Skocz do zawartości

Katana 1,25m - extremalnie lekki model ze stajni Artexu


Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 395
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Skończyłem podstawowe oklejanie.

 

o3.jpg

 

Waga tego co na zdjęciu wyżej

o4.jpg

 

Waga wyszła też przyzwoita ,ale dojdzie ze 20g -25g na domek pod silnik elektryczny.

Na razie mam 3 wolne pakiety od Łosia 4100mA 3 cele i na nich planuje pierwsze loty.

Silnik spalinowy leży i czeka na swoją szansę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga wyszła też przyzwoita

 

To niezły wynik, zwłaszcza, że konstrukcja wygląda na bardzo sztywną.

 

Przykładowo dobrze Ci znany IZI (skrzydła od Spoko Modelmaking, powiększone do 146cm, kadłub i usterzenie max uproszczone) waży z popychaczami i podwoziem, ale bez osprzętu 760g.

izi3.jpg

izi4.JPG

 

Ale wygląd Katanki nieporównywalny - podoba mi się ten model i jak mnie znowu najdzie na takiego elektryczka, napewno nie będę naprawiał IZIego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając od końca.

Jest dożo łatwiejsza do oklejenia ,a na dodatek nie zostają prawie żadne odpady.

Gdzieś mam zdjęcie jak sie wszystko razem na folii układa niemal bez odpadów.( a dokładnie lotki,stery wysokości i kierunku i bok kadłuba)

 

Waga gotowej do lotu Katany to 1180g z pakietem 4100mA 3 cele.

 

Wyposażenie to 3 serwa HS-81 MG oraz na ogon serwo GWS(6kg) 27g.

Regiel trochę ponad miarę 60A + osobny BEC.

Silnik Dulski 3530- niestety to za słaby motorek do Katany.

Odbiornik 8 kanałowy Hitech

 

Teraz co się zmieni.

 

Silnik zostanie zamieniony na Robe 3545-12 (lub 3845-12 jak nie myl numeracji),bo Dulski na śmigle 12x6 z 4 celami został usmażony żywcem.(niemal 120g więcej)

Regiel 60+bec też można zmienić na 40A - do zaoszczędzenie ok.25g

Serwo Gws-a zamienię na HS-81MG , kolejne 10g do przodu.

Odbiornik Hitech chyba zostanie ,te 10 gram już sobie odpuszczę.

 

Przy pakiecie 2200mA i silniku do 150g można Katanę zamknąć w wadze 1100g ,ale wtedy trzeba się nastawić na pakiet o sporym C.

Ponieważ ma 3 wolne pakiety 4100mA to moja katana docelowo zamknie sie w 1270-1280.

 

Co uważam ,że i tak jest świetnym wynikiem.

 

Co do lotu to .....

Niby się odbył ,ale pierwszy na 3 celach wyglądał jak lot dużego trenerka, powoli i dostojnie - brak mocy na silniku.

Zaś drugi lot z pakietem 4 cele zapowiadał się świetnie,Katana wyrwała jak głupia do góry i na 10-12m z silnika poszedł dym i awaryjnie lądowałem ,ale bez przykrych konsekwencji, nie licząc kołowania na ostatnich metrach w wysokiej trawie.

Całe szczęście ,że nic Katanie się nie stało.

 

Za to widziałem lot Katany Zbyszka.

Cóż można powiedzieć, model może latać bardzo powoli (niska waga i duża powierzchnia skrzydeł) ,jednak w rękach Zbyszka to Katana pokazuje pazurki.

Świetnie lata w żylecie, robi korki jak ta lala, a winda z 15m to wydawało by się bajka :D

 

Ina kwestia to lądowanie, trzeba sobie do pierwszych lotów poszukać długiego pasa bo można się nieźle zdziwić. Katana 40cm nad ziemią sunie bardzo długo , a i posadzenie jej bez kangura nie jest proste .Widać ,że ona chce latać a nie marnować się na ziemi :D

 

2 zdjęcia Katan z dzisiejszego latania.

ka1.jpg

 

Ta biała nie do końca oklejona to moje "maleństwo"

ka2.jpg

 

Film z jednym z pierwszych lotów Zbyszkowej Katany jest do obejrzenia na stronie Artexu.

http://www.artexint.com.pl/filmy/katana1.wmv

 

 

Już sie nie mogę doczekać kiedy przyjdzie nowy silnik :D :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . A pisałem , ze śmigło 13/6,5 lub 13/8 do wagi 1100-1200 gram , a do 1300 gram minimum 13/8 a lepiej 14/7 . Pakiety 4000 są słusznym wyborem , bo loty 6 minut na pakiecie 2200 dają pewien niedosyt . Wiadomo już kiedy Katana wejdzie do produkcji ?

Pozdrawiam Leszek b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Katana wejdzie prawdopodobnie do sprzedaży w przyszłym tygodniu.

Jednak głowy za to nie dam.

 

Co do śmigieł to Zbyszek śmiga na 12x8 APC i nie ma problemu z natychmiastowym wyrwaniem modelu do góry, nawet z zawisu.

 

Ponieważ moja jest o 100g lżejsza bo mam pakiet 3 celowy to planuje przetestować 3 śmigła

12x6 ,12x8 i być może 13x6 ale to ostatnie muszę sprawdzić czy mi zbyt duży prąd pakietu nie "urwie".

 

Po silnik jadę dziś do Lublina(Scorpion RC) więc jak dobrze pójdzie to jutro wreszcie sobie polatam tak jak lubię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie Leszku masz rację ,przy odpowiednio dobranym silniku śmigło 13x... nie zawadzi.

On teraz ma faktycznie 4 cele ,a śmigło 12x8 ,silnik ten co teraz u mnie czyli Robbe 3545-12.

 

W każdym razie na śmigle 12x8 z pakietem 3 celowym Katana cięższa od mojej miała ochotę wyrwać się w górę.

Co prawda bez większego entuzjazmu ,ale do latania akrobatycyjnego powinno wystarczyć.

A jeśli nie to zamiast 3 pakietów 3 celowych zrobię 2 pakiety 4 celowe i wtedy nie ma mocnych Katana będzie w górę szła jak rakieta.

 

W każdym razie silnik już mam i zaraz idę go założyć do modelu -wtedy wszystko się okaże jak i z jakim śmigłem to chodzi :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością na wyniki testów . Silniki Roxy nie są drogie , a wykonane naprawdę porządnie . Tylko te osiągi podawane przy nich są mało konkretne , stąd trudno dobrać właściwy ślnik do potrzeb . Wszelkie informacje z testów są na wagę złota . Pozdrawiam Leszek b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wyniki ze śmigłami APC E (elektryczne ) wypadły niepomyślnie ,bo pakiety które miały dawać 15 nie dawały więcej niż 8C czyli ok 20 A.

Związku z tym max. osiągów wyszło na śmigle APC 12x4W spalinowe.

Ciągu było dokładnie tyle aby model anie nie szedł górę ,ani nie spadał.

 

Śmigło 13x4 nie dotarło więc pomiaru nie zrobię.

Teraz połączę równolegle 2 pakiety i sprawdzę na ile to wydajność pakietów ,a na ile silnika sprawia ,że jest tak krucho z mocą.

 

Kolejny krok to zamiana pakietu na 4 cele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączanie pakietów równolegle dało zwiększenie ciągu do ponad 1640 g bo tyle waż Katana z 2 pakietami. (o.k. 1700-1750g ciągu) na śmigle 12x4W.

Na większych śmigłach jest ewidentny spadek ciągu.

Można by nawet polatać ,bo łącznie dało to 8200mA więc na trochę latania by wystarczyło. :roll:

 

Niestety moje obawy ,że pakiety nie wyrabiają prądowo okazały się słuszne.

 

Teraz nie zostaje mi nic innego jak podłączenie ich w 4 cele ,być może to załatwi problem :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest strzał w 10! :devil:

Ale czad ,normalnie nie ten sam silnik!!!

Pakiet 4 cele (na próbę 2 pakiety z odpiętą podpięte 3+1 i 2 osobno)

Śmigło 12,25x3,75 i model na pół gazu wyrywa się do góry i to przy wadze prawie 1620g!!

Jak dałem cały gaz to mało nie przywaliłem w sufit bo nie byłem przygotowany na taki ciąg ! :D :crazy:

 

Myślę ,że ciągu musi być ponad 2,1-2,2kg.

 

Teraz szybko przerobić pakiety na 4 celowe i jestem w domu.

Co prawda waga wyszła 1400g ale i tak jak na moje umiejętności to jest mistrzostwo świata.

 

Pakietów wysoko prądowych, aby ukrawać te 150g, kupować nie będę.

Widziałem już jak lata Katana przy masie właśnie 1400g i cóż mogę powiedzieć, jak trzeba to lata wolnej od Wilgi. :shock:

A przy dodaniu gazu robi się istne szaleństwo więc tak zostawię.

Poza tym leży ciągle silnik spalinowy i też kusi :lol2:

 

Boże, czego jeszcze nie ma jutra ! :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże jak to lata !!! :shock: :D :mrgreen: :devil: :crazy: :*

 

Nawet nie wiem jak to napisać .

Może zacznę od startu z wysokiej trawy.

Dałem pełny gaz ,a Katana przemieliła 3m trawy trafiła w 1 m z niższej i poszła jak rakieta w górę.

 

W powietrzu 2 oczka wysokości trym ,0 kierunku i lotek . :shock:

(Katane mam przeważoną na silnik bo trochę wiało , raczej słabo ,ale asekuracyjnie wolałem dać przednie sc)

 

Tera po kolei .

 

Beczki można robić niemal w miejscu , dziwnie to wygląda bo trzeba mocno podtrzymywać wysokością, a słabo lotkami i beczka jest tak powolna ,że można niemal złapać za skrzydło . Oczywiście normalne ,czy wręcz szybkie nie stanowią żadnego problemu.

 

Żyletki robi sam ,bez najmniejszych wysiłków , tylko katana deska do tej poty tak łatwo robiła mi żyletę.

 

Teraz najdziwniejsza sprawa ,zawisy.

Ponieważ ja się dopiero uczę, to powiem tak, że pomimo złego SC do zawisów nie ma z nimi większych problemów, problemem był natomiast wiatr ,który przesuwał ją dość szybko z moich oczu. Generalnie chce wisieć i do kolejnych lotów przy mniejszym wietrze na pewno przesunę sc bardziej do tyłu.

 

Loty na Harriera to sama przyjemność ,Katanę trudno przeciągnąć.

 

Korkociągi robi pięknie ,a wyjście polega na wyprostowaniu sterów(puszczenie drążków na "0")

 

Start i lądowanie.

Start z wysokiej trawy jest problematyczny ,ale dzięki temu ,że ciąg wyrywa model z ręki można spokojnie startować z trawy o wysokości do 10cm ,potem śmigło mieli trawę i Katan się nie rozpędza.

Przy trawie 2 cm wystarczy 1-2m do startu.

 

Lądowanie.

Przy normalnym lądowaniu Katan długo sunie aż do bólu tuż nad ziemią.

Ale nie ma problemu aby tuż nad ziemią zaciągnąć katanie wysokość i lądować na lekkim przeciągnięciu, Katana nie buja się na boki tylko z zadartym nosem szybko wytraca prędkość i ląduje na kilku metrach przed samym przyziemieniem delikatnie odpuszczam drąga i Katana siada na 3 punkty ,bez kangurków.

I taki sposób lądowania polecam.

 

Czas lotu na jednym pakiecie 15minut ,30 s.

(pakiet pokazał napięcie 14,84 V po podłączeniu do ładowarki)

Na drugim 12minut45s

(pakiet pokazał napięcie 15,29 V po podłączeniu do ładowarki)

 

Przy konfiguracji ze śmigłem 12,25x3,75 mocy jest aż nadto ,z każdej sytuacji drąg na max i Katana wystrzeliwuje do przodu.

 

Na razie mam na twarzy pełnego rogala i sporo mycia modelu bo latanie w 10-15cm trawie raczej mu nie służy :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.