Skocz do zawartości

Zefirek, Sky surfer, Wicherek itd. czyli moje pierwsze zmagania z modelarstwem


Jacek T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwarłeś plus z minusem wpinając zworkę :)

Wygląda na czyste zwarcie , tylko nie ma takiej  możliwości zworka bindująca zwiera tylko sygnał i minus .(zewnętrzne piny)

To chyba 1 taki przypadek podczas bindowania. Mam trochę zworek bindujących jak braknie to podeślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik doszedł. Dzisiaj była próba bindowania i taki miała ona przebieg:

-podpiąłem zworkę do odbiornika ( w gniazdo bind),

-podpiąłem akumulator do odbiornika (w gniazdo bat),

-nagle izolacja od zworki (na odcinku kilku cm) się stopiła i na wierzch wyszedł drut (był tak rozgrzany, że świecił) na szczęście szybko się przepalił.

Robiłem wszystko zgodnie z instrukcją (odbiornik kupiłem ten http://abc-rc.pl/TX-FS-R8B) (podobno w wersji V2 trzeba zworkę wpiąć w gniazdo bat, ale nigdzie nie widziałem napisu informującego, którą wersję odbiornika mam) na płytce od odbiornika nie ma żadnych śladów, mam drugą zworkę (od starego odbiornika). Czy próbować dalej?

Pozdrawiam,

Jacek T

Ale podpiąłeś akumulator bezpośrednio do odbiornika? Bez żadnego regulatora? Bo tak wynika mi z Twojego opisu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale powinno wygladac to tak:

 

Przypuszczalnie podłączyłeś odwrotnie zasilanie i zakładam że nie podłączałeś pakietu bezpośrednio pod odbiornik ale odpowiednim złączem z BEC.

 

Poniżej jak łatwo jest zrobić błędne podłączenie.

 

Dwa przewody, z lewej "z wypustką" a z prawej "prosty".

Uuvw5KO.jpg

 

W odbiorniku Turnigy, znajdują się specjalne "nacięcia" do stosowania przewodów jak wyżej z lewej.

 

b1hLX8c.jpg

 

Każdy z tych przewodów będzie pasował do odbiornika

 

eLWHwdx.jpg

 

Ale tylko ten "prosty" można podłączyć odwrotnie, jak na poniższej fotografii

 

So48Zuq.jpg

 

 

Dlatego musisz starannie sprawdzać podłączane przewody, szczególnie gdy posiadają przewód zasilania (środkowy, zazwyczaj czerwony).

 

EDIT.

W wersji V2 zworkę do bindowania wpinasz do wejścia BAT.

 

 

Bindowanie odbiornika z nadajnikiem

Bindowanie odbiornika z nadajnikiem to inaczej parowanie tych dwóch urządzeń. Opisze ten proces dla wersji V2.

Poniewaz wersja V1 od V2 rózni sie tylko tym, ze zamiast w gniazdo bind wpinamy w gniazdo bat (w wersji V2). A

w wersji V1 odwrotnie.

Więc przystepujemy do procesu. W zestawie dostajemy zworke (zwarte wyjscie sygnałowe z masą). Nadajnik jak

narazie pozostaje wyłaczony. Do odbiornika z wpięta zworą podpinamy zasilanie, bądż tez regulator z BEC-em. W

odbiorniku powinismy zauważyc migajaca diode migającą na czerwono. Jak narazie nie wypinamy zworki.

Załaczamy nadajnik trzymajac wciśniety przycisk BIND. Jeżeli dioda w odbiorniku świeci swiatłem ciągłym to

proces bindowania przebiegł prawidłowo. Odłaczamy od odbiornika zasilanie, wypinamy zworke i mozemy juz

kożystac poprawnie z naszego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale i t ten sposób nie da się zewrzeć plusa z minusem  :ph34r: jest to fizycznie nie możliwe

 

Jest nie tylko możliwe ale i realne, gdy podłączonym źródłom przeszkadzać będzie odwrotna polaryzacja i dojdzie do zwarcia.

 

Napisz, czy odbiornik który uzyłeś, to ten który był naprawiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nie tylko możliwe ale i realne, gdy podłączonym źródłom przeszkadzać będzie odwrotna polaryzacja i dojdzie do zwarcia.

 

Napisz, czy odbiornik który uzyłeś, to ten który był naprawiany

 Pisał że nowy RC-ABC  Mnie tylko ciekawi jakie napięcie dał na odbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pisał że nowy RC-ABC  Mnie tylko ciekawi jakie napięcie dał na odbiornik

Fakt, przeoczyłem. Zasugerowałem się "podpowiadaczami".

Natomiast przypomniały mi się zakupy z ub. roku z allegro, i odbiorniki do TGY za 30zł (podróbki), które oczywiście zakupiłem, no bo jakże by nie skoro ponad 2x taniej. W odróżnieniu do oryginalnych, wyjście 9 (BAT) służyło do bindowania, a wyjście 10 (BIND) miało zwartą ścieżkę sygnału z linią zasilania(!)

 

W oryginalych Turnigy 9X8C V2, piny S na wejściach 9 i 10 (BAT i BIND) są zwarte razem, i nie ma znaczenia czy zworkę do bindowania wpinamy w złącze 9 czy 10.

 

Pozostaje pytanie, a raczej zaczekać na odpowiedź, jak są podłączone sygnały na wejściach w tym odbiorniku z ABC, i jak zostało podłączone zasilanie do odbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

post-14749-0-29211400-1418330536.jpg

Dziękuję za odpowiedzi, 

Wszystko zrobiłem tak jak na tym schemacie tylko zamiast regulatora podłączyłem akumulator Li-Ion (stare ogniwa z laptopa), ponieważ w instrukcji było napisane aby do odbiornika z wpiętą zworką podłączyć zasilania lub regulator z BEC-em. Nie wiem jednak czy w instrukcji nie było błędu ponieważ jak na razie zobaczyłem taki błąd:

 

Do odbiornika z wpięta zworą podpinamy zasilanie, bądż tez regulator z BEC-em. W

odbiorniku powinismy zauważyc migajaca diode migającą na czerwono. Jak narazie nie wypinamy zworki.

Poza tym chciałbym się zapytać gdzie jest napisane czy odbiornik jest w wersji V1 czy V2?

pozdrawiam
Jacek T
PS. zdjęcia odbiornika i akumulatora:
(miernik pokazuje napięcie na jedną celę)
post-13571-0-15575800-1418461194_thumb.jpg
post-13571-0-68284100-1418461203_thumb.jpg
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po dłuższej przerwie, przepraszam że długo się nie odzywałem ale wyjechałem na święta a potem za bardzo nie było na to czasu. Dziękuję za rady odnśnie odbiornika, na szczęście dzisiaj koledzy z modelarni mi go zbindowail. Za to pojawił się inny kłopot. Po bindowaniu sprawdziłem z kolegami działanie aparatury, serwo działało bez zarzutów ale silnik już nie. Jeśli chodzi o zasilanie odbiornika przez regulator to nie ma problemów ale silnika nie da śię włączyć (to chyba ten sam co mam: http://www.bighobby.cz/www-bighobby-cz/eshop/2-1-REGULATORY/88-2-Favourite/5/1316-Regulator-Favourite-SKY-30A-23g-ESC-Air-Heli) regulator wyśpiewuję tylko pierwszą część "piosenki" którą musi zaśpiewać przed włączeniem silnika ale drugiej już nie. Chciałbym się zapytać czy jest szansa na naprawienie tego regulatora, zanim się zdecyduję na kupno nowego.

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę. 

Niestety to nie pomogło, zastanawia mnie o co chodzi, ponieważ bec działa, silnik lekko się poruszą, więc regulator raczej ma możliwość uruchomienia silnika, ale nie reaguje na drążek gazu.

pozdrawiam

Jacek T 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do regulatora to sprawa raczej przesądzona (ponieważ kiedy przez chwilę używałem go do zasilania odbiornika i serw podczas ich ustawiania szybko się nagrzał) - muszę kupić nowy. Poza tym niestety się rozchorowałem i nie wiem czy w weekend będę mógł coś porobić przy modelu. I jeszcze mam kolejną informację: wczoraj wujek przyniósł dla mnie siatkę, w siatce było duże pudełko, w pudełku było małe pudełko owinięte trzema warstwami pianki, a w pudełku było to:

post-13571-0-15042000-1422636793_thumb.jpg

Czy ktoś zna jakąś stronę internetową na której są dokładnie opisane silniki żarowe oraz znajdują się informacje jak ich używać i czy mógłby mi podać do niej link?

Mam nadzieję że niedługo uda mi się ulotnić jakiś samolot ponieważ wujek powiedział że oczekuje rezultatów. :unsure:

pozdrawiam

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ zanim zrobię jastrzębia na modelarni minie sporo czasu, a modele w domu jak na razie nie za bardzo mi wychodzą postanowiłem, że zrobię „małe” zakupy, które mają się składać z: regulatora, części potrzebnych do zrobienia dwupłata z EPP (tego, którego dostałem), oraz modelu do nauki latania (w końcu nie jeden modelarz zaczął od kupionego modelu). I tutaj pojawiają się dylematy:

- jeśli chodzi o regulator to czy ktoś używał te dwa: http://abc-rc.pl/ABC-Power-ESC-30A, http://abc-rc.pl/ESC-ABC-Power-Pro-30A i czy mógłby mi powiedzieć, który jest porządniejszy,

- i mam jeszcze drugi dylemat, który model kupić (chciałbym żeby: był prosty w złożeniu, w zestawie było wszystko z wyjątkiem kleju i elektroniki oraz aby kosztował do 150zł) znalazłem kilka modeli, które mnie interesują i chciałbym się zapytać, który najlepiej kupić:

- Super Decathlon EPP: http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p2238,super-decathlon-epp-1295-hacker  - ten model mi się najbardziej podoba poza tym późnej można mu dorobić lotki,

- fenix 100:  http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p6805,samolot-fenix-100-epp ten też jest fajny, tylko nie wiem czy nie jest za mały, ponieważ planuję użyć silnika EMAX 2822, li-pola 2/3s 1000mah oraz serw redox s90 (jest też większa wersja http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p6806,samolot-fenix-120-epp)

- zastanawiam się też nad pioneer-em w wersji kit (http://abc-rc.pl/p/176/2997/model-pioneer-1400mm-trenerek-kit-kompletny-zestaw-modele-do-fpv-fpv-i-akcesoria.html) ale nie jestem pewien czy brać go pod uwagę, ponieważ wolałbym coś tańszego oraz chciałbym kupić model, który jest trochę bardziej wymagający (jeśli chodzi o składanie).

Mam nadzieje, że znajdzie się ktoś, kto mi pomoże w wyborze modeli i regulatorów.

Pozdrawiam,

Jacek T  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek polecam "Pioniera" może drogi i trzeba do nie go silnik regulator i serwa ale zawsze lata .

Co do regulatora to są firmowe lub nie  i na każdym można latać .

 

Zobacz chłopak ma 10 lat i sam lata pionieropodobnym  ustaw czas od 10 minut

 


Co do regulatora to sprawa raczej przesądzona (ponieważ kiedy przez chwilę używałem go do zasilania odbiornika i serw podczas ich ustawiania szybko się nagrzał) - muszę kupić nowy. Poza tym niestety się rozchorowałem i nie wiem czy w weekend będę mógł coś porobić przy modelu. I jeszcze mam kolejną informację: wczoraj wujek przyniósł dla mnie siatkę, w siatce było duże pudełko, w pudełku było małe pudełko owinięte trzema warstwami pianki, a w pudełku było to:

attachicon.gifDSCF1381.JPG

Czy ktoś zna jakąś stronę internetową na której są dokładnie opisane silniki żarowe oraz znajdują się informacje jak ich używać i czy mógłby mi podać do niej link?

Mam nadzieję że niedługo uda mi się ulotnić jakiś samolot ponieważ wujek powiedział że oczekuje rezultatów. :unsure:

pozdrawiam

Jacek T

Silniczek fajnie wygląda ale  opinie ma  nie najlepszą . Jest to dla Ciebie dodatkowy problem bo musisz dokupić osprzęt  do jego uruchomienia .

1 żarzenie świecy z akumulatorem

2 rozrusznik bo palce mogą boleć

3 paliwo

4 zbiorniczek

5 Wiedza na temat regulacji takich silników

 

Trochę wiedzy znajdziesz tu  http://www.modelarz.one.pl/porady-modelarskie/przedszkole-rc/jak-zaczac-latac-modelami-rc-cz10/   i tu http://www.alehar.aplus.pl/porady_silnik_OS_Max.html      http://www.rcswiebodzice.pl/viewpage.php?page_id=14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady,

Co do regulatora to niedługo go kupię.

Silniczek fajnie wygląda, ale  opinie ma  nie najlepszą. Jest to dla Ciebie dodatkowy problem, bo musisz dokupić osprzęt  do jego uruchomienia.”

Wiem, że uruchomienie go tanie nie będzie, ale i tak raczej nie zrobię tego, przez co najmniej rok jak nie dłużej (w końcu nie mam modelu pod ten silnik).

Co do pioneera to chyba go kupię, tylko czy mógłby mi ktoś napisać, czy nie trzeba do niego dokupić jakiś drobiazgów, (jeśli dobrze pamiętam to ktoś na forum przy opisie budowy tego modelu napisał, że jakieś małe elementy rozpadły mu się w rękach (chyba to były snapy)).

Pozdrawiam,

Jacek T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.