Skocz do zawartości

Zefirek, Sky surfer, Wicherek itd. czyli moje pierwsze zmagania z modelarstwem


Jacek T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj skończyłem dwie pary skrzydeł do zefira, oto one:

post-13571-0-66302700-1439230689_thumb.jpg

Poza tym coś się dzieje ze sky surferem, chodzi o to, że nawet na pełnej mocy silnika bardzo go ciągnie w dół (nie może wystartować) czy to może być wina za słabego wyrzutu?

Pozdrawiam,

Jacek T 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio jakoś nie miałem czasu pisać na forum. Ale trochę się wydarzyło. Niedługo po tym jak zrobiłem skrzydła, oblatałem model:

- Pierwszy lot się nie udał, model zrobił zawis, jednak udało mi się do sprowadzić na ziemię w jednym kawałku.

- Drugi lot był w miarę udanym lotem (udało mi się prawie zrobić jedno okrążenie) i model przy lądowaniu nie ucierpiał (wylądował w małym drzewku).

- Trzeci lot się nie udał, dałem za mało mocy i model przechylił się w bok, skręcił (odruchowo wyłączyłem silnik żeby model uderzył z mniejszą siłą), a potem uderzył w ziemię, straty: zniszczona wręga silnikowa, wyrwana antena odbiornika oraz połamane śmigło.

Po jakimś czasie naprawiłem model i odbył się kolejny lot:

-Pierwszy lot był długi (kilka okrążeń), podczas lotu, szczerze mówiąc, bardzo ciężko mi było zapanować nad modelem, podczas lądowania coś sobie pomyliłem i prawie wleciałem w płot, ale udało mi się wylądować przed uderzeniem ;). Był to najbardziej udany mój dotychczasowy lot na modelu, który sam zrobiłem.

-Drugi lot już się nie udał, znowu dałem za mało mocy i model uderzył w ziemię, straty; odleciała wręga silnikowa oraz znowu urwała się antena.

Model znowu został naprawiony oraz musiałem poprawić napęd steru wysokości. Przedwczoraj chciałem znów sobie polatać, ale elektronika postanowiła zrobić dla mnie bardzo niemiłą niespodziankę. W domu działała bez zarzutu, ale kiedy wyszedłem na łąkę, coś się stało, w odbiorniku zgasła dioda i model nie reagował na ruchy drążków, po chwili zasięg na moment wrócił, ale po paru sekundach znowu się urwał, potem w domu działo się to samo. Nie wiem, co to mogło spowodować. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

Pozdrawiam,

Jacek T

PS. Przy okazji szukania jakichś informacji w Internecie na temat utraty zasięgu znalazłem informację, że przeszkody znajdujące się pomiędzy antenami nadajnika i odbiornika mogą spowodować znaczne zmniejszenie zasięgu, jednak antena od odbiornika jest tak krótka, że ciężko jest ustawić go tak, aby była ona na zewnątrz oraz żeby była bezpieczna (ponieważ od byle uderzenia w ziemię wszystko leci do przodu i antena może się urwać), więc zastanawiam się czy nie da się wymienić oryginalnej anteny na dłuższą, np. taką: http://abc-rc.pl/Antena-U-FL-400mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po przerwie, dowiedziałem się już że to moduł się zepsuł a nie odbiornik. Chciałbym skorzystać z tej okazji i kupić moduł i odbiornik z firmy frsky. Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki moduł i odbiornik wybrać (mam klona turnigy 9x wyprodukowanego przez fly sky, oraz pod koniec listopada będę miał przynajmniej 300 zł)?

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za odpowiedź. Myślę nad kupieniem tego zestawu http://hobbyking.com/hobbyking/store/__14349__FrSky_DJT_2_4Ghz_Combo_Pack_for_JR_w_Telemetry_Module_V8FR_II_RX.html (stary moduł i tak zamierzam naprawić żeby mieć zapasowy). Mam tylko jedno małe pytanie czy da się do tego odbiornika od frsky-a podpiąć akumulator (chodzi mi o podłączenie bezpośrednie a nie przez regulator) ?

Z poważaniem,

Jacek T


PS. Chciałbym się zapytać też jak wyglada kupowanie w hobbyking, a mianowicie chodzi mi o:

- płatności, (czy przyjmują zapłatę w złotówkac?)

- koszty przesyłki,

- cło.


PPS. Czy ten odbiornik (http://hobbyking.com/hobbyking/store/__14352__FrSky_V8R4_II_2_4Ghz_4CH_Receiver.html) pasuje do modułu który wybrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem zasilanie bezpośrednie możesz podpiąć do każdego odbiornika, na którykolwiek kanał - pod warunkiem że na końcówce od baterii lub pakietu jest wtyczka serwa.

Pamiętaj o odpowiednim napięciu (ten odbiornik to akurat HV więc możesz do 16v).

 

Co do hobbyking, to tak:

- do płatności musisz mieć kartę która obsługuje transakcje internetowe (tzw. wypukła, choć niektóre banki pozwalają na płatności internetowe zwykłymi kartami), musisz jeszcze oczywiście mieć odpowiednią ilość pieniędzy na koncie i dobrze ustawiony limit na "transakcje odległościowe" (ja ostatnio miałem właśnie problem i okazało się że limit za mały). Wtedy zakładasz konto paypal i przypisujesz do niego kartę, składasz zamówienie, wybierasz płatność paypalem, logujesz się do pp, potwierdzasz i jeśli wszystko będzie ok to zamówienie będzie opłacone.

 

- Koszty są zależne od tego czy zamawiasz z europejskiego magazynu, czy z międzynarodowego. Nie wiem jakie są w międzynarodowym, ale z europejskiego przesyłka z lipolami i wadze do 2.5kg kosztuje coś około 12$ (u mnie doszła GLS w 3 dni),

 

- z magazynu europejskiego nie ma żadnych ceł (UE), z międzynarodowego mogą być, ale nie muszą - zależy czy twoja paczka zostanie sprawdzona przez UC.

 

Ten moduł jest tylko w międzynarodowym magazynie.

 

Pozdrawiam

Kuba

 

PS: Jeśli coś napisałem źle to proszę o poprawienie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Prosiłbym jeszcze o poradę czy ten odbiornik: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__14352__FrSky_V8R4_II_2_4Ghz_4CH_Receiver.html będzie pasował do modułu od frsky-a (http://hobbyking.com/hobbyking/store/__14349__FrSky_DJT_2_4Ghz_Combo_Pack_for_JR_w_Telemetry_Module_V8FR_II_RX.html), który wybrałem?

Pozdrawiam,

Jacek T

PS. Załączam zdjęcie z modelarni aeroklubu krakowskiego przedstawiające moje postępy w budowie drewnianego szybowca:

post-13571-0-41405600-1447621813.png


PPS.A w domu kończę wicherka 10 z podkładów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien działać.

 

Cytat ze strony FrSky:

V8R4-II

 

"FrSky 4ch receiver, compatible with all FrSky transmitter modules but does not send telemetry information back"

 

Czterokanałowy odbiornik FrSky, kompatybilny z wszystkimi modułami FrSky, nie wysyła danych telemetrycznych.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Bardzo dziękuję za odpowiedź i przepraszam, że tak długo się nie odzywałem.

Niedawno przyszła do mnie przesyłka z Hobby Kinga z elektroniką.

post-13571-0-32113200-1457177430_thumb.jpg

Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem jak ma wyglądać bindowanie:

- Za pomocą zworki łącze piny sygnałowe od kanałów 1 i 2.

- Dwa przełączniki znajdujące się na module ustawiam no OFF.

- Wciskam przycisk F/S na odbiorniku i podłączam do niego zasilanie.

- Wciskam przycisk do bindowania na module i uruchamiam aparaturę.

- Na koniec wyłączam aparaturę i odbiornik.

 

Poza tym niedawno skończyłem depronowego wicherka 10  oraz na modelarni aeroklubu krakowskiego skończyłem kadłub do pelikana.

post-13571-0-14793600-1457177548_thumb.jpg

post-13571-0-36163300-1457177562_thumb.jpg

Z poważaniem,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj aeroklub krakowski zorganizował rozpoczęcie sezonu. Jastrząb od dawna kurzył się na szafie i wreszcie miałem możliwość oblatania go. Na początku były małe problemy ale po doważeniu i wytrymowaniu model zaczął poprawnie latać. Pierwsze loty wykonał kolega później kilka razy mi go wyniósł, a dalej latałem ja. Na początku miałem problem z zapanowaniem nad modelem, ponieważ jestem przyzwyczajony że dwoma sterami steruję za pomocą prawego drążka, jednak Pan Tadek kazał mi kierunek przenieść na lewy drążek. Podczas jednego z pierwszych lotów nie mogłem zapanować nad modelem i wleciałem uchem w samochód ale na szczęści ani model ani samochód nie ucierpiał. Później latałem sam, wiatr utrudniał zapanowanie nad modelem dlatego też nie zawsze leciał tam gdzie chciałem. Lądowania były różne czasem udawało się wylądować poprawnie, dwa razy model skończył do góry nogami, a raz mocniej uderzył w betonowy pas startowy. Model jednak wyszedł prawie bez żadnych uszkodzeń (bałem się, że kiedy wrócę do domu to będzie w kawałkach).

Poniżej załączam zdjęcia:

Model gotowy do lotu:

post-13571-0-28560800-1460300614_thumb.jpg

Ja podczas latania:

post-13571-0-99164700-1460300932_thumb.jpg

Przykładowe zdjęcia z lądowań:

post-13571-0-56181800-1460300943_thumb.jpg

post-13571-0-40426300-1460300955_thumb.jpg

Uszkodzenia:

post-13571-0-21272200-1460300975_thumb.jpg

post-13571-0-37251600-1460300986_thumb.jpg

post-13571-0-70348800-1460300994_thumb.jpg

Model w samochodzie przygotowany do drogi powrotnej (są tu też inne modele, ponieważ jechałem razem z kolegą z modelarni)

post-13571-0-30937800-1460301349_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Jacek T

 

 

 


PS. Zdjęcia robiłem telefonem. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższej przerwie.

Od początku wakacji buduję model o nazwie "Capella" (http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=6594) i chciałbym pokazać to co do dzisiaj zbudowałem (tak naprawdę z prawdziwej "Capelli" zostawiłem tylko kształt ponieważ rozwiązania techniczne, które stosuję podczas budowy w  większości pochodzą z modelu "Jastrząb"):

post-13571-0-45835000-1469966168_thumb.jpg

post-13571-0-94177500-1469966169_thumb.jpg

post-13571-0-70937400-1469966186_thumb.jpg

post-13571-0-13762300-1469966209_thumb.jpg

Mam też mały problem z materiałami, ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć teownika aluminiowego, a potrzebuję go do zrobienia haka do gumicugu. (byłem w dwóch castoramach, mrówce i dwóch mniejszych sklepach) Dlatego chciałbym zapytać  się czy hak mogę zrobić z płaskownika aluminiowego i wkleić go tak jak to jest pokazane na obrazku niżej (chodzi mi o to czy ta konstrukcja będzie wystarczająco wytrzymała):

post-13571-0-29288900-1469966210.png

Hak do sklejki planuję przykleić za pomocą żywicy 5min natomiast sklejkę do balsy przykleję za pomocą wikolu.

Pozdrawiam,

Jacek T

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz.

Ale warstwę balsy w miejscu styku z hakiem też bym zrobił ze sklejki.

Balsę, metalowy hak wyłamie przy obciążeniu.

Zgadza się. I wydłuż znacznie (2 ...3 razy) górną poziomą (na dolnym obrazku) część haka, czyli tę "schowaną". To bardzo zmniejszy siłę wyrywającą - wydłuży ramię dżwigni. Jak się da i jest miejsce, to przykryj jeszcze ten hak od góry prostokącikiem przyklejonej sklejki , najlepiej jakiegoś twardszego rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, że tak późno na nie odpisuję. Model już jest skończony. Poniżej załączam zdjęcia:

attachicon.gif20160810_175120.jpg

attachicon.gif20160827_093218.jpg

attachicon.gif20160827_093223.jpg

attachicon.gif20160827_093441.jpg

attachicon.gif20160827_093456.jpg

attachicon.gif20160827_093521.jpg

attachicon.gif20160827_093539.jpg

Z poważaniem,

Jacek T

PS. Nawet pilot się zgłosił :D

attachicon.gif20160828_133007.jpg

Capella bardzo fajna, powinna być stabilna w locie przy takich dużych wingletach. Kiedy planujesz pierwszy spacerek po niebie ?

A na pilota miej oko, bo ci to przewrotni bywają. Pozycja modlitewna, a diabeł okrutny za skórą  :angry:  :o . To zdjęcie sam zrobiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.