Skocz do zawartości

P47-1400mm-XPS


Gość marnod2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Robienie "na raty" wiąże się z błędami, na szczęście sprawdzam, dlatego czasami wychwytuję błędy.

Wykreśliłem kształt skrzydła, zauważyłem brak płynności, ale nie zauważyłem, że nałożyłem wymiary nie od tej linii.

Na szczęście nie wyciąłem szablonu.

Kiedy znalazłem chwilkę na dalszą pracę przy modelu, na szczęście sprawdziłem kilka wymiarów i zauważyłem błąd.

Tak powinno być

post-21519-0-91334500-1552697863_thumb.jpg

tak już ostateczny kształt

post-21519-0-41886200-1552697938_thumb.jpg

Jeśli nie usnę to powinienem wyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wycięcia tego skrzydła zrobiłem ramkę 1 metrową, dałem grubszy drut(0,4 mm), nie myślałem, że będę musiał przeprowadzać nowe próby i dobierać parametry napięcia drutu, natężenia prądu, itd.

:) Usnąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem kilka razy, na pewno jest to linia prosta.

Po zamocowaniu alumaniowego drutu krzywa ułożyła się jak linia dolna(czarna).

Wykreślanie na wymiarowym 1:1 

post-21519-0-86190000-1552797955_thumb.jpg

wykazało linię górną(niebieska)

post-21519-0-65063300-1552798075_thumb.jpg

też byłem zdziwiony :huh:


Planuję pokryć skrzydło balsą, pytanie, czy wystarczy 1 mm, czy lepiej 1,5 mm.

Oczywiście będą dwa dzwigary i listwy wzdłużne.

Wagowo to nie wielka różnica i mam więcej 1,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąłem mniejszą ramką kształt skrzydła i chciałem wyciąć chociaż jedną powierzchnię gdy pękł mi drut na tej dużej ramce.

Na pewno mam jeszcze ze dwa metry 0,4, ale w tym moim bałaganie na razie nie mogę znależdż.

post-21519-0-08111300-1552926658_thumb.jpg

post-21519-0-53661400-1552926680_thumb.jpg

post-21519-0-22496900-1552926776_thumb.jpg

 

Ja buduję "piankoloty" :) , ale nawet one muszą być wzmacniane, zwłaszcza skrzydła.

Czytając wypowiedz Bartka w tym wątku, post nr.79 postanowiłem okleić skrzydło balsą.

Dzwigary są potrzebne by zawieszenie przy lądowaniu 2,5 kg-mowego modelu nie wyszło górą.

Na tym forum większość "piankolotów" jest czymś oklejana.

Budowanie skrzydła metodą klasyczną jest bardzo pracochłonne, tu zaś kilka cięć rozgrzanym drutem i rdzeń gotowy.

Dla każdego to co lubi i ma czas. :)


Cały ten kawałek XPS-a waży (słabo widać), 658 g

post-21519-0-50809300-1552930471_thumb.jpg

Przypuszczam, że po wycięciu rdzenii pozostanie jakieś 40%.

264 g na dwa ,132 g na skrzydło.

To dużo?


Na forum ktoś napisał, że skrzydło po oklejeniu bardzo przybrało na wadze bo klej przesiąknął cały rdzeń.

Pamiętacie moje wypociny z Mig-iem gdy starałem się wykleić tunele srebrzysty papierem?

Znalazłem je szukając drutu oporowego, a ponieważ idą do śmieci to je przeciąłem.

XPS jest bardzo dobrą pianką o bardzo zbitej strukturze porowata, ale nie pusta.

Po przecięciu widać, że klej wnika na bardzo małą głębokość, tak jakby się tylko "kotwił", a trzyma super.

Myślę , że klej nie doda zbyt wiele wagi, położony cienko i przykryty wilgotną balsą, jako pokrycie tak się spieni, że będzie lekki :D .

post-21519-0-13116400-1552932912_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że wystąpiło nieporozumienie.

post-21519-0-53330400-1552935103.jpg

post-21519-0-01972700-1552935115.jpg

To tak na szybko.

Mam kilka monografii  jest tam sporo zdjęć,(w wolnej chwili przetransformuje i przyjrzymy się temu tematowi bliżej), tak naprawdę to nie wiem czy skrzydło Thunderbolta jest eliptyczne tak jak Spita?

Cały czas mam na myśli rzut z góry.

Większość modeli jakie oglądałem nie jest przestrzennie eliptyczne.

Myślę,że to uspokoi emocje co do eliptycznego skrzydła P-47 :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

To, że rzut jest eliptyczny to wiadomo.

Cały czas się nie rozumiemy.

Andrzej napisał, że blachy były klepane na Spita po kawałku.

Kolega proponuje wygięcie materiału do cięcia.

Pytanie, czy P-47 ma skrzydło eliptyczne wzdłuż długości, czy jest to wycinek jakiejś "kuli" 

 

Jak widać na moich zdjęciach skrzydło ma kształt elipsiasty, ja wytnę wzdłuż drutem po linii prostej a drut ma wychodzić z materiału w linii końca zgodnie z wyciętym obrysem i uwzględnionym zwichrzeniem.

Jak wytnę wszystko stanie się jasne :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro obrys jest eliptyczny to siłą rzeczy tego następstwem jest  eliptyczność bryły -to jest oczywiste i nie podlegające dyskusji .

Przy cięciu jakie planujesz otrzymasz wygiętą w dół (patrząc na skrzydło od tyłu) linie spływu.

post-1427-0-27001400-1552940240_thumb.jpg

Ale trzymamy cię za słowo -wycinasz po swojemu i bez względu na efekt końcowy liczymy na fotografie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to linia patrząc tak jak na drugim rysunku w poście nr.139 to cała dyskusja o wygnaniu materiału byłaby zbędna.

Jeśli tak jest to napięty drut będzie cieciwa tego czerwonego łuku, który narysowałeś.

Pisząc linia prosta mialem na myśli to co widać na tym rysunku, że linia spływu tak patrząc jest linią prostą.

W tym celu jak to widać na pierwszym zdjęciu,post nr.164 są przyklejone paski papieru na które naniesione są punkty,jak opada linia profilu od momentu gdy drut zaczyna wychodzić z materiału.

Na całej długości skrzydła narysowane są linie pionowe, które są miejscami przecięcia linii spływu.

Teraz przymiarem łączyłem punkt po stronie większego profilu, poprzes punkt przeciecia lini pionowych z linia splywu ktora narysowalem jako linię prostą, kolejno tak jak wyszło z rysunku i na drugim pasku zaznaczyłem punkty.

To dało mi linie niebieską i spodziewam się, że po wycięciu linia spływu patrząc od tyłu samolotu będzie linią prostą.

Jeśli to spojrzenie z góry, to nawet ja nie wymyślił bym, że wyjdzie linia prosta.

Jestem już w pracy nie mam możliwości nic narysować, ale myślę, że tym razem opisałem to w miarę jasno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalemo Twoim rysunku.

Sądzę, ze nie zauważyłeś, że na końcu skrzydła drut opada wolniej, łagodniejszy spadek.

Na drugim zdjeciu post nr.164 przylozone są oba profile tak jak są usytuowane względem siebie w momencie wycinania.

Widać wyraźnie jak opada drut na dużym profilu a jak na małym.

Szybsze opadania na dużym profilu uniemożliwia wycięcia czegoś takiego co Ty narysowale

Jak pisałem, przykladalem aluminiowy kątownik i wyznaczalem punkt wyjscia drutu z materiału.

Jak tylko drut dotnie mniejszy profil zaczyna być poza materiałem i tnie już tylko pozostałą część aż do momentu dojscia do konca większego profilu.

Powinno być dobrze.

Zdjęcia będą cokolwiek wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklejanie balsą tego rdzenia, obłego w dwóch wymiarach, wyciętego drutem "od jednego machu" będzie bardzo trudną operacją, żeby uniknąć zniekształcenia skrzydeł. Pisałeś coś o technologii powstawania tego modelu, która dawałaby maksymalną powtarzalność, a moim zdaniem idziesz w "Absolutną Wyjątkowość Każdego Egzemplarza". Do tego klejąc balsowe poszycie chcesz zwilżać balsę zamiast zwilżać piankę, co jest wielką szansą na zdeformowanie skrzydła..

 

Wniosek: do budowy tego modelu trzeba będzie mieć umiejętności, które z zapasem wystarczą na wykonanie modelu konstrukcyjnego, który da znacznie bardziej powtarzalny efekt.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś test z kartonika? nie zrobiłeś i nadal nie masz wyobraźni przestrzennej co do skrzydła eliptycznego  .

Balsa wilgotna/mokra/moczona -tak samo jest to niepożądane .

 

A co do zdjęć ...

post-1427-0-17017400-1553009532_thumb.jpg

Jeśli prawidłowo wedle sztuki termicznego wycinania prowadziłeś drut według tych szablonów otrzymać powinieneś wklęsły od góry profil ,coś jak na tym szkicu .

Jeśli pochylisz w dół te prowadnice w szablonie poza profilem to otrzymasz z kolei wygiętą linie spływu jak rysowałem wcześniej .

Czyli w skrócie " jak się nie obejrzysz dupa z tyłu"  :)

 

PS pisałeś wcześniej że testowy element 4x mniejszy to przy 4x większym elemencie błędy będą 4x MNIEJSZE?? oj ..brak słów.

Nie będę współtworzył kolejnych nastu stron o niczym lub w kółko o tym samym  bo to niema sensu ,zostawiam cię sam na sam ze skrzydłem "o obrysie eliptycznym"  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druta 0,4 nie znalazłem.

Założyłem 0,2, ale nawet 24 v na takiej długości go nie rozgrzało.

Tnąc pękł i dałem d..y.

Wygląda to tak

post-21519-0-83839700-1553354922_thumb.jpg

sam jestem zły.

Kupie drut, jak znajdę wcześniej, dokończę cięcie, wszystko jest już gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy!

 

   W miesięczniku  RC Model World z  2015 roku  znalazłem  artykuł pokazujący technikę wycinania eliptycznych skrzydeł ze styropianu  .

 

 

 

skrzydła styro.eliptyczne20190323.pdf

 

 

 

skrzydła styro.eliptyczne20190323_0001.pdf

 

 

 

skrzydła styro.eliptyczne20190323_0002.pdf

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie.

Niech zostanie.

Jak mówiłem, staram się.

Miałem to pokazać dopiero po pokazie skrzydła,ale to nie wasza wina.

post-21519-0-87893000-1553357769_thumb.jpg

Wiem nie wiele widać,ale chodzi o to,że na początku jest obniżanie po łuku, i dalej lekkie opadanie.

Tak naprawdę to będzie wiadomo,jak już wytnę.

 


Bartek, wolę mieć w Tobie przyjaciela niż wroga.

Zanim coś napiszesz o kimś takim jak ja, wróć pamięcią do Swoich początków. :)


Rafał,nikt nie może mi pomóc, bo jestem osamotniony w swych poglądach.

Jak wytnę,zmienią zdanie.

To jakoś w mnie nie dziwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku napisałem coś coś czego nie zauważyłeś, ale i tak podkablują, zle Ciebie osądziłem, cieszmy się życiem, póki możemy.

:) \\\pozdrawiam.


Mam wrażenie, że my się nie rozumiemy.

To jest P-47, a nie Spitfair.

P-47 ma tylko "Eliptyczny obrys skrzydła".

To da się wyciąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.