Skocz do zawartości

Nowy projekt własny ... na razie noname ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuuugiej przerwie.

Ostatnio znowu wzięło mnie na dłubanie, i postanowiłem że zaprojektuję i zbuduję motorówkę.

Model ma być wykonany z drewna, długość kadłuba 100cm, szerokość w najszerszym miejscu 33cm, wysokość w najwyższym miejscu 18cm.

Waga na razie nie jest znana, bo model dopiero powstaje na papierze - może w tym tygodniu zacznę wycinać wręgi.

Model ma być trochę podobny do Riva Aquarama, z tym że dziób będzie miał nieco bardziej "płaski" (ostrzejszy)

Co do oczekiwanych prędkości, to całkowicie zadowolił bym się podobnymi do tych, jakie osiąga model z tego filmu:

 

Model ma mieć jeden silnik, jeden wał, a teraz moje pytania :)

Jaki powinienem zastosować silnik (bezszczotkę) ?

Jaki regulator ?

Jaką śrubę ?

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi w tej materii

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riva to generalnie lodzie o niedoscignionej urodzie i proporcjach. Robiac bardziej sciety dzob sknocisz proporcje i moze wyjsc potworek. Jezeli z drewna budujesz, szedlbym bardziej w kierunku klasycznych modeli z lat piecdziesiatych o bardziej pionowym dziobie - taka sylwetka (zdjecie ponizej) bardziej koresponduje z drewnianym wykonczenem.

 

Teraz bardziej ogolnie: na litosc przestancie nazywac (szczegolnie w tytulach watkow) kazdy budowany model, czy to lotniczy, kolowy, czy tez szkutniczy projektem. Model to model, a nie zaden projekt.

 

imago0052141429w.jpg.157656dde11476b92305b43b8276d75a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda z rur - obowiązkowo ;)

Za plany Rivy dziękuję, ale w zasadzie to mam już cały kadłub rozrysowany (czekam za dostawą sklejki i zaczynam wycinanie wręg)

 

Jednak cały czas nic nie wiem odnośnie napędu ...

Czy na przykład taki zestaw (niby do autka 1:8) by się nadał:

https://allegro.pl/oferta/goolrc-s3670-zestaw-bezszczotkowy-silnika-esc-12351390245?reco_id=b222d882-2af7-11ed-bab9-86573be8149e&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

czy szukać czegoś innego ?

Chciałbym żeby regulator miał bieg wsteczny, a ten ze zestawu chyba ma ... ?

Jeśli waszym zdaniem zaproponowany zestawik by się nadał, to zapytam jeszcze o średnicę śruby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bardzo podobny do łodzi " Boesch", obie łodzie cechują  perfekcyjne ekskluzywne wykonanie. Mialem przyjemność pływania "Boeschem"  z PZM iNW.Ciekawostką była metoda budowy łodzi mianowicie; wszystkie elementy gięte ,klejonki, były wykonywane na wzornikach- kopytach, tak że przy montażu jakiekolwiek naprężenia nie istniały.Wydech oczywiście chłodzony wodą począwszy od kolektora wydechowego. " Boesch"  miał nad wylotem rury wydechowej coś w rodzaju kapturka , natomiast na  dole pawęży coś w rodzaju " klamerki" wystającej nieco poniżej dna gdzie woda w trakcie płynięcia dostawała się pod " kapturek " łagodząc prędkość wylotu spalin.

To tylko ciekawostka?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - plan jest taki żeby tę łódkę ładnie w drewnie i metalu wykończyć.

Nie wiem czy sobie poradzę z okuciami z metalu, ale .... na razie skupiam się na samym kadłubie, a w międzyczasie staram się ogarnąć napęd (silnik, regulator, śruba).
Jakoś poowooli do przodu się posuwam w zdobywaniu wiedzy na temat napędu bezszczotkowego, ale mozolnie mi to idzie.

Moja ewolucja zatrzymała się na Speed 500 i podobnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik jaki znalazłeś jest to auta, więc musi mieć bieg wsteczny. Jest on za mocny i obroty też ma bardzo duże. W końcu na śrubie powinieneś mieć max kilka tysięcy. Obroty zawsze na nadajniku możesz oganiczyć i lepiej jest mieć nadmiar mocy. Możesz też użyć przekładni. Regulatory do łódek są z wbudowanym chłodzeniem. Czasami mają w nazwie MARINE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Rozważając wszystkie za i przeciw, zdecydowałem się kupić silniczek ze strony BG:

https://www.banggood.com/pl/Surpass-Hobby-4076-KK-Series-2-4S-Brushless-Waterproof-Motor-1350-or-1550-or-1700-or-2000-or-2250KV-for-1-or-8-RC-Car-p-1426799.html?cur_warehouse=CN&ID=521072&rmmds=detail-top-buytogether-auto&trace_id=5fe71662543299576

Do niego chłodnicę:

https://www.banggood.com/pl/Rocket-40-S-or-L-Aluminum-Water-Cooling-Jacket-for-4074-4082-4092-RC-Boat-Brushless-Motor-p-1610186.html

Nad regulatorem jeszcze pomyślę, ale planuję kupić samochodowy:

https://www.banggood.com/pl/120A-Brushless-ESC-T-or-XT60-Plug-with-5_8V-or-3A-SBEC-2-4S-for-1-or-8-RC-Car-Parts-p-1773575.html?cur_warehouse=CN&ID=510964&rmmds=detail-top-buytogether-auto&trace_id=5fe71662543299576

i dorobić mu chłodzenie wodne.

 

Z tego co radzicie, to mój wybór będzie nieco na wyrost, ale ... nie muszę pływać na pełnym gazie, a w razie czego będę miał jakiś zapas.

 

Bardzo dziękuję za linki do sklepów - już dawno wypadłem z tematu ;)

 

Obiecuję odwdzięczyć się przyzwoitą relacją z budowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Nowy projekt własny ... na razie noname ;)
W dniu 6.09.2022 o 10:51, mr.jaro napisał:

 ... Teraz bardziej ogolnie: na litosc przestancie nazywac (szczegolnie w tytulach watkow) kazdy budowany model, czy to lotniczy, kolowy, czy tez szkutniczy projektem. Model to model, a nie zaden projekt.  

Mój model na razie jeszcze nie doczekał się nazwy, i stąd taki tytuł wątku (nieco zmieniłem tytuł), no ale pracujemy całą rodzinką nad nazwą dla mojej łódeczki, więc możliwe że za niedługo jakaś nazwa się pojawi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JADAR62 napisał:

..... a śruba?

Śruby na razie nie ma, ale przygotuję miejsce (kąt wyjścia wału z dna) tak żeby weszła 45mm.

Planuję kupić kilka różnych (do testów) plasticzanych, a docelową kupić albo zrobić z mosiądzu.

Wał 4mm - najchętniej na łożyskach (rozglądam się za łożyskami)

 

Moja sklejka na wręgi, już trzeci dzień leży w terminalu przeładunkowym poczty polskiej (status - przygotowana do doręczenia).

Jak dzisiaj jej nie dostanę, to nic nie będzie z wekendowego wycinania wręg :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mjs napisał:

Jeśli dzisiaj jej nie dostanę... dbajmy o język ojczysty. ;) 

 

A sklejkę gdzie zamówiłeś?

Gdzieś przez Allegro, ale tutaj nie ma problemu - problemem jest poczta polska, która przesyłkę przetrzymuje :(

https://allegro.pl/oferta/sklejka-lisciasta-1000x500-5-mm-jakosc-formatka-12196554984?snapshot=MjAyMi0wOS0wMVQxMjowODoxNS45NDBaO2J1eWVyOzEwNGZkNTFmOTJiZmQ5ZDkxMDFkZTg1YjE4Mjk0M2NiY2YxY2Q0M2Q0MjgxMmZmY2UyMTFlNGJkZTVlNDNlNDk%3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.