-
Postów
759 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
37
Ostatnia wygrana jarek_aviatik w dniu 22 Lipca 2022
Użytkownicy przyznają jarek_aviatik punkty reputacji!
Reputacja
500 ExcellentO jarek_aviatik
- Urodziny 12.09.1967
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Niepołomice
-
Zainteresowania
Lotnictwo - aktualna praca i hobby, akwarystyka, terrarystyka
Projektowanie modeli samolotów nietypowych konstrukcji (latające skrzydło, kaczka, tandem, 3LSC, asymetryczne.
szczególne zainteresowanie samolotami niemieckim I i II Wojny Światowej. -
Imię
Jarek
-
Samolot Bf 109 (stoi w Muzeum Lotnictwa w Krakowie) czy An-2 można zobaczyć gdzieś w Aeroklubie i pogadać z mechanikiem. Generalna zasada takich slotów (jak to napisałeś) to: normalnie wysunięte (do postoju chowane przez mechanika) chowają się automatycznie pod naporem powietrza przy odpowiedniej prędkości i wysuwają gdy ta prędkość spada. Moim zdaniem przy modelu tej wielkości nie ma sensu z kilku powodów: techniczny: mało miejsca, choć w modelarstwie to może nie być problem a wyzwaniem; problem z płynną pracą - mogą się nie równo wysuwać, czy chować; symetryczne wysuwanie (lewe/prawe skrzydło); co zastosujesz jako automatykę? Sprężyny? Serwo sterowane np. przez arduino od prędkości względem powietrza? Obliczenia: dobór sprężyn i ich charakterystyki; prędkość modelu do chowania i wysuwania; inne Szkoda, że te osoby, które budują duże makiety Bf 109 nie maja takich pomysłów.
-
Piękny model - gratuluję! Sloty po coś konstruktor wymyślił - pewnie do tego aby samolot nie walił się w korek na małych prędkościach, pewnie był używany do szkolenia. Czy automatyczne sloty - co wg Ciebie to oznacza? Automatyczne sloty dorobiono w Bf 109, ma też An-2. Jak miał oryginał - wysuwane, czy na stałe? Czy zamierzasz brać udział w zawodach? Tam liczy się każdy detal. W modelu można odpuścić, ale zastanowiłbym się na profilem skrzydła.
-
To nie jest tak jak ja narysowałem - masz o jedną cięciwę więcej, ale może być i tak. No niestety nie pomogę - bo zrezygnowałem z subskrypcji tej aplikacji. Za inne kalkulatory nie ręczę. Ten wiem, że dobrze liczy o ile wstawisz dobre wymiary. Może ktoś ma aktywne konto - to Ci pomoże.
-
Zrób wymiary "po pogrubionym obrysie" takie jak są potrzebne do kalkulatora (cięciwy i rozpiętości) oraz wymiar X - "wrzuć" np. do cg Cakc (możesz pominąć kadłub) Ustaw SM na 10%-15%. Program wyliczy Ci położenie SC. Oprócz prawidłowo wyznaczonego położenia SC - ważne są kąty zaklinowania skrzydła i statecznika.
-
Bez rysunków - to trochę słabo aby pomóc. To wg mnie najlepszy kalkulator: https://www.ecalc.ch/cgcalc.php A do fizycznego wyważenia - Vanessa: https://www.ecalc.ch/cgcalc.php
-
To "kuczup"? 1. Skopiuj każdą z wręg gdzieś obok - najlepiej aby były na jednej płaszczyźnie (yz - osie), kadłub masz wzdłuż osi x (czerwona) 2. Przejdź na widok tk abys widział wręgi z przodu bez perspektywy: Narzędzia: Camera, Parallel Projection, Standard View wybierz taki, abyś widział wręgi z przodu bez perspektywy. 3. Ustaw je blisko siebie (narzędzie: Moove) 4. File (Plik) > Eksport > 2D Graphic i wybierasz jaki chcesz plik: pdf, dxf. Sorry używam wersji angielskiej
-
jarek_aviatik obserwuje zawartość Piper PA-18 Super Cub 1:3 z zestawu Aeromax
-
Zrobiłem dokładniejsze rysunki dla rozpiętości 2000 mm Cecha objętościowa wychodzi 0,528 całkiem ładnie. Wobec tego możesz zastosować NACA 2412 / 2415, GOE 676, pewnie na tym Tsagi też by kręcił podstawowa akrobację. Jakie kąty zaklinowania przewidujesz?
-
OK, postaram się poszukać coś przez weekend (policzę dokładniej SV) i coś zaproponuję.
-
Pytanie o tą akrobację - jakoś mocno zaawansowaną chcesz kręcić? Tak na szybko wrzucając zgrubne wymiary do cgCalc - SV wychodzi ok. 0,4 - tak na pograniczu. Mogę coś poszukać, ale jak możesz, to podaj mi dokładniejsze wymiary modelu.
-
Samoloty RWD miały małą cechę objętościową statecznika poziomego. Najpierw trzeba wrzucić wymiary np do cgCalc i sprawdzić Stabilizer Volume (SV). Profil Tsagi R3a cechuje mały Cm i przy małym SV może się sprawdzać. Masz jakieś rysunki profilu IAW 170? albo koordynaty?
-
znalazłem w końcu u siebie q400.pdf
-
Środek ciężkości latającego skrzydła z kadłubem.
jarek_aviatik odpowiedział(a) na sp350D temat w Aerodynamika
Jeszcze nie, ale pamiętam o tym, bo mnie to bardzo ciekawi.\ Dla małych Re może być taka potrzeba: http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=pw1211-pw Gdzieś tak do ok. 500 000 -
Replika RWD5 wyremontowana i znowu lata!
jarek_aviatik odpowiedział(a) na Andrzej Klos temat w Hyde Park
Akurat wiem, kto robił remont (jest na zdjęciu) - jak na polskie realia, to nie tak dużo Andrzeju. -
Profil skrzydła Junkers CL.1 skala 1:8
jarek_aviatik odpowiedział(a) na samolocik temat w Aerodynamika
OK, przez PW -
Profil skrzydła Junkers CL.1 skala 1:8
jarek_aviatik odpowiedział(a) na samolocik temat w Aerodynamika
Cześć Moim zdaniem Clark Y to dobry pomysł. Patrząc na jakieś tam rysunki widać, że miał profile o zmiennej grubości. Normalnie Clark Y ma niecałe 12% - to może być na końcówce, natomiast u nasady można pogrubić np. do 13,5% Na tym zdjęciu z Wikipedii widać, że miał zwichrzenie, ale jakie to można sprawdzić - mogę Ci pomóc w tej kwestii. Ja mam frezarkę CNC - mogę wyciąć - mieszkam w Niepołomicach.