Skocz do zawartości

Graupner MX20 2,4GHz HoTT


Olecki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj przeglądając internet zaniepokoiła mnie troche cena odbiornika http://www.modele.sklep.pl/pl/Katalog/WYPOSAZENIE-RC/Odbiorniki/GRAUPNER-33566-GR-12SC-HOTT-ODBIORNIK.html z 99zł na 210zł to chyba przesada. Tym bardziej że w sobotę byłem na targach w Poznaniu i od tego samego sprzedawcy kupiłem ten odbiornik za 100zł. W Cyber-Fly cena jest 99zł ale brak towaru. Może ktoś wie o co w tym chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obyś miał racje, chociaż tu jest drugi przykład http://intermodel.pl/odbiornik-graupner-gr12sc-hott-p-2432.html. Na targach hott był mocno promowany i cieszył sie bardzo dużym zainteresowaniem. Przy mnie sprzedano 2 nadajniki a przecież nie stałem tam pół dnia. Mam nadzieje że nie zaczną szaleć z cenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze są sklepy niemieckie lub brytyjskie. Jak jest taniej to kupuje w naszych sklepach, jak drożej - to za granicą. Ostatnio kupiłem GR16 w modele.sklep.pl bo cena była niewiele wyższa, a ja potzrebowałem na cito. Wcześniej wszystko kupowałem u niemca. a w przypadku tych odbiorników, albo nasi sie pomylili, albo chca naciągnąć klienta. Na stronie Graupnera odbiorniki są w cenie ok 32EUR i ... nie przejmuj się polskimi sklepami. :lol:

A gwarancje i tak daje Graupner. I wszystkie serwisowe rzeczy trafiają do nich.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sklep zamówił 2 odbiorniki i doiczył cenę przesyłki i jakiś zarobek to wyszło to co jest . Poza tym trzeba się liczyć ze skaczącym kursem euro co za tym idzie z koniecznością uwzględnienia tych skoków w cenie końcowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

testowalem dzisiaj swoj nowy nabytek w postaci mx20. Mnogość obcji w porównaniu do mx16 35mhz mnie pozytywnie zaskoczyła. Filozofia programowania podobna wiec nie mialem problemu z przejściem przynajmniej w podstawowych opcjach. mam tylo pytanko jak, odlatywałem na odległość około 300m to w niektórych położeniach RX–S STR spadało do 30%, RX–S QUA: bylo w tym momencie na 90%. czy te parametry oznaczaja jakość i siłe kanalu zwrotnego(czyli jak tx widzi rx) czy jakosc i sile jaka odbiornik widzi nadajnik(mam nadzieje ze to ta pierwsza ewentualnosc)? Testy naziemne na zmniejszonej mocy pozwalaly sterowac modelem do 70m wiec chyba wypadly pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jest to info o sygnale zwrotnym. Ale nie przejmuj sie tym za bardzo. Po pierwsze nie spada to liniowo w zależności od odległości, Mi często dochodzi do kilku % i nic sie nie dzieje. Jeśli sygnał będzie zbyt slaby to nadajnik będzie sygnalizował to beepem co 1s. Wtedy należy skierować model w strone nadajnika, zapamiętać odległość jako odległość w 100% bezpieczną. Jeśli jest zbyt bliska to proponuje powalczyć z ustawieniem anteny w nadajniku (różnica może dojść do kilkudziesięciu procent) lub z ustawieniem anten w modelu. Ja przy pierwszych startach zakładam słuchawki i co kilka sekund odsłuchuje informacje o sile sygnału. No i wtedy wszystko wiem nt zasięgu i bezpiecznie mogę ustawiać model.

A zanik sygnału w locie jeszcze mi się nie zdarzył w locie, a odlatuje daleko. Czasami sie przytrafiało gdy model leżał w trawie, ale w tym przypadku to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jest to info o sygnale zwrotnym. Ale nie przejmuj sie tym za bardzo. Po pierwsze nie spada to liniowo w zależności od odległości, Mi często dochodzi do kilku % i nic sie nie dzieje. Jeśli sygnał będzie zbyt slaby to nadajnik będzie sygnalizował to beepem co 1s. Wtedy należy skierować model w strone nadajnika, zapamiętać odległość jako odległość w 100% bezpieczną. Jeśli jest zbyt bliska to proponuje powalczyć z ustawieniem anteny w nadajniku (różnica może dojść do kilkudziesięciu procent) lub z ustawieniem anten w modelu. Ja przy pierwszych startach zakładam słuchawki i co kilka sekund odsłuchuje informacje o sile sygnału. No i wtedy wszystko wiem nt zasięgu i bezpiecznie mogę ustawiać model.

A zanik sygnału w locie jeszcze mi się nie zdarzył w locie, a odlatuje daleko. Czasami sie przytrafiało gdy model leżał w trawie, ale w tym przypadku to normalne.

 

1. latam szybowcami w skali 1:4 wiec potrzebuje pewny link do 1000m (wprawdzie nie koniecznie dwukierunkowy)

2. czy telemetria podaje sile sygnalu odbieranego przez odbiornik (oczywiscie rozumiem ze mogła by go pokazywac tylko w tedy gdy ma link dwukierunkowy. z tego co pamietam do frsky pokazuje sygnal odbierany przez rx i powrotny odbierany przez tx)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Latałem z odległościami ponad 1200m. Standardowo latam 500-900m - w zależności od warunków termicznych. Przy takich odległościach bardzo ważne jest ułożenie anten w modelu (a w sumie ich wyprowadzenie w modelu). Czasami trzeba stosować dłuższe anteny niż są w standardowym odbiorniku. A najbezpieczniejszy jest odbiornik GR32 z dwoma pełnymi układami odbiorczymi. Jak ginie sygnał z telemetrii to bezpieczniej jest zawrócić B)

2. Tak. Pokazuje w zakładce RF STATUS VIEW lub na logach w kompie (można sie podłączyć także w czasie lotu i sprawdzać w realtimie). Lub na urządzeniu z androidem jeśli masz zamontowany moduł Bluetooth.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasięgu to ponownie polecam taki artykulik: http://www.rc-networ...-Hott-Weatronic

 

i jak latasz daleko warto używać słuchawek. Komunikaty słowne są bardziej przyjazne niz pipnięcia aparatury. No i można o interesujące dane zapytać aparaturę. Ostatnio bardzo lubię pytać np. o aktualny czas...pomaga mi to nie zatracić sie w przestworzach. Czasami sie pytam o wysokość, czami o napięcie pakietów, czasami o siłe sygnału (szczególnie w nowym miejscu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

1. latam szybowcami w skali 1:4 wiec potrzebuje pewny link do 1000m (wprawdzie nie koniecznie dwukierunkowy)

2. czy telemetria podaje sile sygnalu odbieranego przez odbiornik (oczywiscie rozumiem ze mogła by go pokazywac tylko w tedy gdy ma link dwukierunkowy. z tego co pamietam do frsky pokazuje sygnal odbierany przez rx i powrotny odbierany przez tx)?

 

Przy odleglosci 500m nadajnik mx-20 z odbiornikiem GR-16 pokazywał 95% sygnału nadawczego i 90 % odbieranego więc odległości typu 1km nie stanowią problemu tym bardziej z odbiornikiem GR-32. Radio posiada zasięg ok 4km więc to 25% tego co można . Nadajnik pokazuje na bierząco jakość sygnału odbiorczego w obu kierunkach poza tym pierwsza ginie telemetria i radio o tym sygnalizuje , oczywiście model steruje się nadal więc wiadomo kiedy trzeba zawrócić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odleglosci 500m nadajnik mx-20 z odbiornikiem GR-16 pokazywał 95% sygnału nadawczego i 90 % odbieranego więc odległości typu 1km nie stanowią problemu tym bardziej z odbiornikiem GR-32. Radio posiada zasięg ok 4km więc to 25% tego co można . Nadajnik pokazuje na bierząco jakość sygnału odbiorczego w obu kierunkach poza tym pierwsza ginie telemetria i radio o tym sygnalizuje , oczywiście model steruje się nadal więc wiadomo kiedy trzeba zawrócić .

 

gdzie sprawdzasz sygnal nadawany (w jakim widoku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Jak już wcześniej pisałem zakupiłem nie dawno taki odbiornik http://cyber-fly.pl/pl/p/ODBIORNIK-GRAUPNER-GR-12SC-HoTT/2159 w weekend zakupiłem wtyczki i własnie siedze nad zarabianiem kabelków. Niestety natkonołm sie na mały problem. Chodzi mi o kolejność podłączenia przewodów bo w normalnych odbiornikach jest inaczej. Czy kolejność podłączenia jest taka od lewej plus, minus, sygnał ? U samej góry jest jeszcze oznaczenie + M - czy to sie tyczy wbudowanego regulatora? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi bo chciałbym jeszcze dziś go odpalić. Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko pięknie śmiga dioda gaśnie po zbindowaniu nie świeci sie na zielono jak w tych większych ale chyba tak jest. Teraz pozostała kwestia wyświetlania napiecia bezpośrednio z akumulatora. Czy ktoś z was ma to podłączone? Jakoś przeraża mnie myśl podlączenia 12V bezpośrednio do odbiornika. Z tego co zrozumiałem wystarczy podlutować się pod wtyczke wysokoprądową z regulatora i podłączyć sie pod kanał 5 + i - ? Nastepne pytanie to czy inne odbiorniki też mają taki bajer chodzi mi o te pełnozasięgowe. Jeśli już powiedzmy ze zaryzykuje i to podłącze to gdzie w nadajniku mam ustawić sygnał alarmowy zeby mnie ostrzegał np przy napięciu 10V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.