Skocz do zawartości

RWD 9 ( 1:5 )


f-150
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje trzy grosze do dyskusji:

1.Tarcze przyrządów pokładowych o średnicy 80 mm. Rodowód niemiecki – Askania. Powielony przez Gerlacha, i ZSRS (cała produkcja sowiecka nawet do dzisiaj).Ciekawostka-Askania wprowadziła warstwę przeciwpotną na szkła do tych przyrządów (cienko położona żelatyna spożywcza, stosowana do dzisiaj jednak nie wszędzie bo w tzw. ciepłych krajach rosną na niej robaczki różne)  Amerykanie i Brytyjczycy mają swoje rozmiary calowe a średnica 80mm pokazuje od razu rodowód przyrządu. Różnica wymiarowa jest zauważalna wzrokowo.

2.Nazwy przyrządów pokładowych stosowane przez Kajetana.

a) „kontroler lotu” – prawidłowa nazwa „zakrętomierz i chyłomierz poprzeczny” tzw. przyrząd zespolony. Chyłomierz poprzeczny to kulka w rurce szklanej wypełnionej cieczą tłumiącą. Zakrętomierz to żyroskop o dwóch stopniach swobody napędzany powietrzem (dysza Venturi’ego). Kontroler lotu to już przyrząd pilotażowy bardziej zaawansowany (np. firmy Badin, Sperry) bo składający się z prędkościomierza barometrycznego, zakrętomierza żyroskopowego i chyłomierza poprzecznego (także przyrząd zespolony). Kolejną ewolucją tego przyrządu był już czystej krwi sztuczny horyzont z żyroskopem o trzech stopniach swobody, którego wirnik napędzany był niezależnym duktem sprężonego powietrza z butli lub sprężarki.

b)”wskaźnik wznoszenia” – prawidłowa nazwa „wariometr”

c)”kompas” – prawidłowa nazwa „busola magnetyczna”

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , ale to ma byc półmakieta zegary nie muszą być dokładne ale w miare realistycznie wyglądać dlatego takie maluchy pewnie zepsują efekt .

Myślę że trzeba przyjąć wymiar podany przez kolegów i tego się trzymać . 80 mm to 16 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, motfil napisał:

Tak , ale to ma byc półmakieta zegary nie muszą być dokładne ale w miare realistycznie wyglądać dlatego takie maluchy pewnie zepsują efekt .

Myślę że trzeba przyjąć wymiar podany przez kolegów i tego się trzymać . 80 mm to 16 mm .

Dokładnie tyle mają największe wskaźniki.

Myślałem aby wydrukować tarcze ,ale rozmiar jest tak mały że potrzebna byłaby drukarka o dużej rozdzielczości a dostępu do takiej nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.