Skocz do zawartości

Art Hobby Odyssey-ECL 2.7m build log


mRqS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To rozwiązanie z popychaczem od góry to po to by trawy nie kosić przy lądowaniu.  Tak na serio też, ale mniej wystaje popychacz i bardziej elegancko to wygląda. Lotki tak samo.

31 minut temu, mRqS napisał:

 

Ha! Ja soli nie magazynuję bo w Holandii śnieg widzimy czasam przez max kilka godzin w roku (o ile w ogóle) :D

Dziwna ta europa, w Szwecji gdzie mieszkam w Sztokholmie też w tym roku jak na lekarstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin83 napisał:

To rozwiązanie z popychaczem od góry to po to by trawy nie kosić przy lądowaniu.  Tak na serio też, ale mniej wystaje popychacz i bardziej elegancko to wygląda. Lotki tak samo.

Dziwna ta europa, w Szwecji gdzie mieszkam w Sztokholmie też w tym roku jak na lekarstwo. 

Nam pogodowo bliżej do UK (albo pada, albo będzie zaraz padać albo przed chwilą padał deszcz :)) tyle, że cieplej.

Śnieg tutaj widziałem parę razy (mieszkam tu 13 lat). W północnej części kraju trochę częściej bywa ale tutaj śnieg to coś "nieznanego". Dzięki takiej pogodzie, na początku marca kwitnie tu wszystko jak w Polsce pod koniec kwietnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mRqS napisał:

Nam pogodowo bliżej do UK (albo pada, albo będzie zaraz padać albo przed chwilą padał deszcz :)) tyle, że cieplej.

Śnieg tutaj widziałem parę razy (mieszkam tu 13 lat). W północnej części kraju trochę częściej bywa ale tutaj śnieg to coś "nieznanego". Dzięki takiej pogodzie, na początku marca kwitnie tu wszystko jak w Polsce pod koniec kwietnia :)

To do latania pogoda trochę kiepska . Jeśli często pada to i pewnie słońca mało. No ale tak to w życiu bywa , ludzie w różnych miejscach osiadają i nie tylko hobby decyduje o miejscu zamieszkania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ares napisał:

To do latania pogoda trochę kiepska . Jeśli często pada to i pewnie słońca mało. No ale tak to w życiu bywa , ludzie w różnych miejscach osiadają i nie tylko hobby decyduje o miejscu zamieszkania.

 

No niestety, ale tak najczęsciej jest. Tak samo, nie jest to najlepsza pogoda motocyklowa...

 

No dobra.. gadu gadu a robota stanęła w miejscu.

Potrzebuję rady kogoś mądrego bo zgłupiałem.

Idę sobie krok po kroku zgodnie z instrukcją.

 

Przygotowałem łoże statecznika poziomego, wywierciłem otwór na popychacz,

 

image.thumb.jpeg.6183364313e499de6b5b92e9a1feb4ce.jpeg

 

przykleiłem bowdeny do listwy balsowej, przeciągnąłem to przez belkę ogonową i ...

 

 

image.thumb.jpeg.9eaeb8f7ac24f8545e281e6752c7fa2a.jpeg

 

image.thumb.jpeg.803d8b2af471646c37c2fbfb45cb331b.jpeg

 

co jest, K....a?

Jak niby mam teraz zamontować belkę ogonową do kadłuba?

Coś tu w instrukcji nie zadziałało....

Czy ja jestem za głupi dzisiaj czy instrukcja jest "nie tego..."?

Dobrze, że niczego jeszcze nie wklejałem.

 

image.thumb.jpeg.9e12208c1ada7ae858a9c61e3a8aa425.jpeg

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marcin83 napisał:

Przeciągasz węższym końcem przez kabinke w kadłubie całą listwę, i wychodzi ci tyłem. Potem nasuwasz rurę węglowa na listwe, która już wyszła z d... kadłuba. Listwa jest na tyle gietka i bowdeny ze idzie jak zła.😃

A no właśnie też tylko takie rozwiązanie mi przychodziło do głowy. Ale to też oznacza, że najpierw powinienem zająć się przednią częścią kadłuba a nie podążać za instrukcją :D

Uff.. a już myślałem, że to ze mną dzisiaj coś nie tak :D

Dupa tylko trochę, że do montażu stateczników musi mi się wszytko "dyndać" bez klejenia (belka ogonowa i przód kadłuba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, ja jak robiłem momentum dlg to oprócz lakierowania to nic wg instrukcji nie robiłem. Oczywiście instrukcja potrzebna jest. Podejrzewam że AH dawno nie aktualizował instrukcji ale z drugiej strony po co. 

Piotrek na forum super opisywał Serena 2m.

Wg mnie z kadlubem nic nie rób, nie wklejaj półki na serwa ani silnika i regla, to zostaw na koniec. Może się okazać że jeszcze coś wymyślisz sam. 

 

Intryguje mnie jeszcze jedna rzecz, ale to Patryk by musiał się wypowiedzieć. Chodzi o pręty węglowe łączące płaty z centroplatem. Czy przy lądowaniu i cyrklu lub zachaczeniu o coś się nie łamią? Ja raczej latam jak dzik po kartoflisku i stąd moje pytanie. Czy np pręty przekazują siłę na kieszenie i dalej na płaty.

Patryk jesteś?

 

Aha i rozszerz bowdeny na końcu listwy bo rura jest szersza i potem może Ci je popychacz wyginać tą listwę a co za tym idzie nie miarodajne wychylenia sterów.

Wiem bo przerabiałem u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcin83 napisał:

Wiesz co, ja jak robiłem momentum dlg to oprócz lakierowania to nic wg instrukcji nie robiłem. Oczywiście instrukcja potrzebna jest. Podejrzewam że AH dawno nie aktualizował instrukcji ale z drugiej strony po co. 

 

No chyba tak faktycznie zrobię

 

10 minut temu, Marcin83 napisał:

Piotrek na forum super opisywał Serena 2m.

Wg mnie z kadlubem nic nie rób, nie wklejaj półki na serwa ani silnika i regla, to zostaw na koniec. Może się okazać że jeszcze coś wymyślisz sam. 

 

Wręgę silnika mogę wkleić bo mam tą aluminiową z AH.

Regiel będzie częścią wyważenia więc póki co będzie latał luźnio po kadłubie :)

 

10 minut temu, Marcin83 napisał:

Aha i rozszerz bowdeny na końcu listwy bo rura jest szersza i potem może Ci je popychacz wyginać tą listwę a co za tym idzie nie miarodajne wychylenia sterów.

Wiem bo przerabiałem u siebie.

 

Ok, czyli sugerujesz rozstawienie ich pod same ścianki rury? No to trochę kłopot będzie bo są przyklejone to listwy już :)

Ja myślałem z kolei o wpuszczeniu paru kropli CA aby przykleić listwę do rury (a nie ufać, że wciśnięta balsa utrzyma to w pozycji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz jak zrobic Odysseya w 8 minut😅. W prawdzie starsza wersja ale duzo wyjasnia. 

 

24 minuty temu, mRqS napisał:

 

Ok, czyli sugerujesz rozstawienie ich pod same ścianki rury? No to trochę kłopot będzie bo są przyklejone to listwy już :)

Ja myślałem z kolei o wpuszczeniu paru kropli CA aby przykleić listwę do rury (a nie ufać, że wciśnięta balsa utrzyma to w pozycji).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Marcin83 napisał:

 

Tu masz jak zrobic Odysseya w 8 minut😅. W prawdzie starsza wersja ale duzo wyjasnia. 

 

Coś chyba nie do końca ten film miał być? BO nie ma 8 minut :) A przy okazji, mój pies kiedyś tak potrafił z takim badylem przebiegać przez bramkę :D Efekt - mozna sie domyślać - miał 2 badyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie pod same krawędzie ale zostaw te 2mm lub 3 luzu od krawędzi. Niewiem jak zachowa się ta listwa w takiej pozycji jak masz, bo jest szersza i zapewnie grubsza niż w moim bidnym momentum 😅. Mówię tylko za ja tak miałem. Na tym filmie gościu też ma blisko siebie bowdeny to może mu działa.  Musisz sam sprawdzić. Ja odrywalem już przyklejone i po rozszerzeniu było ok. 

Sorki. Mi też to pokazuje. Na prywatna wiadomość ci wysłałem.

10 minut temu, mRqS napisał:

 

No chyba tak faktycznie zrobię

 

 

Wręgę silnika mogę wkleić bo mam tą aluminiową z AH.

Regiel będzie częścią wyważenia więc póki co będzie latał luźnio po kadłubie :)

 

 

Ok, czyli sugerujesz rozstawienie ich pod same ścianki rury? No to trochę kłopot będzie bo są przyklejone to listwy już :)

Ja myślałem z kolei o wpuszczeniu paru kropli CA aby przykleić listwę do rury (a nie ufać, że wciśnięta balsa utrzyma to w pozycji).

Spróbuj acetonem namoczyć  powinno puścić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin83 napisał:

Może nie pod same krawędzie ale zostaw te 2mm lub 3 luzu od krawędzi. Niewiem jak zachowa się ta listwa w takiej pozycji jak masz, bo jest szersza i zapewnie grubsza niż w moim bidnym momentum 😅. Mówię tylko za ja tak miałem. Na tym filmie gościu też ma blisko siebie bowdeny to może mu działa.  Musisz sam sprawdzić. Ja odrywalem już przyklejone i po rozszerzeniu było ok. 

Sorki. Mi też to pokazuje. Na prywatna wiadomość ci wysłałem.

Spróbuj acetonem namoczyć  powinno puścić 

U mnie są blisko tylko od strony ogona.

Dalej, so samego przodu idą jakieś 3mm od krawędzi listwy więc powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja tak też zrobiłem że przykleiłem listwę do belki z tyłu i było git. Ale mówię to duży model i może inaczej giąć te bowdeny. 

Ale podejrzewam że jak tak zrobisz to Edzie działać.

Chyba że zrobisz jak Patryk w Scalarze, stery na linkach i sprężynach jak w dlg. Mówi że działa znakomicie. Chociaż Odysseyem trochę akrobacji cie pokusi zrobić to nie wiem jak sprężyny musiały by nadać siłę sterom żeby opór nie wyprostował sterów. Ale to może głupi pomysł.

5 minut temu, mRqS napisał:

U mnie są blisko tylko od strony ogona.

Dalej, so samego przodu idą jakieś 3mm od krawędzi listwy więc powinno być ok.

No to ok masz. Zmień tylko ten tył,  tzn rozszerz. Spróbuj acetonem potraktować 

te bowdeny i powinny odpuścić. 

A film ci działa?

Teraz nie wiem jak go usunąć żeby innych w błąd nie wprowadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Marcin83 napisał:

Właśnie ja tak też zrobiłem że przykleiłem listwę do belki z tyłu i było git. Ale mówię to duży model i może inaczej giąć te bowdeny. 

Ale podejrzewam że jak tak zrobisz to Edzie działać.

 

Myślę, że jak CA złapie balsę do rury to nie będzie się nic gięło.

 

27 minut temu, Marcin83 napisał:

Chyba że zrobisz jak Patryk w Scalarze, stery na linkach i sprężynach jak w dlg. Mówi że działa znakomicie. Chociaż Odysseyem trochę akrobacji cie pokusi zrobić to nie wiem jak sprężyny musiały by nadać siłę sterom żeby opór nie wyprostował sterów. Ale to może głupi pomysł.

 

Z wysokością to może jeszcze by się udało (chociaz jest to wersja z oszklonym fabrycznie statecznikiem i wklejonym sterem wysokości) ale z kierunkiem nie za bardzo. Całowęglowy ze zintegrowanym sterem kierunku (wlaminowany zawias).

Ale linki faktycznie fajne są (ale raczej nie wszędzie). Mam tak w DLG :)

 

 

27 minut temu, Marcin83 napisał:

No to ok masz. Zmień tylko ten tył,  tzn rozszerz. Spróbuj acetonem potraktować 

te bowdeny i powinny odpuścić. 

A film ci działa?

Teraz nie wiem jak go usunąć żeby innych w błąd nie wprowadzać.

 

Ten film z prywatnej wiadomości tak.

 

19 minut temu, samolocik napisał:

Marek,

pytam na wszelki wypadek. Czy zmierzyłeś rurkę węglową i jest długości podanej na planie modelu? Pytam bo czasem trzeba ją przyciąć w zależności od modelu.

 

Wg rysunku na stronie (jak widać - nie zaktualizowany bo dalej ze starym statecznikiem pionowym), belka powinna mieć ok. 790mm (dziwne, że nie jest podana/utrzymana stała długość). U mnie ma jakies 8-9mm więcej więc nie ma się czym przejmować :) Tym bardziej, że statecznik pionowy pasuje (średnica mocowania)

Dalej jest to "około" 790mm :D 

image.thumb.png.20fdd43d777b3fbb709a314a75d878f3.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mRqS napisał:

 

Myślę, że jak CA złapie balsę do rury to nie będzie się nic gięło.

 

 

Z wysokością to może jeszcze by się udało (chociaz jest to wersja z oszklonym fabrycznie statecznikiem i wklejonym sterem wysokości) ale z kierunkiem nie za bardzo. Całowęglowy ze zintegrowanym sterem kierunku (wlaminowany zawias).

Ale linki faktycznie fajne są (ale raczej nie wszędzie). Mam tak w DLG :)

 

Jak w Scalarze masz i ster kierunku i wysokosc naweglaną to Patryk tam upchnął sprężynki i linki🤣. W wysokości też by bylo dało się zrobić  tyle że pewnie jakąś rurkę cienizne trzeba by było wkleić odchylając ster ile pozwoli.

 

A powiedz ile grubosci ma ster

kierunku i wysokość ?

Marku na spokojnie, przymierz i sprawdź 10 razy przed klejeniem jak w Malym Modelarzu. Jak co to pytaj chłopaków.  

 

Sam kiedyś miałem ochotę na Odysseya i chyba widzę że coraz bliżej mi do kupienia go. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Marcin83 napisał:

Jak w Scalarze masz i ster kierunku i wysokosc naweglaną to Patryk tam upchnął sprężynki i linki🤣. W wysokości też by bylo dało się zrobić  tyle że pewnie jakąś rurkę cienizne trzeba by było wkleić odchylając ster ile pozwoli.

 

Poziomy jest cały z balsy i zalaminowany szkłem.

Pionowy jest cały z węgla (z kierunkiem) . Wrzuciłem fotki w pierwszym poscie tego wątku.

 

 

41 minut temu, Marcin83 napisał:

A powiedz ile grubosci ma ster

kierunku i wysokość ?

 

Wysokość ma 4mm a kierunek 5.5-6

 

image.thumb.jpeg.71bf38f796942a3e8fcb57888095f6aa.jpeg

image.thumb.jpeg.468cdda8331d6e54c07c99706dfcfdf2.jpeg23.thumb.jpeg.33410cdb7ba7e993176a32f9e3446063.jpeg22.thumb.jpeg.b33a060363987025ec9491a4eb286d38.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to grubo😆. Nie no to optymalna grubosc. 

Próbowałeś przełożyć tą listwę przez kadłub? Na zdjęciu widzę że kadlub ma doscwaskie wejście, ale może jak w pionie ja poprowadzisz, i potem przekręcisz to wejdzie. 

Będzie dobrze. Powodzenia. 

 

Jezu czy wy po nocach robicie te modele🤨🤣? Widzę że 5 godz temu odpisałeś. Masz moc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin83 napisał:

No to grubo😆. Nie no to optymalna grubosc. 

Próbowałeś przełożyć tą listwę przez kadłub? Na zdjęciu widzę że kadlub ma doscwaskie wejście, ale może jak w pionie ja poprowadzisz, i potem przekręcisz to wejdzie. 

 

Od przodu wchodzi (dopóki nie wkleję wręgi silnika :) )

Chodzi tylko o to, że muszę bowden przykleić do belki kadłuba zanim przykleję łoże statecznika poziomego.

Jak to zrobię, to w tym momencie belka będzie musiała być zamontowana bez kleju do przodu kadłuba (nie lubię takiej tymczasowej prowizorki)

 

 

3 godziny temu, Marcin83 napisał:

Jezu czy wy po nocach robicie te modele🤨🤣? Widzę że 5 godz temu odpisałeś. Masz moc.

 

 

No tak :) Nie wiesz, że w nocy najlepiej? :D Trochę trudniej robi się tylko gdy musisz dremela włączyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu jest 2 w nocy ;) Czas na update ;)

 

Skrzydła dostały jeszcze jeden dzień na schnięcie lakieru a ja w tym czasie "robię w elektronice" (jutro wracam do modelu)  ;)

Do takiego fajnego szybowca (i nie tylko) przyda się waga do wyznaczania CG :)

No to trzeba sobie zrobić ;)

a.thumb.jpeg.9122c3678412f1e44dd4711a1f340a64.jpeg

e.thumb.jpeg.82e9f3221ebbd8424e35d397e9271e48.jpegd.thumb.jpeg.07b9f110842616e149fcf5c2fe2df0da.jpegc.thumb.jpeg.2e163c26bcd08b0bd362e25fb905c7ac.jpegb.thumb.jpeg.2ed6dfec09a2215d2b783a3554d77b15.jpeg

 

Działa! Można skręcać :)

image.thumb.png.03f04b002426fec93ab64df834eaaf04.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.