Skocz do zawartości

Przetwornica/inwerter 12V DC -> 230V AC min. 2000W


Granacik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za zakupem tytułowego urządzenia. Główne zadanie to zasilnie standardowej domowej lodówki i pompy ciepłego powietrza (około 100W, silnik krótkozwarty). Produktów z Dalekiego Wschodu mnogość. Przebiegi też różne mają. Zwykły prostokąt, sinus modyfikowany, "czysty" sinus. Może ktoś coś ma sprawdzonego, godnego polecenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do domu kupiłem coś takiego

https://pl.aliexpress.com/item/1005003332722771.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.5be21c247H0emx&gatewayAdapt=glo2pol

Zamontowana ,dołożyłem 4 panele i śmiga aż miło. Wydzieliłem osobny obwód w w domu ( oświetlenie ,RTV , lodówka, komputer , piec gazowy).

Ja ma 3kW i bateria jest 24V. Jeżeli potrzebujesz 1.5kW to te modele maja akumulator 12V. Wiadomo im wyższa moc to lepiej mieć aku o wyższym napięciu bo mniejsze prądy. Wersja 5kW tego falownika ma aku 48V. Dostawa z Włoch za 3 dni był w domu.

Tak to wygląda.

 

falownik.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie szukam jakiejś prostej przetwornicy. Do awaryjnego, szybkiego zasilenia w wypadku braku prądu z sieci energetycznej.

Taki zestaw planuję w przyszłości.

Andrzej, nie wiesz jak by ten Twój inwerter reagował gdyby dać równolegle zasilanie akumulatorów z np. alternatora 24V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Granacik napisał:

Powiedzmy tak do 300pln

to obawiam się ,że tylko na szaberplacu znajdziesz

ta przetwornica która zaprezentował Andrzej to 1100 z groszami,  

UPS pieca, z pełnym sterowaniem + aku żel 110Ah , koszt był 1100, pózniej 1350 a teraz nie wiem ile kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po taniości to przetwornica z modyfikowanym sinusem. Taka przetwornica nadaje się do zasilania urządzeń o rezystancyjnym charakterze obciążenia. Ty chcesz zasilać silniki a więc urządzenia o charakterze indukcyjnym. Do takiego celu należy wybrać przetwornicę która daje napięcie sinusoidalne - czysty sinus. Niestety cena takiej przetwornicy jest znacznie wyższa od ceny przetwornicy z tzw. modyfikowanym sinusem. Byłoby pięknie jakbyś mógł przetestować przetwornicę z modyfikowanym sinusem aby sprawdzić czy Twoje urządzenia wystartują na takim zasilaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka potrzebuje normalnego sinusa i mocy kilku kW, nie znajdziesz nic takiego a już na pewno nie za kilka stów, a jak znajdziesz, to podziel się skąd bo tez bym chętnie przygarnął :D
Jakiś czas temu kupiłem do małego kompresora z osuszacza powietrza(max 100W poboru mocy w czasie pracy, pewnie 3x mniej niż przeciętna lodówka) przetwornicę za ok 3 stówy, pełen sinus, moc 350W, nie daje rady, po włączeniu kompresora wywala zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Adam P. napisał:

Lodówka potrzebuje normalnego sinusa i mocy kilku kW

Lodówka o pojemności ponad 200l pobiera około 300W więc nie przesadzałbym z tymi kilowatami. Oczywiście prąd rozruchowy przekroczy ten wyliczony z mocy i napięcia. Przetwornica musi mieć pewien zapas mocy właśnie ze względu na ten prąd rozruchowy. Ja używam przetwornicy firmy VOLT Polska model SINUS PLUS 1500 i producent podaje moc całkowitą (chwilową) 1500VA i moc stałą 1000W. Testowałem ją podłączając odkurzacz domowy o mocy 900W który startował bez problemu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego jakie prądy będą pobierane po stronie napięcia stałego. Przy wspomnianym odkurzaczu prąd DC oscylował w granicach 90A. Przy znacznych mocach warto kupić przetwornicę zasilaną z 24V.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Po taniości to przetwornica z modyfikowanym sinusem.

popieram

 

2 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Ty chcesz zasilać silniki a więc urządzenia o charakterze indukcyjnym. Do takiego celu należy wybrać przetwornicę która daje napięcie sinusoidalne - czysty sinus.

????    nawet na prostokącie będzie działać -a indukcyjność uzwojeń wypłaszczy prąd na coś zbliżonego do sinusa. 

 

1 godzinę temu, Adam P. napisał:

Lodówka potrzebuje normalnego sinusa i mocy kilku kW,

bzdury (zwłaszcza te potrzebne kilka kW to wieeeelka bzdura)  -typowa lodówka  potrzebuje 50Hz i napięcia około 230V przy mocy CZYNNEJ około 100-150W.  Lepiej jeśli to przypomina sinus -ale nawet na prostokącie zadziała jednak może skracać czas życia kompresora -silnik może się bardziej grzać. 

 

Są 2 problemy -silnik lodówki ma bardzo kiepski cosinus fi -więc ciągnie sporo większy amperaż niż to wynika z mocy. więc na pewno 1 czy 2A nie wystarczy -w rzeczywistości około 3-5A przetwornica powinna móc podawać w sposób ciągły.

I drugi problem -w czasie startu przez ułamek sekundy  agregat lodówki szarpie około 10 do nawet 20 A -i przetwornica musi być w stanie przez sekundę to podać bez utraty napięcia.   Problemem jest ,że parametry tanich przetwornic to są tylko na papierze.

     Przetwornica semisinus z RZECZYWISTA mocą ciągłą 500W i   mocą chwilową    1500W - 2000W (w czasie 2-3 sekund) spoko wystarczy do zasilania lodówki albo i dwóch (ale lodówki nie mogą startować jednocześnie). Tylko ta moc musi być w przetwornicy a nie tylko w ulotce.

 

     Dodatkowa kwestia to z czego chcesz zasilać taką przetwornicę...   aku 12V to chwilowy pobór około 150A -wtedy często napięcie aku się załamuje i przetwornica nie poda prądu rozruchowego dla agregatu. aku musi mieć sztywne napięcie pod dużym obciążeniem impulsowym.

Start sprężarki w lodówce to nie jest łagodne przyspieszanie -to jest ostre "pierdol***cie" jak młotkiem.  i przetwornica oraz aku muszą podać to w impulsie dużej mocy. 

 

       Analogia -kiedyś sprezentowałem  rodzicom stare kolumny oraz amplituner o zawrotnej mocy 2x15W.  Wnuczki się śmiały, że to słabizna -i kupiły sobie wzmacniacz chińczyka 2x500W -a potem chciały się z dziadkami zamienić bo ampli 15W grał głośniej niż ich wzmacniacz 500W.   ????   rzeczywistość kontra reklama na ulotce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornice dające na wyjściu napięcie o innym kształcie niż sinus (mam tu na myśli napięcie o kształcie prostokątnym, bo takie napięcie wytwarzają tanie przetwornice) nie nadają się do zasilania urządzeń o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym. Mogą spowodować uszkodzenie tych urządzeń. Natomiast nadają się do zasilania urządzeń o charakterze rezystancyjnym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Ryszard_I napisał:

Przetwornice dające na wyjściu napięcie o innym kształcie niż sinus (mam tu na myśli napięcie o kształcie prostokątnym, bo takie napięcie wytwarzają tanie przetwornice) nie nadają się do zasilania urządzeń o charakterze indukcyjnym i pojemnościowym. Mogą spowodować uszkodzenie tych urządzeń. Natomiast nadają się do zasilania urządzeń o charakterze rezystancyjnym.  

A skąd to wiesz ? Czy aby nie z reklam sprzedawców przetwornic sinus? albo po prostu z info przemysłu który zawsze chce wypchnąć droższy towar ? 

 

    A mogą spowodować awarię brzmi jak "kotlety schabowe mogą spowodować biegunkę" i dokładnie tak samo prawdziwe.

Dodałbym, że przetwornice z sinusem też mogą spowodować awarię obciążeń indukcyjnych (silników) Nota bene zasilanie z typowej sieci też MOŻE spowodować awarię. Jednak rozmawiamy konkretnie o lodówkach...

 

 

     Czemu typowe silniki BLDC zasilane są sterownikami blokowymi (prostokąt)  Czemu początkowo falowniki budowane były na tyrystorach ? czemu regulatory modelarskie podają do silników napięcie prostokątne ? czemu pierwsze miniaturowe sprężarki do lodówek samochodowych zasilane były elektroniką/przetwornicą prostokątną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie. Znowu dyskusja akademicka a ja zadałem proste pytanie: jak ktoś ma działającą przetwornicę z wskazanymi przeze mnie urządzeniami to niech się tym pochwali. Teorię działania przetwornic i prądu zmiennego znam. Pytałem o konkrety. Na tyle postów tylko jeden w temacie.

Dla przypomnienia: prosta przetwornica, bez wodotrysków, z 12V na 220V która pociągnie lodówkę i prostą dmuchawę.

Masz taki inwerter to napisz. Nie masz to nie męcz klawiatury.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, latacz napisał:

bzdury (zwłaszcza te potrzebne kilka kW to wieeeelka bzdura)  -typowa lodówka  potrzebuje 50Hz i napięcia około 230V przy mocy CZYNNEJ około 100-150W.  Lepiej jeśli to przypomina sinus -ale nawet na prostokącie zadziała jednak może skracać czas życia kompresora -silnik może się bardziej grzać. 

Ok, podaj więc konkretny przykład przetwornicy o mocy mniejszej niż kilka kW która uciągnie kompresor z lodówki, jak jeszcze będzie w podanym budżecie to zamawiam od razu.

 

4 godziny temu, latacz napisał:

I drugi problem -w czasie startu przez ułamek sekundy  agregat lodówki szarpie około 10 do nawet 20 A

Stąd przetwornice które nie mają kilku kW się nie nadadzą-nie dadzą rady oddać tyle prądu.
 

 

4 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Lodówka o pojemności ponad 200l pobiera około 300W więc nie przesadzałbym z tymi kilowatami. Oczywiście prąd rozruchowy przekroczy ten wyliczony z mocy i napięcia.

No właśnie, lodówka nie ma działać ciągle tylko musi czasem się wyłączyć i wystartować, wtedy przetwornica się wyłączy z przeciążenia.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błażej, to może zsumuj moc urządzeń które chcesz zasilać, dodaj do tego 50% i kup najtańszą jaką znajdziesz ale od takiego sprzedawcy który w razie nieprawidłowej pracy  zaakceptuje zwrot towaru i odda gotówkę lub zaproponuje inną przetwornicę. Zerknij na techtron.pl i na voltpolska.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na początku myślałem tylko o awaryjnym zasilaniu pieca gazowego za pomocą prostej przetwornicy ale oczywiście z sinusem ale zmieniłem zdanie i zrobiłem OFF GRIDa.

Zastanawiałem się na takich przetwornicach z Ali.

https://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20221112002746&origin=y&SearchText=falownik+12%2F230v&spm=a2g0o.detail.1000002.0

Piszą że czysta sinusoida ale wiadomo jak to z chińczykami bywa. Dla nich może być czysta.

Jeżeli nie masz sieci 230V to do ładowania aku panel PV.

Ja na działce mam panel PV 18V, regulator ładowania 12V, akumulatory 160Ah. Zasilanie TV , laptopa poprzez zwykłą przetwornicą samochodową 12 /230V- 150W. Wiadomo że te urządzenia mają zasilacze impulsowe więc czysta sinusoida jest im do niczego nie potrzebna. Używam też na tej przetwornicy lutownicy transformatorowej 100W i też działa. Trafo trochę buczy ale działa.

Lodówka samochodowa na 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnego zestawu używam do kilkudniowych wypadów modelarskich. Zbudowałem zestaw z dwóch paneli PV 100W połączonych szeregowo, regulator Victron i akumulator 12V zbudowany z czterech ogniw LiFePO4 o pojemności 100Ah. W zestawie jest również przetwornica 12V/230V firmy VOLT Polska model Sinus Plus 1500. Z przetwornicy korzystam sporadycznie ponieważ mam 18 litrową turystyczną lodówkę kompresorową zasilaną z 12V. Zasilam z tego zestawu ładowarki modelarskie, oświetlenie w namiocie i przed namiotem, 20" telewizor turystyczny oraz lodówkę. W chłodne noce zasilam podgrzewany materac. Nawet podczas 7 dniowych wypadów na łąkę nigdy nie zabrakło prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.