Skocz do zawartości

OpenTX czytanie po polsku


Market
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, adam.trzaskowski napisał:

Lepszy przyklad:

Trzy wolty
Cztery wolty
....

...
Piec woltów

 

I do tego jeden wolt!! :lol:

Masakra jakaś ;)

Ale tak serio, to mam nadzieję, że to był żart z tym lepszym przykładem, bo to co powyżej to akurat jest trywialne, nawet dla nieprogramisty.

 

6 godzin temu, adam.trzaskowski napisał:

Ja bym chyba wolal sie angielskiego od podstaw nauczyc, niz robic implementacje tego...

 

Z angielskim nie mam problemu. Do tego stopnia, że OpenTX mam po angielsku. Nie przypadło mi do gustu polskie tłumaczenie, a większość poradników i forów nt. OpenTX jest jednak po angielsku. Łatwiej przełożyć zdobytą wiedzę do radia bezpośrednio, niż odkrywać, że np. "Override" to w polskiej wersji "Bezpiecz" :)

Ale w locie bywa jednak stresik i wtedy wolę jak gada do mnie w moim natywnym języku.

Więc nawet znając angielski wolałbym jednak polską implementację.

 

4 godziny temu, Józef 21 napisał:

Ciekawostka edgetx opracował głosy europejskie nawet czeski jest.


EdgeTX nic nie opracował tylko odziedziczył po OpenTX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Market napisał:

 

I do tego jeden wolt!! :lol:

Masakra jakaś ;)

Ale tak serio, to mam nadzieję, że to był żart z tym lepszym przykładem, bo to co powyżej to akurat jest trywialne, nawet dla nieprogramisty.

 

 

Z angielskim nie mam problemu. Do tego stopnia, że OpenTX mam po angielsku. Nie przypadło mi do gustu polskie tłumaczenie, a większość poradników i forów nt. OpenTX jest jednak po angielsku. Łatwiej przełożyć zdobytą wiedzę do radia bezpośrednio, niż odkrywać, że np. "Override" to w polskiej wersji "Bezpiecz" :)

Ale w locie bywa jednak stresik i wtedy wolę jak gada do mnie w moim natywnym języku.

Więc nawet znając angielski wolałbym jednak polską implementację.

 


EdgeTX nic nie opracował tylko odziedziczył po OpenTX.

 

Opentx staną w miejscu od dwóch lat wersja 2,4 jest w 94% zrobiona

https://github.com/opentx/opentx/milestone/49

A co do zespołu  dostali  większe pieniądze i zrobili edgetx.

Podstawowy mankament opentx to brak ekranu dotykowego i jak znam życie ostanie się jedno oprogramowanie pasujące do wielu nadajników produkowanych obecnie, któreś padnie naturalną śmiercią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.01.2023 o 20:59, Market napisał:

 

Jeśli 1 godzina to "jedna", jeśli 1 wolt to "jeden", jeśli 1 okrążenie to "jedno", jeśli 1 i 2 wolty to "jeden" i "dwa", jeśli 1 i 2 minuty to "jedna" i "dwie", jeśli 2 i 102 minuty to "dwie" i "sto dwie" minuty, ale jeśli 1 i 101 to "jedna" i "sto jeden", jeśli 2 wolty i minuty to "dwa" i "dwie", jeśli 12 woltów i minut to jednakowo "dwanaście", jeśli 22 wolty i minuty to znowu rozbieżnie "dwadzieścia dwa" i "dwadzieścia dwie", itd., itp.

 

No faktycznie nie ma tu jakiegoś skomplikowanego algorytmu ;)Teraz do mnie dociera dlaczego ten polski algorytm działa jak działa.

 

 

Nie zmienia to faktu, że sam algorytm nie jest skomplikowany. Po prostu liczebniki są zależne od rodzaju (jeden, jedna, jedno itd.), a same jednostki od wartości (volt, wolty, voltów itd). Wystarczy w programie zawrzeć odpowiednie warunki.

Zerknąłem na szybko do źródeł podanych przez Marka. Na pierwszy rzut oka wygląda to sensownie. Być może to kwestia samej mapy plików dźwiękowych. Na razie jednak się nie wgłębiam, bo boję się, że mnie wciągnie i przesiedzę całą noc przy komputerze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim wywodem zwrócił bym się do ludzi którzy odpowiadają za oprogramowanie,  głosy opentx i edgetx są takie same.

Jest tam wśród nich polak Robert Janiszewski

Komitet Sterujący Projektu EdgeTX 2023

EdgeTX jest zarządzany przez komitet sterujący projektem (PSC), który spotyka się regularnie w celu omówienia kierunku projektu i podejmowania decyzji w sprawach, które mają wpływ na projekt. Komitet sterujący projektu był początkowo tworzony przez uczestników projektu wyznaczonych przez założyciela projektu. Podczas tworzenia PSC ustalono, że członkowie PSC będą wybierani co roku.

W dniu 7 grudnia 2022 r. odbyły się zgodnie z regulaminem projektu wybory, w wyniku których na członków PSC na rok 2023 wybrano następujące osoby:

Raphael Coeffic (pafleraf) - ponownie wybrany
Robert Janiszewski (JimB40) - ponownie wybrany
Peter Feerick (pfeerick) - ponownie wybrany
Risto Kõiva (Risto) - ponownie wybrany
Richard Li (Richard Li) - ponownie wybrany
Phil Eville (EZRipFPV ) – ponownie wybrany
Malte Langermann (Malte) – nowy członek

8 stycznia 2023 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowego PSC. Podczas tego spotkania Raphael Coeffic został wybrany na Przewodniczącego Komitetu na rok 2023.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie byłem w stanie przyzwyczaić się do tej obecnej drewnianej polskawej odmiany czytania liczb. Więc napisałem sobie własne gadadełko w skrypcie Lua.
Cechy:
- Poprawna polska odmiana liczb i jednostek
- Czyta prawidłowo liczby dodatnie i ujemne 0÷999999 - większe wartości raczej nie występują w praktyce
- Czyta liczby ułamkowe z przecinkiem - a nie jak obecnie np. 2,1 czytane jako "dwie jedna" lub w ostateczności "dwa jeden" po zamianie liczebników żeńskich na męskie w plikach dźwiękowych
- Czyta liczby ułamkowe do 2 miejsc po przecinku, zamiast do 1 jak obecnie - np. dla li-pol napięcie między 3,75V a 3,84V to spora różnica, a obecnie wszystko z tego zakresu czytane jest jako 3,8
- Czyta dowolne źródło dostępne w OpenTX: drążki, switche, wejścia, miksery i oczywiście telemetrię
- Czyta jednorazowo po wystąpieniu warunku (przełączenie switcha, logical switch) lub okresowo co ileś sekund
- Funkcja czytania wybranego timera dla pełnych minut, tzw. "Minute call" ("PikCoMinutę")

 

Skrypt należy wgrać na kartę SD do folderu Scripts/Mixes. Skrypt skonfigurować w menu CUSTOM SCRIPTS (WŁASNE SKRYPTY). Ten sam skrypt można dodać wielokrotnie, np. do czytania różnych wartości z różnymi ustawieniami.
Oczywiście, żeby nie było podwójnego czytania obecnym algorytmem i nowym należy wyłączyć analogiczne czytanie w SPECIAL FUNCTIONS (FUNKCJE SPECJALNE) i wyłączyć opcję "Minute call" w odpowiednim timerze.

 

Parametry:
- Val - wartość do przeczytania (dowolne źródło w OpenTX)
- Unit - numer jednostki dla wartości Val (0÷39)
- Prec - precyzja (0, 1 lub 2 miejsca po przecinku)
- Switch - switch / logical switch do włączania czytania
- State - stan switcha włączająca czytanie:
  * 0 -> czytanie wyłączone
  * 1 -> ↑Sx
  * 2 -> -Sx
  * 3 -> ↓Sx
  * -1 -> !↑Sx
  * -2 -> !-Sx
  * -3 -> !↓Sx
  * switche 2 stanowe, w tym logical switch nie mają pozycji środkowej; należy używać pozycji 1 (↑Sx lub logical switch wyłączony) i 3 (↓Sx lub logical switch włączony) oraz odpowiednio -1 i -3
- Period - okres czytania w sekundach (0÷180, 0 - przeczytanie jednorazowe)

 

Numery jednostek wg numeracji opisanej w dokumentacji OpenTX:
- 0 - bez jednostki
- 1 - wolt
- 2 - amper
- 3 - miliamper
- 4 - węzeł
- 5 - metr na sekundę
- 6 - stopa na sekundę
- 7 - kilometr na godzinę
- 8 - mila na godzinę
- 9 - metr
- 10 - stopa
- 11 - stopień Celsjusza
- 12 - stopień Fahrenheita
- 13 - procent
- 14 - miliamperogodzina
- 15 - wat
- 16 - miliwat
- 17 - decybel
- 18 - obrót na minutę
- 19 - g
- 20 - stopień
- 21 - radian
- 22 - mililitr
- 23 - uncja płynu
- 24 - mililitr na minutę
- 25 - hertz
- 26 - milisekunda
- 27 - mikrosekunda
- 28 - kilometr
- 29÷34 - nieużywane, czytane bez jednostki
- 35 - godzina
- 36 - minuta
- 37 - sekunda
- 38 - godzina-minuta-sekunda (do czytania timerów)
- 39 - "Minute call" - czytanie o pełnych minutach w formacie godzina-minuta-sekunda; parametr Period jest w tej sytuacji nieistotny

 

Wykorzystałem pliki dźwiękowe z obecnej wersji pakietu dźwiękowego z folderu Sounds/pl/System, z jednym wyjątkiem: jednostka dla wartości ułamkowych musi być w pliku z cyfrą 3, zgodnie z konwencją dla innych języków:
- 1V - wolt - "volt0.wav"
- 2V - wolty - "volt1.wav"
- 5V - woltów - "volt2.wav
- 1,5V - wolta - "volt3.wav"
i tak dalej dla wszystkich jednostek.
Pliki:
- 0÷99 - wiadomo
- 100÷108 - sto, dwieście, ..., dziewięćset
- 109 - tysiąc
- 110 - tysiące
- 111 - tysięcy
- 112 - jedna
- 113 - jedno - obecnie nie występują takie jednostki, ale można sobie wyobrazić np. jedno okrążenie
- 114 - dwie
- 115 - przecinek
- 118 - minus
- 122÷129 - dwadzieścia dwie, trzydzieści dwie, ..., dziewięćdziesiąt dwie

UWAGA: W spotykanych obecnie plikach dźwiękowych liczby żeńskie "jedna" (0112.wav), "dwie" (0114.wav) zostały zastąpione wersją męską "jeden", "dwa", zapewne, żeby w pewnym stopniu skompensować błędy obecnego algorytmu. Ale skutek jest taki, że nawet żeńskie jednostki czytane będą typu "jeden minuta", czy "dwa minuty". W plikach 0112.wav i 0114.wav muszą być prawidłowe frazy żeńskie.

 

W załączniku dodatkowo plik "system_sounds.txt" jako wsad do OpenTXspeaker lub jako referencja jakie powinny być pliki.

 

PlyVal.zip

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Józef 21 napisał:

Jeden z moich polskich kolegów postanowił zrobić polskie głosy dla EdgeTX.

Wkrótce znów będziecie mogli go usłyszeć.

 

Znaczy nagra polskie frazy swoim głosem i "znów będziemy mogli go usłyszeć" czy też poprawi gadadełko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, zapytałem się Roberta Janiszewskiego, który został wybrany  jako członek PSC. Odpowiedział mi w ten sposób i przekazuje.

Natomiast jak chcesz z nim rozmawiać to wpisz jego nazwisko  wyszukiwarki będziesz miał jego stronę, czym się zajmuje i adres mailowy.

Możesz z nim  nawiązać korespondencje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Firmware ściągasz przez Companion. W opcjach profilu radia wybierasz język polski i pobierasz firmware. I również przy pomocy Companion ładujesz do radia.

 

Ważne. Trzeba wybrać odpowiedni model radia w profilu - nie pomylić np. X9D z X9D+, albo z X9D+ 2019.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Companion mi tutaj staje okoniem, bo jak próbuję nim ściągnąć to mam komunikat: Firmware update check failed, new version information not found or invalid.

 

P.S.: Ściągnąłem najnowszego Companiona bo sam się nie chciał uaktualnić i teraz znalazł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety się nie uaktualnia trzeba ściągać najnowszą wersję.

Jest też uaktualnienie Edge tx 2,8.1

Link do wersji PL

https://github.com/pfeerick/lang-firmwares/releases/tag/release

proponuję otwierać w przeglądarce google chrome,  wówczas można ustawić tłumaczenie na język polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.