Skocz do zawartości

Hansa Brandenburg W.29


Deem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i to błąd. W czasie startu z wody trzeba kontrować model w prawo, bo efekt odśmigłowy będzie go skręcał w lewo i to mocno. Na kołach tego tak mocno nie odczujesz, ale na wodzie to zjawisko jest szczególnie upierdliwe.

Krzysiek - ale z tym to tak do końca bym sie nie zgodził. To opinia w stylu - moc silnika znacznie większa w wersji hydro modelu bo nie oderwie sieod wody...

Moje doświadczenia z łodzią latającą to w sumie z 10 - 12 startów z wody łodzią 110cm rozp i zaledwie jeden start na pływakach Vicomte. Tak prawde mówiąc vicomtem chciałem tylko poślizgać się po wodzie sprawdzając jak sobie radzi. Tak sobie radził, iż od razu wystartowałem... Najpierw jednak próby steru na malutkich obrotach - idealnie. Potem na wyższych...i tak sierozpędzałem, że model wystartował. Ślizgał sieprawie jak po sznurku - przyznam się, że z ziemi nie zawsze tak idealnie prosto przemieszczał się. To tyle mego doświadczenia bo jak wiemy lądowania juz nie było. Dodam tylko, że pogoda bezwietrzna model miał masę do lotu 3,3kg silnik 4suw 10cm. Ster wodny napędzany serwem standard.

Dołączona grafika

Jak widać nawet nie rozpiąłem linek naciągowych wszystko niestety poszło tak szybko i za dobrze :mrgreen: :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 miesiące temu...

Jak w styczniu pisałem na warsztat poszły skrzydła. Żeberka wycinane były w firmie e-grawerka. Za radą właściciela wykonane ze sklejki brzozowej o grubości 3mm (firmę polecam, właściciel też modelarz, łatwo wyczuwa oczekiwania). Profil opracowany przy pomocy programu „Profili2”.

 

Jak widać na zdjęciu nie ustrzegłem się też od błędów.

 

Dołączona grafika

 

Dźwigar główny z połączonych listew sosnowej i lipowej o wymiarach 20x5mm każda, pomocniczy z jednej lipowej o tych samych wymiarach. Natarcie i spływ z balsy. Skrzydła mocowane są na dwu bagnetach węglowych o średnicach 10x4 i 10x6mm. Mam nadzieję że wystarczą, sposobu wyliczeń bagnetów czy wytrzymałości rurek niestety nie znalazłem.

 

Skrzydła jeszcze nie skończone ale nie mogłem nie zmontować tego w całość;

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W tym stanie model już waży 3300gram i trudno będzie zmieścić się w zakładanej wadze 5,5kg.

Teraz model wyląduje na półce. Ciąg dalszy może w listopadzie…. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Z nastaniem jesieni prace nad modelem zostały wznowione. Korzystając ze skromnych (i sprzecznych) materiałów znajdujących się w sieci próbowałem przynajmniej zbliżyć się do pojęcia „makieta”. Piszę z premedytacją w cudzysłowie bo w miarę pojawiania się w necie nowych informacji mój model coraz bardziej się od tego pojęcia oddala. Sam układ przyrządów w kabinie okazał się być dla późniejszych wersji samolotu, sposób i wygląd karabinów dla wcześniejszych a na theaeodrome.com doczytałem że malowanie i kamuflaż jest zupełnie inne od tego nad czym się narobiłem, czyli tego co opisywał P.M.Grosz w swojej monografii. Wygląda to tak że co jakiś czas ktoś coś znajdzie, jakieś zdjęcie, dokument czy nawet kawałek szmaty i wszystko w :ass: strzela.

 

Na początek postanowiłem zająć się wnętrzem kabiny pilota. Dobranie i wyrysowanie elementów to nie wszystko. Okazało się że nikt nie chce takich dupereli wyciąć. Dopiero w sklepie Model Partner okazało się że nie ma z tym żadnego problemu. Próbka niektórych elementów na zdjęciu poniżej.

 

Dołączona grafika

 

 

Sama budowa kabiny zajęła nie tylko ogrom czasu i co tu dużo pisać – była nudna. Zamiast nudnego opisu zdjęcia tego co jest aktualnie - poniżej;

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

W końcu zaczęła się zabawa w makietowe dodatki (nity, osłony, karabiny, etc.) Niestety mój aparat padł i zdążyłem zrobić tylko jedno zdjęcie.

 

Dołączona grafika

 

 

Aparat poszedł na półkę i nim zdążyłem się przekonać że uszkodzony jest tylko akumulator prace nad kadłubem doszły do fazy malowania. Tu już więcej zdjęć w trakcie i po pomalowaniu, przed naniesieniem oznakowania i lozenge które próbuję zmęczyć w tej chwili.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Tyle krótkiej relacji co by nie było że z modelem nic nie robię. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na warsztat poszły pływaki. Na początek trzeba było zrobić pokrywy rewizyjne. Najrozsądniej było by zrobić je z laminatu ale ponieważ sztuka ta jest mi obca postanowiłem wytoczyć je z klocka lipowego.

 

Dołączona grafika

 

 

 

Po kilku próbach wyszło coś takiego;

 

Dołączona grafika

 

 

 

Góra pływaków jest wypukła więc by spasować atrapy pokryw trzeba było wyszlifować odpowiednie gniazda. Do tego posłużył „odpad” po toczeniu z naklejonym papierem ściernym.

Na zdjęciu widać kawałek listewki wciśnięty pomiędzy napęd dremela a mocowanie go do stołu wiertarskiego. Tak w tym „precyzyjnym” urządzeniu uzyskuje się prosty kąt pracy wrzeciona. To tak nawiasem do innego tematu w którym rozważana była jego jakość .

 

Dołączona grafika

 

 

 

Następnie przyklejanie listew anty poślizgowych (pewnie fachowo to się jakoś nazywa). Nawet nie przypuszczałem że wyjdzie na to osiem metrów. Listwy oczywiście również z lipy.

 

Dołączona grafika

 

 

 

Teraz zacząłem bawić się w „nitowanie”. Zakup w ilości 200 sztuk (miało być z zapasem) okazał się zbyt mały. Prawdopodobnie w model wejdzie drugie tyle.

 

Dołączona grafika

 

 

 

W między czasie zabawy z pływakami pilot dostał owiewkę i (tu znowu brak odpowiedniego nazewnictwa) obicie otworu kabiny, a na kadłubie pojawił się krzyż i został „nadany” numer.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękna robota!

Ster wodny powinien być jednak bardziej pionowy niż do tyłu. Wtedy jest mniejsza siła działająca na serwo, a większa skuteczność. Dla zabezpieczenia przy uderzeniu w przeszkodę powinien podnosić się na osi. Jak scyzoryk.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pózno ale wydawało mi się, że już rozmawmy wczesniej o tym - mam zdjęcia wnętrza kabiny i trochę rzutów oraz przykładowych kolorów barw. Wszystko to z publikacji Windsock Datafile... Interesuje czy już za póżno? Tylko, że jak pisałem w temacie innego już nie kolegi mam to zapisane w PDF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak pisałem w temacie innego już nie kolegi mam to zapisane w PDF.

Właśnie w tamtym temacie napisałem Ci jak to z PDF-a wyciągnąć i wkleić jako zdjęcie na forum.

Powtarzać się nie będę i może jednak w tamtym temacie to przeczytasz ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tamtym temacie napisałem Ci jak to z PDF-a wyciągnąć i wkleić jako zdjęcie na forum.

Powtarzać się nie będę i może jednak w tamtym temacie to przeczytasz ?

Czytałem - i nawet tu napisałem, że zbyt skomplikowane to jest ale usunąłem ten wpis :oops:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ster wodny powinien być jednak bardziej pionowy niż do tyłu. Wtedy jest mniejsza siła działająca na serwo, a większa skuteczność. Dla zabezpieczenia przy uderzeniu w przeszkodę powinien podnosić się na osi. Jak scyzoryk.

Pozdrawiam.

Kształt steru na zdjęciu to jeszcze dowolna wariacja. Śruba jest osią na której ster może się swobodnie podnosić.

 

 

mam zdjęcia wnętrza kabiny i trochę rzutów oraz przykładowych kolorów barw. Wszystko to z publikacji Windsock Datafile...

Mam to wydanie (nr. 55) To właśnie jest autorstwa Grosz`a o którym pisałem wcześniej. Zdjęcia kabiny są z najpóźniejszych wersji, taki układ był stosowany również w następcy tj. W.33. Kolorystyka wg. opracowania też zupełnie mija się z prawdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Sezon "budowlany" zamknięty lecz zostało kilka jeszcze nie zamieszczanych z okresu gdy forum nie działało.

 

Pływaki skończone na 99%. Wg. najnowszych informacji jakie udało mi się wyszukać pływaki malowane były roztworem dziegciu lub smoły. Zachciało mi się kombinować z doborem farb i kolorów a w efekcie wszystko trzeba było zmywać rozpuszczalnikiem. W końcu skończyło się na wymieszaniu czarnego i jasnoszarego matu z błyszcącą wiśnią która też była mieszaniną innych farb. Efekt wygląda trochę lepiej niż na zdjęciach ale i tak kolor jest zbyt ciemny.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

 

 

Obserwator dostał w końcu swój karabin i zapas amunicji. Nie jestem tylko pewien czy będzie z nim latał. Co prawda całość solidnie trzyma się kupy ale obawiam się że mimo to od drgań silnika może się w locie rozpaść. Tak w ogóle to planuję że będzie go trzymać figurka ale jeszcze się zobaczy ;) .

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ruszyłeś stary temat to poinformuję tylko że pomimo sporej przerwy projekt nie umarł.

Jak dobrze pójdzie to jeszcze tej wiosny pojawi się poszycie skrzydeł i stateczników.

Na razie zabrałem się za napęd (a właściwie oba; prawdziwy i atrapę). Problemem okazało się odprowadzenie spalin i rozwiązałem to tak jak widać na zdjęciu poniżej. Obawiam się jednak że w komorze będzie zbyt wysoka temperatura a w niej będzie znajdował się zbiornik, odbiornik i akumulatory. Przestrzeni jest sporo to jakąś izolację termiczną się założy. Przyjdzie czas prób to się przekonam czy to rozwiązanie może pozostać.

 

 

hansa%20112.jpg

 

 

Jeszcze parę zdjęć z budowy atrapy;

 

hansa%20114.jpg

 

hansa%20115.jpg

 

hansa%20118.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.