Skocz do zawartości

Lotnisko modelarskie w Bobrownikach


Kwant
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ale fajnie że nagrałeś Rafale ten film :) .(jest też chyba film z poprawnym startem i lądowaniem ?)

Co prawda na nim nie widać dokładnie crashu ale napiszę, że robiąc dalszy odlot podczas nawrotu model przestał reagować na ruchy drążków i uderzył w ziemię choć to teoria o czym dalej ...

Jako że model w Bobrownikach zakończył żywot pozwolę sobie podsumować te ogólnie ok. 10-15  jego lotów wykonanych przeze mnie.

Lot modelem o wadze ok .5800 g i rozp. 1800 mm z lotkami o szer. 2 cm i wyglądzie bąka, do przyjemnych nie należy.

O ile nie ma problemu ze startem to lądowanie jak i lot poniżej wysokich i średnich obrotów silnika, jest ogromnie stresujący ze względu na znikomą sterowalność.Model miał tendencję przy zdecydowanym zaciągnięciu wysokości zwalać się na boki a reakcja na stery,głównie lotki wyraźnie z opóżnieniem .Jedyną poprawną figurą był lot nożowy -o dziwo model sam nim leciał.

GEE-BEE za to wzbudza ogromny zachwyt na piknikach ,pokazach.Jego start podrywa większość widzów do oglądania a apogeum oglądalności jest po komendzie ląduję :) .Nie widzieć czemu każde poprawne lądowanie zwykle nagradzane jest gromkim brawami ;) .

Analizując mojego "kreta" dochodzę do wniosku iż model raz -stracił faktycznie zasięg, dwa- zbyt daleki odlot ,zwolnienie do kręgu do lądowania spowodowało brak sterowności i bezładny korek do ziemi. Zakładam że obie opcje mogły wystąpić :huh: .

Podsumowując, nie żałuję iż model się rozbił ,latanie nim to ciągła uwaga,skupienie,obawa przed niekontrolowanym "odruchem" modelu. Podejrzewam iż kwestią czasu jest że każdy taki model kończy jak ten .

Zdecydowanie nie nadaje się on dla początkującego ,ba, nawet średnio zaawansowanego modelarza gdyż trzeba trochę mieć nalatane  i być przygotowanym na ekstremalne doznania ;) .

Przykro mi tylko z powodu iż model nie był mój a dwaj koledzy składali go przez dzień i noc .

Patrząc, iż na takim samolocie latano naprawdę, mam ogromny szacunek do pilotów którzy decydowali się na taki krok .

Szacunek dla tych, którzy przeżyli... :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenie

Chciałbym wszystkim okolicznym modelarzom zakomunikować , że na lotnisku w Bobrownikach , w czerwcu przyszłego roku organizujemy zawody w akrobacji modeli.

Nie przewidujemy podziału na klasy, jedynym warunkiem jest aby model nie przekraczał masy 25kg.

Zestaw figur też nie będzie skomplikowany, także zapraszam wszystkich chętnych do udziału w zawodach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać czy udostępnicie publicznie program do tej akrobacji czy będzie to info dostępne dopiero na pikniku ?

Śmiem twierdzić że wcześniejsze podanie jaka to wiązanka, pozwoli na ewent. ćwiczenie zainteresowanym co zdecydowanie może podnieść poziom rywalizacji :) .

Pamiętając takie zawody z Bojszów i ogłoszenie programu dopiero na pikniku spowodowało to spore zamieszanie ,chaos i ogólnie średni poziom rywalizacji ;) (wygrali miejscowi, mający program do wglądu wcześniej :P ).

Wydaje mi się też że podział chociaż na elektryki i spaliny to podstawa bo bez tego może być niezły galimatias :wacko: .

To tylko moje przemyślenia aczkolwiek proszę wziąść je pod uwagę.

 

Semp, przy okazji zajmij się profilem.Proszę go uzupełnić :) .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ogłoszenie

Chciałbym wszystkim okolicznym modelarzom zakomunikować , że na lotnisku w Bobrownikach , w czerwcu przyszłego roku organizujemy zawody w akrobacji modeli.

Nie przewidujemy podziału na klasy, jedynym warunkiem jest aby model nie przekraczał masy 25kg.

Zestaw figur też nie będzie skomplikowany, także zapraszam wszystkich chętnych do udziału w zawodach.

 

Zapisuje w kalendarzu :) I dołączam się do pytania Rafała: Czy będzie to jedna znana wiązanka..? Czy może a'la na ME, 3 etapy: known,unknown i freestyle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisuje w kalendarzu :) I dołączam się do pytania Rafała: Czy będzie to jedna znana wiązanka..? Czy może a'la na ME, 3 etapy: known,unknown i freestyle ?

Będzie wiązanka podana do wiadomości.Gienek Twarkowski przygotuje wiązankę z 10-12 figur. Myślę , że początek stycznia będzie ok.

Kilka fotek z dzisiejszego latania(sami twardziele)

post-3609-0-80347000-1451234756.jpgpost-3609-0-29237100-1451234765.jpgpost-3609-0-24508300-1451234776.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 Jak wspomniałem organizujemy  zawody w akrobacji, w czerwcu 11 lub 12 (zależnie od pogody).

Przedstawiam dwie wiązanki :

wiązanka figur 1  junior

wiązanka figur 2 senior.

Zależnie od ilości uczestników rozegrane będą dwie kolejki lotów, w dwóch kategoriach

wiązanka 1.pdfwiązanka 2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie w tym programie dla seniorów , tylko zmnienił bym coś po tych pętlach :) . Bo wchodząc do pętli odwróconych trzeba mieć dobrą wysokość :) a jeżeli program jest ułożony figura po figurze ( czyli jako jedna całość od lewej do prawej czy prawej do lewej ) to kończąc te pętle, jesteś na takiej wysokości że robiąc ten ranwers z 1/4 beczkami , jesteś tak wysoko że można się pogubić ;) . Może dało by się po tych pętlach zrobić np. wywrót szybki i następnie ranwers z 1/4 beczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie w tym programie dla seniorów , tylko zmnienił bym coś po tych pętlach :) . Bo wchodząc do pętli odwróconych trzeba mieć dobrą wysokość :) a jeżeli program jest ułożony figura po figurze ( czyli jako jedna całość od lewej do prawej czy prawej do lewej ) to kończąc te pętle, jesteś na takiej wysokości że robiąc ten ranwers z 1/4 beczkami , jesteś tak wysoko że można się pogubić ;) . Może dało by się po tych pętlach zrobić np. wywrót szybki i następnie ranwers z 1/4 beczki ?

Cenna uwaga,poczekamy jeszcze kilka dni, może będzie jeszcze kilka uwag i zmodyfikujemy ten program.Faktycznie wywrót byłby dobrym wyjściem po tych pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to i ja zabiorę głos w dyskusji . Z programu "junior" wywalił bym ranwers i piramidę , program stanie się łatwiejszy i na pewno zachęci to początkujących pilotów do wzięcia udziału w zawodach . Ponadto taki łatwiejszy program będzie można wykonać małymi modelami ze styropianu (nawet szybowcami z napędem). A co do programu senior to zdecydowanie bym zmienił przewrót z ćwierć beczkami na przewrót z pół beczkami . Z rysunku widać iż przewrót jest figurą skrajną i wykonanie go z ćwierć beczkami skutkuje tym iż model będzie źle widoczny dla pilota i sędziego (w momencie obrotu modelu , skrzydła znajdują się w osi wykonywania lotów) .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.