Skocz do zawartości

Graupner MX20 2,4GHz HoTT


Olecki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresowało. Tylko usilnie twierdzisz ze w MX 20 tego nie ma. A ja Ci odpisałem ze jest. A w ogóle to chyba nie przeczytałeś tego o co Cie prosiłem. Piszemy tu o konkretnej aparaturze, tak więc jeśli masz uwagi to poproszę o konkretne zarzuty i przykłady (jeśli takowe posiadacie). Inne osoby również o to proszę. Ze coś się obiło komuś o uszy nie jest dla mnie żadnym argumentem. To plotki dobrze dla przekupek. Albo dyskutujemy rzeczowo albo się przekrzykujemy jak dzieci w piaskownicy!

Poza tym piszesz ze używałeś aparature Graupera. Z powyższego postu wynika że był to model MC14...jakby zdecydowanie inny niż MX20. To chyba tak samo jak na podstawie użytkowania 3FR można by było jednoznacznie zaopiniować jakość, funkcje i przydatność 12FG? Chyba nie o to tu chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polch, najwyraźniej nie zrozumiałeś. Mam gdzieś czy wyczuwam środek mechaniczne bo radio piknie mi kiedy potencjometr będzie w neutrum...

 

Tak, najwyraźniej nie zrozumiałem - dlatego kopara mi opadła jak o tym trymerze elektronicznym przeczytałem co to ma wyczuwalny mechanicznie środek...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Jedno co jest wyczuwalne to nagonka ze wszystkich stron na Graupnera i mx-20 a to może oznaczać tylko jedno: mianowicie to że konkurencja trzęsie porami że się zabiera za krytyke miernego poziomu na forach internetowych bo ich produkty są w tym samym przedziale cen oferuja mniejsze możliwości... Pozostaje mi powiedzieć tyle że Graupner zaoferował radio ,które ma więcej ,działa lepiej , i do tego jest znacznie tańsze od konkurencji ... Więc dla miłośników futaby i i innych firm z wywaloną w kosmos ceną jest nadzieja na telewizor za pół ceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przykładowy plik dla spokojnego motoszybowca 3m ze statecznikiem X lub T (lotki+klapy+wysokość+kierunek). Silnik może być podpięty pod kanał 1 lub 8. (Używam odbiorników 8mio i 12 kanałowych, a w przypadku 8kanałowego podpinam zasilanie pod wejścia 1 i 6. Wtedy łatwiej wpiąć regiel pod kanał 8). Jeśli to nie odpowiada to można zrobić szybowiec dwusilnikowy :lol:

Przy modyfikacjach szablonu chętnie pomogę - dodanie hamulców aerodynamicznych, podwozia wysuwanego czy co tam sobie koledzy wymyślą.

Również załączam jeden log z lotu na dystansie ponad 1km - dla ciekawskich. Niestety nie ma logu - jest zbyt duży -mimo kompresji to ponad 4,4MB. Lecz jeśli ktoś będzie zainteresowany to chętnie wyśle. Można go analizować w ogólnodostępnym programie DataExplorer.

aELEC_GLID.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji telemetrii, którą sobie zawsze przeglądam po lotach. W trakcie dwóch-trzech z kilkunastu ostatnich lotów zaobserwowałem dość duże (jak na mój model 0,3V) wahnięcia napięcia zasilającego odbiornik. Po wnikliwej analizie okablowania znalazłem zimny lut, który bardzo nie chciał pokazać że jest taki zimny drań. Czyli...warto z danych zapisanych na karcie korzystać.

A zarazem testując kable zasilające, zwróciłem baczniejszą uwagę na to co pisał Kamil - po pojawieniu się napięcia zasilającego w mgnieniu oka (czyli po upływie 0.1-0.2s) odbiornik nawiązywał połączenie z nadajnikiem (lub odwrotnie :) ). W przypadku minimalnych przerw w dopływie prądu (powodowanych przez ruszanie wadliwym złączem) praktycznie wszystko działało non stop. Tyko nadajnik od czasu do czasu pikał sygnalizując że coś sie dzieje (Zasilanie mam dodatkowo uzupełnione o 2 kondensatory elektrolityczne przy odbiorniku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cZyNo możesz mnie dopisać do listy bardzo zadowolonych użytkowników tej aparatury. Używałem kilku aparatur ze stajni Graupnera, JR czy Hitec. MX-20 oferuje o wiele więcej niż wymagam do zaprogramowania szybowca F3F. Fazy lotu mam ustawione jak w 3810 tzn. normal i termika na długim przełączniku dwupozycyjnym pod palcem wskazującym prawej ręki, przeniosłem jedynie speeda na narożny przełącznik trójpozycyjny po prawej stronie ze względu na taki a nie inny układ przełączników a butterfly został na drążku gazu tak jak w 3810. Programowanie tej aparatury bardzo mi odpowiada, ustawianie faz lotu z wykorzystaniem ich kopiowania znacznie przyspieszyło ustawienie całości, w 3810 musiałem się zdrowo nagimnastykować i poświęcić masę czasu. Dodatkowo bardzo fajną funkcją jest delay dla serw, dzięki któremu przełączam sobie płynnie termikę. Oczywiście można latać bez tego, ale mimo wszystko bardzo przydatne np. w makietach. Menu jest bardzo czytelne, super sprawa z tymi dotykowymi klawiszami. Moduł GPS z Vario śmiga bardzo fajnie, muszę jeszcze sprawdzić jak ta aparatura "gada". Chcę się jeszcze pobawić w programowanie śmigłowca. Pomijając drobnostkę z przełącznikiem, do której można się przyzwyczaić stwierdzam, że ta aparatura ma potencjał, który będę się starał w przyszłości wykorzystać. Nawet gdyby kosztowała tysiąc więcej kupiłbym raz jeszcze. Jak dotąd jest to najlepsze radio jakie miałem, mam i mieć długo będę. I jeszcze jedno, jest bardzo lekkie co mi bardzo odpowiada ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wykorzystałem kolejną zaletę telemetrii...

Latając kombacikiem z odbiornikiem GR12s (najmniejszy z rodziny - 4g z najmniejszym zasięgiem 1000m) zbyt długo wyciskałem ostatnie soki a akumulatora, no i przy nawrocie do lądowania, model zrobił fiku-miku (wiało) i schował się w polu owsa - jak sie okazało takiego co sięga do pasa i wyżej. Sygnał z odbiornika zniknął. Nie zrażony tym, zabrałem nadajnik, przestawiłem ekran na stosowną zakładkę i pomaszerowałem w założonym kierunku. Po pewnym czasie sygnał się pojawił. Kierując się wzrostem poziomu mocy sygnału zwrotnego z odbiornika trafiłem do modelu jak po sznurku. Lekkie zboczenie w lewo czy prawo skutkowało widoczną zmianą poziomu sygnału. Nadajnik doprowadził mnie na odległość 0.5 m do modelu - wtedy dopiero go zobaczyłem. Inaczej musiał bym mieć wiele szczęścia aby odnaleźć samolot.

Jak ktoś wie - to było to pole wyższego owsa ;) w Wawie pomiędzy 'lotniskiem' na Pałacowej a ul. Przyczułkową

 

Uwagi do opisu - GR12s już nie jest najmniejszym odbiornikiem. Od września będzie to GR-12SC+ ważący 1,8g. Zasięg deklarowany 800m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Przyznam się że mc-20 wygląda świetnie a cena radia jest atrakcyjna a śmiem twierdzić ,że nawet rewelacyjna . Mamy więc nowego poważnego konkurenta dla Futaby , i JR . Tym bardziej że możliwościami w tym samym przedziale cenowym graupner zabija konkurencję ( więcej kanalów , możliwości programowania i inowacyjne rozwiązania . ) Porównując radia o podobnych możliwościach graupner jest zdecydowanie tańszy ) Do tego dwa rodzynki MC-20 i MC-32 ,które bez wątpienia stanowią mocną konkurencję pulpitowych rozwizań futaby . Nie chcę być prorokiem ale nadchodzi era Graupnera ,który zaoferował sprzęt najwyższej klasy w cenie sprzętu klasy średniej nie rezygnując z możliwości ani jakości wykonania . Latam modelami 30 lat i nigdy nie brałem pod uwagę możliwości przesiadki z JR na Futabę tak jak pewnie wielu kolegów przyzwycaiło się do swoich ulubionych firm . Jednak po zapoznaniu się z ofertą graupnera już wiem jaki będzie kolejny nadajnik w moich rękach .

 

Edit :

 

Muszę się przyznać że miałem tą przyjemność trzymać to radio w rękach i powiesić je na szyji podczas prezentacji przygotowanej przez firme Graupner na zawodach ESA w Jeżowie Sudeckim . Podzielę się więc z kolegami moimi spostrzeżeniami .

 

Radio jest lekkie i fenomenalnie leży w rękach wszystkie przełaczniki i suwaki pracują delikatnie i precyzyjnie .

W komplecie są długie i krótkie drążki sterowe z możliwością wymiany i regulacji , pręty do zawieszenia.

Pulpitowa 20-tka posiada też centralne oczko na środku , co pozwala na dwa sposoby powieszenia .

Menu jest bardzo podobne do MX-20 i jak dla mnie bardzo wygodne i przejrzyste ,do tego wygodna walizka , odbiornik GR-24 HOTT wszelkie przewody do podłaczenia do komputera i aktualizacji oprogramowania , Karta SD itp. Wszystkie gniazda do ładowania , usb , slot karty i telemetrii zostały umieszczone wzorem MC-32 pod zaślepkami z przodu , co ułatwia dostęp i obsługę w trakcie użytkowania. W obudowie akumulator litowo-jonowy 1S6000 mAh , wbudowany głośnik , zabudowana wewnatrz antenę , jak dla mnie ogromną liczbę przycisków , przełaczników i suwaków . Wyświetlacze są czytelne i kontrastowe . Na spodzie obudowy są dwa przyciski chwilowe , które z pewnością mogą przydać się dla kolegów latających modelami F3K przy starcie i ustawieniu fazy start ,mała masa radia i dwa sposoby zawieszenia nie wykluczają mozliwości i wygody takiego użytkowania tego pulpitu, tym bardziej że 5g Vario z wyskokościomierzem i niewielkie i lekkie odbiorniki bardzo ułatwią taką zabawę i latanie zawodnicze . Wadą aparatury może być tylko jedno to że jeszcze nie jest moja ;) A każdy kto jakieś wady znajdzie pewnie nie zna intencji twórców . Aparatura MC-20 jest bardzo uniwersalna i każdy znajdzie w niej dla siebie wygodne rozwiązanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Ze wzgledy na większe możliwości róznice są ale i podobieństwa . Proponuje koledze skopiować do pamięci model umieszczony w jednym z postów i oględziny gotowca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Proponuje koledze skopiować do pamięci model umieszczony w jednym z postów i oględziny gotowca ;)

 

....normalnie wstyd przed Ryśkiem...że nie wpadłem na to :P Ale widać jakaś zniżka formy u mnie ostatnio. Od rana np walczę z osd i win7 64bit i dopiero teraz zakumałem że mam lapciaka z xp, gdzie osd działa spoko... Sorki za OT i Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Rozwiązałem problem kolegi z niedziałającym kanałem gazu przyczyną była omyłkowe rozkalibrowanie manipulatora . Wystarczyło ponownie wykalibrować manipulator i wszystko działa poprawnie . Jeśli usterka występuje na wszystkich modelach ( niedzialający lub źle działający kanał) proponuje zacząc od ponownej kalibracji manipulatorów . Jeśli usterka dotyczy jednego modelu błędne ustawienie występuje w programie modelu . Proponuję zwrócić uwagę na menu serwa gzie występuje ustawienie pierścienia ograniczającego i jego nieprawidłowe ustawienie spowoduje ograniczenie lub calkowity brak reakcji serwa na ruch drążka sterowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie... Jak włączyłem radyjko pierwszy raz to mi o kalibrację drągów krzyczało - zrobiłem (jak mi się wydawało poprawnie) i zapomniałem. Potem szukałem przyczyny martwego kanału 1... Niestety w przypadku tego nadajnika nie sprawdziła się moja metoda - instrukcja=zło wszelkie. Trzeba ją przeczytać, albo pogadać z kimś kto zna radyjko i wszystko śmiga elegancko:) Jak już załapie się "schemat" programowania to idzie spokojnie wszystko zrobić. Jak dla mnie to nadajnik rewelka, nie żałuję że Dx8 pogoniłem.

PS. Dzięki Kamil!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Z błędów które użytkownicy tego sprzętu popełniają dość często to zła kalibracja manipulatorów , lub nieprawidłowe ustawienie odbiornika w przypadku serw analogowych ,którego efektem są różne anomalie w ich pracy . Odbiornik z nadajnikiem może pracować w trybie szybkim 10ms mechanizmy analogowe źle przetwarzają tego typu sygnał , mogą się grzać i uszkodzić . Należy więc odpowiednio ustawić odbiornik z poziomu PC lub nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z tym" współpraca nadajnika w trybie szybkim-10ms" ? Chodzi o opóźnienie sygnału pomiędzy ruchem drążka a wyjściem odbiornika?Jezeli tak to konkurencja ma lepsze wyniki -7ms i jej to obojętne czy serwa są analogowe czy cyfrowe, chociaż jak jest potrzeba to można podłączyć takie 270Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma sama filozofia programowania tego MX20 do MX16s 35MHz? Podobnie czy z goła odmiennie?

 

Oprogramowanie MX16s jest podobne do MX16 Hott, choć oczywiście w hott jest trochę bardziej rozbudowane. Jak dla mnie MX20 jest rozwinięciem oprogramowanie MX16 ze znacznie rozbudowaną częścią związaną z fazami i wbudowanymi mikserami (Wing Mixers) oraz logiką sterowania. Nie miałem większych problemów z przejściem z MX16Hott na MX20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.