Skocz do zawartości

Porównanie depronów 6mm z różnych źródeł


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, mayster8405 napisał:

Płyta jest sztywna

zapraszam do mojego tematu Cessna AGwagon.. model studyjny .opisywałem tam te płyty

 

2 godziny temu, mayster8405 napisał:

Papier rdzienia  trzyma się  mocno i na pewno nie jest to rodzaj taśmy klejącej.Zdjęcie warstwy papieru jest możliwe. Płyta jest sztywna.

z tym trzymaniem to jest bardzo różnie...klejąc należy robic nity klejowe- robiłem to wykałaczką.. kleiłem CA,  klejami PWA, i  epo 5minutowym i  robionym z Ep 53.Da się kształtować po podgrzaniu. Do lakierowania  tylko  akryle czy poliuretany  na bazie wody. Moim zdaniem  dobry materiał kostrukcyjny a w połączeniu z balsą, sklejką bardzo dobry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rzecz że nazwy nie ma? W sklepie,  pani  nazwa depron na papierze nic nie mówiła, ale jak powiedziałem że chodzi o płytę FOAM wskazała mi je.

 Co do wagi; płytę już trochę zużyłem i wymiar 70x56miał  ma wagę 186gram. / 70x100cm/ Na 5-kę i 8-kę specjalnie nie zwracałem uwagi ale chyba cena najgrubszej była chyba ok 55zł.Jeszcze raz wrócę do papieru na płycie; klej mocno trzyma pianki ale jest możliwe zerwanie tej warstwy  co ułatwi wyginanie.. Papier ładnie przyjmuje farbę akrylową jak i taśmę samoprzylepną bo powierzchnia jest gładziuteńka i matowa. Elementy kleiłem jak wspomniałem uniwersalnym UCHU i po wyschnięciu zrobiłem poprawkę Soudalem 66A.

Sklep to sklep z materiałami plastycznymi  dla artystów malarstwa, farby, pędzle, ramy i itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 11.07.2023 o 10:29, Krzysztofus napisał:

Pianka bardzo wytrzymała,

O czym mówisz - o Depronie czy Pichler super board? 

Patrząc na własności Pichera - wydaje się super. Jedynie cena  >100 zł/m2 trochę  daje do zastanowienia. I płyta mogła by być większa.

Depron Jerzego  to 12-14 zł /m2. Ciekawe jak go ocenia, bo nie wszystko złoto ....

Myślę że jeden i drugi materiał znajdzie zastosowanie, Ciekawe czy ktoś już zrobił z Pichlera model do 3D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zerknąłem na all.... paczka wychodzi 280 ziko, to całkiem spoko cenka. Pytanie jak on się ma do np depronu z Cas..... marki Diall. Osobiście zbudowałem już kilka modeli z Diall-a i jest całkiem spoko, no może grubość pozostawia do życzenia,bo budowałem dwie identyczne pokrywy silnika do RWD 5 by Skazoo i w jednej sztuce zabrakło grubości jednej płyty,bo kleiłem warstwowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro jedna z firm sprzedaje na sztuki 6 i 9 mm:

https://allegro.pl/oferta/depron-plyta-modelarska-6mm-60x80cm-13306301863

 

inna ma też depron 3mm ale w "okrutnych" paczkach (>300 zł)

 

 

35 minut temu, robertus napisał:

Depron to depron

...różni się , chociażby gęstością. Płyty Dialla - różniły się , najgęstsza była płyta  3. Pomiędzy 6 i 9 była już mniejsza różnica. Jak to wpływa na budowę modelu- to może powiedzieć ten kto dużo buduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RobRoy napisał:

O czym mówisz - o Depronie czy Pichler super board? 

Patrząc na własności Pichera - wydaje się super. Jedynie cena  >100 zł/m2 trochę  daje do zastanowienia. I płyta mogła by być większa.

Depron Jerzego  to 12-14 zł /m2. Ciekawe jak go ocenia, bo nie wszystko złoto ....

Myślę że jeden i drugi materiał znajdzie zastosowanie, Ciekawe czy ktoś już zrobił z Pichlera model do 3D ?

Miałem na myśli Pichler super board. Jak wspomniałem, jest idealny na esiaka, epp wysiada. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, a ja piszę że depron to wzorzec. Jak ten wzorzec 1m przechowywany w seve pod Paryżem
Wszystkie inne pianki porównujemy zawsze do oryginalnego depronu, więc jak ktoś ma okazję dorwać depron to niech się nawet nie zastanawia.

Inne pianki to nie jest depron, co je łączy to to, że są XPS. Każdy ma nieco inne właściwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RobRoy napisał:

inna ma też depron 3mm ale w "okrutnych" paczkach (>300 zł)

Tylko, że w tym kartonie jest 40 szt. 1250x800...

 

Jak oceniam?

Biały, gładki, tnie się ok, klei się ok, wytrzymały jak depron, waga gotowego modelu... nie wiem, jeszcze bieżącego nie skończyłem :)

Poprzedni, 1 m rozpiętości, waga do lotu ok. 600 gramów.

funtonow.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z depronem jest taki ... że chyba nigdy go nie mialem w rękach... 😉  dlatego pytam o porównanie. Zostało mi jeszcze troche XPS Diall. Musi wystarczyć. Najwyzej di jakiegis 3D poszukam mocniejszego materiału.

Jerzy - z jakich planow robileś tego Antka. Stoi taki oryginał przy targowisku w Oświęciumiu . Będzie gdzie podpatrzyć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu powyżej to Funtonow. Plany i budowy na forum:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?3815241-Funtonov-a-simple-Antonov-An-2-Depron-bushplane

 

A oryginał to widać tutaj (kadr z filmu nie najwyższych lotów) pt. "Wysokie loty".

AN-2.jpg.8dde4b346a011d8286eaa3abe92a8a93.jpg

Antek SP-FMA w malowaniu z lat 1976 - 1985.

W takim malowaniu na wiosnę 1981 roku przyleciał do Aeroklubu Bydgoskiego dla sekcji spadochronowej.

Na pionowym i pod kabiną był napis "Stomil", nasi przechrzcili go na "tomi" :) 

tomi.jpg.2978679fdb291dad03d32d2b22f2569a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funtonow...

Te plany znam, czekają na odpowiednią chwilę.

Twój jest bez slotów. Ładniejszy od oryginału. A kapcie to chyba z Fun Cuba ? 😉

Latał już ? Możesz coś powiedzieć o nim ?

...................

Jedno jest chyba pewne - XPS Diall, czy te o których tu była mowa są chyba znacznie lepsze od podkładów (zielonych) . Jest zatem z czego budować, jeżeli ktoś będzie miał ochotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RobRoy napisał:

Funtonow...

[...]

Twój jest bez slotów.

Ale w Funtonowie, wg oryginalnych planów nie było slotów.

Może masz na myśli Buschtrottel tego samego autora.

Buschtrottel.jpg.e1041435a5b6eedfa84948e955119955.jpg

 

Godzinę temu, RobRoy napisał:

kapcie to chyba z Fun Cuba

Oczywiście :)

 

Godzinę temu, RobRoy napisał:

Latał już ? Możesz coś powiedzieć o nim ?

Latał.

Wrażenia? Latam słabo, więc moje opinie nie są miarodajne  😇

Skrótowa wersja dramatu zwanego oblotem:

 

- #1 śmigło 9x5 - leci na rzęsach

- #2 śmigło 10x5 już lepiej

- #3 śmigło 10x5, na lotkach expo 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam ... jeżeli to jest słabo, to ja w ogóle nie latam 😉

Podoba mi się jak lata - model który potrzebuje mało miejsca. Boisko sportowe wystarczy, a mam do niego 300m.

Zacznę jednak od Trottla bo ma część  wyciętych elementów.

Ja latam modelami na Expo 60- 70 % bo tak mi pasuje.... na razie, i 50 % wychyleń.

Ale czuje że mi już brakuje i zwiększam ustawienia i zmniejszam expo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirki i Wigury obok targu - jest tam Bistro Kastel, a za nim płatny parking i na tym parkingu stoi i pewnie tam zostanie ;-).

 

4 godziny temu, pjk11 napisał:

Powaznie? Dawno na na targu nie bylem

Żwirki i Wigury obok targu - jest tam Bistro Kastel, a za nim płatny parking i na tym parkingu stoi i pewnie tam zostanie ;-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.