Skocz do zawartości

Odbiorniki dla Turnigy 9X V2 i klonów


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, robertus napisał:

Ale on ma wyjście ppm  bez bezpośredniego wyjścia PWM. Do obsługi serw musisz dołożyć moduł dekodera i nie robi się mało. Cześć odbiorcza to w tej chwili malutka cześć odbiornika. Resztę miejsca zajmują po prostu piny. Kup najzwyklejszy odbiornik 6kan i ściągnij z niego plastikowa obudowę oraz wylutuj piny i dolutuj przewody. Będzie mały - tak mały i lekki ze już się bardziej nie da.

 

Albo taki https://m.banggood.com/FlySky-FS-iA6-2_4G-6CH-Receiver-For-RC-Airplane-p-985684.html?rmmds=detail-bottom-alsolike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Dzięki za info, odbiornik ma być użyty w małym modelu na halę lub bezwietrzną pogodę. Spróbuję tak jak poradził Japim (wielkie dzięki ?), użyję iA6 i jak będzie trzeba to go odchudzę. FPV na razie nie wchodzi w grę, nie ten etap.

Jeśli chodzi o PPM to muszę dopiero na ten temat poczytać, ale widzę że to rozwiązanie skierowane raczej do multikopterów aniżeli do samolotów. Jeśli Ktoś miałby link do dobrego tutoriala na tematy związane z PPM to będę wdzięczny za podpowiedź. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transmisja danych między nadajnikiem a odbiornikiem odbywa się w pewnych bramkach. PPM to nic innego jak kolejne kanały 1 - 16 zakodowane jeden za drugim w jednej ramce. Inaczej tego nie da się wysłać . Nadajnik nie wysyła oddzielnie najpierw 1 kanału, potem 2 itd. Wszystkie je "sumuje" do jednego rodzaju informacji a następnie ją wysyła. Odbiornik odbiera tą paczkę i ją sobie decoduje i na jej podstawie odpowiednio ustawia kanał PWM dla serw. Aby uprościć sprawę w dronach wymyślono, że skoro wlaściwie silnikami steruje kontroler więc nie ma sensu wysyłać tych rozkodowanych danych z odbiornika do dużo potężniejszego kontrolera. Odbiornik odbiera sygnał czy to PPM czy Sbus czy co tam jeszcze. Wysyła to po jednym przewodzie do kontrolera a ten już obrabia sobie to co musi. Dzięki temu nie ma plątaniny przewodów i wszystko jest dużo lżejsze. Natomiast za kontrolerem można mieć już wyjścia PWM, Dshoty itd itp do sterowania ESC jak również serwami.

 

A ultra szybki manual jak przejść z PPM na sygnał serw wygląda tak:

https://www.aliexpress.com/item/4000073520891.html

 

H5d44a239262949aa971089b3accbc9eaj.jpg

 

I wersja ultra lite bez pinów:

https://www.aliexpress.com/item/32655437691.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odkopię temat.

 

Czy ktoś może polecić odbiornik AFHDS wersji pierwszej (nie 2A czy 3) pełnozasięgowy z wyjściem PPM?  Do 2A i nowszego jest tego multum ale nie mogę wyłapać co jest kompatybilne z pierwszym protokołem.

 

Mam taki zestaw i działa ale potrzebuję odbiornika PPM.

 

162648.jpg.6d1d419987bd14befe833cdacc80f4e9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz dlaczego nie możesz znaleźć?

Być może ppm potrzebujesz do jakiegoś sprzętu z kilkoma silnikami?

No to moje doświadczenia z tym linkiem w q450 i q250 są takie, że po uzbrojeniu silników, podczas pracy esc, zakłócenia ubijają link w losowych momentach i bez reguły odległości. Testowane z kk i jakimiś dziwnymi mikserami do quada z pwm.

Zawsze możesz zrobić /kupić sumator pwm2ppm.
Ale ja bym się zastanowił nad zmianą linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, trochę racji masz. Potrzebuje link do FC ale nie do koptera tylko auta. :) W tej chwili mam link Assana z sumatorem PWM2PPM. Z tym, że właśnie chcę pozbyć się niepotrzebnych elementów w tym pojeździe. Wpadła mi w ręce fajna aparatura pistoletowa z niezłym komputerem ale 27MHz. Chciałem do niej upchnąć ten lik Flysky, zupełnie by mi wystarczył. Mam jeszcze moduł Frsky DFT i odbiorniki PPM ale trochę szkoda mi go do apek samochodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błażej sprawdź ten moduł z tym nadajnikiem 27MHz czy  zadziała. Czasem impulsy ze starych nadajników nie pasujące do tego modułu 2,4GHz. Kiedyś coś takiego przerabiałem ale nie ze wszystkimi nadajnikami zadziałało. Może być potrzeba dorobić jakiś inwerter.

Robert na foto widać tylko jakim sygnałem chcesz modulować moduł 2,4 GHz w nadajniku. System AFHDS kiedy powstawał chyba nie przewidywał wyjścia PPM. Ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, ja to już mam przetestowane. Komputer nadajnika doskonale współpracuje z tym Flysky. aparatura jest stosunkowo młoda, ma całkiem dużo funkcji.  Ma modulowanie PPM i PCM.

 

a095328.thumb.jpg.f3d85b5733f687aaa298b74a18443845.jpg

 

Tak czy siak przerabiam ją na 2.4GHz z tym modułem. Jak nie znajdę dobrego odbiornika PPM płakać nie będę. Te odbiorniki FS-GR3 są malutkie, idealne do mikrusów.

 

W nadajniku Hayabusa, w którym pracuje teraz Assan, mam zrobioną kieszeń i mogę sobie bezboleśnie wymienić moduł na DFT i zastosować odbiornik PPM.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, ten moduł jest w wielu apkach samochodowych różnych marek  i te odbiorniki 3 kanałowe też są sprzedawane pod różnymi brandami. Stosuję 2.4GHz do modeli aut od ponad 12 lat. Odkąd kupiłem moduł Assana w futabowskim standardzie i odbiorniki. Jak latałem to podpinałem go do parapetu a jak jeździłem to wkładałem do przerobionej Hayabusy. I nic się nie działo. 

 

Chociaż pomysł z 433 nie jest zły. Moja pierwsza samoróbka była na tej częstotliwości. Jak odpalałem nadajnik to nikt w okolicy, i ja też, nie mógł otworzyć albo zamknąć pilotem samochodu.  :)

 

Może wróćmy do tematu. Dalej poszukiwany jest sprawdzony odbiornik z wyjściem PPM do pierwszego standardu AFHDS.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, kompletuje graty do samolotu Ultimate NAC. Zastanawiam się nad kupnem sterowania i myślę zakupić Turnigy 9x. Tylko z tematu wynika że odbiornik który jest razem z aparaturą jest troszkę duży. Poza tym chciałbym być pewien że mogę użyć odbiornika zamiennika np. Flysky. Tak przynajmniej zrozumiałem w tym temacie. Czy ktoś może zasugerować jakiej marki odbiornik mógłby się sprawdzić w tym modelu? i które konkretnie pasują do tej aparatury bo na pewno wolałbym dokupić do innych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.