Skocz do zawartości

Zefirek, Sky surfer, Wicherek itd. czyli moje pierwsze zmagania z modelarstwem


Jacek T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za rady.

 

Ja niestety nie mam co rozmontować, więc drut muszę kupić na allegro. Czy taki nadaje się do zrobienia wycinarki: http://allegro.pl/drut-oporowy-kanthal-0-8-mm-szpulka-100g-ok-27m-i5423912621.html ? Przy okazji jeśli chodzi o ładowarkę, to Pan, któremu ją oddałem, zwrócił mi ją mówiąc, że nic w niej nie zauważył i żebym ją przetestował i jeśli coś będzie nie tak to mu ją oddam i on ją naprawi. Więc wczoraj spróbowałem rozładować lipola 3s, ku mojemu zadowoleniu wcale się przy tym tak bardzo nie nagrzała i bez problemów dokończyła proces rozładowywania, jednak na jednej celi  napięcie wynosiło ok. 3,4V, a na innej ok. 3,15V. Podłączyłem balancer czy jak to się tam nazywa. Czy to normalne że ładowarka tak rozładowuje?

 

Pozdrawiam,

 

Jacek T

 

PS. Co robi ładowarkę jeśli uruchomi się opcję storage? (domyślam się że przygotowuje akumulatory do przechowywania ale wolę się upewnić)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

 

PS. Co robi ładowarkę jeśli uruchomi się opcję storage? (domyślam się że przygotowuje akumulatory do przechowywania ale wolę się upewnić)

 

 

Dokładnie tak, używamy tej opcji praktycznie po każdym rozładowaniu pakietu. Zwiększa to jego żywotność.

A te różnice na celach to niedoskonałości pakietu, raczej tak ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Storage to nic innego jak naładowanie/rozładowanie pakietu do ~50-70% (3.8-3.85v na celę) , jeśli latasz często nie musisz tego robić ale warto bo:

- Przedłużasz jego żywotność.

- Jak będziesz chciał polatać to wystarczy naładować juz tylko połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Obecnie muszę na kilka dni przerwać prace nad modelami ponieważ wszystko jest spakowane i czeka na przewiezienie do domku letniskowego.

Pozdrawiam,

Jacek T

PS. Poza tym we wtorek przyjechał do mnie z modelarni aeroklubu ten jegomość:

post-13571-0-26653000-1435307069_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obecnie jestem w Janowie i już rozpakowałem modelarnię. Niestety podczas rozpakowywania odkryłem, że pękła izolacja na antenie od odbiornika. Czy mógłbym ją odlutować, skrócić i przylutować? Poza tym podczas ostatnich lotów sky surfer bardzo ucierpiał (odłamał się dziób oraz pękł zawias od steru kierunku). Na lotnisku zostały dokonane prowizoryczne naprawy, które pozwoliły na dalszą zabawę jednak teraz trzeba to zrobić porządnie. Przy okazji napraw planuję zrobić kilka modernizacji i teraz chciałbym prosić o zaopiniowanie moich pomysłów.

- po pierwsze, zamierzam zmienić mocowanie akumulatora na takie, które będzie bardziej amortyzowało uderzenia (powody: akumulator ledwo się mieści w przegródce oraz zaczął uszkadzać ściankę oddzielającą go od ciężarka) w ramach tej modernizacji zamierzam usunąć przegrodę oddzielającą akumulator od reszty elektroniki oraz zrobić coś takiego:

post-13571-0-69458700-1436271883.png

- po drugie, chcę zrobić jakąś półkę na odbiornik oraz otwór na antenę żeby jej znowu nie uszkodzić,

- po trzecie, chciałbym zrobić nową kabinkę, która umożliwiłaby zamontowanie kamery,

- oraz zastanawiam się czy by nie obkleić dziobu srebrną taśmą.

Podczas reanimacji syk serwera chyba postaram się ulotnić zefirka, którego rok temu budowałem, (ponieważ jakoś tak wyszło, że w końcu żadnego nie oblatałem i jeden został uszkodzony (odłamał się statecznik i zostało uszkodzone poszycie skrzydła) natomiast drugi czeka na elektronikę i oblot).

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę. Wczoraj przylutowałem antenę do odbiornika, ale nie jestem pewien czy dobrze to zrobiłem.

Poniżej załączam zdjęcie:

post-13571-0-80511800-1436812191_thumb.jpg

Czy jeśli jest tam jakieś zwarcie to odbiornik może się spalić?

Pozdrawiam,

Jacek T

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń starą cynę, odsysaczem albo plecionką, np kawałkiem ekranu z przewodu koncentrycznego Ta co masz na płytce jest bezołowiowa i źle się lutuje, wymaga wysokiej temperatury. Polutuj zwykłą cyną, użyj topnika, np kalafoni, kosztuje grosze, zdecydowanie poprawia lutowanie, a pudełko za 3zł wystarczy amatorowi na 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Odbiornik już działa. Chciałem oblatać zefirka, ale rzuciłem nim bez śmigła i skrzydłom się to nie spodobało, ponieważ popękało poszycie przy laminacie i lotka się naderwała (a akumulator postanowił zaatakować pierwszą wręgę, ale na szczęście nic jej nie zrobił). Model naprawiony jednak teraz zabrałem się za wycinarkę do styropianu (nie wróżę pierwszym skrzydłom długiego życia). Kupiłem do niej całą szpulkę drutu oporowego (mogłem kupić metr, ale chciałem dostać drut nawinięty przez maszynę żeby nie był „pomięty”) jednak drut jest nawijany ręcznie i nie jest on idealnie prosty :(. Poza tym lutownica nie może go nagrzać wiec wymienię go na zwykły drut miedziany (tak mi doradził wujek). Przy okazji chciałbym się zapytać, czym ciąć laminat (ciąłem płytkę stykową piłą włosową i prawie starłem ząbki z prawie nowego brzeszczotu.

Pozdrawiam,

Jacek T

PS. Jak wyprostować drut o średnicy np. 1,5 mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę, ten sposób znam, ale jak zniszczę klamki w domu, to raczej będę miał „małe” problemy. Poza tym, okazało się że lutownica nie może nagrzać też drutu miedzianego. A ładowarka postanowiła, że poznęca się nade mną i co chwilę pokazywał się komunikat, że dałem jej zły zasilacz (wcześniej nie było tego problemu) jednak kiedy uruchomiłem szybkie ładowanie, to problemy ustały (ładowała chyba ze dwie godziny). Oraz najważniejsza informacja. Dzisiaj był oblot zefira. Tak jak myślałem, wznios jest za mały, a lotki nie wyrabiają. Skrzydło zniszczyłem w którymś z kolei locie (na chwilę włączyłem najwyższe obroty silnika, przez co lot miał długość ok 20-30m i był najdłuższy). Wcześniej model odbył jeszcze kilka krótkich i krzywych lotów, podczas których nie było żadnych uszkodzeń. Uważam, że zmiana skrzydeł na takie, które będą miały większy wznios i nie będą miały lotek, załatwi problemy związane z torem lotu. Oprócz skrzydeł, ucierpiał też odbiornik (antena znowu się urwała, ale znalazłem kalafonię i chyba kupię jakiś tani odsysacz), jednak nie straciłem zasięgu.

Poniżej zdjęcie modelu po oblocie (z boku jest moja młodsza siostra z psem).

post-13571-0-37888100-1437594267_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj był oblot zefira. Tak jak myślałem, wznios jest za mały, a lotki nie wyrabiają. Skrzydło zniszczyłem w którymś z kolei locie (na chwilę włączyłem najwyższe obroty silnika, przez co lot miał długość ok 20-30m i był najdłuższy). Wcześniej model odbył jeszcze kilka krótkich i krzywych lotów, podczas których nie było żadnych uszkodzeń. Uważam, że zmiana skrzydeł na takie, które będą miały większy wznios i nie będą miały lotek, załatwi problemy związane z torem lotu.

Skąd takie wnioski? Możesz rozwinąć, bo  jakieś dziwne są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wnioski to skrzydła miały za mały wznios i trzeba je wymienić (długo je suszyłem (po sklejeniu ich razem) z podłożonymi podpórkami na ich końcach, ale kiedy oparłem je o ścianę to wznios się zmniejszył). Jeśli chodzi o lotki to rzeczywiście to czy będą czy też nie ma wpływu na tor lotu. Oczywiście nie wykluczam, że trzeba będzie jeszcze skorygować skłon i wykłon silnika.

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może jakiś film z latania? Bo ja w motoszybowcu podobnych rozmiarów i masy przy tej wielkości lotkach kilka beczek z rzędu robiłem. Może w aparaturze masz end pointy ustawione albo coś?

 

A zamiast powiększać wznios, dorób mu winglety (uszy). Wyjdzie na to samo mniejszym nakładem pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady jednak wolę zrobić nowe skrzydła. Filmu nie mam, ale i tak Internet, którego używam nie pozwoliłby mi na jego załączenie. W aparaturze za wiele nie przestawiałem (nie za bardzo rozumiem to co jest napisane w instrukcji o tych bardziej zaawansowanych opcjach). Dzisiaj ciocia przywiozła mi transformator oraz ściemniacz, więc pewnie w przyszłym tygodniu spróbuję cos wyciąć (jednak są to rzeczy pożyczone od wujka i będę musiał je oddać po wakacjach, więc chciałbym się zapytać czy ktoś zna jakiś dobry i tani transformator, który byłby w stanie nagrzać drut oporowy o długości do 1m). Wczoraj skończyłem i wkleiłem półkę na odbiornik do sky surfera. Obecnie model czeka na elektronikę.

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.