Skocz do zawartości

Zawody modeli RES - F3L


Elvis
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i pierwsze zawody w Pl przeszły do historii. Pogoda: niskie zachmurzenie 100%, zero wiatru, zero termiki i przez pierwszą kolejkę mżawka przechodzą w lekki deszcz który zrobił nam godzinną przerwę w lataniu, którą wykorzystaliśmy na grilla 🙂 Potem jeszcze 5 kolejek zrobionych, na końcu znowu z deszczykiem. Loty "fabrycznych" zestawów przeważnie ok 2-3 min. i dużo można było zyskać lub stracić na lądowaniach. Juniorzy startowali w większości modelami które sami zrobili więc nieco cięższymi ale dla nich idealnymi. Atmosfera na zawodach luźna i rzekłbym przyjacielska. Żałowałem że nie mam na stanie odpowiedniego modelu żeby się pobawić więc zostało mi sędziowanie i muszę przyznać że to może być bardzo popularna i bardzo fajna zabawa w naszym hobby, w którym nie będzie brakowało juniorów, oczywiście jeśli nie popsują tego jakieś durne regulaminy czy zbędne opłaty. Ta klasa musi być jak najprostsza i jak najtańsza, zwłaszcza dla juniorów.

 

Nie robiłem zdjęć bo miałem inne zajęcie 😉 ale chłopaki mieli fajny sprzęt którym focili to się podlinkuje jak wstawią.

Ja polecam kategorię w 100%.

 

IMG20230930100514.thumb.jpg.5025424b6056815d965cc290e2badb46.jpg

 

IMG20230930100521.thumb.jpg.14898dbc183279b8428cb3ad831100a9.jpg

 

IMG_20230930_19321056.thumb.jpg.92b7f8976483c3f4bff4566e6042d585.jpg

 

 

 

IMG_20230930_19323305.thumb.jpg.582a6e73f2f1755d420cc1081a77dc2d.jpg

 

IMG_20230930_19330503.thumb.jpg.4b44703a1bbb9b06c8ec70de2de84ed5.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Elvis napisał:

Jest i video 🙂

Kszysztofie: takich zawodów nam trzeba i takich klas. Tego typu modelarstwo jest dostępne praktycznie dla wszystkich szczególnie młodzież może powalczyć. Ale jak słusznie napisałeś może za jakiś czas zepsuć się regulamin , ktoś wymyśli ulepszenia i znowu będzie kolejna klasa dla elit. 

Oby tak się nie stało. Obejrzałem filmik i jestem pełen uznania , pięknie prowadziliście te zawody tak spokojnie i w dobrej atmosferze aż chce się to oglądać.

Takie stare dobre modelarstwo mojej wczesnej młodości. Szacun i gratulacje. 

Trzymam kciuki oby  klasa F3L pozostała taka nadal. Taka dla wszystkich "zwykłych ludzi" do których się rzecz jasna zaliczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to zasługa wszystkich, tak organizatora jak i samych zawodników a największa Krzysztofa który prowadzi zajęcia z młodymi, pomagał im na starcie i defacto wszystkie sprzęty zorganizował. Pomimo jakichś potknięć nikt nie robił problemów i to jakoś tak spokojnie szło, może też i dla tego że chyba wszyscy chcieli fajnie spędzić czas i trochę porywalizować bez parcia na wynik - w większości to młode chłopaczki stawiający pierwsze kroki z rc.

Zastanawiam się czy ciut nie lepszy byłby e-res, czyli bodajże F5L, z racji mniejszego "kłopotu" z holami (potrzebne miejsce, skoszona trawa, ich rozciąganie, czasem plątanie)? No ale byłby to krok w kierunku kosztów, może nie jakichś wielkich, ale zawsze. Nie wiem, może czas pokaże a na razie nie ma co psuć.

 

Też mnie sentyment dopadł na widok chłopaczków z własnoręcznie ulepionymi modelami, młody już nie jestem 😀

Szykujcie modele bo coś słuchy poszły że następne zawody w Stalowej Woli 😉

 

A i jeszcze jedno - zostaje kwestia ew. wymogu licencji. Bo jeśli zawody miałby być wpisane do kalendarza imprez Aroklubu Polskiego to taki wymóg ponoć jest - ale nie wiem, już dawno nim nie jestem, więc może ktoś potwierdzi lub zaprzeczy. Osobiście wolałbym jakby była ona bardziej dla wszystkich, nawet bez loga AP 😀 

 

Na FB powstała grupa F3L, na wzór F3K 😉. Fajne zestawienie modeli zapodali

https://www.f3l.at/f3l-modelle?fbclid=IwAR1RvlPs05qKuIiU9meEfeovTD-R3UDQqv_OsOspxFYP0aYB8pvRYmCPFjM

 

Edit: i może będą również zawody pod Niepołomicami koło Krakowa w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Elvis napisał:

Zastanawiam się czy ciut nie lepszy byłby e-res, czyli bodajże F5L, z racji mniejszego "kłopotu" z holami

Z pewnością . Natomiast koszty się bardzo nie zwiększą bo takie wyposażenie jest tanie , silniki małej mocy i popularne a rzeczywiście ułatwi to organizację zawodów.

Warto nad tym pomyśleć . F5L byłaby takim" F5J dla ubogich" i podejrzewam ,że mnóstwo seniorów w całej Polsce chętnie by wystatrowała w takich zawodach.Myśle,że to z pewnością nie popsuje konkurencji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Gdyby ktoś nie doczytał to poniżej plany na przyszły rok:

 

1. Ogólnopolskie zawody modeli latajacych F3L "RcPany Cup" ZO, 13.04.2024, sob, Lotnisko Turbia Aeroklub Stalowowolski, tel. 510-443-860

 

2. Otwarte Mistrzostwa Aeroklubu Podhalańskiego modeli szybowców termicznych F3L ZO J,S F3L 27.04.2024, sob. Lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego-Łososina Dolna Aeroklub Podhalański, 503-449-727

 

3. Ogólnopolskie zawody modeli latających F3L ZO J,S F3L 06.07.2024, sob. Lotnisko Tuszów Narodowy SAUT LEONARDO tel. 507-190-295

 

4. Ogólnopolskie zawody modeli szybowców termicznych F3L ZO J,S F3L 07.09.2024 sob. Chobot k/Niepołomic Aeroklub Podhalański, tel. 503-449-727

 

5. Ogólnopolskie zawody modeli latajacych F3L "Autumn Cup" ZO O F3L 28.09.2024, sob. Lotnisko Turbia Aeroklub Stalowowolski, tel. 510-443-860

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jest już biuletyn na zawody w Stalowej Woli, a w nim wymóg posiadania licencji FAI - na pierwszych zawodach nie była potrzebna.

 

Dodatkowo: wymóg posiadania odpowiedniego OC i potwierdzenie rejestracji w ULC jak operator - to już trochę bez sensu, bo jak już chcą podkład to chyba ważniejsze są uprawnienia jako pilot, operator nie ma uprawnień do latania - nie wiem jaki cel temu przyświeca.

Edit: Na grupie Czarek już wyłożył po co to potwierdzenie - w skrócie wymogi urzędowe.

 

Edit: tak mi przyszło do głowy, że skoro wszystkie zawody są ogłoszone w kalendarzu AP, to licencja pewno będzie wymagana na wszystkich. No chyba że start bez licencji i bez wpisu do oficjalnej klasyfikacji.

Pożyjemy, zobaczymy...

Biuletyn Ogolnopolskie zawody modeli latających F3L RC Pany CUP(1).pdf

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zapraszam do rejestracji na  Ogólnopolskie zawody modeli latających F3L "RcPany Cup" 2024, które odbędą się 20.04.2024. Link do rejestracji na stronie F3xvault : https://www.f3xvault.com/?action=event&function=event_view&event_id=3217

 

Biuletyn aktualizacja:

Biuletyn Ogolnopolskie zawody modeli latających F3L RcPany Cup nr2.pdf

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.