Jump to content
kesto

RWD-22 polski wodnosamolot

Recommended Posts

Od dłuższego czasu przymierzam się do modelu. Dokumentacja jest bardzo skromna. Korzystam z opracowań A. Glassa (Polskie konstrukcje lotnicze) i A.Olejki (Lotnictwo morskie II Rzeczypospolitej) oraz z kartonowej wycinanki CardPlane, z której wziąłem przekroje kadłuba. Samolot istniał tylko jako projekt. W lipcu 1939r. zbudowano drewnianą makietę do badania w tunelu aerodynamicznym i na tym historia tego wodnosamolotu stanęła. Istnieje tylko zdjęcie tegoż modelu i swobodne wizje artystów. Model planuję zrobić w skali 1:9 co da rozpiętość 2m. Gdyby ktoś chciał wspomóc mnie materiałami dotyczącymi RWD-22 byłbym wdzięczny. Na dzień dzisiejszy rysuję plany w odpowiedniej podziałce. 

post-2918-0-41379400-1424250640_thumb.jpg

Z informacjami na temat RWD-22 jest krucho, bo nie powstał nawet prototyp. Nie było czego dokumentować. To co jest musi wystarczyć.

Kadłub będzie z laminatu epoksydowo- szklanego ze wzmocnieniami węglowymi. Muszę zrobić kopyto i zdjąć formę. Zaczynam od nosa.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Zapowiada się kolejny piękny "wodolot" :)

Też mam taką nadzieję :) .

Na razie zrobiłem kopyto i zdjąłem formę osłon silników - średnica 130mm.

Witam!

Widzę, że dotarłes do CardPlane. Skontaktuj się z Lechem Kołodziejskim autorem opracowania tego modelu.

Jest on jest zapalonym miłośnikiem polskiego lotnictwa.

Napisz do niego, myślę, że może służyć swoja dokumentacją.

Kontakt tu: http://www.konradus.com/forum/profile.php?f=1&id=1068

lub tu:http://www.modele-kartonowe.com/

Wyciągnięte z formy, jeszcze surowe owiewki silników.

Dołączona grafika

Postanowiłem też zrobić z laminatu pływaki. Kształt jest wzorowany na pływakach typu Short - popularnych w tamtym okresie i stosowanych w samolotach Lublin R XIII i VIII. Nie wiem jakie miały być w RWD-22, ale myślę, że opracowując ich kształt wzorowano się właśnie na nich. Tak wyglądają prace nad kopytem.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Małe postępy przy budowie modelu. Statecznik poziomy - rozpiętość 640mm, profil symetryczny 10%. Konstrukcja styropianowa oklejona balsą 1mm.

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Czas na stateczniki pionowe. Rdzenie są wykonane ze styroduru 6mm, oklejonego balsą 1mm. Całość jest oklejana papierem japońskim i lakierowana.

Pomału powstaje forma na pływaki. Na początek dwie warstwy żelkotu narzędziowego i pierwsze warstwy tkaniny szklanej.

Udało się bez bólu otworzyć foremkę na pływaki. Tak wygląda świeżo po rozłączeniu połówek

Jak uzyskałeś taką powierzchnie na tym kopycie pływaków ? co nakładałeś na ten styropian/styrodur że tak to wypieściłeś?

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.