Skocz do zawartości

Zefirek, Sky surfer, Wicherek itd. czyli moje pierwsze zmagania z modelarstwem


Jacek T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie,

Niestety ale muszę przerwać na jakiś czas zabawę z modelarstwem - spaliłem odbiornik. Załączone miniatury (zaznaczyłem część która wygląda na spaloną oraz ślad jaki zostawiła ona na obudowie):

attachicon.gifsfajczony odbiornik.JPG

(...)

 

Jeśli spaleniu uległ tylko kondensator i regulator napięcia 3V (z prawej obok kondensatora który zaznaczyłeś), to naprawa kosztować będzie tylko 2-3zł.

Masz możliwość naprawić to samodzielnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli spaleniu uległ tylko kondensator i regulator napięcia 3V (z prawej obok kondensatora który zaznaczyłeś), to naprawa kosztować będzie tylko 2-3zł.

Masz możliwość naprawić to samodzielnie ?

Mam w domu lutownicę ale na elektronice za bardzo się nie znam. Na szczęście znam Pana który jest elektronikiem i już wysłałem e-maila z zapytaniem czy odbiornik da się naprawić. Umówiłem się że w niedzielę mu go przyniosę i zobaczymy co da się zrobić jednak jest ryzyko że jak ten Pan napisła coś spaliło się przy okazji.

 

Kupiłem Imax'a B6, po tym jak załatwiłem dwie B3  ^_^. Na prawdę dobry sprzęt, choć ten Imax B6 z ABC RC to podróbka to u mnie sprawuje się bez zarzutu.

Po tym jak załatwiłem drugą ładowarkę raz na zawsze nauczyłem się zwracać uwagę na polaryzację  :P

Moja ładowarka jest, że tak powiem w połowie zepsuta, ale naszczęście to już nie moja wina (tylko Pan o którym wspomniałem powyżej robił mi akumulatory i coś źle podłączył) i teraz można ładować tylko li pole 2s ale jest szansa na naprawienie jej (tak dla zabawy).

pozdrawiam

Jacek T

PS. Wymyśliłem jak w przyszłośći zapobiec paleniu odbiornika przez złe podłączenie akumulatora - przylutować do niego trzy diiody krzemowe (mogłem pomylić nazwę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu lutownicę ale na elektronice za bardzo się nie znam. Na szczęście znam Pana który jest elektronikiem i już wysłałem e-maila z zapytaniem czy odbiornik da się naprawić. Umówiłem się że w niedzielę mu go przyniosę i zobaczymy co da się zrobić jednak jest ryzyko że jak ten Pan napisła coś spaliło się przy okazji.

(...)

 

zerknij na post w którym opisałem ten problem http://pfmrc.eu/index.php?/topic/42900-odbiornik-turnigy-9x-nie-dziala/?p=521308

Może będzie to pomocne dla Twojego speca od elektroniki przy próbie naprawy.

Jeśli oprócz kondensatora, spalony został regulator napięcia 3,3V, zastąpić go można tanim stabilizatorem np takim LM1117-3,3V http://bns.com.pl/os,16677,SMD-LM-1117-IMP-3-3-Stabilizator-napiecia-LDO ale posiada inny opis wyprowadzeń, więc Twój elektronik sobie z tym poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Twój wątek widzę jakby siebie kilka lat temu, miałem bardzo podobne problemy, a przede wszystkim już opisywany wcześniej brak skupienia się na jednym modelu :) Koledzy dobrze radzą, dopracuj jeden model zamiast budować dziesięć innych na raz bo szybko się zniechęcisz kolejnymi niepowodzeniami. To niestety takie hobby, które wymaga ogromnego spokoju, cierpliwości i przede wszystkim dokładności, a w większości przypadków również słuchania rad doświadczonych modelarzy ;) Patrząc dzisiaj z perspektywy czasu zrobiłem dokładnie taki sam błąd i wypadłem z modelarstwa na kilka lat.

Powodzenia i życzę szybkiego ulotnienia modelu, bo chyba nic nie daje tak pozytywnego "kopa" jak wystartowanie i wylądowanie bez kretów własnoręcznie zbudowanym modelem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chciałbym bardzo podziękować pięciu Panom z forum za prezent jaki wczoraj do mnie przyszedł. Szczerze mówiąc bardzo się zdziwiłem kiedy otworzyłem tą paczkę. Nie sądziłem że kiedykolwiek dostanę od kogoś tak duże wsparcie. Jestem naprawdę wdzięczny ponieważ w paczce znalazłem mnóstwo przydatnych rzeczy (drobną elektronikę, ładowarkę, części do modeli nawet jeden cały model z EPP i chyba jeszcze coś). Niedługo kupię odbiornik i postaram się jak najszybciej ruszyć dalej z pracami nad modelami  :lol:

 

 

 

 

Czytając Twój wątek widzę jakby siebie kilka lat temu, miałem bardzo podobne problemy, a przede wszystkim już opisywany wcześniej brak skupienia się na jednym modelu  :) Koledzy dobrze radzą, dopracuj jeden model zamiast budować dziesięć innych na raz bo szybko się zniechęcisz kolejnymi niepowodzeniami. To niestety takie hobby, które wymaga ogromnego spokoju, cierpliwości i przede wszystkim dokładności, a w większości przypadków również słuchania rad doświadczonych modelarzy  ;) Patrząc dzisiaj z perspektywy czasu zrobiłem dokładnie taki sam błąd i wypadłem z modelarstwa na kilka lat.

Powodzenia i życzę szybkiego ulotnienia modelu, bo chyba nic nie daje tak pozytywnego "kopa" jak wystartowanie i wylądowanie bez kretów własnoręcznie zbudowanym modelem  ;)

Dziękuję za radę. Modelarz który wstępnie zapoznał mnie z modelarstwem doradził mi żebym robił dwa na raz więc dlatego nie robiłem po jednym modelu tylko "seriami".

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o zdjęcia?

Życzę udanego oblotu  :)

Oczywiście ale już nie dzisiaj ponieważ już jest trochę późno.

 

Ten dwupłat z EPP mi się spodobał. Zacznij od niego. To musi latać, pod warunkiem, że darczyńca powie Ci jak go wyważyć  ;)

Zgadzam się wygląda super. Tylko czy on nadaje się do nauki latania? (pytam ponieważ kolega powiedział mi że dwupłat z lotkami to model bardzo zwrotny i ciężki do opanowania). 

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie czekam na odbiornik. Ponieważ funbat to model łatwy w budowie, zacząłem go kleić (tylko po to, żeby poćwiczyć budowanie modeli przed tym z EPP). Niedługo prześlę zdjęcia.

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik doszedł. Dzisiaj była próba bindowania i taki miała ona przebieg:

 

-podpiąłem zworkę do odbiornika ( w gniazdo bind),

 

-podpiąłem akumulator do odbiornika (w gniazdo bat),

 

-nagle izolacja od zworki (na odcinku kilku cm) się stopiła i na wierzch wyszedł drut (był tak rozgrzany, że świecił) na szczęście szybko się przepalił.

 

Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją (odbiornik kupiłem ten http://abc-rc.pl/TX-FS-R8B) (podobno w wersji V2 trzeba zworkę wpiąć w gniazdo bat, ale nigdzie nie widziałem napisu informującego, którą wersję odbiornika mam) na płytce od odbiornika nie ma żadnych śladów, mam drugą zworkę (od starego odbiornika). Czy próbować dalej?

 

Pozdrawiam, 

 

Jacek T

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.