Skocz do zawartości

Ile waży klej ?


wiejski

Rekomendowane odpowiedzi

To pytanie chodziło za mną już od dłuższego czasu, a jako, że powróciłem do składania Extry 300 (w której "uważam na klej") to postanowiłem to sprawdzić :D

 

Obiektem badań są dwa kawałki balsy o jednakowych wymiarach (wytłoczki po laserowej wycinance), pochodzące z jednej deski.

Do pomiaru użyłem wagi z dokładnością do 0,1 graina/grana (nie mylić z gramami). Przypomnę, że 1 grain równa się 1 grain =

64.79891 milligrams.

 

Masa początkowa obu kawałków ;

5.9 Grain [gr] =

0,382313569 Gram [g

Masa kawałka po posmarowania klejem CA średnim, ważone po około 15h w temperaturze pokojowej:

7.3 Grain [gr] =

0,473032043 Gram [g]

Czy to dużo czy mało zostawiam waszej ocenie, Mi się wydaje, że napewno różnice na całym modelu nie są kosmiczne, ale coś zawsze da się urwać. Poniżej załączam fotki abyście mogli zorientować się o jaką ilość kleju chodzi. Zdjęcie na tle zeszytu w kratkę, jedna kratka 5mmx5mm.

Ps. A wy macie jakieś doświadczenia jeśli chodzi wagę kleju ?

post-9632-0-75979900-1380633961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na to przymykam oko. Co innego żywica zalewająca wszelkie łączenia, a co innego CA, który i tak paruje. Argumenty typu: bo jeszcze trzeba dodać klej do wagi modelu, jakoś do mnie nie przemawiają, chyba że wszystko jest wyżyłowane do regulaminu zawodów i trzeba się pilnować na każdym kroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem cały w tym, że chcąc być obiektywnym trzeba brać różne rodzaje balsy.

W lekką klej wsiąka lepiej niż w twarda. Nie wspominając o tym, że jedna deska ma miejsca bardziej i mniej sprzyjające chłonięciu kleju.

Zdecydowana różnica jest też w technice. Można balsę lekko zwilżyć - tak robię gdy trzeba mi twardszego miejsca do połączenia z innym elementem.

Można też deskę tak nasączyć, że zrobi się laminat "cyjanoakrylowobalsowy". Coś wspaniałego np. pod wkręty.

 

To temat dobry na doktorat. Jednym modele esa tyją od CA i "zalewają" każde uszkodzone miejsce a inni po prostu kleją i cieszą się piankami w dobrej formie i dobrej wadze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi zależy na tym ile z kleju pozostanie na materiale po odparowaniu i wyschnięciu. Bo co wsiąknie w miękką balse to zostanie na zewnątrz twardej. Chodzi o to ile z kleju zostanie kleju. Czyli ważymy mokrą plamę i potem suchą. I można sobie średnią liczyć o ile na kleju wzrosła waga modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Koledzy, stara szkoła modelarska mówi, że: klej najlepiej trzyma jak go ni ma...i tym sposobem wykonane modele są i lekkie, i ładne, i wytrzymałe.

I nie tylko modelarska zasada tak mówi. Spoiny powinny pracować na ścinanie - im cieńsza warstwa spoiny tym mniejszy gradinet naprężeń ścinających i spoina pracuje wówczas w warunkach zbliżonych do ideału.

 

No niestety o 20 g. Albo i nieco więcej, bo wiąże wodę z otoczenia. Klej CA swoje waży.

....

Nic więcej - woda jest tylko inhibitorem procesu, nie ulega wbudowaniu w strukturę spoiny.

 

Z CA nic nie odparowuje?

Niestety nic spoina waży tyle ile klej przed związaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nic więcej - woda jest tylko inhibitorem procesu, nie ulega wbudowaniu w strukturę spoiny.

 

 

 

 

Trudno mi się z tym zgodzić. Cyjanoakryle polimeryzują w czasie wiązania, i coś musi strukturę wypełnić, inaczej ciągle byłyby cieczą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.