Skocz do zawartości

Zdjęcie

Indiana Jones (Horten BV-38)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław
  • Imię:Sławek

Napisano 27 kwiecień 2016 - 16:08

Miałem zachciewajkę na te skrzydełko z  "Poszukiwaczy zaginionej arki"  więc szepnąłem Markowi słówko by kiedyś tam..w wolnej chwili ,w przypływie nudy je wyrzeźbił ,ale Markowi nie trzeba dwa razy mówić- kurier dość szybko do mnie zapukał :)

German%2BBv-38%2BFlying%2BWing%2Bb.jpg

O samym pierwowzorze nie wiele można powiedzieć   ;zaprojektował go do filmu scenograf Norman Reynolds inspirując się konstrukcjami Hortenów   ,pełnowymiarową makietę zbudowano w Vickers Aircraft Company  .

Nazwa tej "maszyny" też wzięta z sufitu  bracia Horten i Blohm&Voss  nie współpracowali razem .

Scenę z tym samolotem kręcono w Tunezji gdzie -ciekawostka- wrak stał jeszcze przez około 10lat!

Model ma około 1.2m rozpiętości.

Mimo końcówek skrzydeł na dużym ujemnym kącie -niżej umieszczony ciężar wyposażenia i dodatni wznios  skrzydeł powinien dostatecznie ustatecznić model .

Bardzo gruby centropłat -tu można wpakować spooooro maneli .

Będzie napędzany  jednym silnikiem (jak w modelu firmy Zeta )

Klocki EPP jak zwykle  u Marka odpowiednio przycięte  -tylko sklejać , wszystkie kąty skrzydeł, "wingletów"  już są nadane .

Niebawem ruszę z tematem dalej , tylko przemyślę jeszcze czy kabinka i wieżyczka wytłaczana , którędy wkładać pakiet  ,podwozie było by przydatne .....

IMG_0335.jpg

• 0

#2 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 30 kwiecień 2016 - 16:35

Jedynym rozwiązaniem na usztywnienie takiego powyginanego skrzydła jest płaskownik węglowy  ,na szczęście dolna część skrzydła pokrywa się z centropłatem .

IMG_0345.jpg

Dopiero teraz widać nie lada problem z którym się zmierzył Marek i jego ploter.

IMG_0347.jpg

Gondole "silników" zwęziłem  wycinając kliny ze środka by uzyskać lekko jajowaty ich kształt .

IMG_0346.jpg

• 0

#3 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 23 czerwiec 2016 - 16:54

Drobne postępy w pracach .

Pierwsza  a może i ostatnia warstwa kamuflażu , jak wyschnie zobaczę gdzie poprawić .

IMG_0389.jpg

Maluje zwykłymi marketowymi emaliami akrylowymi a kolory mieszam z zakupionych puszek kolorów podstawowych - barwników nie stosuje  bo lubią potem farbować dłonie na wyschniętej farbie

EPP  przed malowaniem  nie "prasuje"  żelazkiem ,  już dawno pogodziłem się z mechowatością tego tworzywa a bez termicznego wygładzenia przynajmniej tania farba trzyma się nie najgorzej

Podwozie główne troszkę długie ale planowałem silnik z większym śmigłem 9"  ,wstawiłem stare maleństwo-TP black na 7" (ciąg zadowalający)  a podwozie musiałem obniżyć  przez rozgięcie by zbędnie na stał jak na szczudłach i dla zwiększenia kąta natarcia skrzydła do startu.

Przednie kółko sterowane - ale się zastanawiam czy zmiksować je z lotkami czy podpiąć pod wolny kanał kierunku....

IMG_0390.jpg

CDN

• 1

#4 japim

japim
  • Modelarz
  • 2366 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Przemek

Napisano 23 czerwiec 2016 - 21:39

Czy Indiana Jones będzie na pokładzie? :P

• 0

#5 majula7

majula7
  • Modelarz
  • 628 postów
  • SkądŚwidnik
  • Imię:Patryk

Napisano 23 czerwiec 2016 - 21:45

eeee śmigła/śmigło nie tu gdzie trzeba a taki byłby fajny

• 0

#6 marek rokowski

marek rokowski
  • Modelarz
  • 638 postów
  • GG:
  • SkądInwałd k/Wadowic

Napisano 23 czerwiec 2016 - 22:02

taaa. byłby fajny ,ale niewyważalny :)

• 0

#7 majula7

majula7
  • Modelarz
  • 628 postów
  • SkądŚwidnik
  • Imię:Patryk

Napisano 23 czerwiec 2016 - 22:05

bateryjka w nosek i bylby 

• 0

#8 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1786 postów
  • SkądPuławy/Paryż
  • Imię:Tomek

Napisano 23 czerwiec 2016 - 22:36

Kolory straszne Ci wyszły, psują cały efekt, szkoda. :(

Ale i tak czekam na oblot, zawsze mi się podobał ten filmowy nielot.

• 0

#9 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 24 czerwiec 2016 - 15:46

Indiana Jones jako pilot- hmmm   czyli do wieżyczki musiałbym wstawić Marion Ravenwood  :)  jedno w prawie kowbojskim kapeluszu ,drugie w białej sukience  ,jakoś tego nie widzę :)

Napęd przy dwóch silnikach byłby nie wyważalny  tu się z Markiem zgadzam  - to już w tej konfiguracji z jednym silnikiem musiałem zmienić napęd na lżejszy a pakiet 2200mah jest w poprzek tuż za krawędzią natarcia !! a i tak jeszcze mi brakuje .

To teraz sobie wyobraź Patryk dwa nawet bardzo lekkie  napędy  na tych "wysięgnikach" z tyłu  - masakra . Musiałbym na siłę wkładać mega pakiety co sumarycznie nie wyszło by dobrze wadze modelu .

Kolory fakt  wyszły komiksowo - zabawkowo :)  ale nie przywiązywałem dużej uwagi do ich stonowania  tym bardziej że w realu są bardziej "zgaszone"  a efekt żarówy podbił mi aparat . Inna sprawa że z premedytacją użyłem też mocno odróżniających się barw .

• 0

#10 RomanJ4

RomanJ4
  • Modelarz
  • 2257 postów
  • SkądSkępe
  • Imię:Roman

Napisano 24 czerwiec 2016 - 22:51

Nie wiem na ile wierną rekonstrukcję, kilka oryginalnych części tego Hortena, oraz wiele innych artefaktów można zobaczyć w otwartej dla zwiedzających pohitlerowskiej sztolni w Kamiennej Górze (koło Kowar, niedaleko Karpacza).. Warto je zwiedzić będąc w okolicy...

IMG_0114.JPG IMG_0115.JPG

IMG_0117.JPG IMG_0118.JPG

• 0

#11 krankor

krankor
  • Modelarz
  • 555 postów
  • SkądWągrowiec Wlkp-ska
  • Imię:Grzegorz

Napisano 25 czerwiec 2016 - 06:16

Oczywiście model podoba mi się bardzo, właściwie już sama idea ulotnienia tego filmowego monstrum :)

Gdyby się chciało posiedzieć nad nim i poeksperymentować to silniki z przedłużeniem wałów jak np. zastosowano w Xeno z multiplexa dały by się zamontować w gondolkach. I potem ten gang dwóch śmigieł :rolleyes: ...

• 0

#12 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 01 lipiec 2016 - 20:23

To coś w Kamiennej Górze   to atrapa mająca przypominać swoim wyglądem projekt który istniał tylko na papierze - ARADO z serii E 555

Oba "samoloty" to praktycznie Sci-fi -jeden nie powstał,    drugi nie istniał.. :)

Przedłużenie wałów byłby oczywiście sensownym rozwiązaniem umożliwiającym zastosowanie dwu silnikowego napędu  i pewnie byłby fun ,ale w tym przypadku skóra nie warta wyprawki .

A ja pomału zbliżam się do końca

IMG_0396.jpg

I mała auto cenzura

-swastyki mnie nie drażnią  ale do takiego rekreacyjnego modelu musiałem znaleźć złoty środek by zachować ten smaczek a uniknąć ewentualnego zniesmaczenia .

IMG_0397.jpg

• 0

#13 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1786 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 01 lipiec 2016 - 20:34

Wygląda świetnie!!!

• 0

#14 japim

japim
  • Modelarz
  • 2366 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Przemek

Napisano 02 lipiec 2016 - 11:47

A fotka z kabinką?
  • 0

#15 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 02 lipiec 2016 - 13:29

kabinka dopiero się robi  .

IMG_0398.jpg

• 1

#16 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 09 lipiec 2016 - 14:11

Gotowy

IMG_0401.jpg

IMG_0404.jpg

IMG_0402.jpg

Zawsze swym zwyczajem modele z epp przyozdabiałem flamastrem na bogato ale tu jedynie spód dostał bogatszą ilość linii -duża powierzchnia, jeden kolor -było by zbyt pusto .

Na górze nie czułem takiej potrzeby .

Na ostatnim zdjęciu widać też wentylację wnętrza; dwa wloty koło przedniego podwozia  (akurat drugi się schował za kółkiem  )

dodatkowy chwyt powietrza dla regulatora  jest przed wieżą na karku   a wylot całej tej "wentylacji" jest pod wieżą gdzie u jej podstawy jest wycięty do tego kanał .

Zostało czekać na pogodę ..

• 1

#17 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:20

Oblot udany , szkoda że "kamerzysta" mniej...  :)

Model bardzo stabilny i znacznie szybszy od moich przypuszczeń   .

Pierwszy lot ze strachu przed nieznanym  i z powodu dziecięcej publiczności  odbyłem dosyć wysoko , zemściło się to na stronie wizualnej tego króciutkiego filmu   .

https://www.youtube.com/watch?v=xlPHZN-0YSw

• 0

#18 Bartek Piękoś

Bartek Piękoś
  • Modelarz
  • 4404 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Bartek

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:25

Pięknie! Gratulacje.

Jednak publiczność domaga się więcej niskich/bliskich przelotów!

• 0

#19 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1192 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 17 lipiec 2016 - 20:31

I domagała się ale nie znałem zachowania się modelu więc bezpieczeństwo było przed widowiskowością   .

• 0

#20 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1786 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 17 lipiec 2016 - 21:46

A gdzie start i lądowanie???

Gratulacje z oblotu:)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0