Skocz do zawartości

Graupner MX20 2,4GHz HoTT


Olecki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A czy można na jednym odbiorniku latać dwoma, czy trzema modelami? Tzn mam zbindowany odbiornik, powiedzmy taką 16stkę w szybowcu, wyciągam wpinam w spalinę, z karty ustawienia ładuje i śmigam, czy nie ma tak dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie dotyczące testowania lub użytkowania w nadajniku MX-20 pakietu zasilającego Lilo 1S6P 6000 3,7 V Tx.

Gabarytowo pakiet ten powinien się zmieścić w kieszeni nadajnika, istnieje też możliwość alternatywnego stosowania bateri NIMH lub LIPOL, mam jednak wątpliwości co do minimalnego progu napięcia zasilania . Nie znam charakterysytyki pojemność -napięcie tego pakietu i obawiam się czy osiągnięcie minimelnego progu alarmu wysokości napięcia nie włączy się np. 1/2 wyładowania pojemności patietu.

Pozdrowienia Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oryginalny pakiet GR to zmieniasz tylko typ baterii w menu basic settings i ustawiasz próg na 3,4-3,5V i masz dzień latania non stop. Próg nie wyłącza nadajnika tylko powoduje że nadajniki sygnalizuje niski poziom napięcia pakietu. Nadajnik wyłącza sie gdy pakiet całkowicie się rozładuje. Więc po alarmie masz jeszcze czas na wylądowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pomoc mile widziana. Kolega podrzucił mi do zaprogramowania nadajnik MX-20 i model F5J. Używam MC-4000 i wiem, że filozofia programowania MX-20 jest zdecydowanie inna od MC-4000. Zwyciężyła ciekawość i chęć poznania nadajnika tak kontrowersyjnie opisanego na tym forum. Zacząłem od przeczytania mocno okrojonej instrukcji PL. Braki doczytałem w instrukcji EN i zabrałem się do programowania. W trakcie programowania oczywiście wielokrotnie wracałem do obu instrukcji. Zaprogramowanie w MODE 1 podstawowych funkcji nizbędnych do ulotnienia elektroszybowca poszło o dziwo bardzo sprawnie. Wyłącznik silnika na przeł. 3 poz. CTRL9, 3 fazy lotu na CTRL10, klapy na CTRL8, motyl na prawym drągu. Ustawiłem wychylenia, trimy, limity itd. itp. dla każdej fazy i ..... poległem na prostej do uzyskania w MC-4000 funkcji która to nazywa się Fixed Value (stała wartość). Chodzi o to aby przy otwartym motylu włączenie silnika przełącznikiem CTRL9 spowodowało zamknięcie motyla. Skorzystałem z funkcji CONTROL SWITCH. Zdefiniowałem CONTROL SWITCH C1.Przypisałem w pierwszej kolumnie prawy drąg czyli Ct1, w następnej ustawiłem 100% (i nie tylko 100%, próbowałem z różnymi wartościami), następna kolumna to revers i w ostatniej przypisałem SW5. Chciałem w ten sposób zmusić kanał 1 do ustawienia się w określonej pozycji. Niestety to nie działa. Próbowałem również miksować CTRL9 z kanałem 1 ale najprawdopodobniej mix motyla sumuje się z moim mixem i wychodzą cuda. Gdzie tkwi błąd (poza moją niewiedzą oczywiście)? Chciałem dodać plik z ustawieniami ale pojawił się komunikat "nie masz uprawnień do wysyłania tego typu plików".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard,

 

Jak sie ciesze ze natrafiles na ten problem :) Bede mogl zrobic sobie ten mikser zeby ulatwic sobie zycie.

Ja bym to zrobil tak - pisze z "glowy" bo nie mam radia przy sobie i nie mam jak sprawdzic.

 

Poczatek podobnie jak ty czyli

CONTROL SWITCH

C1 | CTRL9 | -10% | => | SW5

wartsoc -10% powinna byc wartoscia w ktorej silnik sie zalacza na "pierwszy bieg". Najprosciej wziasc nastawe OFFSET z CONTROL ADJUST - bo to chyba bedzie to. SW5 bedzie niczym innym jak tylko mechnaicznym wlaczaniem i wylaczaniem tego przelacznika.

Po przeczyatniu tego ponownie stwierdzilem ze chyba prosciej bedzie zrobic z nastawami proponowanymi przez Ciebie czyli.

C1 | CTRL9 | -100% | <= | SW5

Czyli w pozycji wylaczonej nie dziala i zalacza sie w kazdej innej. Wczesniejsze nastawy pwooduja ze dpiero po uzyskaniu odpowieniego polozenia przepustnicy zalacza sie mikser (istotne przy spowolnieniu dawania "gazu").

 

Potem FREE MIXERS czyli miejsce gdzie powinnienes odnalezc odpowiednik Fixed Value z MPXa

M1 | | S->Cn1 | C1 | >>

Wartosc miksera duza (maksymalna), nie pamietam menu i co tam mozna wykonac i cos sie wybiera (chyba w OFFSETcie). Mikser z kanalem S, wydaje mi sie ze to jest to czego szukales. Dodaje zadana wartosc do sygnalu wyjsciowego, wykorzystywane w takich sytuacjach lub przy dodatkowych wylacznikach silnikow elektrycznych etc.

Przy zalaczonym C1 wlaczy sie ten mikser i zadziala. Gdybys chcial uzyskac dzialanie tego miksera w odwrotnej sytuacji to zamiast C1 wybierz iC1

Gdyby chowanie hamulcow przy tym mikserze mialo byc spowolnione, to juz nie ma tego jak obejsc trzeba wykorzystac dodatkowy spowolniony kanal zeby miec ciagle mozliwosc szybkiego chowania przy ladowaniu (wg mojego stanu wiedzy) drazkiem.

 

Mam nadzieje ze nie wproadzilem w blad, sprawdze moze dzis w domu dzialanie takiego miksera, gdybys sie nie uporal do tego czasu to przesle tobie. Nic nie obiecuje bo sam musze sie uporac z problemami sofwerowymi mojej MC-20 a sa nie male i wymagaja torche czasu i testow (na cale szczescie nie sa dla mnie kluczowe). Jak na razie widac oprogramowanie-moduly odpowiedzialne za telemetrie dzialaja lepiej w MX niz w MC, ale to temat na inny watek i jak wszytko sprawdze to umieszcze swoje spostrzezenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard,

 

Jak sie ciesze ze natrafiles na ten problem :) Bede mogl zrobic sobie ten mikser zeby ulatwic sobie zycie.

Ja bym to zrobil tak - pisze z "glowy" bo nie mam radia przy sobie i nie mam jak sprawdzic.

 

Poczatek podobnie jak ty czyli

CONTROL SWITCH

C1 | CTRL9 | -10% | => | SW5

wartsoc -10% powinna byc wartoscia w ktorej silnik sie zalacza na "pierwszy bieg". Najprosciej wziasc nastawe OFFSET z CONTROL ADJUST - bo to chyba bedzie to. SW5 bedzie niczym innym jak tylko mechnaicznym wlaczaniem i wylaczaniem tego przelacznika.

Po przeczyatniu tego ponownie stwierdzilem ze chyba prosciej bedzie zrobic z nastawami proponowanymi przez Ciebie czyli.

C1 | CTRL9 | -100% | <= | SW5

Czyli w pozycji wylaczonej nie dziala i zalacza sie w kazdej innej. Wczesniejsze nastawy pwooduja ze dpiero po uzyskaniu odpowieniego polozenia przepustnicy zalacza sie mikser (istotne przy spowolnieniu dawania "gazu").

 

Potem FREE MIXERS czyli miejsce gdzie powinnienes odnalezc odpowiednik Fixed Value z MPXa

M1 | | S->Cn1 | C1 | >>

Wartosc miksera duza (maksymalna), nie pamietam menu i co tam mozna wykonac i cos sie wybiera (chyba w OFFSETcie). Mikser z kanalem S, wydaje mi sie ze to jest to czego szukales. Dodaje zadana wartosc do sygnalu wyjsciowego, wykorzystywane w takich sytuacjach lub przy dodatkowych wylacznikach silnikow elektrycznych etc.

Przy zalaczonym C1 wlaczy sie ten mikser i zadziala. Gdybys chcial uzyskac dzialanie tego miksera w odwrotnej sytuacji to zamiast C1 wybierz iC1

Gdyby chowanie hamulcow przy tym mikserze mialo byc spowolnione, to juz nie ma tego jak obejsc trzeba wykorzystac dodatkowy spowolniony kanal zeby miec ciagle mozliwosc szybkiego chowania przy ladowaniu (wg mojego stanu wiedzy) drazkiem.

 

Mam nadzieje ze nie wproadzilem w blad, sprawdze moze dzis w domu dzialanie takiego miksera, gdybys sie nie uporal do tego czasu to przesle tobie. Nic nie obiecuje bo sam musze sie uporac z problemami sofwerowymi mojej MC-20 a sa nie male i wymagaja torche czasu i testow (na cale szczescie nie sa dla mnie kluczowe). Jak na razie widac oprogramowanie-moduly odpowiedzialne za telemetrie dzialaja lepiej w MX niz w MC, ale to temat na inny watek i jak wszytko sprawdze to umieszcze swoje spostrzezenia.

 

Dziękuję za zainteresowanie się problemem. Zrobiłem jak proponowałeś tzn. zdefiniowałem CONTROL SWITCH C1/ Ct9/+100% / rev / SW5 oraz zrobiłem FREE MIXERS M1/ / S>C1 / SW5 / . Ustawiłem krzywą -100% , Offset 0%, SYM.Efekt jest taki , że działa to ale tylko gdy w mikserze wstawię S>AI , S>EL , S>RU i S do wszystkich następnych kanałów czyli włączenie silnika zmienia pozycję lotek lub klap lub steru kierunku lub wysokość ale nie działa na kanał 1 i motyl ani drgnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, jedyne co na razie przychodzi mi do glowy to nie ten kierunek dzialania (znak offsetu lub wartosc krzywej) ale pewnie to przetestowales.

Jak masz czas i ochote to mozna tak sprawdzic.

Mikser S>12 i 12>C1 (tak na okolo, oczywiscie zachowujac odpowiednie wartosci i offsety)

 

W domu zrobie testy i dam znac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa, jedyne co na razie przychodzi mi do glowy to nie ten kierunek dzialania (znak offsetu lub wartosc krzywej) ale pewnie to przetestowales.

Jak masz czas i ochote to mozna tak sprawdzic.

Mikser S>12 i 12>C1 (tak na okolo, oczywiscie zachowujac odpowiednie wartosci i offsety)

 

W domu zrobie testy i dam znac

 

Robiłem to pośpiesznie przed wyjściem do pracy i testowałem z jedną krzywą i offsetem 0%. Po godz. 22:00, jak wrócę z pracy to potestuję . Korzystając z wolnej chwili zerknąłem do instrukcji i zainteresował mnie przykład nr2 ze strony 190. Jestem w pracy i nie mam na czym sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.