Skocz do zawartości

Zefirek, Sky surfer, Wicherek itd. czyli moje pierwsze zmagania z modelarstwem


Jacek T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź. Zacząłem pracę nad kolejnymi zefirami (tym razem robię dwa na raz). Na razie skleiłem boki kadłuba z podłogą i wkleiłem wręgę silnikową oraz dzisiaj wylaminowałem środek kadłuba. Czy mógłbym prosić o przysłanie obrysu profilu clark Y 15 (najlepiej o cięciwie 13,4cm) , ponieważ chcę teraz zabrać się za skrzydła.

Mam takie ponieważ były najtańsze (za ok. 10 zł).

Jeśli dzisiaj będę miał czas to dzisiaj zajmę się sterami.

pozdrawiam

Jacek T

 

 

W załączniku, weź tylko pod uwagę iż nie uwzględniona na tym profilu jest grubość poszycia. 

Jest to "czysty" profil o wskazanej przez Ciebie cięciwie. 

Jeśli napiszesz jakie pokrycie zrobisz (pełne, kesony - i jakim materiałem) mogę to poprawić dla Ciebie. 

clarcy15.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Cięciwa ma wynosić 14 cm, skrzydła będę okrywał depronem 3 mm, więc biorąc pod uwagę, że z przodu i z tyłu profilu dojdzie po około 3 mm, żeberka powinny mieć cięciwę około 13,4 mm. W najbliższym czasie zajmę się budową skrzydeł.

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się zapytać czy ktoś próbował przykleić laminat do laminatu z włókna szklanego oraz balsę do laminatu klejem polimerowym (od dragona lub tytana), ponieważ tak się zastanawiam czy te materiały da się skleić tym klejem (a jeśli nie to czy by mi mógł ktoś polecić jakiś klej). 

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za odpowiedź. Prace nad modelami posuwają się powoli do przodu. Chciałbym się zapytać czy ktoś zna sposób na to żeby zapobiec brudzeniu się rąk klejem polimerowym od dragona lub tytana (próbowałem pracować z rękawiczkami gumowymi ale szybko się one sklejały co utrudniało pracę nad modelem).   Wyczyszczenie rąk jest trudne, a na opakowaniach są powypisywane różne ostrzeżenia.

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, niestety z tą folią spożywczą się nie udało. Od zefirów postanowiłem troszkę odpocząć, a żeby czasu nie marnować strugam sobie taki modelik:

post-13571-0-55873400-1408009595_thumb.jpg

(na początku miał być na gumkę ale jest na to za delikatny więc będzie to model do postawiania na półce) dzisiaj skończę statecznik poziomy i skleję boki kadłuba. Później dokończę zefiry i zobaczę co dalej z tym modelem będę robił.

Przesyłam zdjęcia tego, co już przy zefirach zrobiłem:

post-13571-0-21473300-1408009796_thumb.jpg

Wpadłem na pomysł, żeby popychacze do serw zamontować za pomocą kostek elektrycznych (tak jak jest to pokazane w opisie budowy rwd 5) ale bym musiał rozwiercać orczyki (otwór powinien mieć ok. 2 mm średnicy) i nie wiem czy orczyki wytrzymają podczas lotu poniżej zamieszczam zdjęcie serw i kostek elektrycznych które mam:

post-13571-0-97804000-1408010107_thumb.jpg

byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mi napisał czy można te orczyki rozwiercić.

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, jeśli chodzi o rozwiercanie orczyków zadałem o to pytanie, ponieważ zastanawiałem się czy taki rozwiercony orczyk wytrzyma czy się złamie. Mam nadzieję że pojutrze skończę kadłuby.

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiercać mały, plastikowy orczyk to jak strzelać z działa do psiej budy. Jak nie masz nic pod ręką to wystarczą zwykłe "łazienkowe" nożyczki do paznokci, spokojnie sobie nimi poszerzysz otwór, no czymkolwiek co da się wsadzić w ten otwór i zeskrobać plastik, jakieś ostrze modelarskie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję za rady. Orczyki już rozwiercone.

post-13571-0-00397900-1408993586_thumb.jpg

Modele skończyłem w środę.

post-13571-0-51866100-1408993610_thumb.jpg

Oblot miał być w sobotę ale nie było na to czasu, w niedzielę pogoda nie dopisała, a dzisiaj podczas pakowania elektroniki napięcie w aparaturze zeszło poniżej 9 V i zaczęło bardzo szybko spadać.

Jeśli chodzi o wagę, to zważyłem tylko jeden kadłub (bez elektroniki), razem z kołkami waży 65 gram  ;) .

Mam poza tym dwa małe problemy: pierwszy to taki, że wykłon skrzydeł wyszedł mi za mały (ściąłem je odpowiednio, potem skleiłem i całą noc się suszyły podparte na końcach podpórkami o wysokości 3 cm, potem rano dolałem do środka kleju, parę godzin suszyłem i wylaminowałem i i tak podczas suszenia laminatu wykłon się zmniejszył), na początku myślałem, że nie będzie z tym problemu, ponieważ zrobiłem lotki, ale się trochę zastanawiam, czy te skrzydła się do czegoś nadają.Drugi kłopot też dotyczy skrzydeł. Chodzi o to, że sprawdziłem działanie lotek i na pełnym wychyleniu ruch lotki jest minimalny (niestety nie wiem co z tym zrobić). Czy da się to jakoś poprawić?

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz na myśli wznios skrzydeł.

Proste skrzydła też latają

Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że są modele bez wzniosu ale są z lotkami a moje lotki działają bardzo słabo. Podobno model bez lotek i wzniosu skrzydeł przechyla się na bok (czego wolałbym uniknąć). Co do lotek to liczę że będą działały prawidłowo (podobno do zefira wystarczą bardzo małe wychylenia sterów i lotek żeby na nie zareagował przynajmniej tak jest w zefirze którego widziałem na żywo w locie).

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden model ma zapakowaną elektronikę, pozostaje tylko wyważenie. Jednak oblot odbędzie się dopiero w Krakowie (w roku szkolnym pójdę do modelarni areoklubu krakowskiego i mam nadzieję że Pan instruktor sprawdzi samolot i model poleci). 

pozdrawiam

Jacek T

PS. Chciałbym kupić książki o modelarstwie Wiesława Schiera na pewno kupię książkę ,,Miniaturowe lotnictwo" (która też występuje pod tytułem ,,ABC modelarstwa lotniczego"). Interesuje mnie, czy książka ,,ABC miniaturowego lotnictwa'' to ta sama książka co ta wcześniejsza czy inna. 

PPS. Chciałbym się też zapytać z jakiej książki pochodzi ten skan:

 

post-8991-0-21973900-1393528132_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.