bez dystansów ustalających,położone na płasko .Jak już koledzy wcześniej w którejś reakcji wspomnieli , ten sposób montażu nie zniekształca płaszczyzny statecznika.Ster kierunku jest płaski bokiem ,więc nie powinien powodować zwichrzenia reszty statecznika.

IMG_20220903_234545774_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Pozwalam sobie na pisanie postu pod postem,ale chciałbym się tu odnieść co do kwestii zwichrzenia powierzchni steru statecznika na moim przykładzie.Po zdjęciu z blatu ster nie wydawał się jakoś skręcony,reszta też .Wkleiłem kesony uważając na symetrię całości statecznika i uznałem że jest do przyjęcia.Ale dla sprawdzenia jak to wygląda graficznie w CAD-dzie,zrobiłem symulacje położenia płaszczyzny boku steru statecznika i niestety nie udało mi się go położyć na płaskiej powierzchni.Odchylka pomiędzy pierwszym a ostatnim żeberkiem  wynosiła 0,17mm od powierzchni "blatu" na długości ok.35cm.Nie wiele ale jest różnica ,ktorej wielkość zależy od różnicy kątów boków pierwszego i ostatniego żeberka.Chcąc mieć równa grubość krawędzi listwy spływu ,różnice kątów muszą wystąpić niestety.Prace idą dalej ,wycinanie domku ,laminowanie formy maski silnika.Pozdrawiam.

 

 

IMG_20220906_215556368.jpg

IMG_20220908_225818304.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Kolejne zdjęcia z budowy.Statecznik pionowy rozcięty i listwy trójkątne obrobione na kątowniku. Wzmocnienia na zawiasy wklejone.Dalem również płaskowniczki cfk na listwie trójkątnej.Waga wyszła całkiem zadawalająca -30g.Kopyto maski wstępnie zalaminowane epxy .Czeka jeszcze  na dorobienie ukształtowanego wlotu powietrza z dołu i dorobienie "skrzydełek"na wlotach.Jest to charakterystyczny element w tej extrze.Pozdrawiam.

 

 

IMG_20220917_212049081_HDR.jpg

IMG_20220917_182737554_HDR.jpg

IMG_20220917_195941827_HDR.jpg

IMG_20220917_210808149_HDR.jpg

IMG_20220917_232904392_HDR.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.