Skocz do zawartości

Parkflyer YAK 55 by przemo


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zachciało mi się mieć jakiś taki mały i lekki model żebym mógł sobie nim polatać np na boisku szkolnym jak na łąkę za daleko ... z początku myślałem żeby zrobić coś z depronu ale jakoś mi się do niego nie chce wracać. Przeglądnąłem internet i wpadł mi w oko Skeeter czyli profilowy balsiak więc odpaliłem Sketchup'a i coś zacząłem rysować. Bardzo mi się podoba Yak 55 więc postanowiłem coś do tego upodobnić .... tym razem mam nadzieję że uda mi się doprowadzić projekt do końca.

Założenia

- materiał balsa, kadłub mam zamiar zrobić albo z 4 mm albo z 6 mm balsy, Żebra z pewnością balsa 1,5 mm stery balsa 3 mm lub 4 mm.

- rozpiętość 640 mm

- długość 620 mm

- napęd będę chciał w nim umieścić emax 2805 ze śmigłem 6x4 (może ulec zmianie)

- ESC coś 20A

- serwa stery 9 g a lotki dwa 5 gram lub jedno 9g

- pakiet 2S 480 mah (choć może ulec zmianie)

- profil NACA 63015

- waga ... mam nadzieję że zmieszczę się w 400 g do lotu

 

i to co dzisiaj narysowałem ... oczywiście nie jest to jeszcze skończone. Serwa do napędów sterów przewiduje w ogonie choć to również może ulec zmianie ze względu na SC ... podziałamy zobaczymy ...

post-8897-0-70634700-1394396337_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem rysowanie teraz drukuje plany i buduje prototyp ...

Kadłub balsa 6 mm

żebra przy kadłubowe balsa 3 mm środkowe balsa 1,5 mm, końcowe balsa 2 mm,

dźwigar sosna 3x3

wręga silnika sklejka 2 mm

stery balsa 4 mm

 

w planach jest wykonanie do niego podwozia żeby mógł startować z asfaltu ale nie wiem za bardzo jak ten temat ugryźć ale póki co nie zawracam sobie tym głowy tylko zabieram się za budowanie ;)

post-8897-0-13579000-1394446224_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś można w tym temacie pokombinować ale kadłub ma być "deska" i troszeczkę mocowanie podwozia w takim stanie będzie ciut wystawało i nie będzie do wyglądało za dobrze. Póki co plany mam już wydrukowane nic tylko teraz kleić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...........

w planach jest wykonanie do niego podwozia żeby mógł startować z asfaltu ale nie wiem za bardzo jak ten temat ugryźć ale póki co nie zawracam sobie tym głowy tylko zabieram się za budowanie ;)

post-8897-0-13579000-1394446224_thumb.png

W takim modeliku podwozie?. Ja bym nie robił :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin masz rację coś w tym temacie się pomyśli ;) dzięki

Podwozie musi być .... Yak ma stałe podwozie więc w tym też będzie. Z pewnością będę chciał je zrobić demontowane żeby polatać na łące i przykręcić żeby po startować troszeczkę z boiska szkolnego asfaltowego które jest akurat blisko mojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 gram i takie wymiary, to tak jak ESA, będzie mu ciasno na boisku.

 

Robert nie wiem może jak będzie chciał polecieć i poleci to Ci powiem czy mu będzie ciasno na boisku ;) ... boisko składa się jakby z dwóch boisk do piłki nożnej i koszykówki więc jest dość duże ... a póki co to są tylko moje założenia więc może być mniej jak 400 g a nawet i więcej ... póki co dłubie

kadłub już jest choć będzie trzeba go wzmocnić robiąc z niego krzyżaka

obecnie kadłub waży 21 g

post-8897-0-45322200-1394475275_thumb.jpg

 

Postanowiłem że wykorzystam 4 serwa 9 g choć można by było się pokusić o jedno serwo na lotki ale był by utrudniony dostęp do niego w razie jego wymiany.

 

EDIT ...

zamieszczam jeszcze wyliczenia SC

post-8897-0-56246800-1394478137_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie troszeczkę wdarł mi się błąd odnoście rozpiętości było 850 mm a miało być 640 mm i takowa rozpiętość zostaje. (nie wiem jak mi się to stało)

Dzisiaj przyszło mi wyposażenie z abc rc ... ogólnie wczoraj zamówiłem dzisiaj miałem paczkę :) rewelacja :)

Wdarło się ciut zmian do prototypu odnośnie skrzydła ... w pierwszej kolejności skrzydło miało być trapezowe i takowe nawet powstało ale z uwagi na małą ilość żeber jego sztywność na skręcanie była mało zadowalająca więc projekt został uproszczony do skrzydła fun fly'owego co znaczenie upraszcza budowę

Żebra zrobione z balsy 1,5 mm, z tym że żebro środkowe które będzie osadzone w kadłubie zrobione z balsy 6 mm. Keson i nakładki na żebra z balsy 1 mm.

 

To co na zdjęciu waży 65 gram (brakuje lotek i jeszcze troszeczkę balsy na skrzydle)

post-8897-0-77891000-1394649798_thumb.jpg

 

Silnik który będzie kręcił śmigłem to emax 2822 a regiel do redox 20A ... miałem kupować 2805 ale 2822 zalegają mi w szafce ze 3 sztuki więc postanowiłem nie pchać się w koszty. Co do oklejania to mam zamiar to okleić oracover i folia transparentną z HK bo takowa zalega mi w szufladzie, folia dość ciężka ale może tragedii nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie musi być .... Yak ma stałe podwozie więc w tym też będzie. Z pewnością będę chciał je zrobić demontowane żeby polatać na łące i przykręcić żeby po startować troszeczkę z boiska szkolnego asfaltowego które jest akurat blisko mojego domu.

post-8532-0-62220100-1394658333.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panie Stefanie za podpowiedź :) ... podwozie planuje wykonać z drutu 1,5 mm koła to lekkie piankowe o wadze 1 grama sztuka.

 

Skończyłem skrzydło, wyciąłem kabinkę (całe 2 gramy) i przymiarka całości :)

post-8897-0-05627500-1394682015_thumb.jpg

 

waga 70 gram

 

Nie oklejony pusty bez lotek wraz z wyposażeniem (oprócz odbiornika) waży 212 g.

 

EDIT ...

 

model już praktycznie oklejony. Jak też wcześniej sprawdziłem SC serwa od SK i SW zostały przesunięte maksymalnie do przodu.

 

To co na zdjęciu plus dwa serwa waży 112 gram ... nie wiem czy to dużo czy mało ...

post-8897-0-88579000-1394708362_thumb.jpg

 

post-8897-0-82220800-1394708364_thumb.jpg

 

post-8897-0-10522500-1394708367_thumb.jpg

 

wstępnie oszacowana waga RTF wyniesie mniej jak 400 g ale to się zobaczy na koniec budowy. Jak model poleci i jakoś będzie chciał latać z pewnością powstanie druga wersja już z naniesionymi poprawkami ... budowanie prototypowego egzemplarza dosłownie przebiega na kolanie, z duszą na ramieniu i na tzw "pałę" :P ... końcowe żebra dałem z balsy 1,5 mm i tu był błąd ponieważ przy oklejaniu folią ciut się wklęsły do środka więc do celowo będzie trzeba je zrobić z balsy 3 mm i z pewnością przenieś serwa lotek bliżej kadłuba.

Ogólnie w temacie folii jest mi znany tylko oracover i folia z hk a możecie coś polecić lżejszego jak oracover, które nie sprawia kłopotów w kryciu ?

 

Brakuje mi jeszcze lotek i wzmocnienia wręgi silnika, potem umocować wyposażenie do kadłuba, zrobić popychacze i oblot :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbliżam się ku końcowi ... zmiany przy budowie pierwszego egzemplarzu nanoszę na plany na bieżąco ... jedną ze zmian jest wydłużenie przodu o 3 cm bo wystąpił kłopot z wyważeniem ale naprawdę nie duży parę gram ołowiu i powinno być dobrze ;)

post-8897-0-42257300-1394739193_thumb.jpg

 

Uzbroiłem wstępnie model, pozostało tylko zamontować lotki ... Ogólnie waga całego modelu bez lotek ale z kompletnym wyposażeniem wyszła 265 g :) powierzchnia nośna w modelu wynosi 14 dm2.

 

Jest delikatny burdel w przewodach ale na wersję prototypową jest dobrze :P

 

Jak dobrze pójdzie to w niedzielę może nastąpi oblot dziada ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie profilowy pilot? Wytnij "oszklenie" kabiny i wstaw pilota.

 

na razie niema pilota bo nawet profilowy boi się to pilotować :P ... ja znowu nie mogę się doczekać próby ulotnienia ... a tak na serio to prototyp więc oklejałem tym co było w szufladzie przy budowie drugiej wersji z pewnością zadbam przynajmniej o niebieską kabinę ;) i chodzi za mną czerwony kadłub ;)

 

Zapomniałem napisać że zawiasy zrobiłem z PET'a i nawet się to na chwilę obecną trzymie ... zobaczymy jak będzie dalej ...

 

a tutaj wklejam jak się wyglądają plany na chwilę obecną po zbudowaniu prototypu ... po oblocie się okaże co będzie trzeba jeszcze zmienić

 

post-8897-0-37298800-1394740922_thumb.png

 

Szukałem 4 kanałowego odbiornika do Turnigy 9x ale nie mogę namierzyć .. tylko znajduję 3 i 6 kanałowe ... były w ogóle 4 kanałowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie waga całego modelu bez lotek ale z kompletnym wyposażeniem wyszła 265 g :) powierzchnia nośna w modelu wynosi 14 dm2.

Masz 14dm^2 powierzchni przy 64cm rozpiętości, czyli średnia cięciwa wynosi 22cm? Czy może liczysz łącznie ze statecznikiem poziomym? Jesli tak, jaka jest powierzchnia samego skrzydła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.