Skocz do zawartości

Mój PZL P-24 "Puławski" z modelesuchocki.pl, opis budowy, loty


Rekomendowane odpowiedzi

Miło mi że liczba odwiedzin tematu nie maleje. Będę więc go prowadził dalej rejestrując ciekawe wydarzenia i spostrzeżenia związane z moim modelem.

 

A na razie wymiana "bateryjki" i hop w powietrze  :)

 

post-5634-0-17558900-1403642544.jpg

 

 

Trochę wnerwiony brakiem na rynku pakietów Foxy których do tej pory używałem, zmieniłem producenta pakietów na Zippy 35C 4500mAh. Wymiarowo i wagowo są takie same a sprowadzane przy pomocy Kolegi klubowego sporo tańsze. Używam ich dość intensywnie od ponad miesiąca - na razie jest dobrze.

 

post-5634-0-89333000-1403642810_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tą niedzielę byłem w  Dęblinie. Niestety warunki były ciężkie i tylko pięć modeli było wystawionych na płycie a tylko dwa miałem okazję sfotografować w locie:

 

post-5634-0-13456100-1403774650_thumb.jpg

 

post-5634-0-04603600-1403774651_thumb.jpg

 

 

Przy okazji na lotnisku spotkałem producenta makietowych śmigieł "Biela". W skrócie wniosek z rozmowy i tego spotkania jest taki, że najważniejszą rzeczą w śmigle oprócz poprawnego profilu jest sztywność końcówki śmigła. Śmigła APC mają niestety podatne końcówki, które obniżają sprawność śmigła. Podobno różnice w sprawności dochodzą nawet do 10% na niekorzyść śmigieł wykonanych z plastiku - wada ta zwiększa się wraz z wymiarem śmigła. Dlatego próbnie zamówiłem do swojego PZL -a nowe śmigło drewniane 18x8  XOAR EP ("Biela" nie posiada takich).  Mam je otrzymać dzisiaj.  Jestem ciekawy co pokażą pomiary - 10% to by było b.dużo.

 

 

post-5634-0-20855100-1403775403.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamontowałem nowe śmigło 18x8 do modelu i dokonałem pomiarów przy naładowanych na 100% pakietach:

 

post-5634-0-99703400-1403867951_thumb.jpg

 

porównanie śmigieł APC i XOAR. XOAR ma chyba większą powierzchnię roboczą przy końcówce. Końcówka ostra i sztywna. XOAR jest też sporo lżejszy i idealnie wyważony.

 

post-5634-0-40782600-1403867957_thumb.jpg

 

model z nowym śmigłem

 

 

Dla przypomnienia przy moim APC 18x8  i prądzie 55A napęd dawał ciąg statyczny 5,4 kg

 

Nowe śmigło po uruchomieniu pobrało od razu prąd 60 A i dało ciąg 6,4 kg. Obniżyłem więc max. gaz do 80% i teraz przy prądzie 52 A mam ciąg statyczny 6 kg.  Dokładnej regulacji dokonam na lotnisku, jak sprawdzę model w powietrzu.

 

Nowe śmigło jest faktycznie sprawniejsze - przy trochę mniejszym prądzie uzyskuję sporo większy ciąg. Przy połowie gazu prąd silnika wynosi 22 A a ciąg statyczny 3,2 kg. Chyba polubiłem tego XOAR-a. Cenowo wychodzi o 10 zł drożej, ale za to jaki efekt .............Ile to energii marnowałem do tej pory

 

Na ucho wydaje mi się też, że napęd pracuje lepiej. Wydaje stały pojedynczy dźwięk, podczas gdy w APC dźwięk był nieczysty z dołączonym "furgotem"  na max. obrotach.

 

Resztę sprawdzę w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xoar jest ok, ale ja polecam Ci sprawdzić jeszcze śmigła Fiala. Są w podobnych cenach, ale w przypadku klasyków, do jakich bez wątpienia zalicza się P11/P24 mają niezaprzecalną zaletę - ładniejszy kształt, mniej sportowy, bardziej tradycyjny. Wyważenie jest na wysokim poziomie, to piękne śmigła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszym pikniku modelarskim Radawiec 2014, PZL P.24 "Puławski" otrzymał pierwszą nagrodę za najładniejsze "Polskie Skrzydła" . Konkurencja była zacna samych PZL P.11 było dwa. Był Karaś i Łoś, RWD 5. AN2, Wilgi, Wicherki, Prząśniczka oraz polskie szybowce, Nagrodę przyznawali w głosowaniu Koledzy modelarze uczestniczący w pikniku.

post-5634-0-92226500-1403983012_thumb.jpg

 

Moja ekipa startowa:

 

post-5634-0-19374200-1404203170_thumb.jpg

 

A oto film z lotów modelu, nakręcony fachowo przez mojego Kolegę Grzegorza - dzięki Grzegorz. Film jest z oryginalnym dźwiękiem i szczegółowym komentarzem prowadzącego loty Kolegi Pietki. 

Przestrzeń lotu była czasowo ograniczana przez spadochroniarzy i latające szybowce. Lotnisko z racji pikniku zostało zwężone, a boczny wiatr wiał w kierunku na publiczność. Dlatego postanowiłem raczej nie szaleć modelem a bardziej zaprezentować go w powietrzu, latając niżej dla osób chcących zrobić zdjęcia.  Na filmie widać  zwrotność modelu (dwa ostre zawroty w lewo, pierwszy trochę rozłożony na raty :) ), która czasami jest godna akrobata. Start i lądowanie z bocznym wiatrem.
Serdecznie zapraszam:
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, gratuluje, nagroda jak najbardziej zasłużona. Bo w mojej opinii liczy się nie tylko wygląd modelu, ale również wygląd w locie, który powinien odwzorowywać oryginał. Stad też nie głosowałem na kilka modeli, które były piękne, ale nie latały, albo latały w sposób, który mnie nie przekonał.

Drugim modelem, który wzbudził mój podziw był AN-2, nie pamiętam, kto był konstruktorem. A trzecim Korsarz Bartka Piękosia, ale on się do Polskich Skrzydeł nie kwalifikował. A szkoda, bo latał przepięknie. Myślę, że jeśli Bartek zdecyduje się na coś polskiego, to za rok będzie ciekawie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

 

gratuluję nagrody !!! Zdecydowanie zasłużona.

 

Co do pakietów będziesz zadowolony. Używam 8 szt Zippy Compact 35C 2200 mAh 3S drugi sezon i.... nic - po prostu latam. Czas lotu jak w zeszłym roku, wchodzi tyle samo mAh i żaden nie spuchł, mimo że jeden model drenuje je na gaz max na 40-42A (1 pakiet). Pytałem paru użytkowników zarówno z samolotów makietowych, 3D jak i helików - 4 zadowolonych oprócz mnie.

 

Z śmigłami, to mnie prekonałeś! Testowałem na hamowni 10" APC i Xoara i APC wypadało trochę lepiej. Ale Twoje argumenty i wyniki mówią same za siebie. Sądzę, że od 14" już będę używał tylko Xoara. Muszę jeszcze tylko poczekać na modele pod takie śmigła. Na razie są silniki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,

 

gratuluję nagrody !!! Zdecydowanie zasłużona.

 

Co do pakietów będziesz zadowolony. Używam 8 szt Zippy Compact 35C 2200 mAh 3S drugi sezon i.... nic - po prostu latam. Czas lotu jak w zeszłym roku, wchodzi tyle samo mAh i żaden nie spuchł, mimo że jeden model drenuje je na gaz max na 40-42A (1 pakiet). Pytałem paru użytkowników zarówno z samolotów makietowych, 3D jak i helików - 4 zadowolonych oprócz mnie.

 

Z śmigłami, to mnie prekonałeś! Testowałem na hamowni 10" APC i Xoara i APC wypadało trochę lepiej. Ale Twoje argumenty i wyniki mówią same za siebie. Sądzę, że od 14" już będę używał tylko Xoara. Muszę jeszcze tylko poczekać na modele pod takie śmigła. Na razie są silniki :).

Dziękuję wszystkim za gratulacje !

 

Przy małych średnicach śmigieł to chyba nie ma takiej różnicy bo oba śmigła są wystarczająco sztywne. Ja testowałem 18 gdzie drewno jest wyraźnie sztywniejsze a końcówka śmigła cieńsza niż APC - mówię o krawędzi.

Dzięki za dobre wiadomości o pakietach Zippy . Mój model jest tak opomiarowany że będe szybko wiedział gdyby z pakietem zaczynało być coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B.ładne i profesjonalnie zrobione zdjęcia autorstwa Krzysztofa Szulowskiego. Takich zdjęć Krzysztof wykonał więcej, więc PZL P.24 "Puławski" otrzymał świetną dokumentację z lotów. Serdeczne dzięki Krzysztofie za zdjęcia i ich udostępnienie. :)

 

 

post-5634-0-11601800-1404225070_thumb.jpg

 

 

post-5634-0-15371800-1404228921_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć że PZL P.24 "Puławski" jak do tej pory okazał się modelem bardzo szczęśliwie latającym. Poza koniecznością wzmocnienia podwozia w odciągi i jednej jego naprawie spowodowanej zablokowaniem  koła przez poluzowany opływowy "but", jak do tej pory modelowi nigdy nic nie zagroziło. Mało tego raz zgubiłem jedną śrubę od zastrzału (ale to chyba raczej na ziemi) i wykonałem modelem akrobację przy nie dokręconych z mojego gapiostwa śrubach mocujących skrzydła do kadłuba (dlatego tak nie lubię, gdy ktoś zadaje mi pytania gdy składam model - nie mam podzielnej uwagi niestety). Model mi to jednak wybaczył. Myślę więc, że należy mu się "antykrecik" którego nie będę na modelu ze zrozumiałych względów umieszczał,  ale sam obrazek mogę tu zamieścić:

 

 

post-5634-0-93362300-1404561760.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.