Skocz do zawartości

AGILE artHobby - krótka relacja


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W międzyczasie poszlfowałem skosy. Teraz będzie trzeba to zaimpregnować żywicą, poczekać aż wyschnie i wykonać zawias.

 

Znalazłem też luźno wrzuconą kartkę z przekrojem skrzydła, zaznaczonym zawiasem i napisem "Aramid hinge for the flaperons is laminated under bottom wing skin" więc uznaję że to moja wina i nie doczytałem sobie instrukcji i kierowany wcześniejszymi modelami błędnie zalożyłem że zawiasy lotek w typowym szybowcu są zawsze na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upraszczając pewnie chodzi o to, że powietrze przepływające pod profilem gdzie jest zawias w jednej linii, bez wyciętego klina ma mniejszy opór niż by to było jakby wcięcie było na dole. Ma mniejsze zawirowania. Oj namieszałem, ale Patryk napewo to ubierze w bardziej obrazowo-wizualne-fizyczne słowa.

Właśnie jak już wyciąłem  u siebie, też znalazłem ta kartkę gdzie jest pas aramidowy. Chyba AH zrobiło aktualizacje wtedy, czy jakoś tak. W każdym razie ja zrobiłem wg instrukcji a nie tej kartki i też przeciąłem zawias. No ale trudno. Nadal fruwa to moje ustrojstwo. 

Pozdrawiam Marcin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jurku, pisales o tym pamietam. Ale ja ten model swój robiłem w 2020r. Pamietam, ze u siebie miałem zawias przez cała długość skrzydła i po fakcie jak już odciąłem lotek, zauważyłem taśmę aramidowa na łączeniu płatów. Wystawała dosłownie 0,5mm. Za szybko chciałem i się wydarzyło. No trudno. Następny model zrobię poprawnie.
Pozdrawiam Marcin”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, myślałem że piszecie o Agille... 

Jak zobaczyłem zdjęcia modelu Patryka i zobaczyłem popychacze lotek i klap z góry - od razu pomyślałem: wreszcie ! 1-sze rozsądnie zrobione skrzydło. Dla zawiasu na górnym pokryciu jest tylko 1 uzasadnienie - popychaczy nie widać gdy  model leży na trawie i jest (ma być) obiektem zazdrości podziwiających...

Ale - nie jestem wolny od takich chwil kiedy emocje wezmą górę i najpierw zrobię, a potem, kiedy budzę się w kapuście - myślę ! 

Może temat zawiasów powinienem był bardziej podkreślić w swojej wypowiedzi ? Sorry Piotr !

Dla odmiany - jak "zmaścić" piękny zestaw Scalara można przeczytać w relacji "CJS" na rcnetwork. Ale dla wielu będzie przykładem do naśladowania, lub co gorsze - złej opinii o konstrukcji !

Przepraszam za wtrącenie !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Zrobiłem jakiś czas Agille z podwójnym wzniosem. Przez nieuwagę uszy podniosłem o 2 cm za dużo. Nie zauważyłem ze instrukcja była zastępcza ( starsi pewnie pamiętają dżem pomarańczowy z dyni w etykiecie zastępczej) rysunek techniczny wprowadził mnie trochę w błąd ale żeby  nie było “mea culpa”! Sprawę skonsultowałam z Patrykiem , diagnoza będzie miało to wpływ na latanie ale nie koniecznie negatywny 😀. Model oblatalem , bez problemów. Dzisiaj latałem w silniejszym wietrze no i tutaj duże zaskoczenie. Mimo ze lekki idzie pod wiatr jak przecinak! Myslalem ze z takim podwójnym wzniosem to będzie się sterował kierunkowo i w krążeniu samym sterem kierunku. Nic bardziej mylnego. Do prawidłowego ładnego zakrętu wymaga lotek. Ładnie krąży. Wg mnie jak F5j ka. Jeszcze wymaga to trochę regulacji trochę treningu. Może za mało mam klapy maksymalnie do dołu bo model mocna na nich zwalnia ale nie chce opadać 😀. Generalnie to szybowiec ma duża doskonałość jak na taki model i pole penetracji.Termika dzisiaj była marna ale i tak pół dnia się pokiwalem. Reasumując , Patryk chapeau bas! Super miły model zaprojektowałeś. Dzieki 😀😀😀

C6A540FF-19BC-410B-844F-CE83BD1F4A92.jpeg

6E632DA8-75A4-4A6F-BE87-571D2979825C.jpeg

1B358296-9D8F-48B1-A87A-0991EDB08F41.jpeg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.